Контакт

Свет

(Видео) Талибанците ги затвораат жртвите во багажници и им се губи секаква трага, сведочат претставници за човекови права

Објавено пред

И покрај ветувањето на талибанците дека нема да ги користат бруталните методи вообичаени за првиот период од нивното владеење од 1996 до 2001 година, сѐ повеќе се јавуваат извештаи за одмазда против поранешните авганистански војници и владини претставници, велат борците за човекови права, пренесуваат медиумите во светот.

Во јавноста се појави видео што го докажува тоа, пренесуваат тие.

На снимката се гледа како исламистички борци туркаат непознати млади луѓе во багажници на автомобили во Кабул, главниот град на Авганистан.

Мишел Бахелт, високата комесарка на ОН за човекови права, во понеделникот рече дека видела веродостојни извештаи како талибанските борци оделе од куќа до куќа за да најдат некој што ѝ помогнал на поранешната влада или на Соединетите Американски Држави.

„Службениците што работеа за претходните администрации и членовите на нивните семејства се приведени. Во некои случаи службениците беа ослободени, а во други беа пронајдени мртви“, додаде таа.

Нејзините тврдења беа потврдени со снимка на која се гледа како мажи, облечени како талибанци, апсат четворица млади мажи.

Според дописник на „Иран интернационал“, снимката е направена во квартот Саланг Ват во Кабул, а киднапираните мажи се од Паншир, провинција што од неодамна паднала во рацете на талибанците.

Свет

(Видео) Силна експлозија во зграда во Гетеборг натера луѓе да скокаат од прозорец, најмалку 25 повредени

Објавено пред

Најмалку 25 луѓе се повредени во експлозија што се случи денеска во станбена зграда во Гетеборг.

Шведската полиција соопшти дека работи на евакуација на луѓето што живеат во близина. Според локалните медиуми, меѓу 100 и 200 луѓе биле евакуирани од станбениот блок.

„Стотици луѓе се евакуирани, граѓаните скокнаа од прозорците и паднаа во дворот“, рече шефот на спасувачката служба.

Шведската телевизија СВТ јавува дека по првичната експлозија избувнал пожар во неколку згради.

Според неофицијални информации, најмалку три лица добиле тешки телесни повреди.

Полицијата го блокира местото на експлозијата и почна истрага за да ги открие околностите на инцидентот.

Засега не е познато што ја предизвикало експлозијата.

Прикажи повеќе...

Регион

Нов силен земјотрес на Крит – стотици луѓе ја поминаа ноќта во шатори

Објавено пред

По немирна ноќ и неколку силни земјотреси што вчера го погодија Крит, жителите на Ираклион утрово ги разбуди нов силен земјотрес со јачина од над 5 степени според Рихтеровата скала.

Според Институтот за геодинамика на Националната опсерваторија во Атина, земјотресот регистриран утрово бил со прелиминарна јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала, а неговиот епицентар бил на 23 километри југозападно од градот Ираклион, пренесува „Екатимерини“.

Стотици луѓе во регионот ја поминаа ноќта во шатори и паркови или спиеја во автомобили по вчерашниот земјотрес што го погоди Крит.

Во селото Аркалокори едно лице го загуби животот, најмалку 20 беа повредени, а десетици куќи и други згради беа оштетени.

Прикажи повеќе...

Свет

Ле Пен: Ако станам претседателка на Франција, ќе распишам референдум

Објавено пред

Лидерката на екстремно десничарската партија Национално собрание, Марин Ле Пен, рече дека ќе распише референдум доколку победи на претседателските избори следната година во Франција.

На референдум, таа ќе предложи усвојување драстични ограничувања за имиграцијата.

Ле Пен за телевизијата Франс 2 рече дека на референдумот ќе бидат предложени строги критериуми за влез на француска територија и стекнување француско државјанство, како и да им се даде приоритетен пристап на француските граѓани до социјални станови, работни места и социјални придобивки, пренесе „Ројтерс“.

„ Референдумот ќе вклучува целосен нацрт-закон чија цел е драстично регулирање на имиграцијата“, рече Ле Пен, која ќе биде кандидат на нејзината партија на претседателските избори во април.

