Контакт

Свет

(Видео) Норвешката полиција ќе интервенира против навредата на верските симболи

Објавено пред

Ново толкување на Законот за говор на омраза во Норвешка, делумно втемелено на стравот од одмазда, значи дека полицијата ќе интервенира против навредата на верските симболи, како што е Куранот, пренесува „Спутник“.

Неодамнешниот пример на горење на Куранот од страна на „Стоп за исламизацијата на Норвешка“ (СИАН) во градот Кристијансанд, прв во Норвешка, иницираше жестока дебата за прифатливоста на ваквите активности и за судирот меѓу слободата на говорот и слободата на религија.

Полицијата на крајот интервенирала и го прекинала протестот на СИАН по тепачката меѓу активистите и нивните противници, постапувајќи по новата експлицитна наредба од полицискиот директор Бенедикт Бјорнланд, објави норвешкиот радиодифузер НРК.

„Повредата на Куранот, во даден контекст, може да биде повреда на делот за говорот на омраза од Кривичниот законик“, рече Бјорланд.

Тој посочи дека случаите на палење на сите религиски симболи мора да се третираат подеднакво и правилно.

„Пораката е: ако сé уште го правите тоа, ние ќе ве спречиме. Секој треба да зборува сè додека не ги крши законите, во случајов Кривичниот законик. Ние не сме полиција за мислење, но имаме насоки и кога ќе видиме кршење на дадените упатства, интервенираме“, рече Бјорланд, признавајќи дека оценката дали да се интервенира во слободата на изразување и собирање е сериозен проблем.

Важна причина за новото толкување е проценката на заканата од Полициската служба за безбедност (ПСТ) дека јавното палење на Куранот би можело да доведе до сериозни одмазднички напади против Норвешка.

„Точно е дека во последните месеци ПСТ се загрижени за последиците што палењето на Куранот може да ги има. Ние го гледаме тоа како иницијална каписла за насилни дејства и ѝ дадовме опис на состојбата на полицијата “, рече високиот советник на ПСТ, Мартин Берсен.

Сепак, полициската наредба не е насочена само кон антиисламските провокации туку кон уништување на сите видови религиски симболи. По демонстрациите во Кристијансанд, еден член на СИА беше уапсен за непочитување на полициските наредби. Градоначалникот на Кристијансанд, Харалд Фуре, кој беше присутен за време на демонстрациите на СИАН, ги осуди дејствата.

„Посакувам полицијата да интервенираше порано и да го спречеше палењето“, рече Фуре.

Началникот на полицијата во областа Агдер, Мортен Сјустул, ги нарече ваквите дејства контроверзни, нагласувајќи дека тие предизвикуваат силен ангажман.

Лидерот на СИАН, Ларс Торсен, ја нарече акцијата добар начин да се визуелизира негативната моќ на исламот и јасно стави до знаење дека не треба да се исклучат повторувања на настаните.

„Стоп за исламизација на Норвешка“ датира од раните 2000 и тврди дека се спротивставува на ширењето на исламот зашто смета дека е тоталитарна политичка идеологија што ги крши норвешкиот Устав и демократските и човечките вредности.

Торсен не е непознат за политичките контроверзии откако неодамна доби казна затвор во траење од 30 дена и парична казна за дистрибуција на памфлети во главниот град на Норвешка во кои ги нарече муслиманите озлогласени сексуални предатори кои силуваат во епидемиски размери“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Ерупцијата на вулканот во Исланд спектакл за туристите кои го опседнуваат островот

Објавено пред

Денеска се навршуваат шест месеци од ерупцијата на вулканот што ги фасцинира набљудувачите во близина на главниот град на Исланд, Рејкјавик, јавуваат локалните медиуми.

Првата лава почна да излегува од кратерот на вулканот „Фаградалсфјал“ на 19 март оваа година.

Повеќемесечниот спектакл, кој варира од бавен проток на лава до подраматична ерупција на грутки, е голема туристичка атракција што досега привлече повеќе од 300.000 посетители.

Вулканот се наоѓа на полуостровот Рејкјанес, југозападно од главниот град. Тоа е шеста вулканска ерупција во Исланд во последните 20 години, но најдолга во половина век.

„Шест месеци е прилично долга ерупција“, вели вулканологот Торвалдур Тордарсон.

Сепак, количината на исфрлена лава досега, 143 милиони кубни метри, не е ни блиску до рекордот.

„Ерупцијата е посебна во однос на релативно бавниот и стабилен проток на лава“, објасни геофизичарот Халдор Геирсон.

Прикажи повеќе...

Свет

Светските лидери среде пандемија во Њујорк и покрај противењето на Американците

Објавено пред

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира на засилување на напорите за борба против климатските промени и пандемијата со Ковид-19.

Соединетите Американски Држави се обидоа да ги одвратат светските лидери да не доаѓаат во Њујорк, во обид да спречат сесијата на Генералното собрание на ОН да стане место од каде ќе се шири заразата, иако претседателот Џозеф Бајден лично ќе се обрати на собранието.

ОН воведоа т.н систем на делови, што значи дека секој што влегува во собраниската сала мора да се изјасни дали е вакциниран, но не мора да покажува доказ за вакцинација.

