Контакт

Свет

(Видео) Пожар во центар за зависници на Еквадор, има мртви

Објавено пред

Најмалку 18 лица загинаа, а 12 се повредени во пожар што изби на клиниката за рехабилитација на зависници од дрога во Гвајакил, втор најголем град во Еквадор, соопштија локалните власти.

Пожарот избил кога пациентите ги запалиле душеците и се обиделе да побегнат од клиниката, која ја немала потребната дозвола за работа, јави Тања Варела, началничка на полицијата, пренесе „Ројтерс“.

Полицијата планира да ги уапси сопственикот и директорот на клиниката.

Импровизираните центри за лечење се честа појава во земјата, додава британската агенција.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Австралискиот сенатoр не се повлекува откако ги обвини муслиманите за нападот во Нов Зеланд

Објавено пред

Австралискиот сенатор кој имплицираше дека муслиманите се виновни за нападите врз џамиите во Нов Зеланд стои зад своите забелешки, обвинувајќи ја владата за хипокризија. Повеќе од еден милион луѓе потпишаа петиција за негова оставка, пренесува РТ.

Сенаторот од Квинсленд, Фрејзер Анинг, со пркос ја истрпи лавината од критики и повици за негова оставка поради неговата контроверзна забелешка за масакрот во Крајстчрч. Во изјавата објавена истиот ден кога 50 луѓе беа застрелани од Брентон Тарант, Анинг сугерираше дека трагедијата го истакнала растечкиот страв поради зголеменото присуство на муслиманите во Нов Зеланд.

Иако Анинг го осуди масакрот во својата првична изјава, тоа не го спаси од гневот на поголемиот дел од светот, вклучувајќи го и австралискиот премиер Скот Морисон и политичарите од сите провиниенции.

Масивната онлајн и офлајн реакција што тој ја предизвика кулминираше со физички судир со 17-годишен демонстрант во саботата, кој скрши јајце врз главата на Аннинг, кој му возврати со шлаканица.

Инцидентот со тинејџерот Вилијам Коноли, во меѓувреме, се појави во форма на графит во познатата графити уличка „Хозиер лејн“ во центарот на Мелбурн.

Анинг продолжи да го брани својот став во неделата на специјално закажаната прес-конференци нагласувајќи дека додека медиумите ја искривуваат неговата првична изјава, тој не чувствува потреба да се извини.

„Она што луѓето го извадија од контекст е од истото соопштение за печатот во кое реков дека земјите што дозволуваат голема муслиманска миграција потоа секогаш се сведоци на ескалација на криминалот, насилството и на терористички напади”, рече Аннинг во неделата.

„Што се однесува до мене, тоа е само посочување факти со кои, поради некоја причина, сум вознемирил многу луѓе, вклучувајќи го и премиерот Морисон.”

Анинг го обвини премиерот дека е лицеме рбидејќи не посветува толку големо внимание на маките на христијаните кои се соочуваат со муслимански напаѓачи.

„Во последните 30 дена муслиманите изведоа 122 терористички напади врз невини христијани и други цивили во 21 земја, при што загинаа 859 луѓе. Во однос на тоа, молкот од Морисон и од медиумите е громогласен”.

Аннинг тврди дека ако не ѝ стави крај на муслиманската имиграција, Австралија е на пат да ја доживее судбината на европските земји како Франција, Белгија, Велика Британија, Холандија и Германија, кои се изложени на терористички напади инспирирани од радикалниот ислам.

Прашан дали жали за тајмингот на својата изјава, Анинг рече дека не жали за ништо, а се бранеше и поради физичката реакција кон тинејџерот што го нападна.

„Тој доби шлаканица в лице, нешто што мајка му многу одамна требало да го направи поради неговото лошо однесување”, рече Аннинг.

 

 

Прикажи повеќе...

Свет

НАТО бара Русија да го врати Крим, Путин таму денеска отвори две нови електрани

Објавено пред

Северноатланската алијанса по повод, како што велат од таму, петгодишнината од анексијата на Крим од страна на Русија, во соопштение оцени дека овој чин претставува кршење на меѓународното право и голем предизвик за евро-атлантската безбедност.

