Контакт

Свет

(Видео) Први апсења поради трагедијата на крвавата венчавка во Ирак

Објавено пред

Директорот на Одделот за односи и информации при Министерството за внатрешни работи на Ирак, Саад Маан, денеска изјави дека се уапсени девет лица, кои биле вработени во салата за свадбени веселби, во која загинале над 100 лица, а 150 лица се повредени во оганот.

dobivaj vesti na viber

Маан рече дека ќе издаде налози за апсење за уште четворица вработени, објави Би-би-си. Тој посочи дека причините за трагедијата се „недостиг на здравствени и безбедносни мерки, запаливи материјали што се користеле во градбата и очигледно огномет организиран во затворен простор“.

Ирачкиот премиер Мохамед Шија ал-Судани прогласи тридневна национална жалост.

Бројот на жртви сè уште не е потврден, но државната агенција ИНА претходно објави дека најмалку 100 луѓе загинале, а 150 се повредени. Спасувачките екипи продолжуваат со потрагата по преживеани по пожарот што избувна доцна синоќа.

Мисијата на ОН за помош на Ирак на платформата Х објави дека е шокирана од огромниот број жртви и повредени во пожарот.

„Голема трагедија. Искрено сочувство до семејствата што ги загубија своите најблиски. На повредените им посакуваме брзо закрепнување“, се вели во соопштението.

Стотици луѓе присуствуваа на свадба во Ал-Хамданија во провинцијата Ниневија во северен Ирак кога доцна синоќа избувна пожар и го зафати местото каде што се одржуваше прославата.

Во првите извештаи на ирачките медиуми се наведува дека во пожарот загинале и младенците, но подоцна агенцијата „Нина“ објави дека тие преживеале, но се лекуваат од изгореници.

„Пожарот предизвика уривање на делови од салата за славење бидејќи беше изградена со многу запаливи, евтини градежни материјали, кои се урнаа за неколку минути по пожарот“, соопшти ирачката Управа за цивилна одбрана.

Регион

Босна и Херцеговина го забрани увозот на два тона мандарини од Хрватска

Објавено пред

Властите на Босна и Херцеговина го забранија увозот на два тона мандарини од Република Хрватска бидејќи проверките на овошните примероци на границата покажаа присуство на пестициди, чија употреба е забранета во ЕУ од 2020 година.

dobivaj vesti na viber

Санитарната инспекција на Федерацијата Босна и Херцеговина зела мостри од пратка мандарини на граничниот премин Бијача, чија лабораториска анализа открила нелегална количина на пестицидот хлорпирифос, соопшти инспекциската служба.

Присуството на тој пестицид е спротивно на локалната регулатива за максималните нивоа на остатоци од пестициди во и на храната и добиточната храна од растително и животинско потекло.

Поради ова, инспекторите на Сојузната управа за инспекциски работи забраниле увоз на пратката со вкупна тежина од два тона, при што било наредено да се уништи. На почетокот на ноември надлежните од оваа институција добија наредба за зголемен надзор на увезените агруми по препорака на Агенцијата за безбедност на храна на Босна и Херцеговина.

Претходно овој месец, употребата на овој пестицид беше откриена во друга пратка со овошје од Хрватска. Употребата на пестицидите хлорпирифос и хлорпирифос-метил во земјите членки на ЕУ, како и во Босна и Херцеговина, е забранета од пролетта 2020 година.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија: Постои опасност Израел да употреби хемиско оружје

Објавено пред

Русија е загрижена поради информациите што се појавија во медиумите за заканата дека Израел ќе употреби хемиско оружје или отровни хемикалии, изјави претставникот на Русија во ОПЦВ, рускиот амбасадор во Холандија, Александар Шулгин.

dobivaj vesti na viber

„Особено загрижувачки се информациите во медиумите, на пример, во весникот Middle East Eye и во други, дека под контрола на американските специјални сили од единицата ‘Делта форс’ израелските војници планираат употреба на нервен гас или друго хемиско оружје за да ги избрка противниците од подземните тунели“, рече Шулгин на седницата на ОЖО.

