Контакт

Свет

(Видео) Полициските синдикати на „Национален марш на гневот“ во Париз

Објавено пред

Полициските синдикати денеска излегоа на улиците во Париз на „Националниот марш на гневот“, пренесува „Спутник“. Маршот има цел да ги повика властите да преземат мерки за подобрување на менталните, финансиските и работните услови на полициските службеници.

Според француското „Движење на лути полицајци“, во текот на 2018 година биле пријавени 33 полициски самоубиства, а годинава повеќе од 50 полицајци си ги одзеле животите.

Свет

Ситуацијата во Европа е експлозивна, предупредува рускиот министер за одбрана

Објавено пред

Ситуацијата во Европа е експлозивна и бара одлуки за деескалација, изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

Тој на конференцијата за меѓународна безбедност во Москва рече дека руската страна предлага бројни мерки.

„На пример, се работи за исклучување на одредени области од вежби кои се близу до линијата на раздвојување“, рече тој.

Во исто време, министерот го привлече вниманието со фактот дека НАТО го оправдува активниот развој на регионалниот систем за противракетна одбрана (ПРО), меѓу другото, со „ограничување“ на Русија.

“Друг тренд во последниве години е зголемувањето на распоредувањето на ракетни одбранбени системи и нивната поврзаност со ударното оружје. Руски експерти повеќепати укажуваа на дестабилизирачката улога на ракетната одбрана во азиско-пацифичкиот регион. Нашите проценки се целосно потврдени во Европа каде што НАТО сега претставува регионален противракетен систем како еден од елементите за ограничување на Русија. Затоа, изјавите дека ракетната одбрана не е насочена против Русија и Кина се под каква било критика “, рече рускиот министер за одбрана.

Шојгу истакна дека ситуацијата денес е комплицирана од фактот дека по повлекувањето на Вашингтон од Руско-американскиот договор за елиминација на ракетите со среден и краток дострел, се отстранети какви било ограничувања за создавање и распоредување ракети од таа класа, вклучително и во Азија.

„Од воена гледна точка, комбинацијата на ракетна компонента со ракетна одбрана може да ја промени рамнотежата на силите не само во регионот, туку и низ целиот свет. Доколку се донесе одлука за распоредување ракети со среден дострел, таа ситуација ќе претставува закана за источните региони “, рече Шојгу.

Развојот на ситуацијата во областа на контролата на оружјето во Европа во голема мера зависи од САД, истакна тој.

Во исто време, додаде дека виенскиот документ претставува основа кога станува збор за контролата на оружјето, а ревизијата на тој договор е можна само доколку се врати довербата меѓу воените сили, објавија руските агенции.

Тој исто така рече дека русофобијата на земјите членки на НАТО го надминува прагматизмот, а повлекувањето на војската од Авганистан може да резултира со продолжување на граѓанската војна во таа земја.

Според него, дигитализацијата, роботизацијата и хиперсоничните технологии доаѓаат до израз кога станува збор за развој на ново оружје. „Светот забрзано влегува во нова конфронтација која е далеку поопасна отколку што беше за време на Студената војна“, заклучи тој.

Прикажи повеќе...

Свет

Претставникот на Русија во ЕУ: Многумина не би биле на светската мапа да не беше СССР

Објавено пред

Многу европски земји, кои денеска ги рушат меморијалните центри подигнати во чест на победничките советски војници од Втората светска војна, не би ни постоеле на светската мапа да не беше одлучувачкиот придонес на СССР во победата против нацизмот, порача вчера постојаниот руски претставник на Руската Федерација во ЕУ, Владимир Чижов, на семинар по повод 80-годишнината од нападот на нацистичка Германија врз Советскиот сојуз.

Тој особено посочи дека обидите за промена на историјата на Втората светска војна постојат веќе неколку децении и со текот на времето се зајакнуваат и се претвораат во насочена кампања.

„ Откако станав постојан претставник на Русија во ЕУ во 2005 година, принуден сум да бидам присутен, да гледам и да слушам обиди за препишување на историјата од Втората светска војна и оспорување на одлучувачкиот придонес на Советскиот сојуз за ослободување на Европа од злото на нацизмот. Ревизионистичките аспирации на некои европски земји, не и најголемите и највлијателните, пораснаа пред моите очи и станаа сè поуспешни целни кампањи“ рече Чижов, како што пренесува ТАС С.

Тој предупреди дека несовесните постапки или намерното нарушување на историските факти создаваат атмосфера на толеранција кон бесрамна нацистичка пропаганда и идеи и потсети дека тоа се случува во многу земји на ЕУ, но и во некои поранешни советски држави, вклучително и во Украина.

Чижов истакна дека тоа претставува закана за основните принципи на демократијата и човековите права, дека го навредува споменот на милиони жртви од Втората светска војна, борци кои ги положија своите животи за ослободување на Европа од нацизмот.

Прикажи повеќе...

Свет

Фаучи: „Делта“ сојот е најголема закана во напорите на САД за искоренување на коронавирусот

Објавено пред

„Делта“ сојот или т.н индиски вид на коронавирус е несомнено полесен и побрз за пренесување од оригиналната варијанта, сметаат експертите.

„Делта“ варијантата на коронавирусот, кој првпат беше откриен во Индија, е најголемата закана за напорите на САД да го искоренат Ковид-19, изјави американскиот експерт за заразни болести, Ентони Фаучи.

