Контакт

Европа

(Видео) Раздвижено во штабот на Макрон, според тековните резултати е во благо водство

Објавено пред

Актуелниот француски претседател Емануел Макрон и екстремната десничарка Марин Ле Пен ќе влезат во вториот круг од претседателските избори во Франција, покажуваат првите проценки на изборните резултати.

dobivaj vesti na viber

Околу 48,7 милиони регистрирани гласачи можеа да гласаат од 8 до 19 или 20 часот, кога гласачките места беа затворени во поголемите градови. Поради временската разлика во некои француски прекуморски територии, како што се Карибите, гласањето се одржа уште во саботата.

Макрон се надева на втор мандат, а негов најголем противник на анкетите пред изборите беше Марин Ле Пен. Левичарскиот популист Жан-Лук Меланшон, исто така, се надева дека ќе влезе во вториот круг од изборите на 24. април.

Во првиот круг учествуваа вкупно 12 кандидати.

До 17 часот излезноста беше 65 отсто, што е за 4,4 процентни поени помала од 2017 година.

Првични резултати од излезните анкети објавени во 20 часот:

Емануел Макрон: 28.5%

Марин Ле Пен: 23.6%

Но, и во штабот на Ле Пен не изостана еуфорична атмосфера, по објавувањето на резултатите, според кои и таа влегува во вториот круг од изборите. Би-би-си пишува дека во седиштето на Ле Пен веруваат дека таа се снашла многу добро бидејќи го постигнала најдобриот резултат на претседателските избори на кои учествувала, а ова и е трето такво учество.

Жан-Лук Меланшон: 20.3%

Ерик Земур: 7%

Валери Пекрес: 4.8%

Јаник Џадот: 4.3%

Џон Ласал: 3.2%

Фабиен Русел: 2.6%

Николас Дупон-Ајњан: 2.2%

Ана Идалго: 2%

Натали Арто: 0.8%

Филип Поуту: 0.7%

Европа

Потврден е првиот случај на мајмунски сипаници во Шкотска

Објавено пред

Шкотска денеска го потврди првиот случај на мајмунски сипаници, соопштија здравствените власти.

dobivaj vesti na viber

„Работиме со Националната здравствена служба и другите партнери во Шкотска и Обединетото Кралство за да го истражиме изворот на инфекцијата“, рече Ник Фин, шкотски здравствен службеник.

Тој додаде дека болното лице е примено на лекување и дека се трага по луѓето кои биле во контакт со него, наведува британската агенција.

Прикажи повеќе...

Европа

Песков: Изворот на проблемот што води до глад се оние што ни воведоа санкции

Објавено пред

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, го обвини Западот дека предизвикува глобална прехранбена криза со воведувањето на најстрогите санкции во модерната историја на Русија поради војната во Украина.

dobivaj vesti na viber

„Русија отсекогаш била многу сигурен извозник на жито. Ние не сме изворот на проблемот. Изворот на проблемот што води до глад се оние што ни воведоа санкции, како и санкции против самите себе“, рече Песков, пренесува „Ројтерс“.

Русија и Украина заедно носат речиси една третина од глобалните резерви на жито.

Украина исто така е најголемиот извозник на пченка, јачмен, сончоглед и масло од репка, а Русија и Белорусија сочинуваат над 40 отсто од глобалниот извоз на ѓубрива за култури, познати како поташа.

Според Обединетите нации, 36 земји сметаат на Русија и Украина за повеќе од половина од нивниот увоз на жито, вклучително и некои од најсиромашните во светот, како што се Либан, Сирија, Јемен, Сомалија и Конго.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, минатата недела изјави дека е во интензивни контакти со Русија, Украина, Турција, Соединетите Американски Држави и со Европската Унија во обид да го обнови извозот на жито од Украина.

Песков повтори дека пумпањето оружје во Украина нема да ја зголеми безбедноста или стабилноста во Европа.

Прикажи повеќе...

Европа

Зеленски во Давос: Ова е моментот кога се одлучува дали брутална сила ќе владее со светот

Објавено пред

Украина се спротивстави на нападите подолго од очекуваното, но не би била принудена да ја преживува оваа војна со толку многу жртви ако минатата есен беа воведени санкции кон Русија, рече украинскиот претседател Володимир Зеленски обраќајќи се преку видеоврска до лидерите на Светскиот економски форум во Давос.

dobivaj vesti na viber

Да имаше целосно единство кога Русија го истражуваше Крим во 2014 година, немаше да има инвазија во февруари, посочи тој, пренесува „Гардијан“.

Основачот на Светскиот економски форум го претстави Зеленски, кој беше пречекан со аплауз кога се приклучи преку видеоврска велејќи дека сите биле сведоци на неговото храбро лидерство и дека тој, како и сите присутни, сака да чуе како може да ѝ помогнат на Украина.

Зеленски рече дека му претставува голема чест што учествува на годинешниот Форум во Давос, чија тема е „Историјата на пресврт“.

„Оваа година зборот пресврт е повеќе од реторички – ова е моментот кога се одлучува дали брутална сила ќе владее со светот“, рече Зеленски.

Како што истакна, доколку тоа се случи, тогаш собири како овој во Давос веќе немаат смисла.

