Контакт

Свет

(Видео) Петгодишни девојчиња на минус 45 степени избегале од градинка во Сибир

Објавено пред

Две девојчиња на возраст од пет години избегале од градинка во рускиот град Јакутск во Сибир, при што се здобиле со сериозни повреди поради температурите, кои се спуштиле на минус 45 степени.

Тие набрзо биле пронајдени и заздравуваат од смрзнатост, објави Би-би-си. Девојчињата сакале да ги изненадат нивните родители дома, а при излегувањето од градинката ги снимила надзорната камера.

Едно од девојчињата немало ракавици, поради што три прсти ѝ премрзнале и сè уште се наоѓа во болница. Нејзината мајка за медиумите рекла дека сè уште е во шок и плаче. „Има сериозни повреди на три прста“, рекла мајката.

Другото девојче се изгубила на патот кон дома. Ја пронашле еден час подоцна во соседната куќа, каде што се засолнила од студот. Надлежните институции истражуваат како воопшто дошло до овој инцидент.

Јакутск е втор најстуден град во Русија. Таму просечните температури изнесуваат минус 8.8 степени.

Свет

Британски „Ченл 4“ ќе снима филм за Путин

Објавено пред

Во Велика Британија ќе се снима документарен филм во три продолженија за рускиот претседател Владимир Путин, а снимањето и продукцијата ги потпишува телевизскиот „Ченл 4“, пренесува „Спутник“.

Телевизијата на својот сајт објави дека овој филм ќе биде приказна за власта на Путин и за тоа како таа го промени светот.
Снимањето ќе се одвива во Русија, САД, Европа и во Велика Британија, а ќе бидат користени и архивски материјали како и интервјуа со Путнин, со луѓе блиски до рускиот лидер и со луже врз кои тој имал најсилно влијание.

Според „Ченл 4“, рускиот лидер се покажал како еден од најзначајните политичари на 21. век.

„Филмот зборува за тоа како Путин, како поранешен разузнувач, повторно ја одреди политиката и какво влијание имаше тоа врз светот,“ посочува извршниот продуцент на филмот, Џејмс Роган.

Во филмот ќе стане збор и за Крим како и за инцидернтот ово Солсбери.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија испрати хуманоиден робот во вселената

Објавено пред

Русија го испрати хуманоидниот робот Фјодор на Меѓународната вселенска станица, како дел од тестот за новата ракета која треба да ја замени постојната.

Пред да замине, Фјодор рекол: „Одиме! Одиме!“, повторувајќи ја познатата фраза на Јуриј Гагарин.

Капсулата Сојуз, која обично превезува астронаути, полета со новата ракета Сојуз 2.1а, која досега се користеше исклучиво за летови без екипаж, пренесува АП.

Новата ракета е предвидено да започне со употреба следната година.

Роботот бил сместен во главното седиште на капсулата, додека во десната рака држел руско знаме. По пристигнувањето во орбитата, роботот успеал да прати твит и да ја извести јавноста дека тестовите одат според планот.

Прикажи повеќе...

Регион

Десет деца затруени од храна во Босна

Објавено пред

Десет деца со треска, дијареја и повраќање биле хоспитализирани утринава на Клиниката за инфективни болести на Клиничкиот центар на Универзитетот во Сараево (КЦУС).
        
Според агенциите, две деца имаат тешка клиничка слика. Децата се згрижени со соодветна терапија и се под надзор на лекарите, соопшти КЦУС.
        
Претходно, медиумите објавија дека неколку деца кои престојувале во Центар за рекреација кај Олово, биле пренесени во КЦУС заради симптоми на труење со храна.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион60 минути

Маскирани мажи нападнале гости додека гледале фудбал во кафуле во Хрватска, петмина повредени

Гостите на едно кафуле во општината Бискупија во близина на Книн, го гледале фудбалскиот натпревар на „Црвена звезда“ кога група...

Топ1 час

2019 е најцрна година на патиштата во земјата – за шест месеци загинале 70 лица

Декларативни заложби, намален интизитет на активности и реформи, никакви суштински и системски промени. Искршени возила, семејства што живеат во трагедии...

