Контакт

Свет

(Видео) Силна експлозија во центарот на Багдад, армијата распоредена во неколку реони

Објавено пред

Силна експлозија одекна во центарот на Багдад.

Инцидентот се случил во близина на областа Ал Карада, во таканаречената Зелена зона, која е строго чувана како дипломатска и владина област во Багдад, пренесе агенцијата Тасс.

Детали за инцидентот се уште не се достапни, додава руската агенција.

Претходно во Багдад беше извршен обид за атентат врз ирачкиот премиер Мустафа ал Кадими.

Резиденцијата на Кадими се наоѓа во „Зелената зона“ , а засега никој не ја презеде одговорноста за нападот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Потенцијално опасен астероид во сабота во орбитата на Земјата

Објавено пред

Огромен „потенцијално опасен“ астероид, поголем од Ајфеловата кула, ќе влезе во орбитата на Земјата на 11 декември, објави американската вселенска агенција НАСА.

Астероидот во облик на јајце наречен „4660 Nereus“, долг 330 метри, ќе влезе во орбитата на Земјата со брзина од 23.700 километри на час.

Се очекува астероидот да помине на одредено растојание од Земјата, но сепак ќе биде поблиску отколку што биле некои астероиди во последните 20 години.

Нереус, именуван по старогрчкиот бог на морето, најстариот син на персонификацијата на Земјата, божицата Гаја, ќе биде оддалечен околу 3,86 милиони километри, што е околу 10 пати повеќе од растојанието помеѓу Земјата и Месечината, пишува порталот “Наука во живо“.

Иако звучи како многу голема оддалеченост, тоа е по космички стандарди, на чекор од нашата планета.

НАСА го опишува секој вселенски објект на оддалеченост од 193 милиони километри од Земјата како „објект блиску до Земјата“ и секој објект што брзо се движи во опсег од седум и пол милиони километри како „потенцијално опасен“.

Астрономите внимателно го следат таквиот обележан објект, барајќи какво било отстапување од предвидената орбита, што би можело да ги доведе до текот на орбитата на Земјата и можен судир.

Според предвидувањата на НАСА, Нереус следно ќе се приближи до Земјата на 2 март 2031 година, потоа во ноември 2050 година и 14 февруари 2060 година, кога би можел да се приближи на речиси 1,2 милиони километри.

Прикажи повеќе...

Европа

Протест во Париз против претседателскиот кандидат Ерик Земур

Објавено пред

Неколку стотици луѓе се собраа во Париз за да ја осудат претседателската кандидатура и, според нив, „расистичкиот“ дискурс на екстремниот десничар Ерик Земур, на покана од педесетина синдикати, партии и здруженија.

Ерик Земур (63), поранешен политички коментатор и телевизиски канали и водител, во вторникот објави дека влегува во трката за претседател на Франција и денеска го одржа првиот митинг во близина на Париз.

Четири и пол месеци по изборите, Земур, кој двапати беше осуден за поттикнување расна омраза, рече дека сака да ја „спаси Франција“ и нејзините вредности, кои според него се закана за имиграцијата и исламот.

Пред почетокот на митингот, антифашистички активисти, членови на синдикатот, здруженија и граѓани закажаа митинг во Париз против Ерик Земур.

Со крената песна и извици „Земур оди си, Париз не е твој“, демонстрантите се собраа во квартот Барбес, а потоа се упатија кон паркот Виет во северен Париз, каде што првично Земур требаше да го одржи својот прв голем јавен собир.

Собирот на Земур на крајот беше префрлен во Вилпанте, место на дваесетина километри од Париз поради протестите и безбедносни причини, соопшти неговата придружба.

Други активисти, противници на кандидатурата на Земур, се собраа во областа, каде што околу 30 лица биле приведени.

Претседателските избори, на кои Емануел Макрон ќе бара втор мандат, ќе се одржат во април следната година.

Прикажи повеќе...

Свет

Затворска казна за пет доктори од Јордан кои предизвикале смрт на 10 пациенти

Објавено пред

Судот во Јордан денеска осуди пет високи здравствени службеници за предизвикување смрт на 10 пациенти со Ковид 19 поради недостаток на кислород во државната болница, објавија државните медиуми.

Судот ги прогласи за виновни поранешниот директор на државната болница во Салта, западно од главниот град, и четворица негови помошници.

Пациентите кои се лекуваа во оваа установа починаа во март, кога персоналот не реагираше на недостатокот на кислород речиси еден час.

Катастрофата предизвика големи антивладини протести во многу градови. Политичарите и локалните активисти тврдеа дека овој настан укажува на сериозна негрижа во државниот здравствен систем.

