Контакт

Свет

(Видео) Се урна авион на Хаваи, загинаа сите патници

Објавено пред

Девет лица загинаа во авионска несреќа што се случи ноќеска на Хаваи. Како што јавуваат медиумитe, мал двомоторен авион од типот „Кинг Ер“ се урнал во близина на аеродромот Дилингам на островот Оаху, по што се запалил и во потполност изгорел.

Министерство за транспорт во Хаваи потврди дека загинале сите девет патници и членови на екипажот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Претседателските избори во Хрватска закажани за 22 декември

Објавено пред

Претседателските избори во Хрватска ќе се одржат на 22 декември, потврди премиерот Андреј Пленковиќ на отворена седница на хрватската Влада.

„Денес ќе донесеме одлука да ги распишеме претседателските избори. Првиот круг од претседателските избори ќе се одржи на 22 декември“, рече Пленковиќ.

Покрај одлуката да се распишат претседателски избори, владата ќе донесе одлука за висината на надоместокот за трошоците на изборната кампања за избор на претседател на Хрватска.

Меѓу кандидатите кои се спомнуваат се и официјалнната претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ, поранешниот хрватски премиер Зоран Милановиќ, а кандидатурата на пејачот Мирослав Шкоро е најголемото изненадување.

Прикажи повеќе...

Европа

Русија забранува убијци и силувачи да возат такси и градски превоз

Објавено пред

Руското Министерство за транспорт воведе закон со кој се забранува насилници, убијци, силувачи и други опасни осудувани криминалци да работат како таксисти и возачи на јавен превоз.

Законот е развиен во име на рускиот претседател Владимир Путин, а иницијативата му припаѓа на градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин, пренесува српски „Телеграф“.

Пратениците го поддржаа законот, пишува руски „Комерсант“.

Според документот, на правните лица им е забрането да ангажираат за таксисти, возачи на автобуси, тролејбуси и трамваи лица кои се осудени под обвинение за убиство, тортура, силување, намерно нанесување на тешки телесни повреди, терористички напад и организирање тероризам.

Правилото нема да се однесува на оние кои се на условна казна.

Во рок од 120 дена од усвојувањето на законот, работниците ќе треба да им достават полициско досие на своите претпоставени. Во отсуство на соодветна документација, компанијата има право да го отпушти работникот.

Прикажи повеќе...

Свет

Загадениот воздух повторно ги затвори училиштата во Њу Делхи

Објавено пред

 

Училиштата во индиската престолнина Њу Делхи повторно се затворeни бидејќи нивото на загадување на воздухот е екстремно високо веќе трет ден по ред.

Според АП, Њу Делхи бил покриен со густа сива магла од штетен воздух што ги „затемнил“ зградите и спомениците.

Според податоците од Националната централна управа за контрола на загадување, индексот за квалитет на воздухот надминал 460, што е девет пати повисоко од препораките на Светската здравствена организација.

Здравствените власти ги советуваа граѓаните да избегнуваат физичка активност од секаков вид на отворено.

Во Њу Делхи е воведен систем за намалување на бројот на автомобили на улиците бидејќи индиската престолнина се бори со опасните нивоа на загадување на воздухот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Нападнати двајца новинари во близина на угостителски објект во Скопје

Двајца новинари синоќа биле физички нападнати од страна на неколку 20-годишни лица. Од МВР информираа дека нападот се случил на...

Македонија1 час

Сведочење на полицаец: Проверив 78 луѓе од Избирачкиот список, ниту еден не беше на пријавената адреса

Полицаецот Агрон Кранлиевски од Ресен во предметот „Титаник“ на СЈО сведочеше дека во 2012 година правел проверки на живеалишта на...

Македонија2 часа

Контрола на автобуси и комбиња во Тетово – 14 возеле патници со неисправни сопирачки, 8 без технички преглед

Вчера, во Тетово, била спроведена акциска контрола за техничка исправност на возилата што вршат јавен превоз на патници, најмногу автобуси...

