Контакт

Свет

(Видео) „Плачев, бев исплашен. Мислев дека ќе умрам“ – 16-годишно момче го преживеа цунамито во Индонезија

Објавено пред

Младо момче кое заедно со уште триесетина студенти било на обука во индонезискиот хотел „Патра Комфорт” го преживеало цунамито. По катастрофата тоа за тамошните медиуми раскажува дека брановите кои биле во висина од околу еден метар го повлекле назад кон морето.

Момчето, Вазки Курниван, раскажува дека од надојдената вода тој прво се удрил во оградата на хотелот додека се обидувал да го земе својот мотор.

Како што посочи тој додека биле во хотелото со останатите ученици луѓето трчале низ ходниците на хотелот и извикувале дека „морето надоаѓа“. Луѓето во паника трчале на сите страни.

Кога тој стигнал до својот мотор веќе се вели било поплавено.

„Ненадејно ме погоди бран висок еден метар, паднав, водата ме однесе далеку од моторот и ја погодив оградата што е околу 30 метри од плажата и силно се фатив за неа, најсилно што можев и се обидував да се спротивствам на надојдената вода. Ми делуваше како да ме влече назад кон морето. Плачев бев исплашен. Викав дали е ова цунами? Мислев дека ќе умрам”, рече 16-годишното момче.

Бројот на жртви во цунамито што се случи вчера вечер во Индонезија порасна на 222, а бројот на повредени на 843. Си-ен-ен пренесува дека властите издале предупредување за нов бран и граѓаните се предупредени да се оддалечат од крајбрежните области.

Сопственикот на ресортот „Танјунг Лесунг“, каде цунамито покоси цел бенд додека имаше концерт, за Би-би-си изјавил дека од урнатините досега се извлечени најмалку 90 тела. „Секоја минута наоѓаме ново тело“, рекол тој.

Додал дека во хотелот имало најмалку 500 гости, од кои повеќето се сметаат за исчезнати.

Локалните медиуми објавија дека пред цунамито немало никакво предупредување.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Берлин добива арапско радио

Објавено пред

Арапите кои живеат и работат во Берлин наскоро ќе имаат радиостаница на својот јазик.

Поголем дел од програмата на „Радио Арабика“ ќе биде на арапски јазик, а ќе биде насочена кон случувања од културата, вести, забава, спорт и секојдневниот живот во германската метропола, објави Медиумскиот совет за берлинскиот и бранденбуршкиот регион (МАББ).

Станицата ќе емитува и арапска народна и модерна поп музика.

„Покрај француската, руската, турската, британската и американската станица, сега ќе има и арапска“, соопшти директорот на МАББ, Хансјуерген Розенбауер, а пренесе „Индекс.хр“.

Сè уште не е познато кога точно новата станица ќе започне со емитување на програма.

Прикажи повеќе...

Свет

Најмалку 27 мртви од громови во пакистанската пустина

Објавено пред

Најмалку 27 лица загинаа во удари на гром на неколку локации во јужниот дел на пустинската област на Пакистан, за време на обилни врнежи од дожд, соопштија локалните власти.

„Властите испратија екипи за спасување во пустината Тар во провинцијата Синд, по трагедијата што се случи синоќа“, изјави портпаролот на провинциската влада, Саид Гани.

Неколку десетици луѓе беа повредени и однесени во болница, додаде тој.

Тие се здобиле со повреди од удари на громови и уривање на куќите поради дождот.

 

 

 

 

Прикажи повеќе...

Свет

Сирија ќе бара од САД компензација поради кражбата на нафта

Објавено пред

Сирија ќе бара од ОН да се разгледа прашањето за кражбата на сириската нафта и од САД ќе бара компензација поради тоа, изјави сирискиот претседател Башар ал Асад, пренесува „Спутник“.

Истовремено, тој ги критикуваше ОН дека се претвориле во полудржава со која управуваат банди по принципот „кој е посилен“.

„Познато ми е, како и на многу други држави во светот, дека ОН всушност не постојат бидејќи денес не постои меѓународно право. Живееме во свет кој повеќе лични на оној до Втората светска војна отколку на оној по неа. Ние можеме да се жалиме колку што сакаме, но тие жалби завршуваат во фиока“, посочи Асад.

Околу 90 отсто од сириската нафта се наоѓа на источниот брег на реката Еуфрат, каде што претходно се наоѓаше упориштето на Исламска дрѓва. Таа територија денес е под контрола на курдските одреди на Сириските демократски сили, сојузици на САД.

Претставникот на Пентагон, Пет Хофман, рече дека сета заработка од сириската нафта оти токму кај Сириските демократски сили, додека министерот за одбрана Марк Еспер, истакна дека Американците ќе ги бранат нафтените полиња и ќе одговорат со сила на каков било обид за нивно заземање.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија45 минути

Мајката на Пино: Го убиле и го оставиле животните да го јадат

Да не бевте вие, немаше да бидеме тука. Тие четири коски што останаа и тие немаше да се најдат. Моето...

