Контакт

Свет

(Видео) Саудиските елитни „тигри“ на принцот Салман го измачувале и искасапиле Кашоги

Објавено пред

Елитниот одред саудиски убијци, кои го убија и искасапија на парчиња новинарот Џамал Кашоги, се состои од 50 најдобри агенти на Саудиска Арабија, кои деjstvуваат на специјални мисии и користат само посебни методи на ликвидирање, открива анонимен извор упатен во внатрешната организација на тајните служби на Саудиска Арабија. Тие се познати по нивните брутални измачувања и касапења луѓе, методи што, најверојатно, му ги демонстрирале и на Кашоги, оценува изворот.

Како што наведува тој, Кашоги го убиле припадници на елитната убиствена саудиска група „Тирги“, кои беспрекорно го слушаат принцот Мухамед бин Салман. Според тврдењата, Кашоги не е единствена жртва на „Тигрите“. Овој одред е формиран пред една година, но веќе им е добро познат на американските служби. Припадниците на „Тигрите“ се регрутираат од нависоките редови на војската и од разузнавачките служби на Саудиска Арабија.

Само најдобрите стануваат дел од „Тигрите“. Целта на одредот е исполнување што поуспешни тајни ликвидации на саудиските дисиденти на начин што нема да привлече внимание од јавноста. Во зависност од целта на мисијата, одредот извршува и затајува ликвидации што ги прави да изглеаат како автомобилски несреќи или пожари. Се говори и за бизарни методи на убивања, како вшприцување смртоносен вирус.

Единицата го добила името по генералот Ахмед ал-Асири, кој е познат и како „Јужен тигар“. До минатата недела тој бил командант на саудиските тајни служби, но поради меѓународниот притисок, е отпуштен. Својата репутација ја стекнал со бруталните воздушни напади на Јемен.

Според изворот, верниот телохранител на принцот Салман и тројца негови колеги му вшприцале инјекција со смртоносен отров на Кашоги за да не им дава отпор додека го касапат. Најверојатно, му бил вшприцан морфиум, вели изворот.

Свет

Рохани: Ние сме чувари на безбедноста на Персискиот залив

Објавено пред

Иран бил и ќе биде чувар на безбедноста и слободната пловидба во Персискиот залив, Ормутскиот теснец и Оманското море, порача претседателот на Иран, Хасан Рохани.

Тој тоа го рекол по повод заплената на британскиот танкер од страна на иранската револуционерна гарда.

Велика Британија соопшти дека сака да оформи мисија под европско водство за надѕор и заштита на бродовите во тоа подрачје.

„Иран не сака ескалација на актуелните тензии во регионот и со другите земји и никогаш нема да започне војна или некаков конфликт“ рекол Рохани, пренесе италијанската агенција АНСА.

Рохани повика на дијалог и на регионална соработка.

Прикажи повеќе...

Свет

Салвини порача дека има се поголеми симпатии кон Борис Џонсон

Објавено пред

Заменик италијанскиот премиер и лидер на десничарската Лига, Матео Салвини на Твитер му посака на новиот британски премиер Борис Џонсон „се најдобро“ на новата функција.

Тој изјави дека има се поголеми симпатии кон новиот лидер на британските конзервативци и иден премиер.

Салвини изјави дека уште повеќе го цени Џонсон откако поранешниот британски премиер Тони Блер изјави дека тој ќе биде поопасен од неговата Лига.

Прикажи повеќе...

Свет

Поради жештините, исклучени два нуклеарни реактора во Франција

Објавено пред

Два нуклеарни реактора во нуклеарната централа „Голфтек“ мора да се исклучат поради новиот топлотен бран што се очекува оваа недела во Франција. Реакторите нема да работат до 30 јули, објави „Moнд“.

Во моментот во Франција работат 58 нуклеарни реактори. Ако топлотниот бран продолжи, слични мерки ќе треба да се преземат и во други нуклеарни централи, објави весникот.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Нов топлотен бран во Европа

Уште еден топлотен бран оваа недела ќе зафати делови од Централна и Северна Европа, со рекордни температури кои се очекува...

Македонија2 часа

Зависниците од наркотици ќе можат да примаат терапија и во Аеродром, Ченто и Психијатриската болница

Зависниците од наркотици ќе можат да примаат терапија и во поликлините во Аеродром, Ченто и Психијатриската болница. Досега околу 520...

