Контакт

Европа

(Видео) Тензично на границата помеѓу Белорусија и Полска – стотици мигранти се судрија со полицијата

Објавено пред

Колона илегални мигранти ја напуштиле територијата на Белорусија и влегле во Полска.

Варшава за тоа ги обвинува белоруските власти, наведувајќи дека тоа е уште една акција на белорускиот непријател насочена кон Полска.

Белорусија, од друга страна, вели дека ги презема неопходните мерки за да обезбеди непречено функционирање на меѓународниот сообраќај, како и безбедноста на луѓето што се движат по автопатот.

Поради големиот прилив на мигранти, Литванија испрати војска на границата со Полска и Белорусија, а властите, според „Ројтерс“, ќе размислат за воведување вонредна ситуација на границата.

Според белоруската гранична служба, повеќе од 2.000 бегалци се наоѓаат пред полската ограда. Тие во неколку наврати се обидоа да ја известат полската страна дека ја напуштиле земјата бидејќи нивните животи се во опасност.

„ Без оглед на тоа што мигрантите во тоа време не беа агресивни, наместо да се обиде да ја реши ситуацијата, армијата ја подигна и авијацијата за да изврши психолошки притисок. Покрај тоа, тие користеа гас против луѓето кои бараат заштита“, се вели во соопштението.

Според податоците на граничниот комитет, како одговор на неоправданата употреба на специјални средства, дел од бегалците презеле решителна акција и почнале да ја уриваат полската ограда.

Ситуацијата на границата меѓу Белорусија и Полска е крајно напната, соопшти белоруската гранична служба.

Два баталјона на полската армија се мобилизирани поради ситуацијата со мигрантите на границата со Белорусија, се наведува на армискиот Твитер. Судејќи по фотографиите, на граница има многу жени и деца, меѓу кои и бебиња.

На границата меѓу Белорусија и Полска има околу 3.000 мигранти. Почнале да поставуваат шатори и да палат оган, објави агенцијата Белта.

Европа

Регистрира првиот случај на новиот вид корона во Европа

Објавено пред

Белгија го забележа првиот случај на новиот вид коронавирус, кој се шири во Јужна Африка, изјави министерот за здравство.

Министерот соопшти дека варијантата Б1.1.529 е откриена кај невакциниран патник што влегол во Белгија и бил позитивен на 22 ноември, пренесува „Де Морген“.

Претходните случаи беа ограничени на Јужна Африка, Боцвана и еден случај во Хонг Конг, увезен од патник.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Хаос поради новиот сој на аеродромите – на патници не им било дозволено да излезат од авионот

Објавено пред

Поради откривањето на најновиот вид коронавирус, за кој експертите стравуваат дека е позаразен од сојот делта, ЕУ ги забрани летовите од Јужна Африка, каде што е откриен.

СЗО денеска ќе одржи итен состанок по повод појавата на новиот вид коронавирус.

Некои земји веќе почнаа да ги откажуваат летовите од тој дел на светот. Но, проблемот настанал со патниците што веќе биле во авионите од Јужна Африка до европските дестинации. Тие сега се заробени во авионите.

На социјалните мрежи се појави видео од патници во авион на аеродромот во Амстердам, на кои им било речено дека не смее да го напуштат авионот.

Прикажи повеќе...

Европа

Зеленски: Откривме заговор за обид за државен удар

Објавено пред

Украина откри заговор за обид за државен удар следната недела, изјави денеска претседателот Владимир Зеленски на прес-конференција, на која зборуваше и за заканата од воена ескалација од Русија.

„Имаме предизвици не само од Руската Федерација и можна ескалација, имаме големи внатрешни предизвици. „Добив информација дека во нашата земја на 1 и 2 декември ќе се случи државен удар“, рече Зеленски, пренесе „Ројтерс“.

Тој исто така даде детали за обидот за пуч, но не ја доведе Русија во контакт со него.

Во исто време, Русија собира сили во близина на границата со Украина, а Киев, САД и НАТО изразуваат загриженост поради можен руски напад, што Кремљ го отфрли како лажнo и алармантнo навестување, наведува агенцијата.

Зеленски во врска со ова повторил дека Украина во потполност ја контролира границата и дека е подготвен за каква било ескалација.

„Постои можност за војна од големи размери со Русија, но постои и огромен страв што го посочуваат разни медиуми во врска со ова прашање“, нагласи претседателот на Украина, пренесе ТАС С.

„Верувам дека таква можност постои секој ден, но верувам дека предизвикувањето страв се случува денес. „Сакам да истакнам дека има огромно заплашување од страна на некои медиуми во смисла дека утре ќе има војна“, рече Зеленски на прес-конференција.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Изгорениот автобус бил произведен 2007 година

Автобусот на компанијата „Беса транс“, кој изгоре во Бугарија и однесе 45 животи, бил стар 14 години. Од македонското МВР...

