Контакт

Свет

(Видео) Спектакуларни огномети во Нов Зеланд и Сиднеј

Објавено пред

Новата година пристигнува во источните делови на планетата, а милиони луѓе ја поздравија во Нов Зеланд и Австралија.

Нов Зеланд е една од првите земји каде што пристигна новата 2020 година, со спектакуларен огномет.

Новогодишната ноќ на Австралија се слави во сенка поради смртоносните пожари што беснеат низ целата земја, но традиционално, спектакуларниот новогодишен огномет се одржа во Сиднеј.

Голем број луѓе се собраа на сиднејското пристаниште, иако чадот на небото е црвен поради многу пожари, пренесува „Ројтерс“.

Во голем број градови на источниот брег на Австралија огнометите се откажани поради страв од нови пожари.

Новата година прва пристигна на јужнопацифичкиот остров Самоа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Кинезите најавија болница за една недела, објектот наменет за заразените веќе се наѕира

Објавено пред

Во Вухан во тек е изградбата на првата наменска болница за заболените од коронавирус, која почна да се наѕира по само четири дена работа.

Болницата со назив Хуошеншан се наоѓа во западното предградие на Вухан, град што е епицентар на новата епидемија од која починаа најмалку 130 лица, а заразени се повеќе од 6.000, пренесуваат светските медиуми.

Властите ангажираа четири градежни компании да комплетираат медицински центар на површина од шест хектари за рок од недела дена. Болницата во округот Каидјан би требало да има околу 1.000 кревети, а се очекува да ги прими првите пациенти на 3 февруари, јавуваат кинеските државни медиуми.

Кина гради најмалку четири болници за заразени од коронавирус за да го спречи ширењето на болеста опасна по живот.

Два проекта се изведуваат во Вухан, еден во блискиот град Хуанганг и еден во Џенџоу во централната кинеска провинција Хенан.

Снимките направени од терен со помош на дронови кои ги објави „Пиплс дејли“ покажуваат камиони и багери кои работат со полно работно време на градилиштето.

Според претходниот извештај на државната телевизија, болницата Хуошеншан требаше да се состои од неколку привремени згради, но официјалните лица сè уште одлучуваат дали да користат готови компоненти или не.

Болницата се гради по моделот на привремениот медицински центар, кој беше изграден во Пекинг за седум дена за време на борбата против епидемијата на САРС во 2003 година.

Прикажи повеќе...

Регион

Српски државјанин во карантин поради симптоми на коронавирус

Објавено пред

Еден српски државјанин е ставен во карантин во Гоа, Индија, под сомнение дека е заразен со коронавирус. Неименуваниот Србин, кој се споменува само како средовечен човек, дошол во Индија од Кина.

Тој пристигнал во Индија минатата недела, а според индиските медиуми, во Кина престојувал во град што е оддалечен 750 километри од Вухан, кој е епицентарот на епидемијата на опасниот вирус.

„Покажува симптоми на коронавирус, како што е суво и болно грло. Тој беше во кинески град оддалечен 750 километри од Вухан, а ние ја следиме неговата состојба. Земени се сите потребни примероци за анализа“, соопштија индиските власти.

Прикажи повеќе...

Свет

Непостоењето на црна кутија ја отежнува истрагата за хеликоптерската несреќа

Објавено пред

Американскиот Национален одбор за безбедност во сообраќајот (НТСБ) објави дека непостоењето на црна кутија во хеликоптерот во кој беа кошаркарот Коби Брајант и осум други може да ја попречи истрагата.

Истражителите на НТСБ соопштија дека хеликоптерот, кој се урна во еден рид и се распадна во парчиња, не располагал ниту со систем на предупредување за избегнување земја, што агенцијата веќе долго време предлага да биде стандард, пренесува „Вашингтон пост“.

Џенифер Хоманди, која ја предводи истрагата, рече дека на истрагата многу би ѝ помогнало ако хеликоптерот имал црна кутија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија43 минути

(Видео) Лила Филиповска дала 25 илјади евра донација и 8 илјади евра позајмица за 1ТВ

„Не сме скарани, но не сме повеќе пријатели со Боки 13”. Вака го почна сведочењето водителката Лила Филиповска за случајот...

Македонија1 час

Судијка сведочи во „Рекет“: Боки 13 доаѓа од просечно семејство, но неговата финансиска состојба брзо се подобри

Апелациската судијка Мери Дика-Георгиевска сведочи пред судот за случајот „Рекет“ каде што обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата на СЈО,...

Македонија2 часа

Напладне запираат вонредните мерки за загадувањето, се укинува и бесплатниот јавен превоз

Град Скопје ги известува граѓаните дека денеска од 12 часот се укинуваат вонредните мерки меѓу кои сe и бесплатниот јавен...

Свет2 часа

Австралиски научници на чекор од откривање вакцина против коронавирусот

Научници од Австралија соопштија дека во лабораторија успешно развиле верзија на новиот коронавирус, што би можело да го забрза создавањето...

Регион2 часа

Српски стилист уапсен поради педофилија

Полицијата во Нови Сад го уапсила стилистот и диџеј Срѓан Швељо под сомнение дека сексуално вознемирувал и злоупотребувал малолетни лица,...

Свет3 часа

Турција го отфрли планот на Трамп: Ова е кражба на палестинската земја

Турција го отфрли мировниот план на американскиот претседател Доналд Трамп за Блискиот Исток како обид за анексија на палестинска земја....

Регион3 часа

Сасоли: Регионот и ЕУ имаат заедничка судбина, итно е потребен нов поттик за проширување

Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, по средбата со спикерите на парламентите од западниот Балкан повика на нов поттик за...

Регион4 часа

Србија ќе забрани увоз на автомобили со Евро 3-мотори

Во Србија се подготвува забрана за увоз на стари автомобили со Евро 3-мотори, која може да стапи во сила во...

Економија4 часа

Без работа 3,5 милиони Руси

Во декември во Русија имало речиси 3,5 милиони невработени. Тоа е 4,6 проценти од економски активната популација, покажуваат прелиминарните податоци...

Македонија14 часа

Земјотрес со јачина од 4,5 степени почувствуван во земјата

Земјотрес со јачина од 4,5 степени вечерва беше почувствуван во земјата и регионот. Епицентарот, како што јавуваат медиумите од регионот,...

Македонија16 часа

(Видео) Јовески: Потребно ни е силно, професионално и одговорно обвинителство

Државниот јавниот обвинител, Љубомир Јовески, смета дека треба да има силно, професионално и одговорно обвинителство, да не се задоволуваат дневнополитички...

Македонија17 часа

Владата бара од инспекторите да извршат увид на градбите во Охрид и Струга

Владата на денешната седница го задолжи Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам да изврши надзор над изградбата на градби од...

Македонија18 часа

Жбогар: Да продолжат реформите, законот за Јавното обвинителство да се донесе пред да се распушти Собранието

Евроамбасадорот Самуел Жбогар порача дека земјава треба да продолжи со реформите во клучните области и дека новиот закон за Јавното...

Спорт18 часа

За 24 часа милион ипол луѓе се потпишаа Коби да е на новото лого на НБА

Повеќе од 1.5 милиони луѓе за помалку од 24 часа се потпишаа на он-лајн петицијата силуетата на Коби Брајант да...

Македонија19 часа

„Анима мунди“: Ужас на скопските улици, се превезува распнат коњ

Здружението за заштита на животните „Анима мунди“ објави вознемирувачка фотографија на распнат коњ како со камион го превезуваат на скопските...

Македонија20 часа

Откриени креаторите на „Јавна соба“, МВР ќе ги достави доказите до Обвинителството

Министерство за внатрешни работи, сектор за компјутерски криминал и дигитална форензика, во координација со СВР Скопје изврши идентификација на сопственикот...

Македонија21 час

Вештак во судењето за Ласкарци: Човечкиот фактор пресуден за несреќата

Првата реакција и обидот за сопирање кај возачот настанала во првата секунда, кога ја кренал ногата за гас и ја...

Македонија23 часа

(Видео) Чулев: Спасовски последниот ден делел решенија и во 12 навечер

Само во последните две години МВР потрошило над 4 милиони евра за судски постапки од вработени кои тужеле главно за...

Македонија23 часа

Филипче: Состојбата е под контрола, нема причина за паника за коронавирус во нашата држава

Состојбата е целосно под контрола, во овој момент нема ниту една причина за некаков ризик или паника за коронавирус во...

Македонија1 ден

Рустеми: Јанева бараше да се утврди штетата во „Поштенска банка“ и да се затвори истрагата

Обвинителот Бурим Рустеми од поранешното СЈО сведочеше денеска пред судот за случајот „Рекет“ каде обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата...

Досие