Македонија2 часа

Заев заедно со Мицотакис и Борисов учествува на самит во Солун

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска учествува на годинашниот самит во Солун, кој е под покровителство на претседателот на Република...

Свет3 часа

Насилството во Хонгконг ескалира: демонстрантите со стрели ги гаѓаат полицајците

Полицијата во Хонгконг соопшти денеска дека демонстрантите со стрели ги гаѓале полицајците што патролирале во близина на Политехничкиот универзитет, а...

Европа3 часа

(Видео) Вонредна состојба во Венеција

Италијанската влада денеска ќе прогласи вонредна состојба поради поплавата во Венеција со цел што побргу да се мобилизираат средства за...

Македонија4 часа

Едно од девет возрасни лица во Северна Македонија има дијабетес

Во Северна Македонија едно од девет возрасни лица има дијабетес или околу 175 илјади луѓе, објави Асоцијацијата за детски дијабетес на...

Регион15 часа

Полициско куче откри рекордна количина хероин во Словенија, вредна речиси 90 милиони евра

Словенечката полиција и цариниците заплениле 730 килограми хероин во пристаништето Копер, што е најголема количина хероин запленета во историјата на...

Свет15 часа

(Видео) Трамп: Се обидуваат да ме спречат

Ова е најголема измама во историјата на американската историја, порача американскиот претседател Доналд Трамп, во врска со почетокот на јавните...

Македонија16 часа

(Видео) Пендаровски: Реформите се потребни за да ја вратиме довербата на граѓаните

Функционалната правна држава е основен услов за опстанок на поредокот и неговиот одржлив развој. Реформите во сферата на владеењето на...

Регион16 часа

Страшна сообраќајна несреќа во Словачка, најмалку 12 загинати и 20 повредени

Најмалку 12 лица, од кои четири деца, загинаа денеска во судир на автобус и камион во западниот дел на Словачка....

Македонија18 часа

(Видео) Заев-Мас: Да се изнајде начин што побрзо до позитивна одлука за Северна Македонија

Претседателот на Владата, Зоран Заев и министерот за надворешни работи на СР Германија, Хајко Мас изразија жалење за одлуката на...

Македонија21 час

„Никофон“ платил 1.800 место 5.000 денари за квадрат за гаражата кај „Аутомакедонија“, Центар бара раскинување на договорот

Заедно со граѓаните до крај ќе се бориме кај „Аутомакедонија“ да не се изгради катна гаража, туку парцелата да им...

Македонија22 часа

(Видео) Зеќир Рамчиловиќ изгласан за потпретседател на Собранието

Со 62 гласа „за“, 16 „против“ и без воздржани, пратеникот Зеќир Рамчиловиќ е изгласан за потпретседател на Собранието. За оваа...

Македонија1 ден

Во Швајцарија уапсени членови на „Пинк Пантер“, меѓу кои и еден Македонец, ограбиле златарница

Швајцарската полиција уапси двајца црногорски државјани, двајца германски државјани, едно лице од Босна и Херцеговина и едно од Северна Македонија...

Македонија1 ден

Груевски нема да одговара за „Траeкторија“ поради застареност на делото

Експремиерот во бегство, Никола Груевски, нема да одговара за кривичното дело во предметот „Траекторија“, кое се однесува на изградбата на...

Македонија1 ден

Закажано првото рочиште за „Рекет“

Првото рочиште за предметот „Рекет“, во кој се обвинети Бојан Јовановски – Боки 13, поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, и...

Македонија1 ден

Заев: „Југохром“ ќе биде затворен додека не се стават филтрите

„Југохром,“ додека не се стават филтрите, нема да функционира, истакна премиерот Зоран Заев пред вчерашната владина седница во Тетово зборувајќи...

Европа1 ден

(Видео) Венеција под вода, регистриран вториот најголем бран во историјата

Венеција е погодена од вториот најголем бран на плима во историјата, кој ја поплави историската базилика и многу од градските...

Македонија1 ден

Игор Јанушев ќе биде шеф на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб...

Досие