Министерот за здравство Натир Обеидат поднесе оставка неколку часа по настанот, а премиерот Бишер ал-Касавене јавно се извини.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Путин предупреди: Полјаците ги полеваат мигрантите со хербициди на граница

Рускиот претседател Владимир Путин ја повика директорката на Федерацијата на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Франческа Рока, да внимава на...

Свет1 час

Фаучи: Засега, не треба да бидеме премногу загрижени за омикрон

“Првите „малку охрабрувачки знаци“ доаѓаат од Јужна Африка кога станува збор за сериозноста на инфекциите со омикрон” , изјавил советникот...

Европа3 часа

(Видео) Со водени топови и солзавец растерани демонстрантите во Брисел

Белгиската полиција денеска употреби водени топови и солзавец за да ја растера групата демонстранти во Брисел. Учесниците на маршот протестираа...

Македонија6 часа

Заев прифати меѓународна истрага за случаите „Монструм“, „Диво Насеље“ и Алмир Алиу

Постигната е согласност Владата да испрати официјално барање до Европската Комисија со кое ќе побара тим од независни експерти кои...

Македонија6 часа

(Видео) Алтернатива доби две министерства и министер без ресор, Гаши и Заев најавија стабилно мнозинство

Алтернатива доби три министерства во Владата на заедничка прес-конференција соопштија претседателот во заминување на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на...

Македонија7 часа

Десет починати и 276 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.720 тестирања,...

Регион9 часа

(Видео) Поројни врнежи од дожд во Хрватска, поплавени улици и патишта

Пороен дожд утрово врне на Јадранот локално и со пороен дожд и грмежи. Во текот на денот се очекуваат обилни...

Топ9 часа

Петмина повредени во судир на автомобил и трактор на патот Битола-Ресен

Пет лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случила вчера на магистралниот пат Битола-Ресен, кај „Сопотски ливади“. Несреќата...

Свет10 часа

Научниците со нови сознанија: Омикронот можеби презел дел од генот на вирусот на настинката

Новиот сој на коронавирус, омикрон, можеби стекнал барем една од неговите мутации со собирање фрагмент од генетски материјал од друг...

Топ10 часа

МВР со апел: Граѓаните да не користат петарди, казните се од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека и годинава спроведува превентивна кампања, со цел на граѓаните да им се...

Свет11 час

Си-Ен-Ен го отпушти најпознатиот водител Крис Куомо, брат на поранешниот гувернер на Њујорк

Американската медиумска куќа Си-Ен-Ен во саботата објави дека водителот Крис Куомо е отпуштен и дека одлуката веднаш стапува на сила....

Македонија24 часа

(Видео) Алтернатива влегува во Владата

Алтернатива на Африм Гаши влезе во Владата, соопшти партискиот портпарол. Ова доаѓа по состанок на Централниот совет. Со мнозинство гласови,...

Свет1 ден

Путин и Бајден во вторник ќе разговараат за Украина

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џозеф Бајден, ќе разговараат во вторник на 7 декември, соопшти Кремљ....

Свет1 ден

(Видео) Инциденти и апсења на протестите во Австрија – полицијата употреби бибер спреј

Во центарот на Виена попладнево се одржуваат бројни протести на противниците на ковид-мерките и задолжителната вакцинација, поради што многу улици...

Свет1 ден

Русија е можно во јануари да ја нападне Украина, тврди украинскиот министер за одбрана

Американскиот државен секретар Ентони Блинкинен го предупреди својот руски колега дека Москва ќе плати „висока цена“ доколку ја нападне Украина....

Македонија1 ден

15 починати и 355 новозаразени со Ковид-19

Денес се регистрирани 355 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19...

Македонија1 ден

Владата ги замрзна цените на основните артикли

На денешната 124-та редовна седница, Владата донесе Одлука за определување на највисоки цени на основни прехранбени производи во трговијата на...

Регион1 ден

Омикрон се поблиску до нас – Потврден прв случај во Хрватска

Новиот сој на корона вирусот, кој Светската здравствена организација (СЗО) го нарече омикрон, официјално е регистриран во Хрватска. Оваа информација,...

Топ1 ден

Тешка сообраќајна несреќа во Маџари, загина велосипедист

Велосипедист го загуби животот во сообраќајна несреќа која се случила синоќа во 01.30 часот после полной во Маџари. Според инфорациите...

Свет1 ден

Уапсени родителите на тинејџерот кој изврши масакр во училиште во Мичиген

Џејмс и Џенифер Крамбли, родители на 15-годишниот Итан кој уби четворица ученици и рани седум други во масовно пукање во...

Досие