Контакт

Свет

(Видео) Руски морнари спасиле странец на море кој се држел за парче стиропор

Објавено пред

Морнари во рускиот  регион Приморски на Далечниот Исток спасиле странски државјанин кој лебдел на површината на водата држејќи се за големо парче стиропор и го предале на руските граничари, пренесува „Сајбириан тајмс“.

Севернокорејскиот морнар бил премногу слаб за да објасни како завршил во Јапонското Море, со милји далеку од брегот. Тој бил забележан од екипажот на рускиот брод „Курилскоје Озеро“ неколку часа откако го напуштиле селото Тимофеевка во заливот Владимир.

Во понеделникот медиумите објавија видео од спасувањето, кое се случило во близина на заливот Олга во југоисточниот дел на регионот. На видеото е прикажано маневрирањето на бродот близу исцрпениот човек.

„Вчера офицерите на единицата за гранична патрола од одделот за федерални безбедносни служби во регионот Приморски презедоа странски државјанин кого морнарите претходно го спасиле од морето крај брегот на регионот. Откако ќе се решат сите формалности, тој ќе биде вратен во својата татковина“, изјави извор во одделот.

На севернокорејскиот морнар му била дадена сува облека и храна. Тој успеал со гестови да им објасни дека во морето бил најмалку 10 часа. Немало видливи повреди на неговото тело.

Една од верзиите од локалните медиуми е дека морнарот бил на еден од рибарските бродови од Северна Кореја за кои неодамна биле видени како риболоват околу заливот Владимир.

На 7 септември руските граничари известија дека околу 500 странски риболовни бродови спуштиле сидра во заливите на регионот чекајќи да помине бурата, во согласност со меѓународните поморски закони.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Военото воздухопловство на Чиле потврди дека авионот се урнал, во тек е потрага

Објавено пред

Военото воздухопловство на Чиле соопшти денеска дека воениот авион, кој претходно синоќа исчезна од радарот, се урнал.

Воздухопловството се огласи со соопштение.

Авонот во кој се наоѓаа 38 лица се упатил кон база на Антарктикот, а контактот бил загубен еден час по полетувањето. Властите неколку часа подоцна соопштија дека не се оптимисти.

Војската претходно информираше дека е покрената акција за потрага и спасување.

 

Станува збор за авион од типот „Ц-130 Херкулес“, во кој имало 17 членови на екипажот и 12 патници, меѓу кои тројца цивили.

Авионот полета во понеделникот во 16.55 часот по локално време, а контактот бил загубен околу 18 часот.

Прикажи повеќе...

Свет

Пукање во болница во Чешка, најмалку шестмина убиени

Објавено пред

Шест луѓе се убиени во пукање во болница во Чешка, објави Би-би-си. Нападот се случил утрово околу 7 часот. Полицијата ја евакуирала полицијата, а се трага по напаѓачот, кој е во бегство.

На местото на инцидентот пристигна и специјална полиција. Претходно полицијата соопшти дека четворица луѓе се убиеби а двајца тешко ранети, но бројот на мртвите порасна на шест.

„Полициската интервенција се уште е во тек. За жал, во нападот убиени се повеќе луѓе. Нема да коментирам детали. Полицијата работи се што може за да ја реши оваа ситуација“ рекол чешкиот министер за внатрешни работи, Јан Хамацек.

Прикажи повеќе...

Свет

По ерупцијата на вулканот на Нов Зеланд 11 австралиски државјани се водат како исчезнати

Објавено пред

Единаесет државјани на Австралија се водат како исчезнати, додека 13 се хоспитализирани по ерупцијата на вулканот на Нов Зеланд, изјави австралискиот премиер, Скот Морисон.

Се претпоставува дека тројца од петте жртви од ерупцијата се австралиски државјани, истакна Морисон.

„Стравувам дека информациите ќе бидат и полоши во текот на денешниот или следните денови. Ова е ужасна трагедија“, додаде австралискиот премиер.

Вкупно 24 австралиски државјани, на возраст од 17 до 72 години, биле дел од групата, која со крузер пристигнала на белиот остров да го истражува вулканот кога дојде до негово активирање. Повредените се распоредени во неколку новозеландски болници.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 минути

Военото воздухопловство на Чиле потврди дека авионот се урнал, во тек е потрага

Военото воздухопловство на Чиле соопшти денеска дека воениот авион, кој претходно синоќа исчезна од радарот, се урнал. Воздухопловството се огласи...

Свет5 минути

Пукање во болница во Чешка, најмалку шестмина убиени

Шест луѓе се убиени во пукање во болница во Чешка, објави Би-би-си. Нападот се случил утрово околу 7 часот. Полицијата...

