Контакт

Свет

(Видео) Деветмина убиени во пукање во близина на Франкфурт, напаѓачот е пронајден мртов

Објавено пред

Најмалку девет лица се убиени, а петмина се повредени во вооружен инцидент во германскиот град Ханау во близина на Франкфурт. Полицијата соопшти дека напаѓачот е пронајден мртов во својот дом. Специјалните полициски сили пронајдоа уште еден труп во домот. Истрагата е во тек.

„Нема индикации дека биле вмешани и други осомничени. Еден од двајцата пронајдени мртви многу е веројатно дека е сторител“, соопшти полицијата на „Твитер“.

Непознатите напаѓачи пукале врз гости во два „шиша“ бара во германскиот град Ханау. Полицијата засега нема точна бројка на загинати и ранети, ниту објаснување за мотивот на нападот. Најпрвин бил нападнат во бар во центарот на градот, а напаѓачот или напаѓачите потоа пукале во уште еден бар во друга градска населба. Локалните медиуми јавуваат за масовно полициско присуство во градот што го надлетуваат и хеликоптери.

Инцидентите се случија синоќа во 22 часот. Регионалниот портал „Форсрунг онлајн“ пренесува дека едно лице пукало кон минувачите од автомобил. Наводно, првин бил нападнат наргиле-барот „Миднајт“ во центарот на градот Ханау, каде што биле убиени три лица. Сторителот потоа се возел во Кеселштат и влегол во друг бар, „Арена бар и кафе“, каде што убил пет лица. Сведоци велат дека слушнале десетици истрели од огнено оружје.

Ханау е град со речиси 100.000 жители, на 25 километри од Франкфурт.

Од полицијата претпоставуваат дека напаѓачот извршил самоубиство во својот дом кога побегнал со темен автомобил, но мотивот за нападот е нејасен. „Билд“ пишува дека мажот е германски државјанин – во неговиот автомобил биле пронајдени муниција и оружје, како и списанија, а тој имал лиценца за ловечко оружје.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

„Ламборгини“ ќе произведе хируршки маски за да помогне во борбата против Ковид-19

Објавено пред

Италијанскиот производител на луксузни автомобили „Ламборгини“ претвори некои оддели во својата фабрика „Сант’Агата болоњезе“ во погони за производство на хируршки маски и заштитни штитници од плексиглас за да помогне во борбата против епидемијата на Ковид-19 во земјата, пренесува „Спутник“.

Медицинските материјали, произведени во соработка со Универзитетот во Болоња, ќе бидат доставени во болницата „Сант Орсола-Малпиги“ во Болоња, се вели во соопштението на официјалната веб-страница на компанијата.

Автомобилскиот производител ќе произведува 1.000 маски и 200 заштитни штита од плексиглас на ден.

„Во вонредна состојба, како што е оваа, чувствуваме потреба да дадеме конкретен придонес. Ние ќе ја добиеме оваа битка заедно со тоа што ќе работиме во единство поддржувајќи ги оние што секојдневно се во првите борбени редови против оваа пандемија“, рече Стефано Доменикали, претседател и извршен директор на „Аутомобили ламборгини“.

Италија извесно време соборува мрачни рекорди во однос на бројот на починати од новиот коронавирус регистриран во текот на 24 часа, при што повеќе од 600 луѓе дневно умираат од овој вирус.

Италија останува најтешко погодена европската земја од Ковид-19 со речиси 105.800 заразени и повеќе од 12.400 смртни случаи, според статистиката на Универзитетот „Џон Хопкинс“.

Прикажи повеќе...

Европа

Два авиона со заштитна опрема пристигнаа во Шпанија

Објавено пред

Два авиона со заштитна опрема пристигнаа денеска за помош на оптоварениот шпански здравствден систем, откако бројот на потврдени случаи на коронавирус надмина 100.000 лица.

Авиони со заштитни маски, комбинезони и антибактериски производи, еден од Кина и еден од Турција, слетаа на воениот аеродром во близина на Мадрид, соопшти Министерството за одбрана.

Шпанија денеска го надмина бројот од 9.000 починати и повеќе од 100.000 зразени.

Шпанија стана втора земја по број на жртви по Италија.

Прикажи повеќе...

Европа

Нови 727 смртни случаи во Италија за 24 часа

Објавено пред

Во Италија од коронавирус починаа 727 луѓе во последните 24 часа.

За едно деноноќие пријавени се 4.782 нови случаи на заразени со вирусот.

Досега во земјата биле заболени 110.574 лица. Во моментов, 80.572 луѓе се позитивни за коронавирус, додека 16.847 се излечени.

