Контакт

Свет

(Видео) Се качил на кулата на Трамп во Чикаго и барал да разговара со претседателот

Објавено пред

Неидентификуван маж се качил на кулата на Трамп во Чикаго, барајќи да разговара со претседателот на САД и медиумите.

Мажот, на возраст од околу 20-тина години и наводно член на движењето „Црните животи се важни“, се искачил на кулата вчера околу 17:30 часот, висел од јаже и бил таму со часови додека полицијата се обидувала да го убеди да слезе, пренесува „Њујорк пост“.

Полицијата соопшти дека човекот се заканувал дека ќе се самоубие доколку не разговара со Доналд Трамп.

На видеата што се појавија на социјалните мрежи може да се види како човек виси на портокалово јаже, тврдејќи дека е член на движењето и има порака за Трамп.

„Не сакам да умрам, но ако некој се обиде да го повлече ова јаже, ќе скокнам и ќе умрам“, рече човекот.

Како што се наведува, тој се снимал со камера и ги дал тие изјави, а сè било пренесувано во живо на Фејсбук.

„Имам нож. Ако некој го повлече јажето, ќе го пресечам”, рече момчето.

Тој додаде дека ако Трамп вети нешто, тој мора да го исполни пред изборите.

Засега е непознато како завршила ситуацијата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Портпаролот на Италегзит тврди дека Рим е подготвен да излезе од ЕУ за две години

Објавено пред

Портпаролот на партијата Италегзит, Серџо Монтанаро откри дека планира да ја извади Италија од Европската Унија за помалку од две години, пренесува „Експрес“. Во ексклузивно интервју за британскиот медиум, тој рече: „Нашата цел е да ја напуштиме ЕУ затоа што тоа е можно. Станува збор за политичка волја. Италијанскиот народ, исто како и Британците, сакаат да излезат од овој кафез“.

Монтанаро го претстави планот како прилично едноставен и се обидува да донесе во парламентот луѓе кои сакаат да ја напуштат ЕУ.

„Неодамна беа собрани неколку колекции на потписи, но тие се бесмислени бидејќи на крајот само собираат прашина. Имаме намера да донесеме сè во парламентот“, забележа Монтанаро.

Портпаролот на, како што се нарекува, италијанска верзија на партијата Брегзит, посочи: „Проблемот е што има многу конфузија околу тоа што да се прави кога всушност е многу едноставно. Да бевме владејачка партија, првото нешто што би го сториле е да го активираме членот 50 од Лисабонскиот договор. Потоа би создале паралелна валута придружена со еврото во период од две години потребни за реално напуштање на блокот“.

Портпаролот на Италегзит,  партијата основана и предводена од италијанскиот сенатор и поранешен телевизиски новинар Џанлуиџи Парагоне, рече дека последователно ќе се обидат да преговараат со други држави кои би сакале да склучат трговски договори со нив.

„Ова е затоа што веруваме дека носиме порака за национален идентитет.Ќе ја вратиме контролата врз вашата нација и нејзината валута“, вели тој. Монтанаро тврди дека Италегзит, формирана во јули 2020 година, била инспирирана од лидерот на партијата Брегзит, Најџел Фараж, кого го сметаат за заслужен за излезот на Велика Британија од ЕУ.

„Ние му се восхитуваме. За луѓето кои сакаат да го напуштат блокот – и не само за Италијанците, туку и за Холанѓаните, Французите, Грците – тој е олицетворение на способноста да се стори тоа”, рече Монтанаро.

Лидерите во Брисел потпишаа огромен пакет за помош за пандемијата со Ковид-19 вреден 750 милијарди евра, вклучувајќи фонд на ЕУ од следната генерација што ќе се користи како заеми и грантови за земјите кои се најпогодени од пандемијата.

Бидејќи тука беа вклучени земји како Италија и Шпанија, големата сума се смета за корисна за Италија, но сè уште постојат сомнежи дека ќе го уништи анти-ЕУ расположението.

За Италијанците се вели дека се повеќе ја губат вербата во ЕУ откако нацијата се најде на линијата на фронтот на европската мигрантска криза во 2015 година. Сепак, беше перцепиран неуспех од страна на ЕУ да му помогне на Рим во екот на пандемијата на Ковид-19, а некои коментатори тогаш тврдеа дека одговорот на Брисел е напуштање на Италија.

Италијанскиот амбасадор во ЕУ, Маурицио Масари, во една статија за „Политико“ во март побара помош од ЕУ за неговата земја да се справи со вирусот.

„Рим не треба да се остави сам да се справи со оваа криза. Ова е криза која бара глобален и – пред сè и најважно – европски одговор“, напиша Масари.

Италија се соочи со удар кога ЕУ во април го отфрли предлогот на Рим да се воведат „корона бондови“ – форма на долг поддржан од ЕУ за извлекување на земјите-членки од рецесија.

Според анкетата спроведена од  „Еуроњуз“ летото меѓу „големата четворка“ на ЕУ – Италија, Германија, Франција и Шпанија,Италијанците беа најмногу за излез од ЕУ во рок од пет години ако се докаже дека Брегзит е корисен за Велика Британија.

​Истражувањето на „ Редфилд“ и „Вилтон стратеџис“ кај 1.500 луѓе во секоја од четирите земји помеѓу  17 и 18 јули, покажало дека 45 отсто од Италијанците или се согласуваат или силно се согласуваат со идејата ако Брегзит се покаже добар за британската економија. Франција и Шпанија, според анкетата, покажаа умерена поддршка за измена на нивниот однос со ЕУ, со 38, односно 37 отсто. Германија најмалку да го поддржува излегувањето од ЕУ, со само 30 отсто „за“.

Прикажи повеќе...

Европа

Франција: Вакцината прво за луѓето во старските домовите и за персоналот

Објавено пред

Највисокото здравствено советодавно тело на Франција (ХАС) соопшти дека препорачува вакцината против Ковид-19, кога ќе пристигне во земјата, прво да им се даде на старските домови и нивниот персонал.

ХАС предложи вакцинацијата да се спроведе во фази и на доброволна основа, како и во многу други земји.

Претседателот Емануел Макрон минатата недела рече дека вакцините може да се користат веќе на крајот на годината во Франција, доколку бидат одобрени од регулаторните тела.

По старските домови, кои опфаќаат околу 840.000 луѓе во Франција, втората фаза ќе биде насочена кон лица на возраст од 65 години и повеќе, како и некои здравствени работници, соопшти ХАС.

Следните три фази ќе вклучуваат луѓе со хронични заболувања како што се дијабетес, потоа професионалци кои работат во изложени услови и возрасни без хронични заболувања.

„Овие препораки ќе бидат дополнително развиени кога ќе имаме повеќе податоци. Ние повикуваме на вакцинација на доброволна основа”, им рече на новинарите лидерот на ХАС, Доминик ле Гулудек.

Француската влада треба детално да објасни во наредните денови како се спроведува нејзината кампања за вакцинација.

Од приближно 1,9 милијарди дози што се очекува да ги набави ЕУ во оваа фаза, Франција сака да обезбеди околу 295 милиони дози.

Прикажи повеќе...

Европа

Сијарто: Миграциите мора да останат во национална надлежност

Објавено пред

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, го повтори ставот на Унгарија дека прашањето за миграциите мора да остане во рамките на националната надлежност. Тој го изјави тоа за време на видеоконференцијата за договорот на ЕУ ​​од Котону.

Сијарто разговараше со министрите за надворешни работи на Полска, Естонија и Малта за договорот што ЕУ го потпиша во 2000 година со групата држави на Африканската и Карипско-пацифичката група држави (АЦП) за кој во моментов се преговара, објави МТИ.

Тој ги оцени поглавјата за миграцијата како најкритичен дел од договорот и додаде дека договорот не содржи ниту еден збор за безбедносните и здравствените ризици што ги претставува миграцијата во Европа.

„За жал, Европската комисија повторно зазеде промиграциски став“, рече Сијарто, истакнувајќи дека ова ќе ја промовира миграцијата од земјите на АЦП.

„Но, ние не прифаќаме други да ни кажат кому треба да дозволиме да влеземе во Унгарија затоа што не прифаќаме промоција на миграцијата за работни цели“, рече Сијарто, додавајќи дека како резултат на тоа, милиони луѓе ќе останат без работа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

Престануваат да важат мерките против загадувањето во Тетово, Куманово и Кавадарци

Мерките против загадувањето кои пред два дена беа воведени во Тетово, Куманово и Кавадарци, престануваат да важат, соопшти Владата. „Согласно...

Европа53 минути

Во поранешниот берлински аеродром наскоро ќе се вакцинираат по 4.000 луѓе дневно

Големиот натпис „Добре дојдовте“ сè уште виси пред берлинскиот аеродром Тегел, кој месецов беше затворен засекогаш. Но, наскоро се очекува...

Економија57 минути

За време на пандемијата 15.000 лица останале без работа

За време на пандемијата без работа останале околу 15.000 лица во Македонија, истакна министерот за економија, Крешник Бектеши, повикувајќи се...

Економија1 час

Бензините и дизелот поскапуваат

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за 1 и за 1,5 денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Со денешната...

Македонија2 часа

Плевнелиев: Скопје да даде гаранции за реформи, Софија да се откаже од ветото

Oднecите меѓy Софија и Скопје треба итно да деескалираат со одлучен чекор направен од двете страни, вели поранешниот бугарски претседател...

Свет3 часа

Руската вакцина „Епиваккорона“ ќе биде пуштена во промет во декември

Вакцината „Епиваккорона“ против Ковид-19, изработена од Рускиот државен истражувачки центар за вирусологија и биотехнологија, може да биде пуштена во промет...

Македонија3 часа

Граѓански здруженија бараат закон со кој ќе се спречи изградба на хидроцентрали на Шар Планина

Четириесет и четири граѓански здруженија и иницијативи бараат закон со кој ќе се спречи изградба на хидроцентрали на Шар Планина....

Македонија3 часа

Дачиќ: Заев знае дека неговите изјави не се точни, но му треба согласност од Софија за ЕУ

Претседателот на српското Националното собрание, Ивица Дачиќ, оцени дека премиерот Зоран Заев не е политички незнајко и дека знае оти...

Регион3 часа

Во Словенија 51 починат од коронавирус и 428 нови случаи

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 428 нови случаи на коронавирус од 1.880 тестирани, а починале 51 лице....

Регион4 часа

„Франс прес“: Здравствените системи на Балканот се преоптоварени поради коронавирусот

Недоволниот број на кревети и лекари и масовниот пораст на инфекции со коронавирус ги доведоа болниците на Балканот на работ...

Македонија5 часа

Воено-медицински персонал ќе се распореди во ковид-центрите на Клинички

Медицински персонал од Воено-медицинскиот центар, составен од дванаесет лекари и дваесет медицински сестри, од денеска се вклучува во работата на...

Регион6 часа

„Фајненшл тајмс“: Бугарија проблематична членка на ЕУ која тоне во коруција

Фондовите на ЕУ ја зголемија корупцијата во Бугарија. Тие пари особено се користат за директно или преку јавни набавки купување...

Регион6 часа

Во Црна Гора на лекар само со лична карта

Од денеска црногорските осигуреници ќе можат да ја користат новата лична карта како здравствена книшка. Директорот на Фондот за здравствено...

Свет6 часа

(Видео) Во Индонезија 2.800 лица евакуирани поради вулканска ерупција

Вулкан во источна Индонезија, кој избувна во неделата, исфрлајќи пепел на 4.000 метри, ги принуди локалните жители да се евакуираат....

Македонија6 часа

Снег на Попова Шапка и Страцин

Сообраќајот на патиштата се одвива по влажни коловози. Врнежи од слаб снег има на Попова Шапка и Страцин, но без...

Македонија7 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира во 11 градови

ВМРО-ДМНЕ најави дека денеска ќе протестира во 11 градови. „Продолжуваме, заедно со народот против продажбата на татковината. Народот се буди...

Свет21 час

СЗО: Лажните вести може да ја загрозат вакцинацијата против Ковид-19

Уште во февруари, кога пандемијата на коронавирус брзо се рашири, Светската здравствена организација (СЗО) предупреди за поплава од дезинформации и...

Македонија22 часа

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред, вели премиерот Зоран Заев во објава на социјалните мрежи, посветена...

Македонија23 часа

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 44 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Македонија1 ден

Борисов за ФАЦ: Можен е компромис, но мора да се познава и историјата

Единствената земја, која го посакува почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ повеќе од Германија, е Бугарија, вели...

Досие