Контакт

Свет

САД најавија обвинение против осомничен за бомбардирањето во Локерби во 1998 година

Објавено пред

Американскиот државен јавен обвинител, Вилијам Бар, најави кривична пријава против третиот либиски државјанин осомничен за бомбашкиот напад на летот „103“ на „Пан Ам“ над Локерби, Шкотска, во 1988 година, пренесува „Њујорк пост“.

Наводниот изработувач на бомби, Абу Агила Масуд, кој е притворен во Либија, е обвинет во САД за терористичкиот напад во кој загинаа 270 лица, вклучувајќи 190 Американци.

Бар ги најави обвиненијата на 32-годишнина од нападот. Тој рече дека терористичкиот напад бил втор најлош во историјата на САД по тој од 11септември и дека бил насочен кон Американците.

„Се надеваме дека либиските власти ќе дозволат да му се суди на Масуд за ова злосторство во САД и дека ќе обезбедат поддршка и сведоци потребни за да го изведеме пред лицето на правдата“, рече Бар.

Бар претходно го водеше Министерството за правда од 1991 до 1993 година и рече дека за него е важно да го разгледа случајот. Тој ќе се повлече од функцијата на 23 декември.

Двајца други наводни заговорници беа судени според шкотскиот закон од специјалниот суд со седиште во Холандија во 2000 година. Еден наводен заговорник, Ламин Калифа Фимах, беше ослободен од обвинението. Другиот, Абделбасет ал-Меграхи, беше осуден на доживотен затвор. Тој беше ослободен во 2009 година поради здравствени проблеми и беше пречекан како херој во Либија пред да почине во 2012 година.

Масуд исто така, наводно, учествувал во бомбардирање танцов клуб во Западен Берлин во 1986 година, при што загинале двајца Американци.

САД ја бомбардираа Либија во 1986 година за време на владеењето на долгогодишниот диктатор Моамер Гадафи, кој беше соборен и убиен по бунтот поддржан од САД во 2011 година.

„Нема сомнение дека нападот на „Пан Ам 103“ беше насочен кон САД. И овој грозоморен напад живее неславно во колективната меморија на американскиот народ“, рече Бар.

Бар рече дека обвинението е благодарение на либиското интервју со Масуд додека тој беше притворен од властите по Гадафи. Земјата останува поделена меѓу две влади, а Масуд го држат официјални власти со седиште во Триполи.

„Според тужбата, Масуд ја направил бомбата што го уништи ‘Пан Ам 103’. По соборувањето на авионот, Гадафи лично му се заблагодарил на Масуд за овој успешен напад врз САД“, рече Бар.

Советниотк на либиската влада со седиште во Триполи, Мохамед Али Абдалах, изјави за „Фокс њуз“ дека Масуд е многу злобен човек и дека смета оти ќе им биде предаден на САД на судење.

Свет

Над 1.000 луѓе уапсени на протестите во Русија

Објавено пред

Во центарот на Москва денеска се собраа над 40.000 луѓе во знак на поддршка на уапсениот опозиционер Алексеј Навални.

Протестите, кои не беа одобрени од руските власти, беа организирани низ цела Русија, а во извештајот на Ројтерс се наведува дека се уапсени околу 1.090 лица, меѓу кои и сопругата на Навални, Јулија. Информацијата за апсењето ја објави самата Јулија Навални на Инстаграм.

Повеќе од 200 демонстранти беа приведени на рускиот Далечен исток и Сибир, а невладината организација ОВД-Инфо, која ги следи политичките апсења, објави дека најмалку 48 лица биле приведени на денешните протести во Владивосток и Хабаровск.

Навални, најистакнатиот руски политички противник на Владимир Путин, беше уапсен на 17 јануари кога се врати од Германија во Москва, каде мина пет месеци опоравувајќи се од труењето со нервен агенс.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Кина 206 нови случаи на коронавирус

Објавено пред

Во Кина во последните 24 часа се потврдени 206 нови случаи на коронавирус, додека нов бран нa епидемијата се заканува да го поништи успехот на земјата во борбата против вирусот.

99 од 107 нови симптоматски случаи биле локално пренесени, а останатите биле увезени од странство. Останатите 99 нови случаи се асимптоматски.

Во провинцијата Хебеи пријавени се 15 нови случаи, а во главниот град на таа провинција, Шиџијазуанг, епидемијата што избувна на почетокот на јануари сè уште не е потисната и покрај масовните тестирања и строги мерки.

Пекинг и Шангај објавија дека имаат по три случаи.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Србија 1.483 новозаболени од коронавирус, починале 19 лица

Објавено пред

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани 1.483 новозаболени од коронавирус, а починале 19 лица.

