Контакт

Свет

(Видео) Руската војска го тестира проектилот што Путин го опиша како непобедлив

Објавено пред

Од Русија пристигна веста за успешното лансирање хиперсоничната ракета, која рускиот претседател Владимир Путин неодамна ја опиша како непобедливо оружје.

Проектилот со име „Кинжал“ беше лансиран од борбен авион на „миг-31“, кој полетал од аеродром во југозападниот дел на Русија, објави руското Министерство за одбрана.

„Лансирањето се одвиваше според планот, а хиперсоничниот проектил успешно ја погоди целта“, соопшти Министерството.

Исто така, беше објавен и видеозапис од двајцата пилоти што се подготвуваа за летот, а потоа со брзи чекори се упатија кон авионот вооружен со големиот проектил. Видеото што е проследено со патриотска музика покажува како проектилот се одделува од авионот и лета на небото оставајќи зад себе огнена трага.

Проектилот „Кинжал“ е едно од оружјата што рускиот претседател Владимир Путин ги пофали во своето обраќање пред парламентот во пресрет на руските претседателски избори, кои ќе се одржат на 18 март, а на кои е извесно дека тој ќе освои уште еден мандат.

Путин потенцира дека ракетата лета со брзина 10 пати поголема од брзината на звукот и може да ги надвладее одбранбените системи.
Рускиот заменик-премиер, Дмитриј Рогозин, на „Фејсбук“ напиша дека авионот „миг-31“ бил модифициран со цел да ја носи ракетата „Кинжал“.

Новиот руски борбен систем „Кинжал“ е наменет за уништување површински и водни цели. Поради својата голема брзина, проектилите се невидливи за радари, а истовремено е лесно да се управуваат. Тестирањето на борбениот систем започна на 1 декември минатата година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Вознемирувачко видео) Момче смртно прободено со нож во Њујорк, сведоците снимале наместо да му помогнат

Објавено пред

Набргу по завршувањето на наставата, во понеделникот се случи убиство во близина на средното училиште „Океансајд“ во Њујорк.

Група тинејџери го нападнале и претепале 16-годишниот Касен Морис. Еден од напаѓачите го пробол со нож во градите.

Морис починал во болница од добиените повреди, а напаѓачот што го пробол е уапсен. Станува збор за 18-годишниот Тајлер Флеш. Според полицијата, тој го убил Морис од љубомора затоа што се сомневал дека се обидува да му ја преземе девојката.

Полицијата соопшти дека најмалку 50 тинејџери биле на местото на настанот. Никој не се ни обидел да му помогне на момчето. Наместо тоа, тие снимале сè.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Руската полиција уапси шаман кој тргнал кон Москва за да го истера ѓаволот од Путин

Објавено пред

Полицијата на Бурјатија, руска република во источен Сибир, објави дека го уапсила шаманот Александар Габишев на автопат во близина на Бајкалското Езеро. Тој бил вратен во родната Јакутија, каде што е баран поради злосторство, додаде полицијата.

Александар Габишев тргнал пеш низ најголемата земја во светот во март и планирал да пристигне во Москва во 2021 година. Неговата желба била да го истера ѓаволот од Путин кога ќе дојде во главниот град.

Во последните неколку недели мала група следбеници, убедени или забавувани од неговите изјави за рускиот претседател, му се придружиле на патувањето долго 5.000 км помеѓу Јакутск и Москва. За шаманот се снимени неколку репортажи објавени на руски државни канали, па имал проблеми со локалните власти.

Прикажи повеќе...

Свет

Руското Министерство за одбрана: Американската ПВО не ја заштити Саудиска Арабија зашто е неефикасна

Објавено пред

Моќната групација американски противвоздушни системи разместена во Саудиска Арабија не успеа во одбраната од нападот на нафтените постројки во таа земја зашто не е доволно ефикасна, изјави висок претставник на руското Министерство за одбрана, пренесува „Спутник“.

Со оглед на тоа дека ПВО-системите „Еџис“ и „Патриот“ не успеаја да го одвратат големиот воздушен напад, јасно е дека тие не ги исполнуваат карактеристиките што се декларирани на тоа оружје.

„Оправдувањето на американскиот државен секретар, Мајк Помпо, дека ПВО-системите во некои ситуации работат со променлив успех, може да се прифати само ако станува збор за еден комплекс „патриот“, кој штити определен објект, но во Саудиска Арабија, благодарение на САД, е поставена моќна групација, која покрива широко поле на дејства“, објасни тој.

Извор од русиот воен ресор прецизира дека северната граница на Саудиска Арабија ја покриваат 88 лансирни станици „патриот“ од кои 36 се со модификација ПАЦ-2 и уште 52 најнови ПАЦ-3, а покрај тоа, на крајбрежјето на земјата има уште три американски разорувачи што носат системи „Еџис“ со ракети „СМ-2“.

