Контакт

Свет

(Видео) Предупредување за урагани во САД: Подгответе се, пристигнуваат три урагани!

Објавено пред

Ураганот Флоренс, од прва категорија, кој може да нанесе директен удар на подрачјето на Северна и Јужна Каролина до регионот на Среден Атлантик, продолжува да се засилува, предупредува американскиот Национален центар за урагани.

Ураганот Хелен исто така добива сила над источниот дел на Атлантскиот Океан, а ураганот Ајзак е сè поблиску до Карибите.

Ураганот Флоренс вчера премина во категорија на тропска бура сè додека до вечерта ветровите не достигнаа брзина од 140 километри на час.

Според најавите, се очекува дека ураганот ќе остане екстремно опасен и дека в четврток ќе се приближи до брегот на САД.

Јакнењето на ураганот Хелен, кој моментно се наоѓа на 330 километри југозапано од Зелено’ртските Острови, се очекува во наредните денови со максимална сила на ветрови од 140 километри на час.

Центарот за урагани наведува дека се приближува ураганот Ајзак, кој ќе биде петти ураган во сезоната на урагани на Атлантикот во 2018 година.
Урганот е на 2.100 километри источно од островскиот архипелаг Виндворд, со максимална сила на ветрот од 120 километри на час. Се движи кон запад и се очекува да се интензивира.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Русија и Србија сакаат да го укинат меѓусебниот роаминг

Објавено пред

Русија и Србија имаат намера да го укинат меѓусебниот роаминг во разговорите преку мобилните оператори, пренесува хрватски „Индекс“ повикувајќи се на информации од белградските медиуми, кои, пак, пренесуваат соопштение од Федералната антимонополска служба (ФАС).

Според наводите на ФАС, заменик-шефот на таа служба, Анатолиј Голомолзин, ја посетил Србија и со шефот на српската агенција за телекомуникации (РАТЕЛ) договорил старт на заеднички активности за укинување на роамингот.

„Постигнат е договор за размена на материјали и информации за правилата за недискриминаторски пристап во телекомуникациите и поштенските услуги, како и за заедничка работа за укинување на роамингот меѓу Русија и Србија“, се вели во соопштението на руската служба ФАС.

На 4 април, за време на Дигиталниот самит на Западен Балкан беше потпишан Регионален договор за роаминг, според кој цените во првата фаза од 1 јули ќе се намалат за 27 отсто, додека од 1 јули 2021 година се очекува комплетно укинување на роамингот меѓу земјите од Западен Балкан.

Прикажи повеќе...

Свет

Британски тинк-тенк се понудил да ги шпионира шведските десничарски политичари

Објавено пред

Институтот за стратешки дијалог (ИСД), британски тинк-тенк, кој претходно побара финансиски санкции против алтернативните медиуми на Шведска, исто така ѝ понудил на Шведската агенција за вонредни ситуации (МСБ) да ги шпионира шведските десничарски политичари, пренесува шведски информативен портал „Самхалснут“.

Порталот добил пристап до електронската порака од истражувачот на ИСД, Клои Коливер, која тврдела дека откриле врски меѓу шведските десничари, инфлуенсери, кои таа ги нарекува екстремно десничарски, и Унгарија, посочувајќи го Кент Екерот од антимигрантската Шведски демократи како најочигледен пример.

За да откриеме повеќе за овие врски, би требало да се вклучиме во повеќе офлајн-истражувачка новинарска работа. Верувам дека ќе има уште многу да се открие во однос на офлајн-врските, поддршката и финансиската поддршка што ги поврзуваат унгарските и шведските екстремно десничарски движења. Немаме многу детали за ова, но многу новинари почнаа да гледаат вистинска мрежа на поддршка изградена во Унгарија за вакви меѓународни движења,како за време на изборите така и надвор од изборите. Кажете ми дали можам да ви дадам повеќе информации за тоа“, пишува Коливер.

Оваа порака, тврди порталот, е дел од подолга кореспонденција помеѓу Коливер и претставник на МСБ. Неколку дена подоцна МСБ објави извештај на ИСД, кој предложи санкции против алтернативни медиуми, кои нудат издржани критики кон имиграцијата, како што се „Самхалснут“, „Фрија тидер“ и „Нихетер идаг“.

Кент Екерот ги претставуваше Шведските демократи во шведскиот парламент во периодот од 2010 до 2018 година и се профилира како цврст противник на исламот и имиграција. За време на својот пратенички мандат, Екерот ја поддржа депортацијата на мигрантите криминалци, идеја што оттогаш беше усвоена од радикалната Алтернатива за Шведска, која отворено се рекламира како партија за репатријација. Екерот подоцна се пресели во Будимпешта.

„Крајно сериозно е кога властите добиваат понуди да шпионираат шведски политичари во странство. Коливер го спомнува истражувачкото новинарство во својата порака, но таа не е новинар и нејзината организација не е дел од печатот. Затоа, кристално јасно е дека станува збор за политичка шпионажа против опозицијата под покровителство на МСБ. Фактот што таа постојано ги нарекува шведските политичари екстремна десница покажува дека ова е прифатен начин за комуникација со МСБ“, изјави Екерот.

Институтот за стратешки дијалог е организација со седиште во Лондон, која се претставува како тинк-тенк подготвен да се справи со растечките предизвици на насилен екстремизам, меѓуетнички конфликти и поларизација и да ги зајакне грасрут-мрежите против омразата и екстремизмот.

Прикажи повеќе...

Свет

Либиската армија на Хафтар уништила воен авион што целел нивна воздухопловна база

Објавено пред

Силите на Либиската национална армија (ЛНА) предводени од Калифа Хафтар собориле борбен авион на вооружени групи што се обидел да ја нападне воената база „Ал Џуфра“, објави портпаролот на ЛНА, Ахмед Ал-Мисмари, пренесува „Спутник“.