Во последните 24 часа биле тестирани 9.434 примероци, а 2.536.948 од почетокот на епидемијата.

Според последните податоци, вакцинирани се 163.355 лица.

Од почетокот на епидемијата во Србија починале 3.868 лица.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Во Македонија 347 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 347 нови случаи на коронавирус, 11 лица починаа, а 378 оздравеа, соопшти...

Свет4 часа

Десетгодишно девојче се задуши во Италија, родителите тврдат дека учествувало во „ТикТок“ предизвик

Италијанската агенција за регулирање на приватноста на податоците вчера ѝ нареди на апликацијата „ТикТок“ да ги блокира сметките на сите...

Топ5 часа

Седумдесет и седумгодишен возач во Скопје удрил во пешак и избегал

Седумдесет и седумгодишен старец со автомобил удрил во пешак и избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила вчера во...

Топ5 часа

Пронајдено оружје и муниција во куќа во Скопје

Полицијата пронајде оружје во куќа во Скопје, а сопственикот е приведен. Според информациите на МВР, вчера бил приведен З.Д(49) од...

Македонија6 часа

Во ковид – центрите во Скопје хоспитализирани 20 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 20 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Свет6 часа

Повеќе од 100 припадници на Националната гарда кои беа на инаугурацијата заболени со Ковид-19

Помеѓу 100 и 200 членови на Националната гарда кои ја обезбедуваа инаугурацијата на претседателот на САД, Џо Бајден, се позитивни...

Економија6 часа

РКЕ предлага проширување на листата на граѓани кои ќе добиваат финансиска помош за сметките за струја

Стартува дефинирањето на принципите врз основа на кои ќе се прошири постојната листата на ранливи потрошувачи со цел да се...

Регион7 часа

Црна Гора најави дека во земјата ќе пристигнат три различни вакцини

Граѓаните на Црна Гора ќе имаат можност да бираат помеѓу вакцините на „Фајзер / Бионтек“, кинеската „Синофарм“ и руската вакцина...

Свет20 часа

(Видео) Џонсон со предупредување: Новиот вид коронавирус посмртоносен од претходниот

Британскиот премиер Борис Џонсон вечерва предупреди дека според најновите податоци новиот вид на Ковид-19 може да биде посмртоносен од другите...

Регион21 час

Вучиќ: Ќе се обидеме да направиме фабрика за вакцини во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ објави дека ќе се обидат да направат фабрика за вакцини во Србија. Како што се наведува...

Свет21 час

Уште една компанија ја намалува испораката на вакцина за ЕУ

Компанијата „Астра зенека“ соопшти дека почетните испораки на вакцината против коронавирус за земјите на ЕУ ќе бидат помали од предвиденото....

Свет24 часа

Илјада луѓе во Шведска примиле вакцина што се транспортирала на прениска температура

Околу илјада луѓе во Шведска примиле вакцина на „Модерна“ која се чувала на погрешна температура за време на транспортот, објави...

Економија1 ден

Повеќето од службениците вработени по Рамковниот ќе бидат прераспределени во МВР и УЈП

Првиот вицепремиер Артан Груби соопшти дека 1.349 службеници вработени по Охридскиот рамковен договор до крајот на јануари ќе почнат со...

Европа1 ден

ЕК бара објаснување од „Фајзер“ за доцнењето на вакцините

Европската комисија ќе побара објаснување од американската компанија „Фајзер“ за причините поради кои повторно се одложува испораката на вакцини против...

Македонија1 ден

Обвинителството незадоволно од условната казна за поранешниот советник на Чулев

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција е незадоволно од условната казна за Зоран Ѓорѓевски, кој беше вработен...

Македонија1 ден

Филипче: Спремни сме да ги примиме вакцините од Србија

Министерот за здравство, Венко Филипче, пред денешниот разговор за вакцините од Србија вели дека не постојат пречки ковид-вакцините да пристигнат...

Топ1 ден

(Видео) Пресечен меѓународен канал за дрога, запленети 40 килограми марихуана

Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, заедно со Одделот за специјални полициски...

Македонија1 ден

Општина Центар додели 400.000 денари помош за Петриња и Сисак

Советот на Општина Центар додели парична помош во висина од 400.000 денари на градовите Петриња и Сисак во Хрватска. „По...

Македонија1 ден

Заев и Спасовски земаат највисоки плати во Владата

Премиерот Зоран Заев зема највисока плата од 87.813 денари, а министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, е втор на списокот...

Македонија1 ден

Царовска на средба со МАНУ: Реформите во образованието се неопходни ако сакаме подобри резултати

Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образованието и членовите на работната група денес ги продолжуваат дебатите за предложените...

Досие