Контакт

Свет

(Видео) Полициско куче нападна демонстрант на протестите во Амстердам

Објавено пред

Илјадници луѓе во главниот град на Холандија, Амстердам, протестираа против владините ковид- мерки, пркосејќи ѝ на забраната за собири.

За време на протестите дојде и до судири меѓу полицијата и демонстрантите, при што едно полициско куче нападна демонстрант. Ситуацијата беше драматична, бидејќи кучето не го пушташе човекот, кој пак се обидуваше да му побегне.

Локалните власти го забранија протестот, наведувајќи дека полицијата има индиции дека некои демонстранти се подготвени на насилство, пренесе АП.

Издадена е итна наредба за насобраните да го напуштат Музејскиот плоштад, а полицијата ги растера демонстрантите на околните улици.
Пред пристигнувањето на полицијата, некои учесници развија транспарент во близина на музејот на Ван Гог на кој пишуваше „Помалку репресија, повеќе внимание“.

Група луѓе во бели комбинезони и со бели маски носеа неколку транспаренти, меѓу кои на едната страна пишуваше: „Не се работи за вирусот, туку за контрола“, а на другата: „Слобода“.

Демонстрациите се одржаа истиот ден кога холандската полиција најави дека ќе преземе мерки поради зголемените барања поврзани со нивната работа.

Претставниците на полицискиот синдикат, пак, рекоа дека единиците за интервенција ќе продолжат да работат доколку има потреба.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Kазнети 3.600 долари зашто на една минута го напуштиле карантинот

Објавено пред

Тајванските здравствени власти казнија индонезиски рибари со 3.610 долари затоа што ги напуштиле хотелските соби за време на карантин за нешто повеќе од една минута.

Рибарите пристигнале во Тајван со авион на 15 ноември 2020 година и се пријавиле во установата за карантин. Вечерта на 22 ноември излегле од собите за да купат храна. Кога влегле во лобито на хотелот, персоналот им рекол веднаш да се вратат во собите, што и го направиле.

Сепак, и покрај тоа што биле отсутни нешто повеќе од една минута, рибарите биле казнети од здравствените власти, објавија тајванските медиуми.

Но бидејќи не платиле навреме, официјалните лица објавија дека должат 9.700 американски долари за казни и такси за собата. Нивниот работодавец на крајот ја плати сумата во име на двајцата казнети.

Островската држава има некои од најстрогите правила за карантин во светот. Во 2020 година беше објавено дека работник мигрант од Филипините бил казнет со околу 3.500 американски долари затоа што ја напуштил својата карантинска соба во Каосиунг за само осум секунди.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО најавува крај на пандемијата во Европа

Објавено пред

Сојот омикрон на коронавирус, кој би можел да зарази 60 отсто од Европејците до март, започна нова фаза на пандемијата на Ковид-19 во регионот и може да се доближи до крајот, изјави директорот на СЗО за Европа.

„ Можно е регионот да се приближува кон крајот на пандемијата“, рече Ханс Клуге за АФП, повикувајќи на претпазливост поради варијабилноста на вирусот.

Тој рече дека кога бранот омикрон ќе стивне, ќе има глобален имунитет со недели и месеци, или поради вакцината или затоа што луѓето се имунизирани со тоа што се заразени, а исто така и поради сезонскиот пад на инфекцијата.

Сепак, Клуге нагласи дека се уште не сме во фаза кога станува ендемично заболување.

„ Ендемично значи дека можеме да предвидиме што ќе се случи, овој вирус изненади повеќе од еднаш, затоа треба да бидеме многу внимателни“, рече тој.

Во регионот на Европа со 53 нации, од кои некои се во Централна Азија, омикрон сочинуваше 15 отсто од новите случаи на ковид на 18 јануари, над 50 отсто повеќе од минатата недела, според Светската здравствена организација.

Во Европската унија и Европската економска област, овој вид, кој се појави на крајот на ноември, е позаразен од делтата и сега е доминантен, според Европската здравствена организација.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Мексико убиена новинарка која била под заштита на државата

Објавено пред

Мексиканската новинарка Лурдес Мандонадо е убиена во северниот град Тихуана.

Ова е второ убиство на новинар во таа област во рок од една недела, соопштија властите.

Мандонадо е убиена во својот автомобил во населбата Санта Фе, соопшти државното обвинителство.

Извор запознаен со случајот изјави дека таа била во државната програма за заштита на новинарите, која вклучувала полициски надзор над нејзината куќа.

