Контакт

Свет

(Видео) Португалски војници испратени во мировни мисии, шверцувале дрога и дијаманти

Објавено пред

Португалската полиција ги истражува наводите дека војниците на таа земја користеле воени авиони за шверц во мировните сили на ОН во Централноафриканската Република.

Војниците шверцувале дијаманти, дрога и злато во Европа.

„Гардијан“ наведува дека биле издадени 100 налози за претрес, а биле извршени десетици рации во Португалија.

Акцијата, во која учествуваа 320 службеници на португалската правосудна полиција, следела речиси две години откако командирот бил информиран за наводната шверцерска мрежа. Војската исто така ги засили проверките и инспекциите на воените летови од Централноафриканската Република.

„Она што сега го разгледуваме е можноста некои војници, кои учествуваат во мисијата во ЦАР, да се користат како курири во трговијата со дијаманти, злато и дрога“, се вели во соопштението на португалската армија.

Правосудната полиција издаде 10 налози за апсење при рација на имоти во Лисабон, Фуншал, Браганка, Порто де Мос, Ентронкамент, Сетубал, Беја и во Фаро.

Под истрага е криминална мрежа со меѓународни врски, која работела на стекнување незаконски профит со шверц на дијаманти и злато, шверц на лекови, фалсификување и пренесување фалсификувани пари“, се вели во соопштението.

Полицијата ги истражува и наводите за компјутерска измама и перење пари. Португалскиот министер за надворешни работи, Аугусто Сантос Силва, рече дека, иако наводните злосторства никогаш не требало да бидат извршени, Португалија продолжува да дава важен и признат придонес за меѓународната безбедност. Сантос Силва, кој беше и министер за одбрана, рече дека истрагата не треба да ја наруши меѓународната позиција на португалската армија.

Вкупно 180 португалски војници беа распоредени во ЦАР како мировници.

Централноафриканската Република е богата со злато, дијаманти и други минерали, но е оптоварена со сиромаштија, конфликти и насилство.

Свет

Американски генерал: Ме загрижува бројот на руски војници во Украина

Објавено пред

САД следат доволно знаци и предупредувања за руските воени активности во близина на Украина кои предизвикуваат голема загриженост, изјави началникот на Генералштабот на САД, Марк Мили. Тој додаде дека руската реторика се чини дека е поостра.

Мили одби да шпекулира за опциите што САД би можеле да ги разгледаат во случај на руска инвазија. Сепак, во еден од неговите најобемни коментари за кризата, Мили ја истакна важноста на суверенитетот на Украина за Вашингтон и НАТО.

„ Ако има отворена агресија на руската воена акција во независна национална држава од 1991 година, интересите на националната безбедност на САД и членките на НАТО се во прашање“, рече Мили за време на летот од Сеул до Вашингтон.

Украина соопшти дека Русија собрала повеќе од 90.000 војници по должина на границата.

Но, Москва ги отфрли тврдењата дека се подготвува да го нападне јужниот сосед и го брани своето право да распореди трупи на своја територија како што ѝ одговара.

Кремљ веќе го анектираше црноморскиот полуостров Крим од Украина во 2014 година и оттогаш ги поддржува бунтовниците во борбата против украинските владини сили на истокот на земјата.

Експертите предупредуваат дека неиспровоцираната руска инвазија може да биде дестабилизирачки фактор и да создаде домино ефект далеку подалеку од Украина во време на зголемена загриженост поради намерите на Кина кон Тајван.

Русија и Украина имаат долговековна заедничка историја и беа двете најголеми републики на Советскиот Сојуз до неговиот распад во 1991 година, така што Москва ја гледа амбицијата на својот сосед да влезе во НАТО како навреда и закана.

Од почетокот на последната криза, Москва побара правно обврзувачки безбедносни гаранции од Западот и гаранции дека НАТО нема да ја прифати Украина во членство или да инсталира ракетни системи за цел на Русија.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја предупреди Москва на „високата цена“ доколку ја нападне Украина и го повика рускиот колега да бара дипломатски излез од кризата.

Прикажи повеќе...

Свет

По повлекувањето Курц има право на 11.000 евра месечно

Објавено пред

По целосното повлекување од политичката сцена на Австрија, поранешниот канцелар Себастијан Курц ја губи платата на шеф на пратеничкиот клуб, но делумно, а не веднаш.

Бруто-платата на првиот човек на пратеничкиот клуб изнесува 15.182 евра месечно.

Курц сега има право да добива 75 отсто од последната плата, која во овој случај би била повеќе од 11.000 евра, за шест месеци.

За тоа време Курц може целосно да се посвети на семејството и наоѓање нова работа.

Меѓутоа, за да ги добие тие пари Курц мора да поднесе барање, бидејќи тие приходи не се исплаќаат автоматски. Засега не се знае дали ќе го стори тоа.

