Контакт

Свет

(Видео) На паркиралиште во Њу Делхи масовно се кремираат починати од Ковид-19

Објавено пред

Додека вториот бран на коронавирус се шири низ Индија, мртви тела се собираат побрзо отколку што работниците можат да ги кремираат.

dobivaj vesti na viber

„Пред пандемијата кремиравме осум до десет лица на ден. Сега кремираме 100 до 120“, вели Џитендер Синг Шaнти, шеф на крематориумот Симапури во источен Њу Делхи.

Тие кремираат толку многу тела што морале да го прошират бизнисот на паркинг, каде десетици работници градат нови платформи за кремирање, пишува Си-ен-ен.

Има толку малку простор, а многу тела, па семејствата треба да земат ливче и да чекаат на ред.

Градоначалникот на Северен Делхи, Џај Пракаш, на почетокот на неделава му напиша писмо на премиерот на Делхи, Арвинд Кејривалу, во кое бара одделот за шумарство да обезбеди трајно снабдување со дрва.

Во меѓувреме, семејствата мораат да плаќаат за дрвата за спалување на телата на нивните блиски.

Кремацијата се смета за важен дел од хинду погребните обреди поради верувањето дека телото мора да биде уништено за душата да премине во реинкарнација.

Барка Дат, колумнистка на „Вашингтон пост“, неделава го згубила својот татко поради коронавирусот.

„Кога го кремиравме, немаше место на теренот за кремирање. Имаше тепачка што изби помеѓу неколку семејства. Мораше да повикаме полиција за да го кремираат татко ми. Сепак, имав поголема среќа од повеќето Индијци“, вели Дат.

Индија извести за најголем дневен број на новозаразени лица – 386.452 нови случаи, додека бројот на смртни случаи од Ковид-19 во последните 24 часа се зголеми за 3.498.

Сепак, медицинските експерти веруваат дека вистинскиот број на лица заразени со Ковид-19 во втората по бројност земја во светот, веројатно е пет до десет пати поголем од официјалните извештаи.

Индија регистрирала околу 77 милиони случаи од крајот на февруари, во период на нагло зголемување на инфекциите во вториот бран на пандемијата, покажуваат статистиките на агенцијата „Ројтерс“.

Свет

(Видео) Терористички напад во Ерусалим, најмалку седум мртви

Објавено пред

Најмалку седум лица загинаа во терористички напад вечерва во населбата Неве Јаков во Ерусалим, додека уште 10 се повредени.

dobivaj vesti na viber

– Видовме жена и четворица мажи како лежат на патот. Тие се здобиле со прострелни рани и немале знаци на живот. Моравме веднаш да ја потврдиме нивната смрт – изјавил доктор Фади Декидек за „Џерусалим пост“.

Престрелката во еврејската населба Неве Јаков уследи по смртоносниот напад на израелската армија во четвртокот на Западниот Брег во кој загинаа девет Палестинци, а десетина подоцна беа убиени северно од Ерусалим, пренесува АП.

По пукањето вечерва, итната служба на Маген Дејвид Адом објави дека 10 лица побарале лекарска помош, од кои некои се во критична состојба.

Израелската полиција соопшти дека напаѓачот бил застрелан и убиен, а на местото на настанот имало голема полиција,пренесе Блиц.рс.

Прикажи повеќе...

Свет

Северна Кореја ги критикува САД за нивната одлука да испратат тенкови во Украина

Објавено пред

Северна Кореја денеска ги критикуваше САД за нивната одлука да испратат борбени тенкови Абрамс во Украина, велејќи дека планот само ја ескалирал ситуацијата во војната во Украина.

dobivaj vesti na viber

Помладата сестра на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун и висок функционер на владејачката партија Ким Јо Јонг вели дека Вашингтон „продолжува да ја преминува црвената линија“ и со овој потег ја открива својата конфронтација со Русија, пренесе агенцијата Кјодо,пренесе Танјуг.

Прикажи повеќе...

Свет

Гутереш: Социјалните мрежи се соучесници во ширењето на екстремизмот и расизмот

Објавено пред

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска изјави дека социјалните мрежи и оние кои се рекламираат на нив се соучесници во ширењето на екстремизмот и расизмот.

dobivaj vesti na viber

„Водени од профитот, тие го вратија екстремизмот од маргините во мејнстримот. Со користење на алгоритми кои ја засилуваат омразата за да ги задржат корисниците залепени на нивните екрани, платформите на социјалните медиуми стануваат соучесници во ширењето на насилството, како и огласувачите кои го субвенционираат овој бизнис модел“, рече Гутереш за време на говорот по повод Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот.