Убиството се случи помалку од една недела откако официјални лица соопштија дека мексиканскиот фоторепортер Маргарито Мартинез (49) бил убиен пред неговиот дом во Тихуана.

Малдонадо е трет новинар убиен оваа година во Мексико.

Од 2000 до 2021 година, во Мексико биле убиени 145 новинари, според групата за човекови права Член 19.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет27 минути

Kазнети 3.600 долари зашто на една минута го напуштиле карантинот

Тајванските здравствени власти казнија индонезиски рибари со 3.610 долари затоа што ги напуштиле хотелските соби за време на карантин за...

Свет55 минути

СЗО најавува крај на пандемијата во Европа

Сојот омикрон на коронавирус, кој би можел да зарази 60 отсто од Европејците до март, започна нова фаза на пандемијата...

Македонија12 часа

Локализиран пожарот во „Жито Битола“

Локализиран е пожарот што избувна околу 17 часот во „Жито Битола“. Пожарникарите остануваат на терен, до целосно гасење на огнот....

Македонија14 часа

Нови 1.424 случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 5.604 тестови, а регистрирани се 1.424...

Свет15 часа

НАТО испраќа се’ повеќе оружје во Украина

Во последните денови, членките на НАТО испраќаат оружје и воен персонал во Украина, како и во блиските европски земји, во...

Македонија17 часа

„Преговорите ги диктира Софија, ова е пазар дипломатија“ – опозицијата со критики за начинот на кој Владата преговара со Бугарија

Остри критики за начинот на којшто се водат преговорите со Бугарија упатија говорниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на трибината насловена „Заштита...

Економија20 часа

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 отсто повисока дневница

„Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен...

Топ21 час

Прегазен малолетник на улица во Тетово, возачот избегал

Седумнаесетгодишно момче било прегазено од автомобил вчера на улицата Благоја Тоска во Тетово. Возачот кој управувал со возилото избегал од местото,...

Свет21 час

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

Алберт Бурла, извршен директор на компанијата „Фајзер“, рече дека годишната вакцинација против короната би била подобра опција од почестите засилувачки...

Регион23 часа

Вучиќ добил список со седум лица кои му спремале атентат

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синoќа се обрати до јавноста по обелоденувањето на веста дека бил подготвуван атенатат врз него....

Македонија1 ден

Пецаков да одговара што не се изолирал додека чекал резултати од тестот за ковид, порача владејачката партија

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков додека чекал резултати од тестот за коронавирусот наместо да се изолира, свесно присуствувал на јавен...

Македонија2 дена

Пред да почине Рахимовски се јавил кај пријател во Македонија, се договориле да го пречека на скопскиот аеродром

Аки Рахимовски утрово планирал патување во Македонија и посета на мајка си. Тој телефонски разговарал со пријателот Здравко Ситновски во...

Македонија2 дена

Нови 1.913 случаи на коронавирус во Македонија, починаа 21 лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.219 тестови, а регистрирани се 1.913...

Македонија2 дена

Млад пациент доби срце, а кај двајца се трансплантираат бубрези од починат донор

Млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти на дијализа се трансплантираат бубрезите од лице кое почина од мозочна смрт....

Регион2 дена

Почина Аки Рахимовски од „Парни Ваљак“

Пејачот на групата Парни Ваљак, Аки Рахимовски почина на 66-годишна возраст. Веста за смртта беше објавена и на официјалната страна...

Македонија2 дена

Стоилковски извади списоци: „Паркинг не плаќале стотици функционери од Демократскиот сојуз, СДСМ и ДУИ“

Стотици автомобили на функционери од власта и членови на Демократскиот сојуз, на СДСМ, на ДУИ биле ослободени од плаќање паркинг...

Македонија2 дена

Пецаков вели дека не се изолирал и на Водици излегол оти побарал тест заради патување

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков вели дека не се изолирал по тестирањето за Ковид-19 и на Водици излегол да ја...

Македонија2 дена

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Иницијативата „Стоп за носењето маски во училиштата“ која обединува 12.000 родители, преку допис до медиумите тврди дека имаат поддршка од...

Свет2 дена

Првата пратка на американско оружје пристигна во Украина

Првата пратка оружје од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во вредност од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти...

Македонија2 дена

Спасовски и МВР му дадоа македонски пасош на Звицер кој сакал да изврши атентат врз Вучиќ, oбвини ВМРО-ДПМНЕ

Скандал го тресе МВР по информациите на Европол дека е откриен заговор за атентат врз претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од...

Досие