Контакт

Свет

(Видео) Пожар во затвор во Бурунди, загинаа 38 лица

Објавено пред

Најмалку 38 затвореници загинаа, а десетици се повредени во пожар што избувна во затвор во Гитега, главниот град на Бурунди, изјави заменик-претседателот Проспер Базомбанза.

Локалните жители изјавија дека пожарот избувнал во мугри, а Базомбанза не можеше да шпекулира од што бил предизвикан огнот.

Многу од загинатите биле затвореници во подоцнежните години, изјавил за „Ројтерс“ еден од локалните жители кои пристигнале на местото на незгодата додека пожарот сè уште бил активен.

Пожар во истиот затвор избувнал и во август, а властите тогаш утврдиле дека настанал поради дефект на електричните инсталации. Во претходниот пожар немало жртви.

Свет

Контингент од 8.500 војници во САД е во состојба на готовност поради ситуацијата во Украина

Објавено пред

Американската војска денеска соопшти дека контингент од 8.500 војници е во целосна готвоност и е подготвен да биде распореден во Европа за многу кратко време, доколку НАТО побара активирање на силите за брза реакција.

Ова е уште една потврда за американската одлучност во однос на групирањето на руски вооружени сили долж границата со Украина, пишува „Ројтерс“.

Портпаролот на Пентагон, Џон Кирби, истакна дека сè уште не е донесена одлука дали војниците ќе бидат распоредени, истакнувајќи дека секое такво распоредување во источното крило на НАТО ќе биде дополнување на американските трупи кои веќе се на европско тло, со цел како што рече, да се смират загрижените сојузници.

Белата куќа информира дека САД ги финализираат своите воени планови за сите сценарија околу украинската криза.

Портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки, за новинарите изјави дека САД никогаш не ја отфрлиле опцијата за обезбедување помош на земјите од источното крило пред да има каква било руска инвазија на Украина.

Русија негира воена активност и покрај фактот што повеќе од 100.000 војници се распоредени долж границата.

Американскиот претседател Бајден ќе разговара со европските сојузници за да формираат заедничка стратегија и одговор на руската закана, пишува Би-би-си.

САД размислуваат во источна Еворпа да преместат дел од своите трупи стационирани во западна Европа, во текот на следните недели, изјавил за „Ројтерс“ дипломат од НАТО.

„Ова се однесува на американските трупи што веќе се во Европа“, објаснил дипломатот, кој побарал да остане анонимен, потврдувајќи го извештајот на „Њујорк Тајмс“ во кој се вели дека американскиот претседател Џо Бајден размислува да испрати американски војници на територијата на балтичките и источно-европските сојузници.

НАТО денеска соопшти дека ги става силите во состојба на подготвеност и дека во источна Европа ќе обезбеди повеќе бродови и борбени авиони, што Русија го осуди како ескалација на тензиите околу Украина.

Дипломатот рекол дека потенцијалното преместување на армијата ќе биде постепено и дека пополнување на празнините на НАТО на источното крило може да се случи во наредните недели.

Прикажи повеќе...

Свет

Воен удар во Буркина Фасо, претседателот соборен од власт

Објавено пред

Војската во Буркина Фасо денеска го собори од власт претседателот Рох Каборе, го суспендира уставот, ги распушти владата и националното собрание и ги затвори границите на земјата.

Во соопштение, потпишано од потполковникот Пол-Анри Сандаого Дамиба, а прочитано на државната телевизија, се вели дека преземањето на власта било извршено без насилство и дека приведените се на безбедно место, пренесе „Ројтерс“.

Соопштението e издадено во име на засега непознато тело – Патриотско движење за зачувување и обнова или МПСР.

Како причина за извршениот воен удар се наведува колапсот на безбедносната ситуација во земјата и како што се вели, неспособноста на Каборе да ја обедини нацијата и ефикасно да одговори на предизвиците со кои се соочува.

Претходно, партијата на Каборе соопшти дека тој преживеал обид за атентат, без да изнесе конкретни детали.

Инаку, Каборе не се појавил во јавноста по пукањето во неколку касарни во главниот град Уагадугу и во близина на неговата резиденција откако војници побараа смена на воените началници и повеќе средства за борба против милитантните исламисти.

Владата тогаш негира дека армијата ја презела власта.

На твитер-налогот на претседателот на Буркина Фасо е објавен неговиот повик до сите што посегнале по оружје да го положат заради повисоките интереси на нацијата.

Пучот во Буркина Фасо го осуди и генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО: Условите се идеални за појава на нови варијанти на вирусот

Објавено пред

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека би било опасно да се мисли дека екстремно заразниот вид омикрон е последен што ќе се појави во светот и дека ова е крајот на пандемијата.

