Контакт

Свет

(Видео) САД бара повеќе информации од Ријад, но не сака да биде запрена продажбата на оружје

Објавено пред

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека не е задоволен од саудиските власти за смртта на новинарот Џемал Кашоги, но во исто време предупреди дека прекинот на продажбата на оружје на земјата би преставувало закана за САД.

„Можеме нешто друго да направиме, меѓу останатите опции е воведување на санкции”, ијзави Трамп на митингот во Невада.

Саудиските власти вчера признаа дека Кашоги на 2 октомври „го загуби својот живот” во зградата на саудискиот конзулат во Истанбул, без да прецизираат каде е неговото тело.

Властите во Ријад рекоа дека новинарот е убиен во тепачка, додека претходно турските медиуми објавија дека тој бил мачен пред неговата смрт и подоцна откако бил убиен неговото тело било распрчено на делови.

Трамп верзијата за смртта на Кашоги на саудиските власти ја оцени како „не многу важна”, и покрај големиот скептицизам во редовите на републиканците во Конгресот.

„Тоа беше голем прв и добар чекор, но сакам да се добијат повеќе одговори”, изјави Трамп, додавајќи дека прекинот на испораката на оружје на Саудиска Арабија не би било добро за САД. Според него, прекинот на снабдувањето би ги загрозил работните места во САД.

Свет

САД нудат 10 милиони долари за информации за финансирањето на Хезболах

Објавено пред

САД во понеделникот понудиja награда од 10 милиони долари за информации што би можеле да помогнат да се наруши финансирањето на Хезболах, милитантна шиитска група поддржана од Иран.

Оваа објава на Програмата за награда за правда на Стејт Департментот доаѓа како резултат на сè поголемата загриженост на Вашингтон околу растечката улога на Хезболах во либанската влада, објави Ројтерс.

Регионалното влијание на Хезболах се прошири со тоа што испраќа борци во конфликтите на Блискиот Исток, вклучувајќи ја и војната во Сирија, каде што оваа организација се бори на страната на претседателот Башар ал Асад.

Прикажи повеќе...

Свет

Масовен погреб на загинатите во нападите во Шри Ланка

Објавено пред

Првиот масовен погреб почна во Шри Ланка додека земјата прогласи ден на жалост за жртвите од бомбашките напади во цркви и хотели, пренесе Ројтерс. Триминутен молк за загинатите го одбележа почетокот на погребот, а земјата воведе вонредна состојба во земјата како превентивна мерка од нови напади.

Билансот на загинати се искачи на 310, соопшти полицијата.

Владата на Шри Ланка за нападите ја обвини локалната исламистичка група „Нешенал Тоид Џамат“. Уапсени се 40 осомничени поради поврзаност со нападите.

Прикажи повеќе...

Свет

Нова ИРА презеде одговорност за убиството на новинарката во Северна Ирска

Објавено пред

Милитантната група Нова ИРА ја призна одговорноста за убиството на новинарката од Северна Ирска, Лир Меккиво писмо до локалните медиуми.

„За време на нападот на непријателите, Лир Мекки трагично е убиена додека стоела покрај непријателските сили“ се наведува во писмото од милитантната група во изјава за весникот „Ирски вести“.

Групата наведува дека искрено се извинува на нејзиниот партнер, семејството и пријателите на Лир Мекки поради нејзината смрт.

Републикански дисенти, во четвртокот вечерта, за време на судири во северноирскиот град Лондондери, ја убија Мекки. Се работи за 29-годишна наградувана новинарка, која пишувала книга за исчезнувањето на младите за време на децениските судири во Северна Ирска. Таа стоела покрај полицијата кога во предградието Креган, по нив почнал да пука вооружен маж.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет40 минути

Најмалку 11 жртви и 24 исчезнати во земјотресот во Филипини

Најмалку 11 лица загинаа, 24 исчезнати, а повеќе од 80 се повредени во земјотрес со јачина од 6,1 степен, кој...

Топ11 час

(Видео) Дац му подари метла на Заев, премиерот возврати – чистка ќе има

Актерот Драган Спасов Дац на вечерашната трибина на СДСМ во Карпош му подари метла на премиерот Зоран Заев, порачувајќи му...

Европа14 часа

Курц ја осуди песната во која мигранти се споредуваат со стаорци

Aвстрискиот канцелар, Себастијан Курц, побара од помалиот партнер во владејачката коалиција, десничарската Партија на слободата на Австрија, да се дистанцира...