Авионот бил соборен од противвоздушната одбрана на „Ал Џуфра“, а сега е во тек потрага по соборениот авион и неговиот пилот.

Калифа Хафтар нареди офанзива за преземање на контролата врз Триполи од силите на владата на Национален договор (ГНА) на почетокот на април, што предизвика мобилизација на силите лојални на ГНА, кои почнаа воена операција против ЛНА.

Либија беше втурната во хаос во 2011 година кога долгогодишниот лидер Моамер Гадафи беше соборен и убиен од страна на бунтовниците поддржани од НАТО. Вакуумот во власта ги поттикна конкурентските милиции, криминалните банди и терористичките групи.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

(Видео) Камерите снимија терорист кој влегува во црквата непосредно пред масакрот

Медиумите на Шри Ланка објавија снимка од надзорните камери снимена непосредно пред еден од нападите. Како што известува „Гардијан“, се...

Македонија3 часа

Северна Македонија или Македонија? Караџовски и Адеми расправаa како да ја пишува државата на извештајот

Членовите на Судскиот совет го изгласаа годишниот извештај за работата за 2018 година, но претходно претседателот Зоран Караџовски и членот...

Топ4 часа

Мицкоски: Не е до чистката, туку проблемот е до тој што треба да исчисти

По најавите на премиерот Зоран Заев дека власта ја примила пораката од граѓаните и дека ќе следуваат кадровски промени, лидерот...

Топ4 часа

Поднесено обвинение против родителите чии деца загинаа во пожар во Велес

Против мајката и таткото, чии деца во јуни минатата година загинаа во пожар во куќа во Велес, е поднесено обвинение...

Македонија5 часа

(Видео) Таткото на Саздовски: Родителите да кажат каде е третиот осомничен, кој е во бегство

Ни една мајка не треба да го закопа својот син, казната е толкава колку што е предвидено во законот. Не...

Македонија6 часа

(Видео) По 19 години затвор за убијците на Никола Саздовски

Кривичниот суд во Скопје им одреди по 19 години затвор на Бесим Беља и Скендер Демири, кои на 29 јуни...

Свет6 часа

Евакуирана Сиднејската опера поради истекување гас

Стотици луѓе се евакуирани денес од Сиднејската опера и околината поради истекување гас, а раководството на куќата објави дека настапите...

Регион7 часа

Убиецот на бугарската телевизиска новинарка осуден на 30 години затвор

Бугарскиот суд го осуди Северин Красимиров на 30 години затвор за силување и убиство на телевизиската новинарка Викторија Маринова. Телото...

Свет7 часа

(Видео) Базен на врвот на висококатница се излеа за време на земјотресот во Манила

Филипините вчера ги погоди силен земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтер поради што се тресеа многу згради, а...

Свет7 часа

Најмалку 11 жртви и 24 исчезнати во земјотресот во Филипини

Најмалку 11 лица загинаа, 24 исчезнати, а повеќе од 80 се повредени во земјотрес со јачина од 6,1 степен, кој...

Топ18 часа

(Видео) Дац му подари метла на Заев, премиерот возврати – чистка ќе има

Актерот Драган Спасов Дац на вечерашната трибина на СДСМ во Карпош му подари метла на премиерот Зоран Заев, порачувајќи му...

Европа21 час

Курц ја осуди песната во која мигранти се споредуваат со стаорци

Aвстрискиот канцелар, Себастијан Курц, побара од помалиот партнер во владејачката коалиција, десничарската Партија на слободата на Австрија, да се дистанцира...

Избори 201922 часа

(Видео) Поништено гласањето на избирачко место во Ѓорче Петров, имало вишок гласачки ливчиња во кутијата

Три гласачки ливчиња повеќе во кутијата од бројот на гласачи нотира Државната изборна комисија во едно избирачко место во општина...

Свет23 часа

Кои се жртвите во Шри Ланка: Деца, познати готвачи, келнери, политичари…

Во терористичките напади во Шри Ланка загинаа најмалку 290 луѓе, а повеќе од 500 се повредени. Меѓу нив, повеќето луѓе...

Избори 201924 часа

ОБСЕ: Изборите беа добро спроведени, но потребна е реформа на изборното законодавство

Во првиот круг на претседателските избори гласачите беа во можност да се информираат пред да го направат својот избор помеѓу...

Македонија1 ден

(Видео) Николоски го наклеветил Вице Заев, но нема да му плати 30 илјади денари отштета

Судијката од Основниот суд Скопје 2, Кети Германова, заедно со двајца судии поротници, донесе пресуда со која утврди дека потпретседателот...

Избори 20191 ден

(Видео) Јанушев: Со постигнатите резултати ВМРО-ДПМНЕ би освоила 53 пратенички мандати, а СДСМ – 41

Вчера се потврди дека кај граѓаните има апатија поради криминалот, корупцијата и сиромаштијата, порача генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев,...

Избори 20191 ден

(Видео) Пендаровски: Не сум изненаден од резултатот, ја разбрав пораката на граѓаните

Претседтелскиот кандидат Стево Пендаровски вели дека не е изненаден од резултатите од гласањето и дека ја разбрал пораката на граѓаните....

Избори 20191 ден

Река: Нема да тргуваме со гласовите

Од изборниот штаб на претседателскиот кандидат Блерим Река, по вчерашните повикувања и на двајцата кандидати, Силјановска и Пендаровски, кои се...

Свет1 ден

Локална исламистичка група одговорна за нападите во Шри Ланка

Владата на Шри Ланка објави дека зад оргнизираните напади на цркви и хотели на Велигден стои екстремистичката група Нешенел Товид...

Досие