Контакт

Свет

(Видео) Нетанјаху им порача на Иранците: Штом го запревте Роналдо, можете да ја соборите и владата

Објавено пред

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, објави видео во кое жонглира со фудбалска топка и ги повикува Иранците да ја соборат владата во својата земја.

Нетанјаху им порачува на Иранците дека можат да ја соборат владата, зошто целиот свет видел како нивните фудбалски репрезентативци успеале да го запрат Роналдо. Нетанјаху се обрати и кон иранската опозиција и рече истата да побара инспирација во настапот на националниот тим против Кристијано Роналдо и да се охрабрат за да и се спротивстават на актуелната влада.

„Му порачувам на иранскиот народ: Покажавте храброст на теренот и денес покажавте иста храброст на улиците на Иран“, вели Нетанјаху во видеото со наслов „Можете ли да го спречите Роналдо да даде гол?“.

„Иран има многу проблеми, загадување на воздухот, недостаток на вода, милијарди потрошени за тероризам“, додава Нетанјаху.

„Можете ли да замислите што би се случило ако иранската влада, наместо да ги фрла вашите пари во Сирија, Јемен и непотребните војни на Блискиот Исток, почне да инвестира во решавањето на внатрешните проблеми?“, запрашува израелскиот премиер во видеото.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Две лица починаа во Шкотска, се заразиле од измет од гулаб

Објавено пред

Двајца пациенти умреле во универзитетската болница „Квин Елизабет“ во Глазгов, откако се заразиле со гливична инфекција од измет од гулаби, објави Би-би-си.

Откако биле откриени случаите на зараза со Cryptococcusom, која во главно се наоѓа во телото и во изметот на гулабите, во болницата веднаш биле преземени мерки на контрола и превенција од понатамошна зараза.

Надлежните на локалното јавно здравство изјавиле дека повозрасниот пациент починал, но и дека инфекцијата не била причина за смртта, додека за другиот пациент се уште се утврдува причинатаза смртта.

Според првичните информации, гливиците најверојатно се наоѓале во делот на болницата каде пациентите немаат пристап, а исто така потврдиле дека заразениот измет е отстранет.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Јемен на секои 10 минути умира по едно дете

Објавено пред

Фотографии од ужасот во Јемен го обиколија светот. Војната беснее, а милиони луѓе умираат од глад и болести. Околу 14 милиони луѓе се на работ на глад, а за 22 милиони е неопходна хуманитарна помош. Најмногу страдаат најмалите. Над 85.000 деца помлади од пет години умреле од неухранетост, за време на тригодишната војна. Во Јемен, според податоците на Уницеф, на секои десет минути умира по едно дете.

Во болницата Ел Шаба, за која велат дека е најдобрата детска болница во Сана, на секој кревет лежат по четири деца.
Сите кои ќе ги доведат своите деца се исплашени и нетрпеливи.

На одделението за интензивна нега се наоѓаат деца кои боледуваат од неухранетост, менингитис, колера, туберкулоза и воспаление на белите дробови. Тоа се смртоносни болести во оваа земја, бидејќи нема лекови, а нема ни храна.

Тринаесетгодишно девојче, кое со родителите избегала од војната, боледува од туберкулоза и има само 16 килограми. Како што пренесуваат медиумите, таа вели дека нема пари, ниту лекови, а дека многу ја болат стопалата.

Во Јемен е уништена инфраструктурата, водоводната мрежа и канализацијата, а поради ситуацијата во здравството, ОН ситуацијата во таа заливска земја ја прогласи за една од најлошите хуманитарни катастрофи на модерното време.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп не сака да ja открие земјата во која ќе се сретне со Ким

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп изјавил дека е одредено каде ќе се сретне со севернокорејскиот лидер, кон крајот на февруари, но не откри за која земја станува збор, при што изтакнал дека е постигнат голем напредок во врска со денуклеаризацијата.

„Избравме земја, нејзиното име наскоро ќе го дознаете“ рекол Трамп.

Американската администрација вчера објави дека Трамп и Ким по втор пат ќе се сретнат на крајот од февруари. Информацијата беше објавена по средбата на американскиот претседател со најблискиот соработник на севернокорејскиот лидер, генералот Ким Џонг Чол.

Виетнам потврди дека се понудил да биде домаќин на вториот самит на двајцата лидери. Првиот самит се одржа на 12 јуни минатата година во Сингапур. Тајланд и Монголија исто така се спомнуваа како можни домаќини.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Загаденоста на воздухот во Прилеп 20 пати над дозволеното

Прилеп вечерва доживува рекорди во загаденост на воздухот. Концентрацијата на ПМ10 канцерогените честички достигна дури 1012 микрограми, што е за...

