Контакт

Свет

(Видео) Првомајски протести во светот – полицијата интервенираше во Турција и Франција

Објавено пред

Меѓународниот ден на трудот во градовите ширум светот воглавно помина во знак на протест.

Годинава посебно се издвоија протестите во Истанбул и Париз, каде демонстрантите се судрија со полицијата.

Турската полиција приведе 212 демонстранти по избувнувањето на немири на првомајските маршови за време на полициски час, соопшти кабинетот на гувернерот во Истанбул.

Полицијата се судри со синдикалните лидери и другите демонстранти и фрли некои на земја пред да приведе десетици од нив во близина на истанбулскиот плоштад Таксим, пренесува Ројтерс.

Кабинетот на гувернерот соопшти дека на некои синдикати им било дозволено да го одбележат празникот, додека други, кои „нелегално се собрале“ кршејќи ги мерките за заклучување и игнорирајќи ги повиците да заминат, биле уапсени.

Државната агенција Анадолија објави дека 20 демонстранти се исто така приведени во Измир, на западот на земјата.

Турција оваа недела усвои 17-дневно делумно заклучување за да се спречи бранот на зараза со коронавирусот.

Франција: Судири со полицијата, фрлање камења и корпи за отпадоци, уапсени 17 лица

Илјадници луѓе се приклучија на традиционалните протести на 1-ви Мај низ цела Франција, и покрај анти-ковид ограничувањата. Побараа социјална и економска правда и изразија незадоволство за плановите на владата за промена на надоместоците за невработеност.

Околу 300 протести по повод 1 Мај, Меѓународниот ден на трудот, беа организирани во Париз и во други градови, вклучувајќи ги Лион, Нант, Лил и Тулуз, јави Ројтерс.

Во главниот град на Франција, на синдикалците им се придружија и членовите на движењето „Жолти елеци“, кое започна бран антивладини протести пред три години, и работници од сектори кои беа силно погодени од ограничувањата како што е културата.

Повеќето од демонстрациите беа мирни, иако полицијата во Лион растера група од околу 200 лица кои фрлаа со пиротехнички средства.

17 лица беа уапсени во Париз, а 5.000 полицајци беа распоредени на улиците.

Неколку демонстранти со качулка се судрија со полицијата и фрлија камења и корпи за отпадоци.
Полицијата соопшти дека ги спречила анархистите на „Црниот блок“ да формираат група.

Лидерите на опозицијата присуствуваа на протестите.

Протести во Германија, Шпанија и Филипините

Демонстрантите се собраа и во Германија. Германската полиција интервенираше во Берлин за време на демонстрациите против владините мерки на Меѓународниот ден на работниците.

Шпанскиот вицепремиер Кармен Калво маршираше во Мадрид со членови на Шпанската социјалистичка работничка партија.

Во филипинската престолнина Манила, каде едномесечното заклучување на коронавирусот беше продолжено за две недели, поради избувнувањето на заразата, интервенираше и полицијата, спречувајќи стотици работници да демонстрираат на јавниот плоштад, рече водачот на протестот, пренесува АП.

Демонстрантите накратко се собраа на фреквентниот булевар во Манила, барајќи финансиска помош за пандемијата, субвенции за плати и вакцини против ковид-19.

Свет

Четворица убиени во пукање во Чикаго

Објавено пред

Расправија во зграда во населбата Саутсајд во Чикаго се претвори во пукање во кое се убиени четири лица, а четири се повредени, соопшти полицијата.

Пукањето се случило утрово во 5:42 часот и досега никој не е уапсен, пренесува „Ројтерс“.

Полицијата сè уште нема информации за идентитетот на жртвите. Полицијата потврди дека двајца повредени се во критична состојба.

Прикажи повеќе...

Регион

Словенија прогласи крај на епидемијата на коронавирус

Објавено пред

Епидемијата на коронавирус заврши, соопшти словенечката влада.

Сепак, дел од мерките ќе останат на сила. Како што е најавено, мерките ќе бидат во сила до четврток, а потоа ќе бидат преиспитани.

Според словенечките медиуми, носењето маска ќе остане задолжително на затворено, исто како и употребата на средства за дезинфекција и одржувањето на пропишаното растојание.

„Денеска е последен ден од епидемијата во Словенија. Епидемиолошката состојба во Словенија е поволна. За тоа се залужни сите што се придржуваа до мерките, одлучија да се вакцинираат и пред сѐ се однесуваа одговорно“, изјави портпаролката на словенечката влада, Маја Братус.

Прикажи повеќе...

Регион

Унгарија усвои закон за забрана на содржини за деца во кои се спомнува ЛГБТ-заедницата

Објавено пред

Унгарските пратеници усвоија предлог-закон со кој се забранува каква било содржина за малолетници ако таа укажува или промовира хомосексуалност кај млади под 18 години.