Топ2 часа

(Видео) Очевидци раскажуваат: Возачот се обиде да го изгасне пожарот во автобусот, но огнот бргу се ширеше

Двокатниот автобус со број 5 на ЈСП, кој гореше во близината на Oпштината Ѓорче Петров, се запалил пред автосервис. Возачот...

Македонија3 часа

Фатиме Фетаи: Секој што згрешил мора да одговара

„Никој не е недопирлив“, вели обвинителката Фатиме Фетаи по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и приведувањето на шефицaта на...

Македонија4 часа

(Видео) Се запали автобус на ЈСП во Ѓорче Петров, нема повредени патници

Автобус на ЈСП со број 5 утрово се запали во близина на Општината Ѓорче Петров. Од ЈСП информираат дека при...

Македонија4 часа

СДСМ: Правната држава функционира, законите важат за сите

Правната држава функционира, а законите важат за сите еднакво, коментира СДСМ преку соопштение кога вчера беше приведена специјалната обвинителка во...

Свет5 часа

Во Тексас извршена смртна казна, осуденикот тврдел дека е невин

Во Тексас е извршена смртна казна над Лери Сверинген (48), кој беше осуден на смртна казна во 2000 година за...

Македонија5 часа

„Ла Верита“: Катица Јанева е осудена да стане громобран за сите судии и политичари вклучени во системот за изнуда

Италијанскиот весник „Ла Верита“ најавува дополнителни докази кои потврдуваат директна контрола од страна на државниот врв врз активностите за изнудувањето...

Европа6 часа

Меркел и Џонсон се уверени дека ќе се најде решение за брегзитот

Британскиот премиер, Борис Џонсон, и германската канцеларка, Ангела Меркел, во Берлин изјавија дека се убедени дека ќе се најде решение...

Македонија17 часа

(Видео) Русковска: Не би барала притвор за Јанева без доволно докази

Обвинителката Вилма Русковска по одлуката на судот да ѝ одреди 30-дневен притвор на Катица Јанева, вели дека нејзината колешка претхдно...

Македонија17 часа

(Видео) Триесет дена притвор за Катица Јанева

Од вечерва шефицата на СЈО, Катица Јанева, е во истражниот затвор „Скопје” во Шуто Оризари. Судија на претходна постапка ѝ...

Регион18 часа

Закани за бомби испратени до редакции и аеродроми во Бугарија

Бугарската полиција почна да истражува неколку закани за бомби испратени преку е-пошта до медиумски куќи во Софија и до најголемите...

Македонија20 часа

Павлески: Јанева е жртва на случајот „Рекет“

Адвокатот Стеван Павлески кој ја застапува шефицата на СЈО, Катица Јанева, за случајот „Рекет“ вели дека таа е жртва на...

Македонија20 часа

(Видео) Влада: Одговорност мора да има за сите инволвирани во случајот „Рекет“.

Од Владата соопштија дека отворениот случај „Рекет“, во кој сега осомничена е и првата специјалната обвинителка Катица Јанева, потврдува дека...

Македонија21 час

Катица Јанева донесена во Кривичен суд на распит

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева попладнево откако беше уапсена, однесена во специјалното јавно обвинителство и во нејзиниот дом, спроведена е...

Македонија21 час

Заврши претресот во куќата на Јанева, со полиција однесена на распит во суд

По два часа заврши вториот претрес во куќата каде што живее шефицата на СЈО, Катица Јанева. Таа по претресот во...

Македонија24 часа

Обвинителството бара притвор за Јанева, стекнала имотна корист од 298.000 денари

Јавното обвинителство бара притвор за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и попладнево беше...

Македонија1 ден

Во присуство на Јанева се врши претрес во СЈО

По приведувањето на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, од нејзиниот дом во скопската населба Козле, таа е донесена во просториите...

Топ1 ден

Скопјанец загина при пад на кран кај зградата на ФФМ, оштетени се и две возила

Скопјанец на возраст од 56-години загинал при работен зафат на зградата на ФФМ во попладневните часови на 20 август. Како...

Регион1 ден

Опозицијата во Албанија го обвини Рама дека украл милијарда евра

Лидерот на албанската опозиција, Љуљзим Баша, во нова видеопорака на социјалната мрежа „Фејсбук“ го обвини албанскиот премиер, Еди Рама, за...

Досие