„Како е можно толку моќен ПВО-систем да пропушти десетина дронови и крстосувачки ракети? Причината е само една – овие системи не одговараат на декларираните карактеристики, не се доволно ефикасни против воздушни цели со мал габарит, особено кога станува збор за масовен напад“, вели тој.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Обвинение против ексградоначалник на Демир Хисар, незаконски вработувал луѓе

Битолското Обвинителство поднесе обвинение против три лица за незаконски вработувања. Обвинети се поранешен градоначалник на Демир Хисар, раководител на Центарот...

Македонија3 часа

(Видео) Трајанов: Со една изборна единица ќе се стави крај на прелевањето на гласовите на малите партии

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, рече дека очекува поддршка со консензус на иницијативата за промена на Изборниот законик да...

Македонија4 часа

Судењето за „Талир 2“ повторно одложено

Судењето за предметот „Талир 2“ на СЈО, судијката Даниела Алексова-Стојановска го одложи за 15 октомври. Причина за одлагањето е доуредување...

Регион4 часа

Mакедонски државјанин фатен при шверц на антички предмети на граничниот премин Прешево

Српските цариници во соработка со полицијата, во вторникот, 17 септември, на граничниот премин Прешево спречија обид за шверц на антички...

Топ5 часа

Обвинение и за девојката што учествувала во убиството на Пино Секондо

Обвинителството поведе обвинение и против девојка од Скопје за која се смета дека е соизвршител во убиството на Пино Секондо,...

Македонија5 часа

Палмер: САД се надеваат дека Северна Македонија ќе ги почне преговорите во октомври

Специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, вели дека очекува Северна Македонија да ги почне...

Топ5 часа

Тракторист загина во сообраќајна несреќа на патот Струга – Дебар

Четириесет и осумгодишен тракторист од струшкото село Велешта загина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на регионалниот пат Струга...

Свет6 часа

Обелоденети 76 милиони податоци од Mинистерството за внатрешни работи на Австрија

Во Министерството за внатрешни работи на Австрија, според информациите од интернет-страницата „Буре без дно“, дошло до масивно обелоденување полициски податоци....

Свет6 часа

(Видео) Уапсен маж кој пукаше и го блокира стратешкиот мост во Киев

Украинските специјални сили уапсија вооружен маж кој го блокира стратешкиот мост во Киев и се закани дека ќе предизвика експлозија...

Свет6 часа

Њујорк и Мичиген ги забранија ароматизираните електронски цигари

Њујорк е првата сојузна американска држава која забрани продажба на ароматизирани електронски цигари по речиси 400 случаи на сериозни болести...

Македонија7 часа

Собранието ја почнува расправата за ребалансот на буџетот

Во Собранието од денеска почнува расправата по ребалансот на буџетот за 2019 година. Предлогот за изменување и дополнување на Буџетот...

Македонија8 часа

Здружението Е.Д.Е.Н. предлага субвенционирање фотоволтаици за борба против загадувањето

Според извештајот на Европската агенција за животна средина објавен во 2018 година во земјава околу 3.000 смртни случаи годишно се...

Спорт21 час

Македонец станува селектор на светските шампиони САД?

Македонецот Влатко Андоновски, тренерот на НВСЛ тимот Рејн ФЦ е главен кандидат да стане нов тренер на светските шампиони во...

Македонија24 часа

Продолжен притворот на Катица Јанева

Судот ѝ го продолжи притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“ на Основното јавно...

Македонија24 часа

Со лажна диплома од Приштина работел како професор по математика во Куманово

Педесет и едногодишен маж со фалсификувана диплома од универзитет во Приштина, Косово, се вработил како професор по математика во основно училиште во...

Македонија1 ден

Ексминистерот за правда, Беџети, одбил да ја потпише екстрадицијата за обвинети во „Монструм“

Ексминистерот за правда од ДУИ, Блерим Беџети, одбивал да го потпише барањето за екстрадиција за двајцата обвинети во „Монструм“, Африм...

Македонија1 ден

Случај „Монструм“: во судницата се слушаат разговори во врска со настанот на луѓе блиски до Груевски

Приватни и несуштински разговори беа пуштени во 13 од 25 бомби во судницата за случајот „Монструм“. Во разговорите се слушаат...

Македонија1 ден

(Видео) Филипче: Полицајци ќе патролираат кај најкритичните здравствени објекти

Министерот за здравство, Венко Филипче, го поддржа денешниот протест на здравствените работници против насилството врз нив. Тој рече дека почнале...

Македонија1 ден

(Видео) Лекарите на протестот предупредија: Ако не се спречи насилството, ќе престанеме со работа

Медицинските работници, во организација на Асоцијацијата на специјализантите и младите лекари, денеска излезегоа на протест во Клиничкиот центар по повод...

Топ1 ден

Воз прегази маж кај надвозникот на булеварот Србија

Триесет и едногодишен скопјанец загина кога во него удри воз на железничката пруга, пред надвозникот на булеварот Србија. Според информациите,...

Досие