Предлог-законот беше усвоен со 157 гласа „за“ и еден „против“.

Владејачката партија Фидеш има парламентарно мнозинство, а пратениците од екстремно десничарската партија Јобик исто така ја поддржаа регулативата.

Сите други опозициски партии ја бојкотираа седницата во знак на протест против дискриминацијата на ЛГБТ-популацијата.

Активистите на ЛГБТ-движењето во Унгарија и меѓународните организации остро го критикуваа нацрт-законот и го споредуваат со законот во Русија од 2013 година, со кој се забранува геј-пропаганда.

Критичарите исто така истакнуваат дека серии, како „Пријатели“, и филмови, како „Бриџит Џонс“, „Хари Потер“ и „Били Елиот“, кои зборуваат за хомосексуалноста, може да бидат забранети за малолетни лица.

Илјадници луѓе организирани од невладините организации излегоа на улиците во Будимпешта во понеделникот вечерта во знак на протест против, како што посочија, континуираната пропаганда на владата против ЛГБТ-заедницата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија53 минути

Владата го укина полицискиот час, дозволени се прослави и настани

Полицискиот час од утре се укинува, угостителските објекти останува да работат само на отворено, а се дозволува и одржување на...

Топ3 часа

Пронајдени 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид

Полицијата пронајде 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид. Според информациите на МВР, приведени се две...

Македонија5 часа

28 новозаразени од коронавирус, нема починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 28 нови случаи на...

Македонија7 часа

Актерката Силвија Стојановска доби три и пол години затвор поради учество во шверц на кокаин

Затворска казна од 3,6 години доби актерката Силвија Стојановска за транспортот на 700 килограми кокаин од Колумбија во Шпанија. Нејзиниот...

Македонија8 часа

Филипче ја прими грчката донација од 20.000 дози вакцини од „Астра зенека“

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека денеска пристигнала донацијата од 20.000 дози вакцини на „Астра зенека“...

Свет8 часа

„Политико“: Има пет работи поради кои Бајден ја сака Европа, една од нив е Балканот

Малкумина американски претседатели стапиле на таа функција со толку многу поминати километри во меѓународни патувања како што е Бајден, пишува...

Македонија8 часа

Вчера се аплицирани 4.840 вакцини, прва доза примиле 3.222 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 259.935 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.222 граѓани,...

Македонија9 часа

Кацарска: Ниту еден политичар не може да ми влијае за некој предмет

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска, тврди дека врз неа не може да влијае ниту еден политичар ниту, пак, да...

Свет10 часа

Израел ги укина маските во затворено

Министерството за здравство на Израел објави дека од денеска веќе не важи обврската за носење заштитни маски во затворен простор....

Македонија11 час

Владата ќе одлучува за укинување на полицискиот час

На седница што ќе почне денеска во 13 часот, според соопштение од владините служби, на дневен ред пред министрите за...

Свет11 час

СЗО: Опаѓа бројот на новозаразени од коронавирус во последните седум недели

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, рече дека има пад на новозаразени од коронавирус во последните...

Свет11 час

Бајден вети дека ќе му ја каже црвената линија на Путин

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, вчера во Брисел вети дека ќе му каже на својот руски колега Владимир Путин каде е...

Свет11 час

Кина возврати на обвинувањата на НАТО: Кажувате невистини, ние сме мирољубиви

Кинеската мисија во Европската Унија денеска ја осуди процената на НАТО од вчерашниот самит дека Кина претставува „системски предизвик“. Водачите...

Македонија1 ден

Заев од НАТО Самитот 2021: Трансатлантското семејство е силно како никогаш порано

Премиерот Зоран Заев, заедно со лидерите на земјите членки на НАТО, учествуваше во централниот работен дел на годинешниот Самит на...

Свет1 ден

Бајден: Напад врз една членка на НАТО е напад врз секого

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Брисел рече дека колективната одбрана на НАТО, принципот дека нападот врз една членка се...

Свет1 ден

Земјите од НАТО заеднички ќе се бранат и од напади во вселената

Проширувањето на членот 5 од договорот за основање на НАТО, кој денеска ќе биде продолжен, им овозможува на членките на...

Македонија1 ден

Четири нови случаи на Ковид-19, починал 66-годишен скопјанец

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.337 тестирања, а регистрирани се четири нови случаи на...

Европа1 ден

Во Германија најнизок број на новозаразени во последните 9 месеци

Во Германија е регистриран најмал број на новозаразени од коронавирус на дневно ниво во последните девет месеци, па официјалните лица...

Економија1 ден

Од полноќ се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука од полноќ да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,15%...

Македонија1 ден

Груби и Мерко за рушењето на платформите во Струга: Зелената агенда е веќе во акција

Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, заедно со министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, и...

Досие