„Силно го осудуваме овој чин кој не го признаваме, ниту некогаш ќе го признаеме. Ја повикуваме Русија да го врати Крим под контрола на Украина“, се вели во официјалното соопштение на НАТО.

Во него, членките на НАТО ја потврдуваат својата целосна посветеност на суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина, како што се вели, во рамки на меѓународно признатите граници и територијални води.

„Крим е територијата на Украина“, јасно се наведува во соопштението.

Алијансата исто така изразува длабока загриженост во врска со кршењето на човековите права кое, како што се истакнува, руските власти де факто го спроведуваат врз нелегално присвоениот Крим, и тоа против Украинците, кримските Татари и припадниците на локалните заедници.

Во меѓувреме, и покрај ваквите меѓународни реакции, рускиот претседател Владимир Путин денеска отвори две нови електрани на Крим, откако на полуостровот во Црното Море пристигна за да ја одбележи, како што се вели, петгодишнината од повторното спојување на оваа области со Русија.

Централите кои се наоѓаат во градовите на Севастопољ и Симферопољ, делумно беа стартувани минатата година, но денешната свеченост го означи моментот кога тие почнуваа да работат со полн капацитет.

Претходно, портпаролот на Путин, Дмитриј Песков, изјави дека церемонијата ќе покаже дека Крим конечно е во можност во целост да ги исполни своите енергетски потреби. Пред преземањето, Украина задоволувала 80 отсто од побарувачката за електрична енергија на полуостровот.

Украина сака да да го добие назад Крим, кој и натаму од повеќето земји е признаен како украинска територија, пишува агенцијата „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Свет

Нови пукотници пријавени по утринскиот напад, заканата од тероризам во Утрехт на највисоко ниво

Објавено пред

Нови пукотници се пријавени на неколку други локации во Утрехт по утринскиот напад во трамвај, информира шефот на холандкста антитерористичка агенција неколку часа по првичниот напад, пренесува РТ.

Питер-Јаап Алберсберг предупреди на Твитер дека напаѓачот од трамвајот е сè уште во бегство.

Претходно денес Холандија го крена алармот за закана од тероризам во провинцијата Утрехт на највисоко ниво по утринскиот напад во трамвај во кој загина едно лице, а повредени се неколку други. Холандската агенција за борба против тероризмот соопшти дека сочигледно станува збор за терористички напад.

Националниот координатор за борба против тероризмот (НАТЦ) соопшти дека го кренал нивото на закана од тероризам на 5 во целата област на Утрехт, што е највисоко ниво за итни случаи од ваков вид. Алармот ќе остане на тоа ниво најмалку до 18 часот.

Од агенцијата велат дека одлуката е донесена по пукањето на трамвај во Утрехт,а инцидентот, според НАТЦ, во моментов ги има сите карактеристики на терористички напад.

Претходно во март, агенцијата предупреди дека заканата од тероризам останува висока на територијата на целата земја.

„Во текот на изминатата година состојбата со заканата во Холандија беше неизвесна”, предупреди тој, велејќи дека ризикот од напад во Холандија е сé уште реален.

Воената полиција, исто така, ја зголеми безбедноста на аеродромите и пред клучните институции.

Холандскиот премиер, Марк Руте, ја нарече ситуацијата многу загрижувачка, а координаторот за контратероризам во земјата изјави во твит дека кризниот тим се состанал за да одговори на ситуацијата.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет23 минути

НАТО бара Русија да го врати Крим, Путин таму денеска отвори две нови електрани

Северноатланската алијанса по повод, како што велат од таму, петгодишнината од анексијата на Крим од страна на Русија, во соопштение...

Свет2 часа

Еден загинат и повеќе повредени во пукање во трамвај во Холандија, напаѓачот е во бегство

Најмалку едно лице загина, а повеќе се повредени откако маж почнал да пука во трамвај во холандскиот град Утрехт, објави...

Свет2 часа

Напаѓачот од Нов Зеланд сам ќе се брани пред судот

Терористот кој во петокот во новозеландскиот град Крајстчрч нападна две џамии и уби 50 луѓе, а рани над 40, планира...