Гутереш долго време изразува загриженост за моќта на социјалните медиуми и повика на подобра регулатива за да се разјасни одговорноста и да се подобри транспарентноста,пренесе Танјуг.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет11 часа

(Видео) Терористички напад во Ерусалим, најмалку седум мртви

Најмалку седум лица загинаа во терористички напад вечерва во населбата Неве Јаков во Ерусалим, додека уште 10 се повредени. –...

Свет13 часа

Гутереш: Социјалните мрежи се соучесници во ширењето на екстремизмот и расизмот

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска изјави дека социјалните мрежи и оние кои се рекламираат на нив се соучесници...

Свет14 часа

Кина: Америка е земја насилник која ги крши правилата

Кина денеска остро го критикуваше Вашингтон на состанокот на Светската трговска организација (СТО), нарекувајќи ги САД унилатерален насилник и земја...

Свет15 часа

Америка: Го убивме лидерот на Исламската држава

Американските сили го убиле лидерот на Исламската држава Билал ал-Судани и 10 негови оперативци во северна Сомалија, објавија американските власти....

Европа17 часа

Европската Унија ги продолжи економските санкции против Русија до 31 јули

Советот на ЕУ денеска одлучи да ги продолжи за шест месеци, до 31 јули 2023 година, санкциите насочени кон одредени...

Македонија18 часа

27 Јануари, Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот, пригодно одбележан во МНР

Во Министерството за надворешни работи беше одбележан 27 Јануари – Меѓународниот ден во спомен на жртвите на холокаустот. Настанот почна...

Македонија19 часа

Милков: Ќе го вратиме амбасадорот ако се почне со дијалог на високо министерско ниво

Ако се обезбедат услови за почнување дијалог на високо ниво меѓу Бугарија и Македонија или ако премиерот Ковачевски го убеди...

Македонија20 часа

Бугарското МНР со нота ќе бара да им се обезбеди пристап на Бугарите на 4 февруари

Бугарија ќе бара со нота да им се обезбеди пристап на Бугарите што патуваат во Северна Македонија за да се...

Македонија20 часа

Таравари повикува на смирување на тензиите меѓу Северна Македонија и Бугарија

Претседателот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, повика да се дејствува смирено и да се смират тензиите во односите меѓу...

Европа20 часа

Орбан најави вето на санкциите против руската нуклеарна енергија

Унгарија ќе стави вето на секој предлог на Европската Унија за санкции против Русија поврзани со нуклеарната енергија, изјави утринава...

Топ21 час

Истрага за пет лица, кои сексуално злоупотребувале малолетничка

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, постапувајќи по кривичната пријава на Националната единица за...

Европа21 час

Поранешен генерал е фаворит за претседател на Чешка

Поранешниот командант на чешката армија, Петр Павел, прозападен кандидат, кој ја поддржува помошта за Украина, има голема предност пред поранешниот...

Свет23 часа

Пред 78 години беше ослободен Аушвиц, најлошото место во историјата на човештвото

Познатиот германски филозоф Теодор Адорно во своето дело „Културна критика и општество од 1949 година“ ја објави познатата реченица: „Пишувањето...

Свет23 часа

(Видео) Зеленски: Благодарение на системите од Западот ги соборивме повеќето руски ракети

Најмалку 11 лица загинаа во серија руски напади во Украина откако Киев доби ветувања од САД и Германија дека ќе...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Со сè што потпиша, власта создаде студена дипломатска војна со Бугарија

Ковачевски да каже како е можно на сè што потпишаа, да создадат студена дипломатска војна со Бугарија, попустливоста е последица...

Регион1 ден

Курти: На Косово нема српски општини

Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека на Косово нема српски општини и дека договорот за формирање Заедница на српски...

Свет2 дена

Претседателот на Израел ја повика ЕУ да го искорени антисемитизмот

Израелскиот претседател Исак Херцог изјави денеска дека антисемитизмот е во пораст во западниот свет и апелираше до Европската унија да...

Македонија2 дена

Градоначалникот на Крива Паланка, кој удри полицаец, заработи прекршочна пријава

Случајот со боксовите од градоначалникот на Крива Паланка, Сашо Митовски, кон полицаецот Кристофер Стоевски стигна и на седницата за пратенички...

Македонија2 дена

Мицкоски: За да останат на власт, отстапија и прифатија сè, невозможно ќе биде да се исправат нивните грешки

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, изјави дека тоа што се случува со Бугарија е нешто за што како партија предупредувале...

Македонија2 дена

„Повлекувањето на амбасадорот во Софија е неосновано“ – Османи смета дека Бугарија потклекнува на провокации

Бујар Османи, министер за надворешни работи, изрази жалење оти Бугарија го повлече амбасадорот во Македонија, Ангел Ангелов. Смета дека тоа...