Контакт

Свет

(Видео) Отповикан амбасадор поради обид да украде книга

Објавено пред

Мексико го отповика својот амбасадор во Аргентина откако се појави видео снимка која наводно покажува дека тој се обидел да украде книга од една книжарница во Буенос Аирес.

На амбасадорот Оскар Рикардо Валеро Ресио Бекера му е „наложено да се врати дома“, истакна мексиканскиот секретар за надворешни работи Марсело Ебрард, пренесе „АП“.

Дипломатот, како што се наведува, ќе биде предмет на истрага од етичката комисија.

„Доколку се утврди дека амбасадорот ја украл книгата, тој ќе добие отказ“, изјави Ебрард, укажувајќи на нулта толеранција за нечесно однесување.

По овој повод се огласи и мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор, кој смета дека инцидентот „е за жалење“, но предупреди да не се носат прерано заклучоци.

Свет

Сорос вети една милијарда долари за универзитетите за зајакнување на демократијата

Објавено пред

Американскиот инвеститор Џорџ Сорос планира да донира една милијарда долари на универзитетите за да ја зајакне демократијата и да ги образува прогонетите заедници, објави Сорос синоќа на маргините на Светскиот економски форум во Давос.

Тој сака да ги поврзе постојаните универзитети низ светот, како одговор на глобалното затоплување, протестните движења во светот и политичките трендови.

„Минатата година најсилните сили – САД, Кина и Русија, останаа во рацете на диктаторите или оние кои сакаат да бидат диктатори, а бројот на авторитарни лидери продолжи да расте“ рекол 89-годишниот милијардер на вечерата која ја организира секоја година на Светскиот економски форум во Давос.

Средноевропскиот универзитет (ЦЕУ) кој го основа и финансира Сорос, ќе биде дел од мрежата. Сорос мораше да го пресели ЦЕУ од Будимпешта во Виена минатата година откако Унгарија законски ја оневозможи работата на универзитетот.

Дел од средствата на Сорос ќе бидат донирани на студенти бегалци и затвореници, како и студенти Роми и Рохинџи.

Прикажи повеќе...

Регион

Бугарија ќе ги протера руските дипломати

Објавено пред

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, изјави дека Бугарија веројатно ќе протера двајца руски дипломати поради обвиненија за шпионирање.

„Добивме писма со обвиненија од обвинителите. Ќе преземеме активности што сме должни да ги преземеме и веројатно ќе ги прогласиме за персона нон грата“, вели Захариева.

Захариева рече  дека поради тоа ќе го покани рускиот амбасадор.

Обвинителите денеска објавија дека Русите се вклучени во шпионажа, но не можат да бидат судени заради дипломатски имунитет.

Прикажи повеќе...

Свет

Ердоган ја повика меѓународната заедница во Либија да не ги повторува грешките од Сирија

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја повика меѓународната заедница во Либија да не ги повторува грешките од Сирија, пренесе агенцијата Анадолија.
Ердоган ова го кажа на церемонијата на отворање на новите објекти од Турско-германскиот универзитет во Истанбул, на која беше заедно со германската канцеларка Ангела Меркел.

Во пресрет на неговата средба со Меркел, турскиот претседател кажа дека темата за Либија, како и другите регионални прашања, ќе бидат ставени на масата за разгледување, паралелно со турско-германските билатерални односи.

Турскиот лидер истакна дека атмосферата на хаос во Либија ќе го засегне целиот средоземноморски басен. Според него, напорите за постигнување мирно решение во Либија треба да бидат забрзани за повторно да не соберат сили терористичките групи, како Исламска држава и Ал Каеда.

„Ќе продолжиме да бидеме до своите либиски браќа во овие тешки времиња во името на мирот, спокојот и иднината“ подвлече Ердоган.