Македонија3 часа

Пронајдено уште едно тело, дете е 45. жртва во изгорениот автобус во Бугарија

При дополнителен преглед на изгорениот македонски автобус што се запали на автопатот „Струма“ пронајдено е уште едно тело, пренесе Бугарската...

Македонија4 часа

Невакцинирани се 69 проценти од новите случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на коронавирус во период од 6 август заклучно со...

Македонија6 часа

Заев денеска ќе ја поднесе оставката во партијата, Алтернативата одлучува дали ќе стане дел од владината коалиција

Претседателот на Владата и лидер на СДСМ, Зоран Заев, денеска ќе поднесе оставка од лидерската функција во партијата. Несреќата на...

Европа6 часа

ЕУ ќе ги запре летовите од Јужна Африка поради новата варијанта на коронавирусот

Националниот институт за заразни болести во Јужна Африка (NICD) потврди 22 случаја на инфекција со новата варијанта на коронавирусот B.1.1.529...

Македонија6 часа

Бугарските медиуми ја расветлија мистеријата за патникот со арапско потекло

Шади Науф ал-Салех, мистериозното лице со арапско потекло, кое се најде на списокот со преживеани од автобуската несреќа што го...

Македонија7 часа

Бугарски обвинители во Скопје треба да ги преземат ДНК-примероците за идентификација на жртвите

ДНК-анализите на примероците земени од семејствата на загинатите во тешката автобуска несреќа во Бугарија, кои се вршат на Институтот за...

Македонија19 часа

Владата размислува за стимулации и рестрикции со цел да се зголеми бројот на вакцинирани

Владата на денешната редовна 121. седница темелно и сеопфатно ги разгледа предложените мерки и препораки на Комисијата за заразни болести...

Македонија20 часа

Ќе се споредуваат листите на патници во автобусите за да се види кој недостасува

По изјавата на бугарскиот обвинител Сарафов дека недостасува еден патник од запалениот автобус, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран...

Македонија1 ден

473 нови случаи на Ковид-19 и вкупно 18 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.708 тестирања, а регистрирани се 473 нови случаи на...

Топ1 ден

Кривична против раководителката во Центарот за вработување, од службена картичка потрошила над 10.000 евра

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал (ОСОСК) до ОЈО за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против...

Македонија1 ден

Синот на вториот возач го идентификува телото на својот татко, вели дека бил во кабината за спиење

Името на вториот возач на опожарениот автобус на бугарскиот автопат „Струма“ е Кадрим Мемеди. Неговиот син Бесар за БНТ изјави...

Македонија1 ден

Во автобусот пронјадени 44 жртви, еден патник веројатно патувал во друг автобус

Во остатоците од автобусот се пронајдени 44 трупови од жртви, соопштија бугарските истражни органи. Тие велат дека добиле информација оти...

Македонија1 ден

Бугарските обвинители се соменваат дека човечка грешка ја предизвикала автобуската несреќа

Главниот сомнеж на бугарските обвинители е дека човечка грешка е причината за автобуската несреќа на автопатот „Струма“, при што загинаа...

Македонија1 ден

Повредените од несреќата од интензивна нега префрлени на Клиниката за изгореници, едно лице ќе биде оперирано

Повредените од сообраќајната несреќа на автопатот „Струма“, кои се сместени во болницата „Пирогов“, се во стабилна општа состојба. Нема опасност...

Македонија1 ден

Заев утре ќе ја поднесе оставката од лидерската позиција во СДСМ

Претседателот на Владата и лидер на СДСМ, Зоран Заев, утре, петок, ќе поднесе оставка од лидерската функција во партијата. Несреќата...

Македонија1 ден

Јовески: Видов туби на местото на несреќата, но не беа изгорени

Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески, вели дека на местото на автобуската несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија видел празни туби,...

Македонија1 ден

Јанев: Политиката и позицијата за Северна Македонија остануваат непроменети

Политиката и позицијата на преодниот кабинет остануваат непроменети. Тоа беше потврдено и во Брисел, изјави за БНТ привремениот бугарски премиер,...

Македонија2 дена

Очевидци зборуваат за несреќата: „Стигнав прв, видов маж кој ја носи девојката на раце и татко чијшто син останал во автобусот“

За тоа што се случувало трагичната ноќ раскажуваат двајца од очевидците на несреќата со автобусот, во која 45 лица загинаа,...

Македонија2 дена

Сведоштво на Медина од Куманово која ја преживеа автобуската несреќа

Младиот пар – верениците Лулзим Сулејмани од Србија и Медина Љутфи од Куманово, кои ја преживеаја несреќата со автобусот што...

Досие