Сепак, Тедрос додаде дека е можно оваа година да заврши акутната фаза на пандемијата, каде што Ковид-19 претставува глобална здравствена закана, под услов стратегиите и помагалата како тестовите и вакцините да се користат правилно, објави „Ројтерс“.

Говорејќи на отворањето на состанокот на извршното тело, Тедрос истакна дека омикрон е откриен пред речиси 10 недели и дека оттогаш во светот се регистрирани 80 милиони случаи, повеќе отколку во 2020 година.

„Условите се идеални за појава на уште повеќе видови“, додаде директорот на СЗО.

Тедрос посочи дека човештвото може да стави крај на коронавирусот како глобална здравствена закана со исполнување повеќе цели, како што е намерата на СЗО за вакцинирање 70 отсто од населението во сите земји до средината на годината, особено оние што се изложени на најголем ризик од Ковид-19, како и со внимателно следење на вирусот и новите варијанти што се појавуваат.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 часа

Контингент од 8.500 војници во САД е во состојба на готовност поради ситуацијата во Украина

Американската војска денеска соопшти дека контингент од 8.500 војници е во целосна готвоност и е подготвен да биде распореден во...

Свет5 часа

СЗО: Условите се идеални за појава на нови варијанти на вирусот

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека би било опасно да се мисли дека екстремно заразниот...

Македонија9 часа

Вкупно 22 починати и 718 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.044 теста, а регистрирани се 718 нови случаи на...

Македонија10 часа

(Видео) Премиерот Ковачевски во Софија пречекан со највисоки почести

Со највисоки државнички почести и церемонија што се одржа попладнево на плоштадот Александар Невски во Софија, бугарскиот премиер Кирил Петков...

Европа10 часа

Кличко: Политиката на Германија кон Украина е предавство на пријател во тешка ситуација

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, поранешен светски шампион во бокс, ја обвини германската влада за предавство на пријател затоа што...

Македонија13 часа

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи во ексклузивно интервју...

Економија13 часа

Повторно поскапување – од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените...

Македонија14 часа

Мицевски: Поднесовме предлог за укинување на техничката Влада

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ до Собранието денес поднесе предлог на Законот за изменување и...

Македонија14 часа

Работна група од македонски и бугарски експерти ќе работи на железничкото поврзување

Владата го прифати усогласениот текст на Меморандумот за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република...

Свет15 часа

Бродови и авиони во базите на НАТО – алијансата испраќа дополнителни сили во Источна Европа

Сојузниците на НАТО денеска ја ставија својата армија на подготвеност и ќе испратат дополнителни бродови и борбени авиони во нивните...

Македонија15 часа

Зимското одржување на патиштата оваа сезона ќе чини осум милиони евра

Државните институции склучиле договори за јавни набавки со приватни фирми за механизација, работници, сол и ризла за одржување на улиците...

Свет15 часа

Тедрос: Светот е во клучна пресвртница, земјите мора да работат заедно

Во екот на уривањето на рекордите на новозаразени луѓе во светот, СЗО ги повика сите земји да работат заедно за...

Македонија16 часа

(Видео) Јанакиески спроведен на судење со полициско возило

На патерици, легнат во полициско возило, Миле Јанакиески е земен од дома со судска наредба и спроведен на судење. Денеска...

Свет16 часа

По САД и Британија повлекува дел од персоналот во амбасадата во Киев

Велика Британија почна да го повлекува персоналот од амбасадата во Украина поради предупредувањата за руската инвазија. Според извештајот, официјалните лица...

Свет17 часа

Kазнети 3.600 долари зашто на една минута го напуштиле карантинот

Тајванските здравствени власти казнија индонезиски рибари со 3.610 долари затоа што ги напуштиле хотелските соби за време на карантин за...

Свет18 часа

СЗО најавува крај на пандемијата во Европа

Сојот омикрон на коронавирус, кој би можел да зарази 60 отсто од Европејците до март, започна нова фаза на пандемијата...

Македонија1 ден

Локализиран пожарот во „Жито Битола“

Локализиран е пожарот што избувна околу 17 часот во „Жито Битола“. Пожарникарите остануваат на терен, до целосно гасење на огнот....

Македонија1 ден

Нови 1.424 случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 5.604 тестови, а регистрирани се 1.424...

Свет1 ден

НАТО испраќа се’ повеќе оружје во Украина

Во последните денови, членките на НАТО испраќаат оружје и воен персонал во Украина, како и во блиските европски земји, во...

Македонија1 ден

„Преговорите ги диктира Софија, ова е пазар дипломатија“ – опозицијата со критики за начинот на кој Владата преговара со Бугарија

Остри критики за начинот на којшто се водат преговорите со Бугарија упатија говорниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на трибината насловена „Заштита...

Досие