Контакт

Европа

(Видео) Протести во Каталонија, илјадници Каталонци бараат независност

Објавено пред

Стотици илјади граѓани вчера се собраа на улиците во повеќе градови во Каталонија со барање за независност од Шпанија и ослободување на нивните функционери од затвор.

Официјалниот слоган на протестот гласи „Да направиме Република Каталонија“, а демонстрантите замолкнаа во 17.14 часот во спомен на 1714 година кога Барселона падна под влијание на шпанските сили.

Толпата извикувaше „независност“ и „слобода“, а демонстрантите ја соборија и огромната карта на кралот, кој се толкува како обединување на шпанската монархија.

Полицијата во Барселона по протестот процени дека околу еден милион луѓе излегле на улиците, а организаторите најавија дека речиси 470.000 луѓе се пријавиле преку интернет за учество во протестот.

Протестот беше организиран речиси една година по референдумот за отцепување на Каталонија од Шпанија. Од тогаш каталонските лидери и активисти што го организираа референдумот или чекаат судење во затвор или ја напуштија земјата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Ердоган: Потребно е да се прошири составот на Советот за безбедност на ОН

Објавено пред

Од

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, повика на реформа на Советот за безбедност во говорот пред Генералното собрание на ОН.

Според него, ОН постигна непобитни успеси за 73 години, но се оддалечува од исполнувањето на очекувањата на човештвото за мир и просперитет. Тој побара да се прошири составот на Советот за безбедност.

,,Турција станува глас на светот, бидејќи светот е поголем од пет”, нагласи Ердоган, мислејќи на петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН, кои имаат право вето.

Прикажи повеќе...

Европа

Европскиот суд: Трошоците на пратениците од Европскиот парламент остануваат тајна

Објавено пред

Од

Европскиот суд за правда пресуди дека трошоците на пратениците од Европскиот парламент ќе останат тајна, објави „Индeпендет“.

Кампањата со барање трошоците на европарламентарците да бидат транспарентни ја поведоа медиумите, но судот одлучи дека Европскиот парламент има право да не ги соопшти овие податоци со образложение дека информациите би претставувале кршење на заштитата на приватноста и интегритетот на поединците.

Судот пресуди дека информациите не може да се објават ни во анонимен облик, со кој би се заштитила приватноста, што значи дека Европскиот парламент не смее да објави ни вкупни трошоци. Судот заклучи дека таквото одавање информации само би претставувало дополнителен административен товар, а би било бескорисно бидејќи нема да содржи имиња на пратениците.

Европскиот парламент континуирано ги одбива барањата за детаљни информации за патните трошоци на 751 пратеник, како и за нивните дневници и други примања на кои имаат право.

Околу 450 милиони евра годишно буџетот на Европскиот парламент издвојува за плати, патни трошоци и дневници, но уште 40 милиони се трошат на дополнителни активности, наведе „Индепендет“.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Пожар во Лондон, 80 пожарникари се борат со огнената стихија

Објавено пред

Од

Во рекреативен центар во северниот дел на Лондон избувнал пожар. Пожарот според информациите во медимумите избувнал нешто по 12 часот.

Пожарот избувнал во еден дел од покривот, а причината сè уште не е позната.

 

На социјалната мрежа „Твитер“ лондонската противпожарна служба објави дека околу 12 противпожарни возила со 80 пожарникари се обидуваат да ѝ стават крај на огнената стихија.

Од противпожарната служба посочија дека 100-ина лица биле принудени веднаш да ја напушатат зградата.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион18 минути

Брутално убиство на 33-годишен геј активист ја бранува Атина

Геј активист почина во Атина откако брутално беше претепан. Зак Костопулос, 33-годишен активист на грчкиот ЛГБТИ, почина по брутален напад...

Свет12 часа

Бил Козби осуден на 3 до 10 години затвор за сексуален напад

Познатиот комичар Бил Козби е осуден на три до 10 години во државен затвор за дрога и сексуално малтретирање на...

Регион14 часа

(Видео) Пожар на Пељешац, гори борова шума – жителите ги бранат куќите

Во пожар што избувна кај местото Мокало на хрватскиот полуостров Пељешац гори густа букова шума. Според последните информации, огнот го...