Владо Бучковски Владо Бучковски
Македонија3 часа

Бучковски ми кажа дека „Маѓар телеком“ е политички монтиран случај, рече сведокот

Професорот од Правниот факултет Дејан Мицковиќ во сведочењето за случајот „Маѓар телеком“ на прашање на обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова,...

Македонија4 часа

Мицковиќ: На Зврлевски му пријавив дека добивам закани да сведочам за „Маѓар телеком”

Дејан Мицковиќ, професорот од Правниот факултет во Скопје, сведочеше на денешното рочиште за случајот „Маѓар телеком”, како поранешен претседател на...

Топ4 часа

Двајца мотоциклисти загинаа во сообраќајни несреќи

Дваесет и едногодишен гостиварец вчера загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат меѓу Гостивар и село Вруток, додека возел мотоцикл...

Свет5 часа

Австралиската полиција ги претресе куќите на сестрата и мајката на Брентон Тарант

Австралиската полиција извршила претрес во две куќи на подрачјето на Нов Јужен Велс во потрагата по материјал што би можел...

Регион6 часа

Вучиќ: Мора да има разграничување меѓу Србите и Албанците

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, синоќа изјави дека мора да има разграничување меѓу Србите и Албанците на Косово бидејќи, како што...

Свет6 часа

Владата на Нов Зеланд поддржа построги закони за оружје

Премиерот на Нов Зеланд, Јакинда Ардерн, изјави дека владиниот кабинет ги поддржал измените на законот за оружје, по терористичкиот напад...

Регион18 часа

Грчката полиција: Брентон Тарант престојувал на Крит и Санторини

Грчката полиција соопшти дека осомничениот за нападите во двете џамии во Нов Зеланд, Брентон Харисон Тарант престојувал на грчките острови...

Избори 201920 часа

Силјановска: Да ја спречиме еколошката катастрофа во Охрид и Струга

„Македонијо, време е да ја спречиме оваа еколошка катастрофа што се случува во Охрид и Струга“, порача кандидатката за претседател, Гордана...

Свет20 часа

Масовен погреб за жртвите од авионската несреќа, во земјата спуштени празни ковчези

Илјадници граѓани и членови на семејствата се собраа на заедничкиот погреб за жртвите на настраданите во недамнешната авионска несреќа во...

Избори 201921 час

Пендаровски: Мојот концепт е за напред, а на Силјановска е за назад

Заедничкиот кандидат за претседател на нашата држава Стево Пендаровски по посетата на Охрид, попладнево се сретна и со граѓаните во...

Крвав четврток1 ден

Првпат во Македонија притворот се гарантира со гаранција, реагираат адвокатите на обвинетите за 27 април

Адвокатите на обвинетите за настаните од 27 април реагираат на определувањето притвор за нивните клиенти, бидејќи, како што пишуваат, судот...

Македонија1 ден

(Видео) Арсовски: Шилегов ќе ги труе скопјани со опасен отров од странство

Петре Шилегов нема намера да се откаже од труењето на скопјани, истакна денеска на прес-конференција Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ, кој...

Регион1 ден

Вучиќ за упадот во РТС: Нема да дозволиме насилство, наидоа на тврд орев

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска напладне се обрати пред српската јавност во однос на вчерашните случувања, кога дел од демонстрантите...

Топ1 ден

Петмина млади повредени во тешка сообраќајка на влезот на Скопје

На влезот од Скопје, поточно на булеварот „Александар Македонски“, во вечерните часови на 16 март се случила сообраќајна незгода меѓу...

Бегството на Груевски1 ден

Груевски барал да му биде укинат притворот

Експремиерот Никола Груевски, бегалецот во Будимпешта, преку неговите адвокати изминатите 4 месеци го затрупал Апелацискиот суд во Скопје со жалби...

Свет1 ден

Почина 50 жртва во Нов Зеланд, од „Фејсбук“ отстраниле милион и пол снимки од нападот на џамиите

Комесарот на полицијата во Нов Зеланд, Мајк Буш, соопшти дека починала и 50-та жртва од нападот врз две џамии во...

Регион2 дена

(Видео) Почит кон загинатите во нападот: Стариот мост во Мостар осветлен во боите на Нов Зеланд

Во организација на Центарот за мир и мултиетничка соработка, вечерва Стариот мост во Мостар е осветлен со боите на знамето...

Досие