Тој посочи дека Русија се приклучува на повикот на Палестина и другите држави потписнички упатени до техничкиот секретаријат на ОЗХО да бидат во целосна подготвеност да преземат соодветни мерки во случај на потреба, предвидени во Конвенцијата за забрана на хемиското оружје и да реагираат оперативно и ефикасно на можни инциденти во иднина и на барањата на Палестина.

Русија го повикува Израел да ја ратификува Конвенцијата за хемиско оружје што е можно побргу, рече Шулгин.

Досега 193 земји се приклучија на Конвенцијата за забрана на хемиското оружје. Египет и Израел ја потпишаа конвенцијата, но не ја ратификуваа, Северна Кореја и Јужен Судан остануваат надвор од нејзината правна рамка.

Од 27 ноември до 1 декември во Хаг ќе се одржи 28. сесија на конференцијата на земјите членки на ОПЦВ, пренесува „Спутник“.

Прикажи повеќе...

Свет

НАТО: Поддршката за Украина останува иста, без оглед на војната меѓу Израел и Хамас

Објавено пред

Членките на НАТО денеска ја потврдија целосната поддршка за Украина, која не го изгубила својот интензитет поради конфликтот на Блискиот Исток.

dobivaj vesti na viber

„Потврдена е подготвеноста и поддршката за Украина, без оглед на конфликтот на Блискиот Исток. Всушност, оваа поддршка не изгуби ниту од својот интензитет“, изјави хрватскиот министер за надворешни работи Гордан Грлиќ Радман по дводневниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки.

Слична порака испрати и американскиот државен секретар Ентони Блинкен, кој тврди дека сојузниците не се измориле да ја поддржуваат Украина, за што во последно време често се споменува.

„Мораме да ја поддржуваме Украина и ќе продолжиме да го правиме тоа. Секоја членка на НАТО изрази цврста и постојана поддршка за Украина“, рече Блинкен.

Тој рече дека очекува американскиот Конгрес да го одобри предлогот на претседателот Џо Бајден за дополнителна помош за Украина во следните неколку недели.

Денеска во седиштето на НАТО во Брисел се одржа првиот состанок на Советот НАТО-Украина, на кој меѓусебните односи се подигнати на повисоко ниво. Украина ја претставуваше министерот за надворешни работи Дмитро Кулеба, кој истакна дека неговата земја нема да се откаже од ослободувањето на територијата окупирана од Русија.

„Нашата стратешка цел, Украина во границите од 1991 година, во која е вклучен и Крим, останува непроменета“, рече Кулеба пред почетокот на состанокот. Тој посочи дека неговата земја не бара директно вклучување на Американците и Европејците на бојното поле, туку помош за да можат да се борат против рускиот агресор.

„Ова не е само за безбедноста на Украина, туку за безбедноста на целиот евроатлантски регион“, додаде украинскиот министер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Интерпол ја бара исчезната Вања

На барање на Министерството за внатрешни работи распишана е меѓународна потерница за ичезнатата Вања Ѓорчевска од страна на Интерпол. Од...

Македонија55 минути

Скопје преплавено со фотографиите на Вања, исчезна во најфреквентниот дел: за неа јавија и балканските медиуми

Во Македонија продолжува потрагата по 14-годишната Вања Ѓорчевска, која исчезна во Скопје на пат кон училиштето. Оттогаш таа е изгубена,...

Македонија2 часа

Ловци ја бараат исчезнатата Вања и на непристапни места: МВР ја бара во градот, ние надвор од него

Исчезнатото девојче од Скопје, Вања Ѓорчевска, од вчера го бараат и ловците откако претседателот на Ловечката федерација, Влатко Алексовски, синоќа...

Регион4 часа

Дачиќ: Состанокот на ОБСЕ во Скопје ќе биде многу тежок

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, денеска изјави дека министерскиот состанок на земјите од Организацијата за безбедност и...

Топ5 часа

Во Косово уапсени шест лица, тројца од Македонија: фалсификувале 85.000 евра во монети

Специјалното обвинителство на Косово, косовската полиција, Дирекцијата за истрага на економски криминал и корупција, спроведоа акција при што беше идентификувана...