Европа4 часа

Џонсон е новиот премиер на Велика Британија

Поранешниот британски шеф на дипломатијата, Борис Џонсон, е избран за нов претседател на Конзервативната партија, а според тоа и нов...

Македонија5 часа

(Видео) Јанева: Најодговорно тврдам дека не сум вмешана во случајот „Рекет“

Во врска со мојата наводна вмешаност во случајот „Рекет“ најодговорно тврдам дека ниту свесно, ниту несвесно, ниту со сторување или...

Македонија7 часа

Заев: Борисов не ме повика за Камчев

„Бугарскиот премиер Бојко Борисов во никој случај не ме повика за македонскиот бизнисмен Орце Камчев“, изјави премиерот, Зоран Заев во интервју...

Топ8 часа

Обвинение за сопругата која со секира го уби мажот во Студеничани

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против 50-годишна жена од Скопје за убиство на нејзиниот сопруг во Студеничани. „Обвинетата на...

Македонија8 часа

Пронајден вториот мобилен телефон на Катица Јанева за кој велеше дека ѝ е изгубен

Обвинителството вчера го пронајде вториот мобилен телефон на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, за кој таа велеше дека ѝ е...

Македонија9 часа

Новиот закон за Јавното обвинителство влегува во собраниска процедура

Предлог-закон за Јавно обвинителство денеска влегува во собраниска процедура, при што пратениците ќе ги изнесат своите ставови, а ако имаат...

Македонија9 часа

Села бара јавен обвинител од странство

Зијадин Села од Алијансата за Албанците објави неколку забелешки за владиниот предлог закон за Јавното обвинителство. Тој истакна дека ќе...

Македонија9 часа

Заев: Не присвојуваа Македонците туѓа историја, туку Груевски и неговата политичка елита

„Не присвојуваа Македонците туѓа историја, туку Груевски и неговата политичка елита и нивните послушници квазиексперти кои тргнаа во медиумска офанзива...

Регион10 часа

Грчкиот парламент изгласа доверба на новата Влада

Со 158 гласа „за“ и 142 „против“ Владата на Кирјакос Мицотакис доби доверба од грчкиот парламент. Расправата траеше три денa,...

Македонија1 ден

Инспекторот Илиевски поднесе прекршочна пријава за ректорот и за тетовскиот универзитет

Просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски поднесе прекршочна пријава во тетовскиот Основен суд за Државниот универзитет во Тетово и за ректорот Вулнет...

Македонија1 ден

Жбогар е уверен дека законот за Обвинителството ќе биде донесен со консензус

Eвроамбасадорот Самуел Жбогар при денешната посета на Општина Новаци изрази надеж дека парламентот ќе го донесе законот за Обвинителството со...

Македонија1 ден

Обвинителството го доби извештајот од телефонот на Јанева

Обвинителството за организиран криминал и корупција го доби извештајот од вештачењето на мобилниот телефон на обвинителката Катица Јанева, но во интерес...

Македонија1 ден

Заев на одмор во Охрид и Грција, Шекеринска во Скандинавија, Царовска во Турција

Премиерот Зоран Заев со семејството ќе замине на одмор по празникот 2 Август, Илинден, во Охрид и во Грција, министерката...

Македонија1 ден

Хелсиншки комитет: Рекорден број дела од омраза во 2018 година, негативниот тренд продолжува и годинава

Во периодот од 2013 до крајот на 2018 година Хелсиншкиот комитет евидентирал 508 инциденти сторени поради омраза, беше соопштено на денешната прес-конференција по повод Европскиот...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија1 ден

Кривичниот суд вторпат го одби барањето на Кочан за одложување на казната

Кривичниот суд по вторпат го одби барањето на бизнисменот Сеад Кочан, осуден во предметот „Труст“ на специјалното јавно обвинителство, да...

Свет1 ден

Итна седница на британската Влада, се бара безбедна пловидба во Заливот

Британската Влада свика итна седница на која ќе се расправа за одговорот што треба да се испрати на Иран, по...

Свет1 ден

Иран уапси 17 шпиони на ЦИА, некои се осудени на смрт

Иран уапси 17 шпиони кои работеле за Централната разузнавачка служба на САД (ЦИА), а некои од нив се осудени на...

Свет1 ден

(Видео) Масакр во луксузно одморалиште, убиени 5 лица, а 6 се повредени

Вооружен напаѓач уби петмина мажи и рани уште шест лица во популарен бар во мексиканскиот град Акапулко, што е уште...

Досие