Контакт

Свет

(Видео) Родители му дозволиле на своето седумгодишно дете да си го промени полот

Објавено пред

Момче од Тексас родено како Истон денес е девојче по име Ела, а многумина веруваат дека нејзините родители побрзале со одлуката да му дозволат на своето дете да си го промени полот.

Тие се изложени на многубројни критики на социјалните мрежи, а некои одат дотаму што ги нарекуваат малтретирачи.

„Кога Ела имаше две години, почна да покажува знаци дека не се чувствува пријатно во своето тело. На четири години таа нè извести и вербално дека требало да биде девојче и се прашувала зошто излегла од мојот стомак како момче“, рече мајка ѝ и додаде:

„Еден ден удри во бањата со тупаница и рече: ‘Мамо, направи ме девојче’. Тогаш знаев дека мора да направиме нешто. Во секој случај, јас и мојот сопруг ја поддржуваме нејзината транзиција, без оглед на тоа што секојдневно се соочуваме со осуди“.

Нејзиниот татко рекол дека единствената цел во животот му е неговото дете да биде среќно и дека не го интересира ништо друго, пренесува „Објектив“.

„Сè што сакам е моето дете да биде здраво и среќно. Точка. Ако ова е потребно за Ела да биде среќна, тогаш нека биде така“, додаде тој.

Ако, пак, Ела се премисли еден ден и сака повторно да биде момче, нејзините родители тврдат дека би ја поддржале и во таа намера и би ѝ дозволиле повторно да си го смени полот и да биде она што била веднаш по раѓањето.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Израел ги укина маските во затворено

Објавено пред

Министерството за здравство на Израел објави дека од денеска веќе не важи обврската за носење заштитни маски во затворен простор.

Како што е наведено, постојат три исклучоци, па вработените и посетителите на домовите за стари лица, социјалните институции кои не биле вакцинирани или немале коронавирус, како и оние кои одат во карантин и патници во авиони мора да продолжат да носат маски.

Министерството за здравство не ги спомена училиштата, а претходно беше речено дека учениците сепак ќе мора да носат маски затоа што повеќето од оние на возраст под 16 години сè уште не се вакцинирани, пренесуваат израелските медиуми.

Доколку трендот на болеста продолжи да опаѓа и успее кампањата за вакцинација за деца на возраст од 12 до 15 години, која започна минатата недела, ќе се разгледа и обврската за укинување на маските во училиштата.

Покрај тоа, списокот на земји од кои патниците мора да бидат ставени во карантин 10 дена по пристигнувањето ќе продолжи да се објавува.

Вакцинацијата на возрасните во Израел започна пред половина година, по одобрувањето на вакцината на „ Фајзер / Бионтек“.

Во Израел, повеќе од половина од населението од околу девет милиони жители ги прими двете дози на вакцината.

Прикажи повеќе...

Свет

Американски носач на авиони влезе во Јужното кинеско море

Објавено пред

Американската морнарица денеска објави дека носачот на авиони УСС „Роналд Реган“ влегол во Јужното кинеско море како дел од рутинска мисија.

Сепак, агенциите потсетуваат дека ситуацијата сега е многу напната поради растечките тензии меѓу Вашингтон и Пекинг, кои тврдат дека имаат право на тој воден пат.

„ Додека е во Јужното кинеско море, ударната група спроведува поморски безбедносни операции, а присуството на носачот на авиони УСС„ Роналд Реган “во Јужното кинеско море е дел од рутинското присуство на американската морнарица во Индо-Пацификот, соопшти морнарицата на САД.

Кина често протестира против воените мисии на САД во Јужното кинеско море, за кои вели дека не помагаат во унапредување на мирот и стабилноста, а оваа изјава на американската војска доаѓа откако Кина ја осуди заедничката изјава на Групата седум (Г7), во која се критикуваше Пекинг за низа прашања.

Кина го зголеми своето воено присуство во Јужното кинеско море во последните неколку години, вклучително и изградба на вештачки острови и воздушни бази.

Јужното кинеско море стана една од многуте точки на напнатост во односите меѓу Кина и САД, со тоа што Вашингтон ги отфрли, како што ги нарече, незаконските територијални претензии на Пекинг во овие води богати со ресурси, тврдени од неколку земји од Југоисточна Азија.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Џорџија убиена касиерка поради расправија за маска за лице

Објавено пред

Маж кој купувал во супермаркет во американската држава Џорџија застрелал и убил касиерка која го услужувала поради расправија за маска за лице, потоа го ранил и заменик-шерифот кој работел во таа продавница надвор од службата, објавија локалните власти.