Вкупниот број на починати во Италија е 13.155.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет46 минути

„Ламборгини“ ќе произведе хируршки маски за да помогне во борбата против Ковид-19

Италијанскиот производител на луксузни автомобили „Ламборгини“ претвори некои оддели во својата фабрика „Сант’Агата болоњезе“ во погони за производство на хируршки...

Македонија12 часа

Се забрануваат нови вработувања во јавниот сектор

Во јавниот сектор времено се забрануваат новите вработувања, нови ангажирања преку агенции за привремени вработување и нови договори на дело,...

Македонија12 часа

Починатата родилка од Охрид немала коронавирус, според извештајот проблем биле дебелината и високиот притисок

Министерството за здравство информира дека се негативни резултатите на битолчанецот кој беше пронајден починат во својот стан и кај родилката...

Македонија15 часа

Бројот на излекувани пациенти со коронавирус во Македонија се искачи на 17

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, денеска се испишани пет пациенти....

Македонија15 часа

ЕУ дозволи пристап за земјава до Европскиот солидарен фонд

Северна Македонија доби пристап и до Европскиот солидарен фонд, од каде заедно со земјите – членки на ЕУ ќе бидат...

Македонија17 часа

Се продолжува породилното отсуство додека трае вонредната состојба

Родилките чие породилно отсуство од работа истекува за време на вонредната состојба, ќе може да останат дома цело време додека...

Македонија17 часа

Со Ковид-19 заразена медицинска сестра од Клиниката за пулмологија

Во Куманово медицинска сестра, вработена на Клиниката за пулмологија, дошла на работа без симптоми, но вчера ѝ се појавила зголемена температура...

Економија17 часа

Ангеловска: Подготвени сме за најлошото сценарио за буџетот, работиме да се случи најдоброто

Многу е тешко за економските аналитичари, вклучително и за меѓународните финансиски институции, да ги предвидат случувањата за време на кризата...

Македонија18 часа

Нов смртен случај на коронавирус во земјата, позитивна и починатата пациентка од Струга

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести во Скопје починала една пациентка од Лабуништа на возраст...

Економија18 часа

Ангеловска: Каматите на кредитите не може да бидат укинати, банкарскиот сектор треба да биде стабилен

Банките ќе пресметуваат камати на одложените кредити за да се овозможи нормално функционирање на банкарскиот сектор. Министерката за финансии, Нина...

Свет18 часа

Речиси 2.500 туристи ќе тужат скијачки центар во Австрија поради коронавирусот

Речиси 2.500 туристи спремаат тужба против ски-центарот Ишгл во Австрија поради лошо постапување за време на епидемијата на коронавирусот и...

Свет19 часа

(Видео) Во Лондон за пет дена направена болница за 4.000 пациенти

Британската агенција за јавно здравје со помош на војската за пет дена ја претвори конференциската сала „Ексел“ во Лондон во...

Македонија20 часа

Министерството за здравство со совети како да го заштитиме менталното здравје во време на коронавирус

Карантинот, изолацијата и социјалното дистанцирање се мерки што докажано го забавуваат ширењето на Ковид-19 и ни помагаат да го заштитиме...

Македонија20 часа

Починаа родилката од Охрид и нејзиното бебе

На Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје доцна синоќа почина пациентка на возраст од 37 години од Охрид, која...

Свет21 час

За еден ден во Москва излекувани 45 луѓе од коронавирусот

Нови 45 луѓе, кои се излекувале од коронавирусот, се пуштени од болница во Москва изминатите 24 часа, соопштија градските власти....

Европа21 час

Бројот на починати од Ковид-19 во Европа се искачи над 30.000

Европа изгуби над 30.000 животи во пандемијата на новиот коронавирус Ковид-19, од кои повеќе од една третина се во Италија,...

Европа22 часа

Уапсен терорист во Виена, се криел во старски дом

Во Виена е уапсен терористот што го барале руските власти, а кој се криел во старски дом. Руските власти издале...

Свет22 часа

Сто заразени на американски носач на авиони: „Не сме во војна, морнарите не мора да умрат“

Капетанот на американскиот наосач на авиони „Теодор Рузвелт“, на кој има повеќе од 4.000 членови на екипажот, побарал итна помош...

Свет23 часа

Русија испраќа медицинска помош во САД за борбата против коронавирусот

Русија ќе испрати во САД опрема за помош во борбата против коронавирусот, јавуваат руските агенции повикувајќи се на портпаролот на...

Регион23 часа

Бугарија, по еден ден, ја укина наредбата за носење маски

Бугарската влада, по само еден ден од носењето на одлуката, ја укина наредбата за носење заштитни маски на јавни места...

Досие