Зеленски повика на максимални санкции против Русија за да може таа и која било друга земја да бидат спречени доколку сакаат да извршат брутална инвазија против своите соседи.

Тој истакнал дека такви санкции во моментот не постојат и побарал Русија да воведе целосно ембарго на нафтата, да им се забрани на сите руски банки да бидат дел од глобалните системи без исклучоци, да се изолира рускиот ИТ-сектор и да се запре секаква трговија со Русија.

Зеленски ги повикал сите лидери присутни во Давос, кои сѐ уште не ја напуштиле Русија, да го сторат тоа.

„Секоја компанија што ќе ја напушти Русија е добредојдена да се пресели на украинскиот пазар, каде што ќе ужива навистина голема поддршка и слобода“, кажал Зеленски.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ38 минути

Кривична пријава за наставник од Струмица, кој на ученичка ѝ праќал пораки и ја допирал

Приведен наставник од Струмица, за полов напад врз дете кое не наполнило 14 години. Според информациите, 40-годишниот наставник ја допирал...

Македонија2 часа

Ангел Димитров: Проблемот е што македонските историчари се трудат да не прифатат заедничка историја

Бугарија не треба да дозволи притисок. Бугарската страна мора да покаже доверба во својот став, во своите аргументи и без...

Европа5 часа

Белгија е првата земја што воведе карантин поради мајмунските сипаници

Белгија стана првата земја што воведе задолжителен 21-дневен карантин против мајмунските сипаници бидејќи 14 земји сега потврдуваат појава на вирусна...

Европа5 часа

Светски економски форум во Давос: Ќе се разговара за последиците од војната во Украина

Три месеци по почетокот на руската инвазија на Украина, војната и ризиците што таа ги носи за светската економија ќе...

Свет5 часа

Претставниците на АПЕК: Русија веднаш да ја прекине војната во Украина

Претставниците на седум земји, вклучително и оние што го напуштија состанокот на министрите за економија на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК),...

Свет6 часа

Бајден: Подготвени сме да употребиме сила за одбрана на Тајван

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека ќе биде подготвен да употреби сила за да го одбрани Тајван. Тој рече дека...

Европа6 часа

Русија: Планираме да изградиме и распоредиме 50-ина нови ракети „Сармат“

Русија планира да изгради и распореди 50-ина нови интерконтинентални балистички ракети „Сармат“, способни за нуклеарни напади до крајот на есента,...

Европа6 часа

Зеленски: До 100 украински војници гинат секој ден во борбите на истокот на земјата

Володимир Зеленски објави дека Украина губи до 100 војници секој ден во борбите на истокот на земјата. Зборувајќи на прес-конференцијата,...

Европа6 часа

Борел: Ги исцрпивме воените резерви поради војната во Украина

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, во неделата изјави дека војната во Украина тектонски го...

Свет16 часа

Генералниот директор на СЗО: Пандемијата на коронавирус сигурно не е завршена

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус денеска изјави дека пандемијата на коронавирусот сигурно не е завршена и...

Македонија22 часа

Ковачевски ќе ja предводи владината делегација во Ватикан и Рим, најавена е и средба со Петков

Премиерот Димитар Ковачевски придружуван од ќерката Тамара Ковачевска на 23 и 24 мај ќе предводи делегација на Република Северна Македонија...

Европа22 часа

Француски министер: За влез на Украина во ЕУ ќе бидат потребни 15 или 20 години

За влез на Украина во Европската унија ќе бидат потребни најверојатно 15 или 20 години, рече францускиот министер за европски...

Европа1 ден

Бајден: „Епидемијата на мајмунски сипаници причина за загриженост“

„Епидемијата на сипаници е нешто за што сите треба да бидат загрижени“, изјави денеска американскиот претседател Џо Бајден. Тој додаде...

Економија1 ден

Бектеши: Трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Министерството за економија веќе предложи до Собранието измени и дополнувања на Законот за трговија со кои се овозможува работа во...

Регион1 ден

(Видео) Тепачка меѓу навивачи на „Хајдук“ со полицијата на автопатот кај Загреб, имало и повредени

Синоќа навивачите на Хајдук се судрија со полицијата на автопатот А1 во близина на одморалиштето Дешинец, пренесуваат хрватските медиуми. Според...

Европа1 ден

Подољак: Нема да има отстапување на територија

Украина ја отфрла можноста да се согласи на прекин на огнот со Русија и порача дека Киев нема да прифати...

Европа1 ден

Велика Британија: Регионот Северен Доњецк е приоритет на Русија

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство објави неодамнешен извештај за ситуацијата во Украина. Единствената руска оперативна чета со возила за...

Економија1 ден

Западот во страв- Светот има залихи на пченица за само десет недели?

Русија и Украина сочинуваат околу една четвртина од светскиот извоз на пченица, а Западот стравува дека Путин се обидува да...

Економија1 ден

Пад на „Волстрит“ седма недела по ред, инвеститорите стравуваат од рецесија

По големите осцилации на „Волстрит“, цените на акциите паднаа минатата недела, седми пат по ред, бидејќи инвеститорите стравуваат дека поради...

Европа2 дена

Зеленски: Го скршивме ’рбетот на руската армија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата војска нанела сериозна штета на руските вооружени сили и покрај падот на клучниот...