Референдумите се дозволени со францускиот Устав, но тие ретко се користат. Последниот голем референдум се одржа во 2005 година, кога Французите гласаа против ратификацијата на европскиот Устав. Ле Пен се кандидираше во вториот круг од претседателските избори во 2017 година, но беше поразена од Емануел Макрон, кој освои повеќе од 66% од гласовите.

Макрон се уште не одлучил дали ќе се кандидира за реизбор, но анкетите на јавното мислење покажуваат дека тој и Ле Пен најверојатно би влегле во вториот круг, од кој Макрон би излегол како победник.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија32 минути

Речиси 47% од населението над 18 години е вакцинирано со една доза вакцина

Заклучно со 26 септември, со една доза на вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 46,9% од населението над 18 годишна возраст,...

Свет56 минути

(Видео) Силна експлозија во зграда во Гетеборг натера луѓе да скокаат од прозорец, најмалку 25 повредени

Најмалку 25 луѓе се повредени во експлозија што се случи денеска во станбена зграда во Гетеборг. Шведската полиција соопшти дека...

Регион2 часа

Нов силен земјотрес на Крит – стотици луѓе ја поминаа ноќта во шатори

По немирна ноќ и неколку силни земјотреси што вчера го погодија Крит, жителите на Ираклион утрово ги разбуди нов силен...

Македонија2 часа

Попишани 1.619.857 граѓани во земјата и 198.589 од дијаспората, остануваат уште два дена од пописот

Во земјава до вчера се попишани 1.619.857 лица, 503.491 домаќинство и 711.695 станови. Можноста за самопопишување на лица во странство,...

Македонија2 часа

Претседателката на Европската комисија денеска во Скопје, а утре еврокомесарот Вархељи

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, денеска попладне ќе допатува во посета на Скопје. Како што беше најавено,...

Македонија16 часа

Од модуларната болница во Штип избегал 84-годишен пациент

Вчера попладне, 84-годишен пациент избегал од модуларната болница во Штип, но подоцна бил вратен од полициски службеници. „На 26.09.2021 во...

Македонија18 часа

Регистрирани 112 нови случаи на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.726 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 82, Кавадарци...

Европа21 час

Олаф Шолц: Дојде време ЦДУ/ЦСУ да замине во опозиција

Пo објавувањето на нецелосните официјални резултати од парламентарните избори во Германија денеска рано наутро, социјалдемократите (СПД) и нивниот кандидат за...

Македонија21 час

Пендаровски: Политичките тензии на моменти ја парализираат државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на свечениот научен собир „Современата македонска држава – две етапи во процесот на нејзиното...

Македонија22 часа

Црвенковски: Ако нашата идеја е „НАТО ќе нѐ брани, ЕУ ќе нѐ храни“, ниту ќе се одбраниме ниту ќе се нахраниме

Како поранешен премиер и претседател на Република Македонија имам право, но и обврска да проговорам, за тоа каде според мои...

Македонија22 часа

Шефицата на Европската комисија утре во Скопје

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, утре ќе допатува во земјатаа, а ќе ја пречека премиерот Зоран Заев...

Европа23 часа

(Видео) Најмалку една жртва по серијата земјотреси во Грција, Турција издаде предупредување за цунами

Неколку земјотреси утрово го погодија грчкиот остров Крит, а најсилниот беше со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала, јавуваат...

Свет1 ден

По три месеци, Сиднеј го укинува целосното затворање

Австралиските власти најавија крај на тримесечното целосно затворање за вакцинираните жители на Сиднеј. Карантинот во Сиднеј и во преостанатиот дел...

Македонија1 ден

СДСМ со митинг во Битола, ВМРО-ДПМНЕ во Охрид – почнува кампањата за локалните избори

Од денеска почнува изборната кампања за локалните избори, кои се закажани на 17 октомври. Кампањата за првиот круг ќе заврши...

Македонија1 ден

Почнува вакцинирањето со трета доза во Македонија

Граѓаните што имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести од денеска со потврда ќе може да...

Топ2 дена

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Регион2 дена

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Македонија2 дена

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција обвини дека градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов исплаќал милионски суми на наместени тендери, а случајот го...

Македонија2 дена

(Видео) Заев се попиша: „Конечно ќе добиеме релевантни податоци за креирање на реални политики“

Претседателот на Владата, Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската должност и законска...

Досие