Меѓутоа, овој систем ќе пропадне на самиот почеток кога во салата на ОН ќе влезе претседателот на Бразил, Жаир Болсонаро, кој е скептичен во врска со вакцините и кој минатата недела изјави дека не му треба вакцинација бидејќи веќе има стекнато имунитет од прележаниот коронавирус, анализираат светските медиуми.

Властите во Њујорк поставија комбе пред зградата на Обединетите нации за да обезбедат бесплатно тестирање и бесплатна вакцинација со една доза вакцина на „Џонсон и Џонсон“.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, посочи на „драматичната нееднаквост“ во пристапот до вакцините и потврди дека е за глобален план за вакцинација со кој ќе се вакцинираат 70% од светската популација до првата половина на следната година.

Прикажи повеќе...

Европа

Италијанците следната година излегуваат на референдум за легализација на марихуаната

Објавено пред

Референдум за легализација на марихуаната најверојатно ќе се одржи во Италија следната година. Поддржувачите за легализација на марихуаната ги собраа потребните 500.000 потписи за референдум за само седум дена.

„Ова е голем ден, не само за организаторите, туку и за граѓаните “, рече поборничката за легализација, поранешна италијанска министерка и еврокомесарка Ема Бонино.

Организаторите имаа рок до крајот на септември да соберат потписи, но на нив им требаше само една недела за да стигнат до целната линија. Сепак, граѓаните беа повикани и понатаму да продолжат да го потпишуваат барањето.

Сега Италијанскиот касационен суд, највисокиот суд во земјата, ќе одлучува дали се исполнети сите формални услови за референдум. Италијанците би можеле да гласаат за тоа веќе следната пролет.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Светските лидери среде пандемија во Њујорк и покрај противењето на Американците

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира...

Свет2 часа

Русите на гласање на последниот ден од парламентарните избори

Недела е последен ден за гласање на Русите на тридневните парламентарни избори во земјата. Околу 110 милиони луѓе имаат право...

Македонија14 часа

41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на...

Топ16 часа

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Свет16 часа

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на...

Македонија17 часа

Османи формира работна група за укинување на визите со САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на неговиот Фејсбук профил информира дека формирал работна група во рамки на Министерството за...

Македонија18 часа

Шилегов: Се урива првата од трите галии во Вардар

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денес на својот Фејсбук профил објави фотографии од демонтирањето на галијата која е поставена во...

Свет21 час

Американски милијардер случајно признал убиство, му се заканува доживотен затвор

Американскиот милијардер Роберт Дурст вчера беше прогласен за виновен пред судот во Лос Анџелес за убиство на неговата најдобра пријателка...

Топ23 часа

Жител на Сарај уапсен поради кражба на графички картички и струја за „копање“ на биткоини

Во скопското село Љубин, вчера околу 19.30 часот, единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го уапсила 39-годишниот Е.А. Како...

Свет1 ден

Американската војска призна: Во нашиот напад со дрон во Кабул загинаа 10 цивили

Американската војска во петокот потврди дека нејзиниот последен напад во Кабул кон крајот на август, во кој загинаа десет цивили,...

Македонија2 дена

Заев: Со Бугарија ќе бараме европско решение за двојна победа

Актуелниот момент поврзан со членството на Северна Македонија во ЕУ и состојбите во регионот беа главна тема на средбата на...

Македонија2 дена

Почина двегодишно дете со Ковид-19 кое имало претходни здравствени проблеми

Од Министерството за здравство информираат дека во денешната статистика за Ковид-19 на Институтот за јавно здравје ќе биде заведено и...

Македонија2 дена

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тоа значи...

Македонија2 дена

„Избери живот, гласај зелено!“ – ДУИ го откри слоганот за локалните избори

„Избери живот, гласај зелено!“ е слоганот со кој Демократската унија за интеграција ќе настапи на претстојните локални избори, кои ќе...

Македонија2 дена

Русковска барала вештачење на телефонот со кој бил фотографиран Рашковски

Шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, стапила во контакт со сопственикот на порталот каде што беше...

Македонија2 дена

Обвинителството почна да ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција пред два дена ја добило документацијата за модуларната болница во Тетово...

Македонија2 дена

Маричиќ: Власта не се меша во истрагата за пожарот во Тетово

Власта воопшто не се меша во истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово. Да сакаше да се меша, немаше...

Македонија2 дена

(Видео) Мисајловски: Одбивањето оставки од Владата за трагичниот случај во Тетово значи дека немаат морал

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, на денешната прес-конференција во врска со трагедијата во Тетово и прашањето за оставки во Владата...

Македонија2 дена

Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“

Синоќа, во 21 часот пристигнаа вкупно 51.480 „Фајзер-Бионтек“ вакцини како донација од Бугарија. „Вчера, Северна Македонија доби донација од повеќе...

Регион2 дена

Словенија воведе задолжителна вакцинација за вработените во јавната администрација

Сите вработени во јавната администрација во Словенија, кои не прележале коронавирус и кои не се вакцинирани, задолжително ќе мора да...

Досие