Прикажи повеќе...

Свет

По Шаленберг, оставка најави и министерот за финансии на Австрија

Објавено пред

Австрискиот министер за финансии, Гернот Блимел, најави оставка.

Неговата оставка следи откако лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП), Себастијан Курц, најави повлекување од политиката и по најавата на актуелниот канцелар Александар Шаленберг дека функцијата ќе му ја препушти на идниот шеф на Народната партија.

Инаку, Блимел е наведен како еден од обвинетите покрај Курц во истрагата за проневера и поткуп, поврзана со нарачување наводни лажни истраги. ОВП, како што се шпекулира, не сака да чека да види дали ќе се појават дополнителни детали кои дополнително би можеле да го оптоварат Блимел.

Во Австрија се шпекулира дека министерот за внатрешни работи Карл Нехамер би можел да ја преземе функцијата шеф на ОВП, но и како канцелар и министер за финансии. Може да има дополнителни промени во владата, бидејќи се споменува дека Нехамер би можел да ги замени министерката за економија Маргарета Шрамбек, министерката за земјоделство Елизабет Кестингер и министерката за интеграции Сузана Раб, членови на владата кои биле многу блиски со Курц.

Прикажи повеќе...

Најново

Забава60 минути

Алек Болдвин навестува крај на кариерата по фаталното пукање

Алек Болдвин откри дека неговата актерска кариера најверојатно е завршена по фаталниот инцидент во кој загина снимателката Халина Хачинс на...

Свет2 часа

По Шаленберг, оставка најави и министерот за финансии на Австрија

Австрискиот министер за финансии, Гернот Блимел, најави оставка. Неговата оставка следи откако лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП), Себастијан...

Свет2 часа

Стапија на сила санкциите на САД, ЕУ, Британија и Канада кон Белорусија

САД, Европската Унија, Велика Британија и Канада воведоа нови санкции за белоруски физички и правни лица. САД воведоа ограничувања за...

Македонија3 часа

Денеска ќе пристигнат посмртните останки на 45 граѓани кои загинаа во Бугарија

Денеска се очекува со два воено-транспортни авиона да пристигнат посмртните останки на 45 граѓани кои загинаа во трагичната автобуска несреќа...

Свет12 часа

Омикрон има способност да избегне имунитет од претходна инфекција со коронавирус, предупредуваат научници

Омикрон има значителна способност да избегне имунитет од претходна инфекција со ковид, покажува првата вистинска студија во светот за ефектот...

Европа15 часа

Британија со речиси 54 илјади нови случаи во еден ден, највисока бројка по Европското фудбалско првенство

Велика Британија забележа 53.945 нови случаи на коронавирус – највисока дневна бројка од средината на јули по Европското фудбалско првенство....

Регион15 часа

Бугарските истражители: Познати причините за пожарот во автобусот во кој загинаа 45 луѓе

Познати се причините за пожарот во автобусот што се запали на автопатот „Струма“ во Бугарија. Ова го соопштија обвинителот Бисер...

Свет16 часа

Maж облечен како нинџа со меч нападна две полицајки во Франција

Маж облечен како нинџа нападнал со меч и повредил две полицајки во францускиот град Шербур, а досегашните податоци не укажуваат...

Македонија19 часа

333 нови случаи на Ковид-19 и 16 починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на...

Европа22 часа

Курц се повлекува од политиката: Не сум ниту светец, ниту злосторник

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц се повлекува од политичкиот живот, објавија австриските медиуми. Курц денеска излезе пред новинарите и најави...

Економија23 часа

Цената на кесите да се зголемува постепено, примената на законот да се одложи, бараат стопанските комори

Заштитата на животната средина и одржливо располагање со ресурсите е важен општествен приоритет, но за оваа цел да биде реализирана...

Македонија1 ден

Јовески: Oбвинителите и судиите да работат непристрасно и професионално

Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен....

Европа1 ден

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг....

Македонија1 ден

Сарафов: Идентификувани се сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот Струма

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви...

Свет1 ден

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, рече дека затворањето на границите поради новиот сој на коронавирус омикрон е многу неправедно,...

Македонија2 дена

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Македонија2 дена

(Видео) Имаме напредок, рече Гаши по средбата со Заев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на Алтернативата, Африм Гаши, по четири часа средба, заедно го напуштија Клубот на...

Македонија2 дена

Нови 410 заразени со Ковид-19, починале 11 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.674 тестирања,...

Свет2 дена

СЗО со прва проценка за омикрон – заразените се со благи симптоми

Раните индикации сугерираат дека повеќето случаи на омикрон имаат благи симптоми, изјави претставник на Светската здравствена организација. Зборувајќи во име...

Македонија2 дена

Владата предлага да се продолжи кризната состојба за уште 6 месеци

Владата го утврди текстот на предлог-одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба во снабдувањето со...

Досие