Контакт

Европа

(Видео) Пожарот во Нотр Дам не стивнува, се урна главната кула

Објавено пред

Пожарот во една од најпознатите катедрали во светот Нотр Дам, која се наоѓа во Париз, сè уште беснее. Локалните медиуми пренесуваат дека се урнала главната кула и дел од покривот.

Француските медиуми пренесоа изјави на пожарникари кои изразиле сомнеж дека пожарот кој избувна попладнево е потенцијално поврзан со реконструкцијата на катедралата што е во тек.

Катедралата Нотр Дам се реновира, а реконструкцијата вреди 6 милиони евра, некои нејзини делови биле покриени со скелиња, додека бронзените статуи биле отстранети минатата недела.

Телевизијата „Франс 2“ извести дека полицијата случајот го води како инцидент.

„Во катедралата Нотр Дам во Париз во тек е застрашувачки пожар“, наведе на „Твитер“ градоначалничката на Париз, Ан Хидалго.

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека го одложува обраќањето на нацијата поради страшниот пожар во Нотр Дам.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Лидерите на Велика Британија и Ирска на погреб на новинарката Лира Меки

Објавено пред

Лидерите на Велика Британија и Ирска им се придружија на стотици луѓе на денешниот погреб на новинарката Лира Меки, која беше убиена од ирски екстремист.

Групата Нова ИРА, која се противи на мировниот договор од 1998 година, призна дека еден од нејзините членови во четвртокот ја застрела 29-годишната Меки во Лондондери кога тие отворија оган врз полицијата за време на немирите за кои известуваше, објави „Ројтерс“.

Во соопштението објавено пред погребот, семејството Меки ја опиша Лира како писател и активист за правата на лезбијките и геј-луѓето, како паметна и силна жена, која страсно веруваше во правда, инклузивност и вистина и на никого не му посакуваше ништо лошо.

На лидерите на партијата им се придружија британската премиерка Тереза Меј, премиерот на Ирска, Лео Варадкар, претседателот на Ирска, Мајкл Хигинс, и водачот на британската опозициска Лабуристичка партија, Џереми Корбин.

Прикажи повеќе...

Европа

Катедралата Нотр Дам забрзано се прекрива поради опасност од дожд 

Објавено пред

Архитектите што веќе работат на реновирањето на париската катедралата Нотр Дам имаат нов проблем бидејќи најавениот дожд може дополнително да ја оштети, па црквата забрзано ја прекриваат, објави Би-би-си.

Итно поставување помошни натстрешници е еден од најголемите приоритети.

Имено, сводот на катедралата, кој делумно се урна за време на пожарот што го погоди Нотр Дам минатиот понеделник, веќе е натопен со вода.

Покрај тоа, постојат три големи дупки во сводот.

Едната од нив беше создадена кога се урна камбанаријата.

Архитектите се плашат дека силниот дожд може да предизвика понатамошно уривање на црквата.

Веќе се планира да се распне специјален функционален чадор на покривот на црквата, така што реконструкцијата ќе се одвива без големи проблеми.

Но, овој чадор сè уште не е подготвен, а заканата од врнежи е премногу сериозна за да се чека на нејзиното распнување.

Се предвидува дека во Париз дожд ќе паѓа в четврток.

Прикажи повеќе...

Европа

Компании за преработка на храна во Данска добија писма со опасна содржина

Објавено пред

Данските полицајци испитуваат многубројни писма кои содржат неидентификувана прашина и закани, а кои се испратени од Белгија до неколку прехранбени компании во Данска.

Уфе Стормли од данската национална полиција изјави дека писмата содржат опасна супстанција, објави АП.

Сепак, тој одби да открие детали бидејќи истрагата е во тек.

Данските медиуми објавија дека во писмата е баран откуп од 30.000 евра или во спротивно ќе бидат заразени производите на тие компании.

„Даниш краун“, кој се смета себеси за најголема европска компанија за преработка на месо, потврди дека добил такви писма.

Во соопштението се наведува дека слични писма биле испратени на адреси на неколку компании за преработка на храна во Европа.

Компанијата „Даниш краун“, сепак, изјави дека ниту вработените ниту потрошувачите не се во опасност.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија27 минути

(Видео) Ако дозволат временските услови, папата ќе го користи папамобилот

Папата Франциско ќе се вози со папамобилот во зависност од временските услови, а неговата посета во Скопје ќе ја следат...

