Контакт

Свет

(Видео) Пеколен лет за Сочи: Патници скокале од запален авион за да се спасат, 18 лица се повредени

Објавено пред

Патниците и екипажот на ,,Боинг 737″ имаа пеколен лет од Москва за Сочи. Најмалку 18 патници се повредени откако авионот излетал од пистата и делумно се запалил на аеродромот во Сочи. Меѓу повредените има и три деца.

Патниците во паника скокале на скршените крилја, ги фрлале децата на земја во обид да се спасат и да го напуштат авионот кој се запалил. Сите 170 патници за влакно и избегале на смртта.

Авионот со 164 патници и шест членови на екипажот летал од Москва за Сочи. Пилотот имал два обиди за слетување, но силниот ветер и дождот му ја отежнувале работата. Тој излетал од пистата при слетување, ја пробил заштитната ограда и завршил на брегот на реката во близина. Потоа се запалило тркалото и крилото на авионот, како и левиот мотор.

Патници сведочат дека авионот се обидел да слета неколку пати, но безуспешно. ,,Седевме веднаш до излезот. Се се случи многу брзо”, сведочат патниците.

,,Надвор имаше дожд и грмеше, а луѓето скокаа од пет-шест метри за да се спасат”, раскажува една жена.

Вработен на аеродромот, кој им помагал на спасувачите, починал од срцев удар на самото место. Поради несреќата се одложени десетици летови на аеродромот во Сочи.

Според надлежните, најмалку четири лица имаат изгореници, додека други имаат повреди на р’бетот, поради што се хоспитализирани.

Во тек е истрага за несреќата.

Регион

Тригодишното дете кое падна низ прозор во Загреб се пробуди од кома

Објавено пред

Од

Тригодишното дете кое за време на викендот падна низ прозор од вториот кат на зграда во Загреб се пробуди од кома. Лекарите велат дека момчето почнало да ги движи рацете и нозете и дека разговара со неговите родители.

Детето се уште се наоѓа на интензивна нега, но лекарите очекуваат дека за неколку дена неговата состојба ќе се подобри.

,,Највеќе комуницира со мајката, а особено е весело кога ќе му го дадат мобилниот телефон за да гледа анимирани цртани филмови”, вели неврохирургот Мирослав Ѓурашин.

Прикажи повеќе...

Свет

Малдивите уништуваат британски статуи оценети како навредливи за исламот

Објавено пред

Полицијата вооружена со копачи и со електричен алат уништила современо уметничко дело од еден познат британски скулптор на Малдивите откако претседателот во заминување на овој туристички рај изјавил дека уметничката инсталација е навредлива за исламот, пренесува Брејтбарт.

Абдула Јамин нареди скулптурите да бидат уништени уште во јули, но неговата наредба не беше спробедена до петокот пред претседателските избори што ги загуби од либералниот кандидат. Серијата статуи од Џејсон де Кеирес Тејлор беа поставени во полупотопена метална коцка во јули во едно одморалиште на Малдивите, архипелаг на кој живеат 340.000 сунитски муслимани.

Исламот, официјалната религија на Малдивите, го забранува прикажувањето на идоли, а делото предизвика критики од свештениците иако статуите немаат религиозни симболи или значења. Јамин во јули рече дека јавното чувство против уметничкото дело познато како „Коралариум” ја поттикнало неговата одлука да го уништи.

Не е јасно зошто скулптурите не беа отстранети од водите до петокот. Полицијата беше фотографирана додека ги отстрануваше од големиот и раскошен кафез во кои беа сместени. Ви

“Бев шокирана и скршен кога дознав дека моите скулптури биле уништени од властите на Малдиви и покрај континуираните консултации и дијалог. ‘Коралариумот’ беше создаден за поврзување на луѓето со животната средина и негување на просторот за морскиот живот да напредува. Ништо друго! Малдивите се уште се убави, со топло и пријателско население, но ова беше тажен ден за уметноста и тажен ден за животната средина”, изјави Де Каирес Тејлор .

Увозот на статуи е забранет на Малдивите. Забранети се дури и статуите на Буда и покрај долгото наследство на будизмот на островите пред да исламот да задоминира во архипелагот.

Прикажи повеќе...

Свет

Трговската војна повеќе ќе и наштети на САД, отколку на Кина, покажуваат истражувањата

Објавено пред

Жестоката глобална трговска војна меѓу САД и Кина, ќе предизвика значителна штета за американската економија, ќе ги уништи домаќинствата и ќе ги уништи работните места, додека Кина нема да биде толку погодена, проценува економистот на Европската централна банка.

Економистите на Европската централна банка, во најновото истражување посочуваат дека пазарите на акции и обврзници би можеле да бидат погодени од општата загуба на доверба во економијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Стаменковска: Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ што не се изјаснија против уставни измени

Нема притисок врз пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои не се изјаснија дека ќе гласаат против уставни измени, вели пратеничката Невенка Стаменковска,...