Свет1 час

Заврши самитот на Нормандската четворка, сите се задоволни од состанокот

Во Елисејската палата во Париз синоќа заврши самитот на лидерите на Нормандската четворка, а францускиот претседател Емануeл Макрон оцени дека...

Македонија12 часа

(Видео) Заев, Шекеринска и Џафери на носачот на авиони ,,Хари Труман“ се сретнаа со адмирал Џејмс Фого

Премиерот Зоран Заев, вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и претседателот на Собранието Талат Џафери слетаа на носачот на...

Регион16 часа

Рама ги повика граѓаните да не ги оштетуваат намерно објектите

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска го достави првиот прелиминарен извештај за земјотресот што погоди делови од земјата на 26...

Топ17 часа

Пешак загина во сообраќајна несреќа во Штип

Пешак почина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на магистралниот пат Делчево – Штип, на влезот во селото Облешево. Од...

Македонија17 часа

Кривични за вработени во Бирото за метрологија поради злоупотреба на службената положба

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе кривична пријава против Н.П(39), М.Т.(54) и И.Т.(51), сите од Скопје, вработени во Бирото...

Македонија17 часа

Мицкоски: Ако не се одржат предвремените избори ќе ги преиспитаме односите со Пендаровски

Одложувањето на предвремените парламентари избори кои беа договорени да се одржат на 12 април, според ВМРО-ДПМНЕ ќе ја втурнат државата...

Македонија21 час

Приведен 49-годишен скопјанец кој на Фејсбук му се заканувал на Заев

Секторот за компјутерски криминал ќе поднесе кривична пријава против 49-годишен скопјанец, поради објавени сериозни закани по животот на Фејсбук, насочени...

Регион22 часа

Градоначалникот на Нови Сад поднесе кривична пријава против претседателот Вучиќ

Градоначалникот на Нови Сад и потпретседател на владејачката Српска напредна партија, Милош Вучевиќ поднесе кривична пријава, со цел, како што...

Спорт22 часа

Русија исфрлена од Олимписките игри и светското фудбалско првенство

Извршниот одбор на Светската анти-допинг агенција (ВАДА) го прифатил предлогот на независниот комитет на Агенцијата, руските спортисти поради кршење на...

Свет23 часа

(Видео) Веб-камера снимила туристи во кратер на вулканот, секунди пред ерупцијата

Веб-камера открила најмалку десет туристи во кратерот на вулканот на Вајт ајленд на Нов Зеланд, во момент пред ерупцијата, пренесуваат...

Македонија23 часа

Пронајдени 27 килограми марихуана, приведени две лица од Албанија 

Полицијата пронашла 27 килограми марихуана во автомобил кај селото Кажани-на патот за битолското село Ѓавато. Уапсени се две лица, возачот...

Свет24 часа

Избрана новата премиерка на Финска, најмлада во светот

Владејачката социјалдемократска партија на Финска ја избра новата премиерка 34-годишната министерка и пратеничка Сана Марин. Таа ќе биде најмладата претседателка...

Свет24 часа

Тежок понеделник во Франција, продолжува штрајкот и сообраќајните проблеми

И денеска продолжува штрајкот во Франција, а со тоа и хаосот во сообраќајот. Вчера, во четвртиот ден од штрајкот на...

Свет1 ден

(Видео) Ерупција на вулкан на Нов Зеланд, има и жртви

Едно лице загина, а 20-на се повредени во ерупција на вулкан на новозеландскиот Бел остров (White Island), популарна туристичка дестинација...

Регион2 дена

Во Хрватска годишно се фрлаат повеќе од 300.000 тони храна

Повеќе од 300 илјади тони храна се фрла годишно во Хрватска, додека бројни здруженија и организации истовремено бараат да се...

Топ2 дена

(Видео) Страотна сообраќајка во Бутел – излетал oд патот, ја пробил оградата и се превртел на булеварот

Страотна сообраќајка се случи вечерва во скопската населба Бутел. Момче и девојка кои се наоѓале во возило со тетовски регистарски...

Регион2 дена

Поради густата магла откажани сите летови во Сараево

Речиси сите летови до и од главниот град на Босна и Херцеговина од меѓународниот аеродром во Сараево се откажани поради...

Топ2 дена

Девојче повредено во тешка сообраќајка на Качанички пат

Во тешка сообраќаjна несреќа која попладнево се случила на Качанички пат повредено е девојче кое во инцидентот добило скршеница на...

Досие