Виктор Ли Такер (30) пукал во касиерката на супермаркетот со пиштол, а потоа пукал и во заменик-шерифот кој бил надвор од должноста. Во пукотниците и двајцата биле повредени, се вели во соопштението на полицијата во Џорџија, пренесува Ројтерс.

Такер и ранетиот заменик се во стабилна состојба, а касиерката која била погодена од куршум им подлегнала на повредите на самото место.

Не се дадени детали за спорот меѓу Такер и касиерката, а полицијата изјави дека го уапсила ранетиот напаѓач додека тој се обидувал да се провлече низ влезната врата на супермаркетот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет10 минути

Израел ги укина маските во затворено

Министерството за здравство на Израел објави дека од денеска веќе не важи обврската за носење заштитни маски во затворен простор....

Македонија12 минути

Владата ќе одлучува за укинување на полицискиот час

На седница што ќе започне денеска во 13 часот според соопштение од владините служби на дневен ред пред министрите за...

Свет43 минути

СЗО: Опаѓа бројот на новозаразени од коронавирус во последните седум недели

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебреизус рече дека има пад на новозаразени со коронавирус во последните...

Свет47 минути

Бајден вети дека ќе му ја каже „црвената линија“ на Путин

Американскиот претседател Џозеф Бајден вчера во Брисел вети дека ќе му каже на својот руски колега Владимир Путин каде е...

Свет1 час

Кина возврати на обвинувањата на НАТО: Кажувате невистини, ние сме мирољубиви

Кинеската мисија во Европската унија денеска ја осуди проценката на НАТО од вчерашниот самит дека Кина претставува „системски предизвик“. Водачите...

Македонија15 часа

Заев од НАТО Самитот 2021: Трансатлантското семејство е силно како никогаш порано

Премиерот Зоран Заев, заедно со лидерите на земјите членки на НАТО, учествуваше во централниот работен дел на годинешниот Самит на...

Свет16 часа

Бајден: Напад врз една членка на НАТО е напад врз секого

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Брисел рече дека колективната одбрана на НАТО, принципот дека нападот врз една членка се...

Свет19 часа

Земјите од НАТО заеднички ќе се бранат и од напади во вселената

Проширувањето на членот 5 од договорот за основање на НАТО, кој денеска ќе биде продолжен, им овозможува на членките на...

Македонија19 часа

Четири нови случаи на Ковид-19, починал 66-годишен скопјанец

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.337 тестирања, а регистрирани се четири нови случаи на...

Европа19 часа

Во Германија најнизок број на новозаразени во последните 9 месеци

Во Германија е регистриран најмал број на новозаразени од коронавирус на дневно ниво во последните девет месеци, па официјалните лица...

Економија21 час

Од полноќ се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука од полноќ да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,15%...

Македонија22 часа

Груби и Мерко за рушењето на платформите во Струга: Зелената агенда е веќе во акција

Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, заедно со министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, и...

Регион22 часа

Хрватска ги промовира ковид-автобусите

Министерот за здравство на Хрватска, Вили Берош, и директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје, Крунослав Цапак, промовираа вакцинација со...

Македонија22 часа

Бројот на ковид-пациенти во македонските болници падна под 100

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот што се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Македонија1 ден

Кризниот штаб предлага да се укине полицискиот час, на свадба да може да има повеќе од 100 гости

Кризниот штаб ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести, меѓу кои е и укинување на полицискиот час од среда,...

Свет1 ден

Кавалери од ЕМА реагира дека погрешно е цитиран: „Вакцината на ‘Астра зенека’ е добра за сите возрасти“

Марко Кавалери, шеф на работната група за коронавирус во Европската агенција за лекови, рече дека вакцината на „Астра зенека“ има...

Македонија1 ден

Македонија првпат на самит на НАТО како полноправна членка

Во Брисел денеска се одржува самит на НАТО на кој Македонија ќе го има своето прво учество како полноправна членка...

Спорт2 дена

Ангеловски: Нема разочарување, имаме уште два натпревари!

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски по натпреварот со Австрија изјави дека репрезентацијата не успеала да се соземе...

Спорт2 дена

Пандев: За нас ова е големо искуство, жал ми е за навивачите

Фудбалската репрезентација на Македонија безмалку 80 минути имаше нерешен резултат во дуелот со Австрија, но во последните минути Австријците со...

Спорт2 дена

Македонија со пораз од Австрија на стартот на ЕП

Замените на австрискиот селектор Фода – Грегорич и Арнаутовиќ беа кобни за македонскиот национален тим во првиот меч на едно...

Досие