Топ1 час

Фотографирале девојки на плажа во Охрид, сликите ги објавиле на веб-страница за интимни средби

Две лица од Свети Николе и од Охрид фотографирале девојки на плажа во Охрид и ги лажеле дека сликите ќе...

Економија2 часа

Плати од 97.000 денари и за новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика

Плати од 97.000 денари ќе добива и новиот состав на Регулаторната комисија за енергетика. Тие неодамна на веб-страницата објавија колкави...

Свет4 часа

(Видео) Највисоко ниво на заштита, Трамп во ОН пристигна со „ѕверот“ и со ладилник полн со крв

Американскиот претседател, коj вчера имаше говор во Обединетите нации, во Њујорк пристигна со највисоко ниво на обезбедување – се возеше...

Економија4 часа

НБРМ: Денарот е стабилен, не постои опасност за евентуална девалвација

Народната банка на Република Македонија информира дека како институција надлежна за конципирање и спроведување на монетарната политика цврсто стои на...

Регион5 часа

(Видео) Четворица пожарникари повредени во ноќната битка со пожарот на Пелешац

Апокалипса на Пелешац по пожарот што дивееше изминатото деноноќие, јавуваат хрватските медиуми. Огнената стихија на хрватскиот полуостров во текот на...

дијамант дијамант
Забава5 часа

Најскапиот дијамант во светот проценет на 50 милиони долари на аукција во Женева

Розовиот дијамант од скоро 19 карати тргнува на светска турнеја пред да биде понуден на аукција во Женева, а се...

Свет5 часа

(Видео) Макрон ја критикуваше политиката на Трамп и доби аплауз

Францускиот претседател, Емануел Макрон остро ги критикуваше во Њујорк светските лидери кои ги гледаат исклучиво своите интереси и порача дека...

Регион6 часа

Брутално убиство на 33-годишен геј активист ја бранува Атина

Геј активист почина во Атина откако брутално беше претепан. Зак Костопулос, 33-годишен активист на грчкиот ЛГБТИ, почина по брутален напад...

Свет18 часа

Бил Козби осуден на 3 до 10 години затвор за сексуален напад

Познатиот комичар Бил Козби е осуден на три до 10 години во државен затвор за дрога и сексуално малтретирање на...

Регион20 часа

(Видео) Пожар на Пељешац, гори борова шума – жителите ги бранат куќите

Во пожар што избувна кај местото Мокало на хрватскиот полуостров Пељешац гори густа букова шума. Според последните информации, огнот го...

Македонија22 часа

Се намалуваат трошоците во постапките пред нотарите и извршителите

На предлог на Министерството за правда, Владата ги прифати предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за извршување и на...

Македонија22 часа

Заев: Одлучуваат тие што гласаат, тие што не гласаат не се ни бројат

За успешноста одлучуваат тие што гласаат, а тие што не гласаат не се ни бројат, порача премиерот Заев пет дена...

sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok
Крвав четврток23 часа

Чавков наредил да им ја отворам вратата на колегите од УБК, сведочеше собраниска полицајка за oдзмените харддискови

По наредба на директорот на БЈБ, обвинетиот Митко Чавков, било одземањето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието, потврди собраниската...

Крвав четврток24 часа

Судот им ги одби гаранциите на Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов да се бранат од слобода

Обвинетите пратеници Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, како и активистот Богдан Илиевски и обезбедувачот Оливер Радулов, и натаму остануваат во...

Топ1 ден

Градоначалникот на Куманово добивал закани, поднесена кривична пријава против едно лице

Градоначалникот на Куманово до СВР Куманово пријавил дека во два наврата му биле испратени СМС-пораки со заканувачки содржини кон него...

Крвав четврток1 ден

Се надевам дека ќе одговараат нарачателите за 27 април, рече обвинителката Русковска

По првиот дел од судењето во кривичниот суд за настаните од 27 април, обвинителката Вилма Русковска, на новинарско прашање, рече...

Investigative story1 ден

Антикорупциската комисија се сомнева во злоупотреби со монографии на Филозофскиот факултет

Антикорупциската комисија има доставено иницијатива за поведување постапка за кривично гонење поранешен декан на Филозофскиот факултет до Јавното обвинителство,поради сомневања...

Крвав четврток1 ден

„Влатко Ѓорчев ги молеше како Господ да не нè напаѓаат“, се расплака телохранителот на Оливер Спасовски

(Фото: Ацо Ангеловски во средина) „Лево од мене слушнав наредба – убијте ги! Масата одеднаш тргна кон нас. Бидејќи не...

Регион1 ден

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да...

Досие