Европа50 минути

Снежна бура во Франција: Еден загинат, 300 000 домови останаа без струја, сообраќајот во колапс

Железничкиот сообраќај е во колапс, а 300.000 домаќинства останаа без електрична енергија заради ненадејната снежна бура во југоисточна Франција. Едно...

Свет1 час

Полската полиција евакуираше училиште и зграда откако пронајде експлозив во стан

Според полското радио „РМФ ФМ“, една 11-катна зграда и блиското училиште во полскиот град Плок биле евакуирани откако полицајците откриле...

Свет2 часа

Австралиска авиокомпанија постави нов рекорд за најдолг комерцијален лет

Австралиската компанија „Кантас“ го урна светскиот рекорд за најдолг непрекинат комерцијален лет во историјата. Растојанието од Лондон до Сиднеј (17.800...

Регион2 часа

Поради говор на омраза, исклучени осум члена на ХДЗ во Хрватска

Судот на честа за Градскиот комитет на Загреб синоќа донесе одлука од партијата ХДЗ да исклучи осум члена поради говор...

Свет3 часа

Иранскиот врховен водач помилува 3.500 затвореници

Иранскиот врховен водач, ајатолахот Али Хамнеи, помилува илјадници затвореници вклучувајќи 32 активисти и други обвинети за загрозување на безбедноста. Веб-страницата...

Свет4 часа

(Видео) Крвав напад во САД: Убиени двајца ученици, 16-годишниот напаѓач си пукал во главата

Двајца ученици загинаа во нападот што се случи вчера во средното училиште „Саугус“ во калифорнискиот град Санта Кларита.Напаѓачот е 16-годишен...

Македонија16 часа

Заев: Мицотакис ќе се бори да добиеме датум за преговори

Премиерот Зоран Заев во рамките на Самитот во Солун попладнево се сретна со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. По средбата, Заев...

Македонија17 часа

(Видео) Мицкоски до наставниците: Заев не ви додава, туку ви одзема од платите кои чесно ги заработувате

„Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја...

Култура18 часа

Дорфулија од „Медена земја“ меѓу десетте најатрактивни европски локации за филм

Дорфулија од „Медена земја“ се најде меѓу десетте најатрактивни европски локации за филм. Изборот за најдобра локација сè уште трае...

Економија18 часа

Собранието изгласа минималната плата да биде 14.500 денари

Со 59 гласови ЗА, пратениците попладнево ги изгласаа измените во Законот за минимална плата, со што дадоа зелено светло таа...

Регион19 часа

Хан: Вучиќ ми кажа дека е демотивиран по блокадата на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Европскиот комесар за проширување во заминување, Јоханес Хан, вели дека српскиот претседател Александар Вучиќ му кажал дека по блокирањето на...

Македонија22 часа

Обвинителството: Случајот со катната гаража на „Никофон“ е во предистражна постапка

Случајот за кривичната пријава во врска со катната гаража, што „Никофон“ треба да ја гради кај „Аутомакедонија“, сè уште е...

Свет24 часа

Од Лондон до Сиднеј за 19 часа: се реализира најдолгиот лет во историјата

Водечката австралиска авиокомпанија „Кантас“ по еден месец од рекордно долгиот лет меѓу Њујорк и Сиднеј, планира пробен 19-часовен непрекинат лет...

Македонија1 ден

Нападнати двајца новинари во близина на угостителски објект во Скопје

Двајца новинари синоќа биле физички нападнати од страна на неколку 20-годишни лица. Од МВР информираа дека нападот се случил на...

Македонија1 ден

Сведочење на полицаец: Проверив 78 луѓе од Избирачкиот список, ниту еден не беше на пријавената адреса

Полицаецот Агрон Кранлиевски од Ресен во предметот „Титаник“ на СЈО сведочеше дека во 2012 година правел проверки на живеалишта на...

Македонија1 ден

Контрола на автобуси и комбиња во Тетово – 14 возеле патници со неисправни сопирачки, 8 без технички преглед

Вчера, во Тетово, била спроведена акциска контрола за техничка исправност на возилата што вршат јавен превоз на патници, најмногу автобуси...

Македонија1 ден

Заев заедно со Мицотакис и Борисов учествува на самит во Солун

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска учествува на годинашниот самит во Солун, кој е под покровителство на претседателот на Република...

Свет1 ден

Насилството во Хонгконг ескалира: демонстрантите со стрели ги гаѓаат полицајците

Полицијата во Хонгконг соопшти денеска дека демонстрантите со стрели ги гаѓале полицајците што патролирале во близина на Политехничкиот универзитет, а...

Европа1 ден

(Видео) Вонредна состојба во Венеција

Италијанската влада денеска ќе прогласи вонредна состојба поради поплавата во Венеција со цел што побргу да се мобилизираат средства за...

Досие