Турскиот претседател изрази надеж дека Турско-германскиот универзитет ќе се претвори во симбол на пријателство меѓу двата народа, исто како што век и половина во градот постои германска гимназија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Поповска: Во институциите има луѓе заинтересирани за бизнис со отпад, увозот не се врши контролирано

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Попвска, која е една од иницијаторите на законот за забрана за увоз на отпад, рече дека...

Македонија38 минути

УХМР објави оглас за авионско засејување на облаците за превенција од природни непогоди

Управата за хидрометеоролошки работи го објави јавниот оглас за „Услуги за модификација на време со авионско засејување“. Се работи за...

Свет3 часа

Словачки министер пијан демолирал кинески ресторан, најави оставка

Словачкиот министер за животна средина објави дека поднесува оставка кога наводно пијан со својот брат учествувал во демолирање кинески ресторан...

Свет3 часа

Вухан гради болница за заболените, планира да ја заврши за 5 дена

Градот Вухан, кој е жариште на новиот корона вирус, забрзано гради болница со 1.000 кревети за лекување на заразените пациенти....

Македонија4 часа

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во посета на земјава

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска ќе допатува во посета на Македонија. Мишел ќе оствари средби со високи претставници...

Свет15 часа

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за опстанок на човештвото

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш оцени денеска во Давос дека светот продолжува да ја губи војната против климатските промени....

Свет16 часа

Вирусната болест во Кина не е вонредна глобална здравствена ситуација

Во седиштето на Светската здравствена организација, во Женева, беше одржан состанок на кој е одлучено дека вирусната болест во Кина...

Регион17 часа

(Видео) Маж се самоуби пред парламентот во Белград

Непознат маж, на околу 50-годишпна возраст, изврши самоубиство вечерва пред зградата на Собранието во Белград, соопшти српската полиција, пренесуваат српските...

Македонија18 часа

(Видео) Стаменковска: Фрчат дисциплински за тие што не се блиски до СДСМ, човек беше казнет што не вклучил греалка

Фрчат дисциплински постапки, незаконски распределувања и се подговуваат откази на административци кои не се партиски истомисленици на СДСМ, за да...

Европа20 часа

Смртоносниот корона вирус стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

Корона вирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески...

Македонија21 час

(Видео) Со хипотека на имот од над 3 милиони евра, Камчев бара да му се вратат пасошите

Орце Камчев понудил хипотека на недвижен имот од над 3 милиони евра, за да му се вратат македонскиот и бугарскиот...

Македонија21 час

(Видео) Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со Чулев

Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев. Бекир Аслани вели дека и...

Македонија22 часа

ЕСЧП пресуди во корист на детето со попреченост, кое беше врзувано за кревет – државата системски потфрлила

Хелсиншкиот комитет за човекови права во 2015 година, во име на малолетниот Л. Р., лице со повеќекратна попреченост, поднесе апликација...

Топ23 часа

Скопјанец со тупаници го тепал едногодишното дете на својата партнерка

Триесет и четиригодишен скопјанец е обвинет дека физички го малтретирал едногодишното дете на својата партнерка. Според истрагата, тој го тепал...

Свет24 часа

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Откриен е изворот на корона вирусот

Изворот на новиот корона вирус, кој се појави во Кина, би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит,...

Македонија1 ден

(Видео) Бојан Јовановски: Не играјте си со мојот живот, 55 пати сум носен во болница

Педесет и петпати сум носен во болница. Пред малигнитет сум. Ве замолувам, не играјте си со мојот живот, изјави денеска...

Свет1 ден

Кинеското министерство: Автобусите и траектите повеќе не одат во Вухан

Кинеското Министерство за транспорт го прекина целосно автобускиот и траектниот сообраќај кон градот Вухан поради епидемијата на вирусот корона, од...

Македонија1 ден

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено вторпат

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, вторпат се одложува...

Регион1 ден

По 20 дена, ослободени киднапираните грчки морнари

Осум члена на екипажот на грчки танкер се ослободени по 20 дена од киднапирањето од вооружени напаѓачи на брегот на...

Досие