Македонија16 часа

Се намалуваат трошоците во постапките пред нотарите и извршителите

На предлог на Министерството за правда, Владата ги прифати предлог-законите за изменување и дополнување на Законот за извршување и на...

Македонија16 часа

Заев: Одлучуваат тие што гласаат, тие што не гласаат не се ни бројат

За успешноста одлучуваат тие што гласаат, а тие што не гласаат не се ни бројат, порача премиерот Заев пет дена...

sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok sobranie, 27 april nasilstvo krvav cetvrtok
Крвав четврток18 часа

Чавков наредил да им ја отворам вратата на колегите од УБК, сведочеше собраниска полицајка за oдзмените харддискови

По наредба на директорот на БЈБ, обвинетиот Митко Чавков, било одземањето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието, потврди собраниската...

Крвав четврток18 часа

Судот им ги одби гаранциите на Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов да се бранат од слобода

Обвинетите пратеници Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, како и активистот Богдан Илиевски и обезбедувачот Оливер Радулов, и натаму остануваат во...

Топ19 часа

Градоначалникот на Куманово добивал закани, поднесена кривична пријава против едно лице

Градоначалникот на Куманово до СВР Куманово пријавил дека во два наврата му биле испратени СМС-пораки со заканувачки содржини кон него...

Крвав четврток19 часа

Се надевам дека ќе одговараат нарачателите за 27 април, рече обвинителката Русковска

По првиот дел од судењето во кривичниот суд за настаните од 27 април, обвинителката Вилма Русковска, на новинарско прашање, рече...

Investigative story21 час

Антикорупциската комисија се сомнева во злоупотреби со монографии на Филозофскиот факултет

Антикорупциската комисија има доставено иницијатива за поведување постапка за кривично гонење поранешен декан на Филозофскиот факултет до Јавното обвинителство,поради сомневања...

Крвав четврток21 час

„Влатко Ѓорчев ги молеше како Господ да не нè напаѓаат“, се расплака телохранителот на Оливер Спасовски

(Фото: Ацо Ангеловски во средина) „Лево од мене слушнав наредба – убијте ги! Масата одеднаш тргна кон нас. Бидејќи не...

Регион22 часа

Додик: Јавна тајна е дека опозицијата подготвува немири на улиците

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека е јавна тајна дека опозицијата во тој српски ентитет има план да...

Виница Виница
Македонија22 часа

Вонредни контроли по масовното труење со храна во Виница

Aгенцијата за храна и ветеринарство во наредните денови во Виница ќе изврши вонредни контроли кај сите оператори што произведуваат, подготвуваат...

Свет23 часа

Кина: САД ни ставаат „нож под грло“, губиме и едни и други

Продолжувањето на кинеско-американските трговски преговори е тешко откако САД на Кина и ставија „нож под грло”, рече заменик-министерот за трговија...

Свет23 часа

САД ја предупреди Русија: С-300 во Сирија ќе биде голема грешка

САД ја предупредија Русија дека распоредувањето на модерниот анти-ракетен систем С-300 во Сирија е голема грешка и дека одлуката треба...

Топ23 часа

Осумнаесетгодишно момче од Скопје загина во сообраќајна несреќа

На улицата „Јадранска магистрала“ во Скопје ноќеска се случила сообраќајна несреќа во која животот го загуби 18-годишниот Д.К. од Скопје....

Свет1 ден

НАСА откри две нови далечни планети

Орбиталниот телескоп на НАСА, кој е во потрага по нови светови надвор од Сончевиот систем, открил две нови далечни планети...

Спорт1 ден

Модриќ е „кралот“ на светот

Лука Модриќ очекувано е избран за најдобар фудбалер во изборот на ФИФА, комплетирајќи ја неверојатната година во која со Реал...

Македонија2 дена

„Најди некој со сила од Унијата на жени, некој непознат“, Јанакиески вртел телефони за да бара противкандидат за градоначалник

На продолжението од судењето за предметот на специјалното јавно обвинителство, познат со кодното име „Титаник“, во доказната постапка се репродуцираат...

Македонија2 дена

(Вознемирувачки фотографии) Смртоносни отрови расфрлани во повеќе градови, реагира „Анима мунди“

Исклучително силни смртоносни отрови се расфрлани во повеќе градови и села во целата држава – Валандово, Велес, Охрид, Куманово, Тетово,...

Досие