Македонија56 минути

Прекршочни пријави за претседателот Иванов од антикорупциската

Антикорупциската комисија поведува две прекршочни постапки против претседателот Ѓорге Иванов поради поставувањето генерали во Армијата по распишување на изборите. На...

Избори 20192 часа

(Видео) Заев: Нашите гласачи покажаа дека се разочарани од некои функционери

Нашите гласачи покажаа дека се разочарани од некои функционери. Некои се оттуѓија од народот, други не ги извршија очекувањата. Најавив...

Македонија2 часа

(Видео) Заев: За нас, поглавар на ИВЗ е оној што го утврдуваат законите на Заедницата

Премиерот Зоран Заев во врска со проблемите во ИВЗ рече дека негова работа е да им служи на граѓаните, а...

Топ2 часа

Обвиненија за тројца што силувале дете од Гостиварско, еден од нив го наведувал да нуди и секс на интернет

Основното јавно обвинителство од Гостивар поднесе обвиненија против три лица, кои во март и јули минатата година извршиле обљуба врз...

Македонија5 часа

Финансиската полиција денес добила пријава за контрола на работењето во ИВЗ

Управата за финансиска полиција денес добила пријава со барање за финансиска контрола во Исламската верска заедница(ИВЗ). Од Управата демантираат дека...

Македонија5 часа

Бузаку: Објектот на ИВЗ е под окупација

Самопрогласенот поглавар на Исламската верска заедница, Скендер Бузаку, кој е назначен на оваа функција со решение од судот, во изјава...

Македонија5 часа

ИВЗ: Невозможно е Реџепи да се сретне со Бузаку

Портпаролот на Исламската верска заедница, Агрон Војника, запрашан дали ќе се бара компромисно решение меѓу Сулејман Реџепи и Скендер Бузаку по...

Македонија7 часа

Комисијата за односи со верските заедници демантира вмешаност во превирањата во ИВЗ

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи демантира каква било вмешаност во настаните во Исламската верска заедница. Од...

Свет7 часа

(Видео) Ким Џонг-ун со блиндиран воз пристигна во Русија

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун со блиндиран воз пристигна во Русија, каде што утре во Владивосток ќе се сретне со рускиот...

Македонија20 часа

(Видео) ИВЗ: Судот не одлучува кој ќе биде реис, ако е така нека кажат и кој да биде поглавар на МПЦ

Судот не е тој што одлучува кој ќе биде реис, ако е така нека кажат и кој да биде поглавар...

Свет1 ден

(Видео) Камерите снимија терорист кој влегува во црквата непосредно пред масакрот

Медиумите на Шри Ланка објавија снимка од надзорните камери снимена непосредно пред еден од нападите. Како што известува „Гардијан“, се...

Македонија1 ден

Северна Македонија или Македонија? Караџовски и Адеми расправаa како да ја пишува државата на извештајот

Членовите на Судскиот совет го изгласаа годишниот извештај за работата за 2018 година, но претходно претседателот Зоран Караџовски и членот...

Топ1 ден

Мицкоски: Не е до чистката, туку проблемот е до тој што треба да исчисти

По најавите на премиерот Зоран Заев дека власта ја примила пораката од граѓаните и дека ќе следуваат кадровски промени, лидерот...

Топ1 ден

Поднесено обвинение против родителите чии деца загинаа во пожар во Велес

Против мајката и таткото, чии деца во јуни минатата година загинаа во пожар во куќа во Велес, е поднесено обвинение...

Македонија1 ден

(Видео) Таткото на Саздовски: Родителите да кажат каде е третиот осомничен, кој е во бегство

Ни една мајка не треба да го закопа својот син, казната е толкава колку што е предвидено во законот. Не...

Македонија1 ден

(Видео) По 19 години затвор за убијците на Никола Саздовски

Кривичниот суд во Скопје им одреди по 19 години затвор на Бесим Беља и Скендер Демири, кои на 29 јуни...

Свет1 ден

Евакуирана Сиднејската опера поради истекување гас

Стотици луѓе се евакуирани денес од Сиднејската опера и околината поради истекување гас, а раководството на куќата објави дека настапите...

Регион1 ден

Убиецот на бугарската телевизиска новинарка осуден на 30 години затвор

Бугарскиот суд го осуди Северин Красимиров на 30 години затвор за силување и убиство на телевизиската новинарка Викторија Маринова. Телото...

Свет1 ден

(Видео) Базен на врвот на висококатница се излеа за време на земјотресот во Манила

Филипините вчера ги погоди силен земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтер поради што се тресеа многу згради, а...

Досие