Топ5 часа

24-годишна државјанка на Албанија загина во тешка сообраќајна незгода на автопатот Тетово – Скопје

Вчера попладне, во 14 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на автопатот „Мајка Тереза“ во насока од Тетово кон...

Топ6 часа

Вработена во болницата во Тетово неовластено снимала пациентка хоспитализирана на одделенијата: полицијата ја приведе

Полициски службеници на СВР Тетово, синоќа, околу 20.10 часот ја лишиле од слобода 46-годишната А. А. од тетовска Брвеница. Таа претходно...

Македонија6 часа

Ревизорката Татјана Димитровска предложена за нова претседателка на ДКСК, ревизори, судијка и антикорупционери за членови  

По три дена интервјуирање и четири дена бодирање, синоќа пред полноќ беше објавена ранг-листата за избор на нови членови на...

Топ8 часа

Приведено лице од Мала Речица, поставило знаме на Албанија на манастирот на Попова Шапка

Полициски службеници на СВР Тетово, вчеравечер, околу 23.30 часот, по преземени оперативни мерки, го идентификувале и го лишиле од слобода...

Македонија9 часа

Албанското знаме повеќе не е на јарболот во дворот на „Св. Наум Охридски“, рече Ангелов

Албанското знаме не е повеќе на јарболот во дворот на црквата „Св. Наум Охридски“ на Попова Шапка. Црковното знаме ќе...

Македонија9 часа

(Видео) „Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе им ги скрати платите на функционерите во стилот – ако не овој понеделник, наредниот петок – за на крајот да каже дека кратење нема“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„Од април месец па навака, платите на функционерите се покачени за 78%, во време кога накај 600 илјади граѓани живеат...

Европа9 часа

Чешкиот претседател: Путин набргу би можел да добие голема шанса во војната

Рускиот претседател Владимир Путин би можел да добие предност во војната против Украина во текот на следната година доколку западните...

Свет10 часа

(Видео) Таткото на 9-годишната Емили откри како го преживеала заробеништвото: „Ова беше најшокантното“

Емили Ханд мораше да трча од куќа до куќа, принудена од Хамас да се движи додека израелските сили ја нападнаа...

Свет10 часа

(Видео) Снимен моментот на експлозивна ерупција на вулкан во Јапонија

Минатата недела јапонски вулкан лоциран на островот Нииџима, 150 километри јужно од Токио, експлозивно еруптира. Јапонската крајбрежна стража го сними...

Македонија19 часа

Сотировски: Најостра осуда за вандалскиот упад во Св. Наум на Попова Шапка и симнувањето на знамето на Македонската православна црква

Претседателот на Kомисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Даријан Сотировски преку социјалните мрежи го осуди, како што...

Македонија20 часа

„Ова е намерна провокација“, рече Ангелов откако навивачи на Шкендија го кренаа албанското знаме на Попова Шапка

Ова, како многупати претходно, е намерна провокација и подгревање на меѓуетничката нетрпеливост, напиша Стојанче Ангелов, директор на Центарот за управување...

Македонија20 часа

Бојан Јовановски-Боки 13 излегува на слобода

Поради лошата здравствена состојба, осудениот Бојан Јовановски-Боки 13 е пуштен на слобода. Кривичниот суд добил лекарски извештаи од повеќе клиники,...

Топ1 ден

Ловечката Федерација на Македонија се вклучува во потрагата по Вања Ѓорчевска

Ловечката Федерација на Македонија преку социјалните мрежи ги повика сите ловци да се вклучат во потрагата по Вања Ѓорчевска. Тие...

Македонија1 ден

По 3.000 денари за пензионерите со пензии до 14.000 денари, 1.200 за основци, 1.800 за средношколци, Ковачевски ги објави мерките

Основците, средношколците, студентите и пензионерите се првите категории опфатени со новиот пакет-мерки за кои е предвидена неколкумесечна парична помош. Мерките,...

Македонија1 ден

Балтичките земји ќе го бојкотираат состанокот на ОБСЕ во Скопје поради Русија

По Украина, и Естонија, и Летонија, и Литванија најавија дека нема да допатуваат на министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје...