Контакт

Европа

(Видео) Протести пред руската амбасада во Киев

Објавено пред

Неколку стотици демонстранти се собраа синоќа пред зградата на руската амбасада во Киев.

Тие пред зградата на руската амбасада, како што објави Би-би-си, оставиле бротчиња направени од хартија.

Според руските медиуми, тие пред оградата исто така поставиле гуми што се обиделе да ги запалат, но полицијата реагирала и ги спречила да го сторат тоа.

Претходно, демонстрантите фрлаа димни бомби во дворот на зградата на руската амбасада.

Воените бродови предизвикаа тензии меѓу Русија и Украина, а интервенираше и руската гранична служба. Вчера уште два украински воени брода се упатија од Бердјанск кон областа во која претходно три украински брода веќе влегоа во руски територијални води, а пограничната стража на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) презема чекори со цел да се спречи нова провокација, соопшти прес-службатата на ФСБ.

ФСБ укажува на тоа дека раководството во Киев, кое носи такви опасни и неодговорни одлуки ,треба да размисли за последиците од нивните постапки.

Претходно, граничната служба на руската ФСБ во Крим објави дека три украински воени брода илегално ја минале границата на руската држава и влегле во нејзини територијални води, притоа изведувајќи опасни маневри.

Инцидентот во Црното Море ги одразува зголемените тензии меѓу Москва и Киев во врска со Азовското Море, на чии води право полагаат двете страни.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

(Видео) Ураганот продолжува да ја уништува Сицилија, драматични сцени од поплави

Објавено пред

Југот на Италија се подготвува за уште два дена разорни дождови и поплави, додека реткиот медитерански ураган наречен Медикен го разорува овој регион.

Во невремето досега загинаа две лица, а сицилијанскиот функционер Нело Мусумечи потврди дека има неколку исчезнати во поплавите.

53-годишен маж загина кога неговото возило се заглави во надојдените порои во Катанија, на источниот брег на Сицилија, јавија тамошните гласила.

Полицијата верува дека тој излегол од возилото и се обидел да побегне од надојдената вода, но не успеал, а неговото безживотно тело подоцна било пронајдено.

Во слична трагедија, 67-годишен маж почина во Катанија, откако неговиот автомобил беше заглавен во вода и кал, а по неговата сопруга сè уште се трага.

Градоначалникот на Катанија, Салво Поглиезе, ги повика жителите да останат дома.

„Имавме два многу тешки дена и поминавме низ драматични моменти“, рече Поглиезе.

Вели дека временските услови се подобруваат, но предупреди и на лоша прогноза за утре и задутре и дека состојбата е доста загрижувачка.

Црвени предупредувања се издадени на островот Сицилија и во регионот каде што се наоѓа градот Катанија, кој веќе е зафатен од лошо време во текот на целата недела.

Прикажи повеќе...

Европа

Полска казнета со милион евра дневно поради спорот со ЕУ

Објавено пред

Судот на правдата на Европската Унија објави дека ѝ наредил на Полска да плаќа глоба од милион евра дневно поради тоа што не го суспендирала Дисциплинскиот совет на Врховниот суд. Полска е во долготраен спор со Брисел за судските реформи, кои, според европските служби, ја поткопуваат независноста на судовите.

До разгорување на спорот дојде во јули кога Судот на ЕУ ѝ нареди на Полска да го суспендира Дисциплинскиот совет.

„Во пресудата објавена денеска потпретседателот на Судот ѝ наложува на Полска да плаќа глоба од еден милион евра дневно почнувајќи од датумот на доставување на оваа пресуда во Полска, па до исполнување на наредбата на Судот од 14 јули“, се вели во судското соопштение.

Полска се обврза дека ќе го укине Дисциплинскиот совет како дел од пошироките реформи, но сè уште не изнесе детаљни планови. Заменик-министерот за правда, Себастијан Калета, на „Твитер“ објави дека барањето на Судот е узурпација и уцена.

По барање на Европската комисија, на 14 јули Судот донесе привремена мерка во очекување на исходот од постапката против Полска, според која Варшава треба да го суспендира дејствувањето на Советот, но бидејќи тоа не беше направено, ЕК побара да се наложи полските власти да плаќаат дневна казна во износ што ќе ги натера да ја почитуваат привремената мерка.

Судот на ЕУ уште во април 2020 година побара од Полска веднаш да ја прекине работата на Советот бидејќи тој не е независно и непристрасно тело и е во спротивност со правото на ЕУ. Во 2017 година Полска усвои нови правила за дисциплинска постапка за судиите на Врховниот суд и редовните судови вклучувајќи го и формирањето на Дисциплинскиот совет задолжен за дисциплинска постапка против судиите на Врховниот суд и за жалбените постапки против судиите на редовните судови.

Но, ЕК во тужбата тврдеше дека новиот дисциплински режим не ги гарантира независноста и непристрасноста на Советот, чии членови се судии избрани од Националниот судски совет. Овој совет, пак, се состои од 15 судии избрани од Сејмот, долниот дом на полскиот парламент. Полска најави дека ќе го укине Дисциплинскиот совет како дел од пошироката судска реформа, но до денес не претстави никакви планови за тоа.

Прикажи повеќе...

Европа

„Гринпис“: Да се забранат летовите за кои има железнички линии пократки од 6 часа

Објавено пред

Третина од најчестите летови во ЕУ може да се заменат со возење со воз, кое трае помалку од шест часа, а забраната за такви летови ќе заштеди 3,5 милиони тони јаглероден диоксид, објави денеска „Гринпис“.

Организацијата за заштита на животната средина во објавената студија повикува на радикална промена во начинот на кој патуваме.

Фреквенцијата на авиосообраќајот треба да се намали за да се ограничи глобалното затоплување на 1,5 Целзиусов степен, соопшти невладината организација повикувајќи на подобрување и зајакнување на железничкиот транспорт.

Летовите пократки од 1.500 километри сочинуваат четвртина од емисиите на европскиот воздушен сектор, наведува „Гринпис“ во студија изработена од тинк-тенкот OBC Transeuropa.

Од 150 лета на кратки релации, кои најчесто се користат во Европската Унија (со исклучок на летовите до островите), 51 имаат железничка алтернатива (34 отсто), а патувањето со воз трае помалку од шест часа.

Трите линии што најмногу се користат во Европската Унија се Париз – Тулуз, Париз – Ница и Атина – Солун.

Во студијата не е наведен процентот на патници што летаат на овие линии.

Во извештајот се наведува дека 21 авиолинија веќе имаат железничка алтернатива пократка од четири часа, а меѓу нив се и меѓународните линии Амстердам – Париз, Амстердам – Франкфурт, Брисел – Франкфурт и Париз – Франкфурт.

Повеќе од четвртина (27 отсто) од тие 150 најфреквентни летови имаат алтернатива со директниот ноќен воз во 2021 година, стои во истражувањето.

„Се емитува 10 пати повеќе јаглероден диоксид кога летате од Париз до Амстердам во споредба со патување со воз, а тоа патување трае помалку од 3 часа и 30 минути“, вели Сара Фајол, одговорна за транспортниот сектор во францускиот разгранок на „Гринпис“.

„Намалувањето на фреквенцијата на воздушниот сообраќај е неизбежен начин за постигнување на целите од Парискиот климатски договор и укинувањето на пократките летови е првиот чекор во таа насока“, се вели во соопштението.

Одлуката на Франција да ги забрани домашните воздушни летови доколку постои алтернатива со воз пократка од 2 часа и 30 минути е премногу ограничена, вели „Гринпис“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Судење за „Плацеви на Водно“ – сведок кажуваше како се купувале плацевите и становите на Груевски

Александар Ивановски-Теранова во својство на сведок во случајот „Плацеви на Водно”, посочуваше како плацевите биле купувани, но и становите на...

Свет44 минути

Во Москва започнаа принудните неработни денови

Во Москва започнаа принудните неработни денови, кои, според претходната најава на градоначалникот Сергеј Собјанин, ќе траат речиси недела и половина...

Забава2 часа

Пиштолот на Алек Болдвин испукал оловен проектил, вели шерифот

Револверот „колт“ со калибар 45, користен на сетот на филмот „’Рѓа“, не бил темелно проверен пред да му го дадат...

Македонија3 часа

Лични карти ќе можат да се подигнат и во сабота и недела

Во пресрет на одржување на вториот круг од локалните избори, што ќе се одржи в недела, на 31 октомври 2021...

Свет4 часа

Рекордни 48 милиони внатрешно раселени лица во светот

Бројот на внатрешно раселените лица поради конфликтот ширум светот достигна 48 милиони на крајот на 2020 година, што е највисока...

Регион4 часа

Во Србија сè поголем број деца заразени со Ковид-19, на респиратор приклучени и бебиња

Уште 64 лица починаа од инфекција со коронавирус во Србија вчера. Истиот ден шест деца биле приклучени на респиратор и...

Европа4 часа

(Видео) Ураганот продолжува да ја уништува Сицилија, драматични сцени од поплави

Југот на Италија се подготвува за уште два дена разорни дождови и поплави, додека реткиот медитерански ураган наречен Медикен го...

Свет15 часа

(Видео) Тројца ракувале со пиштолот со кој пукаше Болдвин – пронајден смртоносниот куршум

Полицијата тврди дека поседува куршум испукан од пиштолот што го користел актерот Алек Болдвин кога случајно ја застрела и уби...

Македонија20 часа

Регистрирани нови 444 случаи на Ковид-19, починале осум луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.210 тестирања,...

Свет22 часа

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

На сите шпански државјани што беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат...

Македонија1 ден

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Данела Арсовска, освен бугарско државјанство, има и бугарска лична карта, издадена во 2017 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска....

Македонија1 ден

(Видео) „Името го добив по дедо ми Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негира обвинувањата дека поседува...

Македонија1 ден

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти Република Северна Македонија се преместува од листата Д во листата Е, со што не...

Свет1 ден

Два процента од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група исклучително богати поединци може да помогнат во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното...

Регион1 ден

САД размислуваат за укинување на визите за Бугарија

Бугарија е една од земјите за кои американскиот министер за внатрешна  безбедност, Алехандро Мајоркас, изјави дека САД размислуваат да ги...

Македонија1 ден

Бројот на заразени од коронавирус од почетокот на пандeмијата во Македонија надмина 200.000 лица

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата веќе изнесува 200.412 по вчерашните потврдени нови 511...

Македонија1 ден

Заев: Куманово повторно ќе држи лекции, сочувајте го социјалдемократскиот дух на Куманово

„Куманово и на овие избори ќе одржи лекција по социјалдемократија по прогресивност и, секако, по обединување и ќе даде пример...

Свет1 ден

Вакцината на „Фајзер“ за деца од 5 до 11 години одобрена од експерти на американската агенција за лекови

Советодавниот одбор на американската Администрација за храна и лекови (ФДА), составен од реномирани американски здравствени експерти, ја одобри употребата на...

Македонија2 дена

Од 15 ноември во ресторани, молови и клубови со потврда за примени две дози вакцина

Владата донесе одлука со која се дозволува влез во секаков вид објекти од отворен и затворен тип, угостителските објекти (кафетерии,...

Македонија2 дена

Дозволено организирање настани во затворено до 50 проценти исполнетост

Владата на денешната редовна 115-та седница, на предлог на Комисијата за заразни болести донесе одлука со која се дозволува организирање...

Досие