Контакт

Свет

(Видео) Руската полиција апси демонстранти низ целата земја

Објавено пред

На денешните протести во Русија, организирани од приврзаниците на опозицискиот лидер Алексеј Навални, кои инаку се забранети од официјалните власти, во Владивосток, на крајниот исток на Русија, силите на редот привеле околу 100 лица.

Во Екатеринбург во регионот Свердловск, околу 2.300 луѓе се собрале на протестите, објави регионалното Министерство за внатрешни работи, а пренесе агенцијата „Тасс“.

Полицијата во Москва уапсила човек кој преку социјалните мрежи јавно ги повикувал граѓаните да излезат на протести и да се судрат со припадниците на безбедносните сили, додека во сибирските градови Краснојарск, Барнаул и Новосибирск биле приведени десетици демонстранти.

Полициската акција ги принудила организаторите на протестите да ги насочат демонстрантите на други локации.

Руската полиција досега привела 1.009 лица на протестите низ целата земја, соопшти мониторинг групата ОВД-Инфо.

Властите пред почетокот на собирите објавија дека протестите не се одобрени и дека ќе ги задушат.

Приврзаниците на затворениот опозициски лидер Алексеј Навални сепак и покрај предупредувањата и акциите против неговите сојузници, излегоа на улиците, втор викенд по ред.

Навални беше уапсен на 17 јануари додека се враќаше во Русија од Германија каде се опоравуваше од труење со нервниот агенс „новичок“.

Свет

Горбачов: Перестројката беше неопходна

Објавено пред

Првиот и последен претседател на Советскиот сојуз, Михаил Горбачов, изјави дека најважната работа во неговиот живот била перестројката и се што е поврзано со неа.

Горбачов, кој денеска наполни 90 години, во интервју за ТАС С, дека е длабоко уверен дека перестројката била неопходна. Тој вели дека знае дека го критикуваат поради „лековерност“.

„ Но, да не им верував на луѓето, народот, перестројката воопшто немаше да започне“ истакнал Горбачов.

Тој додава и дека многумина го критикуивале поради „гласноста“, но дека без неа ништо во земјата не би се променило.

„ Најважното што го постигнавме во земјата е дека луѓето стекнаа слобода, ставија точка на тоталитарен систем“ нагласи Горбачов.

Тој рече дека на надворешнополитичката сцена најважно било крајот на студената војна и радилано намалување на нуклеарното оружје.

Прикажи повеќе...

Свет

Ослободени стотина киднапирани нигериски ученички

Објавено пред

Вооружени напаѓачи ослободија киднапирани девојчиња од средно училиште во северозападната нигериска држава Замфари.

Вооружена банда во петокот киднапира 317 девојчиња од државното средно училиште Јангебе.

„ Фала му на Алах! Драго ми е што објавувам дека киднапираните студенти од Јангебе се ослободени од заробеништво”, напиша на Твитер гувернерот на Замфари, Бело Матавале.

Гувернерот не прецизираше колку девојчиња се ослободени, сепак, агенцијата Франс Прес пишува дека сите девојки биле ослободени.

Училиштата станаа мета на вооружени групи за масовно киднапирање за откуп.

Ваквите киднапирања во Нигерија први ги изврши џихадистичката група Боко Харам, а подоцна и огранок на Исламската држава во Западна Африка. Сега другите криминални групи ја користат својата тактика.

Прикажи повеќе...

Регион

Србија денеска ќе ѝ донира 100.000 дози вакцини на Босна и Херцеговина

Објавено пред

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска на аеродромот во Сараево ќе го предаде контингентот вакцини на компанијата „Астразенека“, што Србија ѝ ги донира на Босна и Херцеговина.

Донацијата на вакцини ќе ја примат претседателот и членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик, Жеjко Комшиќ и Сефик Џаферовиќ.

Предавањето на контингентот вакцини, неопходен за имунизација на граѓаните на Босна и Херцеговина против коронавирусот, ќе биде организиран на Меѓународниот аеродром во Сараево, соопшти Службата за соработка со медиумите на претседателот на Републиката.

Вучиќ претходно најави дека на Босна и Херцеговина ќе ѝ бидат дадени 10.000 дози од вакцината „АстраЗенека“, што ги набави Србија.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион34 минути

Србија денеска ќе ѝ донира 100.000 дози вакцини на Босна и Херцеговина

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска на аеродромот во Сараево ќе го предаде контингентот вакцини на компанијата „Астразенека“, што Србија...

Свет40 минути

Шок бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активираше шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет12 часа

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет12 часа

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа15 часа

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет15 часа

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија17 часа

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија19 часа

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија19 часа

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион21 час

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија22 часа

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа23 часа

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет23 часа

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Топ24 часа

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет1 ден

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија1 ден

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот, со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет1 ден

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион1 ден

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Македонија2 дена

Пратеник направил скандал на Блаце: „Никаде не чекам ред, нема ни тука да чекам“

Пратеникот Абдула Салиу од Алијансата на Албанците, на враќање од Косово направил скандал на граничниот премин Блаце. Тој бил со...

Македонија2 дена

Повлечен e авансот за кинеските вакцини, од Министерството за здравство велат дека договорот не е откажан

Министерството за здравство потврди дека го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на кинеските вакцини од „Синофарм“. Оттука сепак...

Досие