„Делта“ вирусот е несомнено полесен за пренесување од оригиналната варијанта“, рече Фаучи, додавајќи дека тој вид станува глобално доминантна верзија што предизвикува посериозна клиничка слика кај пациентите.

Фаучи потсети, дека вакцините одобрени во САД, вклучувајќи ја и вакцината на „Фајзер/ Бионтек“, се ефикасни против новиот „делта“ сој.

„Имаме алатки и мора да ги користиме и да го зауздаме новото ширење на вирусот“, рече Фаучи.

Видот „делта“ на Ковид-19, првпат откриен во Индија, полека станува доминантен вид на коронавирус во светот, соопшти и Светската здравствена организација.

Велика Британија објави зголемување на инфекциите со вирусот „делта“, додека германските здравствени работници предвидуваат дека наскоро ќе стане доминантен вид во Германија, и покрај зголемувањето на бројот на вакцинирани.

Официјален Кремљ го обвини „делта“ вирусот за рекордниот број на новозаразени лица во Москва и Русија, пренесуваат агенциите.

„Делта“ сојот на коронавирус е на добар пат да стане доминантен вид во светот поради високата инфективност“, рече главниот научник на СЗО, Соум Сваминатан.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Најлошото допрва доаѓа, алармантно предупредување на научниците за клима

Недостиг на вода, глад, исчезнување на одредени видови животни и растенија, животот на Земјата, неизбежно ќе се трансформира со климатските...

Свет2 часа

Убијците на Кашоги поминале обука во САД, одобрена од Владата

Четворица Саудијци кои учествуваа во убиството на новинарот на „Вашингтон пост“, Џамал Кашоги во Истанбул во 2018 година, поминале обука...

Македонија14 часа

Владата одлучи дека компаниите за превоз можат да возат со полни автобуси

Владата на денешната седница ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести да се одобри превоз на патници, со максимален...

Македонија16 часа

Влада: Ахмети не разговарал со СДСМ и Заев за промена на знамето, грбот или химната

Ниту во Владата, ниту во владејачката партија СДСМ, ниту со премиерот Заев не е разговарано за промена на знаме, грб...

Македонија17 часа

Бугарија не ја трга блокадата за Македонија, но го пофали прогресот на Албанија

Бугарија го потврди својот став за европската перспектива на Република Северна Македонија на денешниот редовен состанок на Советот за општи...

Македонија18 часа

13 нови случаи на Ковид-19, починати нема

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.952 тестирања, а регистрирани се 13 нови случаи на...

Македонија23 часа

И во кризната 2020 година општините потрошиле на тендери исто колку и во 2019 година, лидер е Град Скопје

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ја објави Базата на податоци за јавни набавки на општините во 2020 година според која...

Македонија24 часа

Филипче очекува до крајот на летото да постигнеме колективен имунитет

Министерот за здравство, Венко Филипче очекува до крајот на летото да биде постигнат колективен имунитет. Според планот за имунизација, како...

Свет1 ден

Кубанска вакцина против коронавирус покажа 92,28 проценти ефикасност

Кандидатот за вакцина „Абдала“ против коронавирус, изработена од Куба, која е и прва што се развива во Латинска Америка, покажа...

Свет1 ден

(Видео) Предградие во Чикаго погодено од торнадо

Торнадо погоди густо предградие на Чикаго, оштетувајќи повеќе од 100 куќи. Невремето собори десетици дрвја, а на некои места електричната...

Македонија1 ден

Палмер: Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ

Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во Европската Унија, изјави заменик помошникот државен секретар за европски и...

Свет1 ден

СЗО: Половина од сиромашните земји немаат доволно вакцини

Повеќе од половина од посиромашните земји во светот кои примаат вакцини против коронавирус преку програмата за размена „Ковакс“ немаат доволно...

Спорт2 дена

Пандев: Не може ништо да се спореди со овој свет дрес

Горан Пандев заминува од македонската репрезентација, како рекордер со 122 настапи и 38 гола, со остварено ветување за пласман на...

Спорт2 дена

ЕУРО 2020 заврши за Македонија, Холандија и Австрија во осминафиналето

Македонија со 0:3 пораз од Холандија го заврши историскиот настап на ЕУРО 2020, во меч кој носеше големи емоции за...

Спорт2 дена

Моменти за солзи – цела Амстердам арена со поздрав за Пандев

Горан Пандев имаше емотивно збогување со националниот дрес, откако селекторот Игор Ангеловски реши да го повлече од игра во 68....

Македонија2 дена

Нема најава за нови рестрикции по вториот случај на индиски вид во Македонија

Во текот на вчерашниот ден во Македонија беше детектиран и вториот случај на индискиот вид на коронавирусот, но засега нема...

Економија2 дена

Се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа2 дена

Рекорден дневен број на заразени со Ковид-19 во Москва

Бројот на новоинфицирани oд коронавирус во руската престолнина Москва и нејзината област во изминатите 24 часа достигнал 1.800, што е...

Македонија2 дена

Сојузот на средношколци: Да се објават извештаите за училиштата кои наплаќаа свидетелства

Сојузот на средношколци бара од државниот просветен инспекторат јавно да ги објави извештаите за спроведените инспекции во четирите средни училишта...

Топ2 дена

МВР со детали за сообраќајната несреќа во која загинаа две лица

Две лица загинаа вчера во сообраќајната несреќа што се случи на експресниот пат Штип-Кочани, во близина на населбата „Три чешми“. Според...

Досие