Избори 201915 часа

(Видео) Поништено гласањето на избирачко место во Ѓорче Петров, имало вишок гласачки ливчиња во кутијата

Три гласачки ливчиња повеќе во кутијата од бројот на гласачи нотира Државната изборна комисија во едно избирачко место во општина...

Свет16 часа

Кои се жртвите во Шри Ланка: Деца, познати готвачи, келнери, политичари…

Во терористичките напади во Шри Ланка загинаа најмалку 290 луѓе, а повеќе од 500 се повредени. Меѓу нив, повеќето луѓе...

Избори 201917 часа

ОБСЕ: Изборите беа добро спроведени, но потребна е реформа на изборното законодавство

Во првиот круг на претседателските избори гласачите беа во можност да се информираат пред да го направат својот избор помеѓу...

Македонија19 часа

(Видео) Николоски го наклеветил Вице Заев, но нема да му плати 30 илјади денари отштета

Судијката од Основниот суд Скопје 2, Кети Германова, заедно со двајца судии поротници, донесе пресуда со која утврди дека потпретседателот...

Избори 201919 часа

(Видео) Јанушев: Со постигнатите резултати ВМРО-ДПМНЕ би освоила 53 пратенички мандати, а СДСМ – 41

Вчера се потврди дека кај граѓаните има апатија поради криминалот, корупцијата и сиромаштијата, порача генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев,...

Избори 201920 часа

(Видео) Пендаровски: Не сум изненаден од резултатот, ја разбрав пораката на граѓаните

Претседтелскиот кандидат Стево Пендаровски вели дека не е изненаден од резултатите од гласањето и дека ја разбрал пораката на граѓаните....

Избори 201921 час

Река: Нема да тргуваме со гласовите

Од изборниот штаб на претседателскиот кандидат Блерим Река, по вчерашните повикувања и на двајцата кандидати, Силјановска и Пендаровски, кои се...

Свет22 часа

Локална исламистичка група одговорна за нападите во Шри Ланка

Владата на Шри Ланка објави дека зад оргнизираните напади на цркви и хотели на Велигден стои екстремистичката група Нешенел Товид...

Топ22 часа

Убиени татко и неговиот осумгодишен син во Слупчане

Татко и неговиот осумгодишен син се пронајдени мртви во автомобил во близина на кумановското село Слупчане. Според информациите од кумановското...

Избори 201924 часа

Дука нов градоначалник на Дебар, во Охрид и во Ново Село ќе има втор круг

Хекуран Дука, кандидатот на ДУИ за Дебар, победи на локалните предвремени избори што се одржаа вчера заедно со претседателските. Дука...

Свет24 часа

Ден на Земјата – што може секој поединец да направи за да ја заштитиме нашата планета?

Додека голем број граѓани од католичка вероисповед од Европа и светот го празнуваат првиот ден од Велигден, 22 Април исто...

Топ24 часа

Еден мотоциклист загина, а друг тешко повреден во сообраќајна несречќа на патот Скопје-Велес

Еден мотоциклист загина, а друг е тешко повреден во сообраќајна несреќа што се случила вчера на автопатот „Пријателство“, во атарот...

Вести1 ден

Бројот на жртви во терористичките напади во Шри Ланка се искачи на 290

Бројот на жртви во терористичките напади во цркви и хотели во Шри Ланка порасна на 290, а бројот на повредени...

Избори 20191 ден

Зекири: Горчлива победа, граѓаните знаат да наградат, а и да казнат

Пратеникот од СДСМ Мухамед Зекири, по завршување на првиот круг од претседателските избори на кои во тесно водство е кандидатот...

Избори 20191 ден

Дерковски: Силјановска освои 309.799, Пендаровски – 310.751 и Река – 75.519 гласа

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, соопшти дека се обработени 96,92 отсто од гласовите, при што гласале 41,92 отсто...

Избори 20191 ден

Пендаровски: Едвај чекам да се фатам за работа од позиција шеф на државата

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски во своето обраќање во медиумскиот центар оцени дека првиот круг од претседателските избори минал во демократски...

Избори 20191 ден

Заев прогласи победа на Стево Пендаровски

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, прогласи победа на Стево Пендаровски во првиот круг од претседателските избори. Тој рече дека од 98,28...

Досие