Македонија10 часа

Повредена новинарка на Канал 5 на одбележувањето на Водици

Новинарката Мирјана Мирчевска од Канал 5 телевизија заврши во болница со повреда на вратот и на раката откако, за време...

Свет11 час

Трамп најави важна објава

Американскиот претседател Доналд Трамп најави важна објава во врска со блокадата на работата на федералната влада. Неговата најава следи во...

Свет12 часа

Масовни протести во Унгарија против премиерот Виктор Орбан

Неколку илјади Унгарци протестираа денеска во Будимпешта против премиерот Виктор Орбан и неговиот закон за прекувремени часови, кој досега неколкупати...

Свет13 часа

(Видео) Расте бројот на загинати во најголемата експлозија на нафтовод во Мексико

Билансот на загинати во силната експлозија на нафтовод во Мексико се искачи на 66 луѓе. Повредени се 76, изјави гувернерот...

Македонија14 часа

Загадувањето во Битола, Тетово и Струмица до шест пати над дозволеното

Присуството на штетните ПМ10 честички во воздухот во Битола, Тетово и Струмица, во изминативе два дена било и до шест...

Топ15 часа

Расправија во кафеана му претходела на пукањето во Кочани, напаѓачот е во бегство

На пукањето што се случи вчера околу 17 часот во угостителски објект во Кочани, а во кое едно лице беше...

Регион17 часа

Епидемија во Хрватска, девет лица починаа од грип

Девет лица починаa од грип во Хрватска, но за два смртни случаи во Сплит сè уште се чекаат официјални информации,...

Македонија17 часа

Директор на основно училиште склучувал договори во четири очи, го оштетил Буџетот за 1,2 милиони денари

Директор на основно училиште во Кратово, без да објавува јавни огласи, склучувал договори во четири очи за набавка на разни...

Македонија18 часа

Скопјани се гневни откако градот се искачи на прво место по загаденост во светот

Социјалните мрежи се преполни со реакции, откако вчеравечер Скопје се искачи на првото место по загаденост во светот.   Мерните...

Македонија20 часа

82 обвинители ја тужат државата за неисплатени додатоци на плата

82 обвинители од јавните обвинителства низ земјава ја тужат државата пред домашните судови за неисплатени додатоци во вкупен износ од...

Економија20 часа

„Фич” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија ББ, со позитивен изглед

Aгенцијата „Фич” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ, со позитивен изглед. Од Министерството за финансии соопштија дека...

Свет1 ден

Втората средба меѓу Трамп и Ким ќе се одржи кон крајот на февруари

Американскиот претседател, Доналд Трамп, и севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун ,повторно ќе се состанат кон крајот на февруари, соопшти Белата куќа...

Регион1 ден

(Видео) Објавена снимка од свечениот ручек во Белград: Дачиќ пее, а Путин ракоплеска

Руската новинска агенција ТАСС објави видеоснимка од свечениот ручек кој вчера во Белград беше приреден во чест на посетата на...

Истражувања2 дена

(Видео) Турците ем градат кај Стара железничка ем плаќаат казна од 2 милиона денари месечно

Турската компанија „Лимак“, која го гради комплексот со дваесеткатници кај Старата железничка станица, месечно уплаќа по  2 милиони денари во...

Македонија2 дена

(Видео) Димовски: Следува комплициран избор на антикорупциска комисија

Конкурсот за избор на членови на антикорупциската комисија објавен во октомври денеска беше поништен за да може да се објави...

Македонија2 дена

(Видео) Наумовски си ја зголеми платата, а Ѓорче Петров нема пари за ветените базен и градинка

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Наумовски, годинава ќе зема повисока плата, а планирани се и нови вработувања во Општината во...

Топ2 дена

Каракамишева повикана во полициска станица поради говор на омраза

Професорката Тања Каракамишева била на информативен разговор во полициска станица бидејќи била пријавена за ширење говор на омраза. Таа на...

Македонија2 дена

(Видео) Ако не се освести Заев, одиме со Мицкоски, порачаа пазарџиите

„Ако не се сврти кон народот, како што вети Заев, ние ќе се приклучивме кон другите, ќе одиме со Мицкоски“,...

Македонија2 дена

(Видео) Кекеновски со иницијатива до Уставниот суд: Се противам на каубојското носење на Законот за јазиците

Професорот Јове Кекеновски поднесе иницијатива за оценка на уставноста на Законот за употреба на јазиците. Според него, власта каубојски и...

Досие