Контакт

Европа

(Видео) Терористички напад во Нов Зеланд, во две џамии убиени 40 лица

Објавено пред

Четириесет лица се убиени, а повеќе од 20 се тешко ранети во масовни пукања врз две џамии во Крајстчрч на Нов Зеланд.

Премиерката Џасинда Ардем истакна дека ваков настан може да се опише само како терористички напад.

Како што додаде, Нов Зеланд го подигнал степенот за безбеност од закани на највисоко ниво, пренесе „Би-би-си“.

Таа потврди дека се притворени четири лица со екстремистички ставови, но не биле на ниту една полициска листа на сомнителни лица.

„Ситуацијата е многу сериозна и тешка“, рече полицискиот комесар на новозеландската полиција, Мајк Буш.

Додаде дека четири лица се во притвор.

„Станува збор за тројца мажи и една жена“, рече Буш пред новинарите, пренесе „Ројтерс“.

Пукањето се случи за време на петочна молитва, а во џамиите имало голем број на верници.

Европа

Во Амстердам пукано на двајца Црногорци, едниот загинал

Објавено пред

Денеска попладне во Амстердам дошло до пукање од огнено оружје, при што загинал еден Црногорец, а друг е повреден.

Според регионалните медиуми, ранет е Јован Џуровиќ, брат на Лука Џуровиќ, кој некогаш беше еден од водачите на најмоќниот црногорски криминален клан, пренесува хрватски „Индекс“.

Во пукањето загинал Горан Савиќ, пријател на Џуровиќ, кој кога ги видел вооружените напаѓачи, скокнал пред него за со своето тело да го заштити од куршумите.

Холандските медиуми објавија дека пукањето се случило околу 15:45 часот во италијански ресторан.

Двајцата напаѓачи отвориле оган кон Џуровиќ во ресторан во сопственост на Савиќ.

Прикажи повеќе...

Европа

Објавен идентитетот на возачот на камионот во кој беа пронајдени 39 лешeви

Објавено пред

Возачот на камионот кој беше уапсен откако во приколката на товарното возило во Есекс, Англија беа пронајдени 39 безживотни тела е 25-годишниот, Мо Робинсон од Северна Ирска.

Тој е уапсен под сомнение за убиство во врска со смртта на 39 лица.

Белгиските истражители најавија дека започнуваат истрага за утврдување на трасата на камионoт низ Белгија, откако беше објавено дека тоа е земјата од која камионот влегол во Велика Британија.

Ерик Ван Дајс, портпарол на белгиското федерално обвинителство, рече дека најверојатно камионот отпловил кон Велика Британија од пристаништето Зебригж.

Откако беше пронајден од британската полиција, камиот под тешка придружба ја напушти индустриската област Вотерглејд во Есекс, на безбедна локација во близина на Тилбери, каде ќе бидат извадени телата на загинатите.

Станува збор за приколка-ладилник, што ја отвора можноста дека луѓето замрзнале додека камионот ги пренесувал за Британија.

Каминот марка „сканија“ е со бугарски регистерски ознаки, но бугарското Министерство за надворешни работи соопшти дека е малку веројатно оти загинатите се бугарски државјани. Бугарскиот премиер Бојко Борисов објасни дека камионот во 2017 година бил регистриран во Бугарија од државјанка на Ирска, по што веќе не се вратил во оваа земја.

Полицијата верува дека камионот во Есекс пристигнал со траект од Северна Ирска.

„Веруваме дека камионот го напуштил пристаништето веднаш по 1:05. Возачот на камионот, 25-годишник од Северна Ирска, останува во притвор под сомнение за убиство”, стои во полициското соопштение.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Моментот кога камионот со 39 мртовци пристигнува на својата дестинација

Објавено пред

Надзорни камери го регистрирале моментот кога камионот во кој беа пронајдени 39 мртви тела, стигнал на дестинацијата во индустриска зона на англискиот град Есекс.

Камионот бил снимен од камери на објект во Индустрискиот парк Вотерглејд, а снимката прикажува како камионот минува низ индустрискиот комплекс само половина час пред амбулантата да ги открие мртвите тела на 38 возрасни лица и еден тинејџер.

Камионот марка „сканија“ потекнува од Бугарија, но според досегашните информации, сопственикот е од Северна Ирска. Возилото влегло во Велика Британија пред еден ден, преку пристаништето Холихед.

Станува збор за приколка-ладилник, што ја отвора можноста дека луѓето замрзнале додека камионот ги пренесувал за Британија.

Возачот на камионот, според информациите што им се достапни на британските медиуми, е 25-годишник од Северна Ирска и е уапсен.

Британската полиција попладнево објави дека камионот во Велика Британија влегол од Белгија.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Објавен идентитетот на возачот на камионот во кој беа пронајдени 39 лешeви

Возачот на камионот кој беше уапсен откако во приколката на товарното возило во Есекс, Англија беа пронајдени 39 безживотни тела...

Европа4 часа

Борисов: Камионот со 39 безживотни тела не бил во Бугарија од 2017

Починатите лица пронајдени во камион во Велика Британија не можеле да се качат во Бугарија, бидејќи возилото не влегло во...

Топ5 часа

Скопјанец тешко повреден откако паднал од петтиот кат на зграда во Аеродром

Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во раните утрински часови на 22. октомври во полиција...

Македонија6 часа

Заев: Јас ќе бидам кандидат за премиер и ќе ја водам кампањата

Јас ќе ја водам кампањата и ќе бидам канидидат за премиер, изјави првиот човек на Владата, Зоран Заев. Одговарајќи на...

Македонија8 часа

Европскиот Парламент утре ќе гласа за резолуцијата со која го поддржува проширувањето на ЕУ

Европскиот Парламент ќе гласа утре за резолуцијата со која целта е да се осуди одложувањето на пристапните преговори на Македонија...

Македонија10 часа

Мицотакис: Преспанскиот договор е нагативен за нас, но ја поддржуваме европската перспектива на Западен Балкан

Грција ја поддржува европската перспектива на земјите од Западен Балкан, не само затоа што тоа ќе биде фактор за стабилност...

Европа11 час

Јункер во последниот говор: Чувај се Европо и бори се против национализмот

Претседателот на Европската Комисија во заминување, Жан Клод-Јункер предупреди дека Европа слабее демографски, економски и политички, како и дека самата...

Македонија12 часа

Уште четири земји треба да го ратификуваат протоколот за НАТО

Владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија преку соопштение информира дека преостануваат ратификации од уште четири земји членки, до официјално пристапување во НАТО....

Македонија13 часа

Независната пратеничка група ја поздрави одлуката на САД за ратификација на протоколот за НАТО

Независната пратеничка група од ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија упати благодарност до амбасадорката на САД во земјава, Кејт Мари...

Македонија13 часа

Европарламентот со вонредна резолуција повторно ќе бара преговори со Македонија

Европскиот Парламент денеска на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за...

Македонија13 часа

Сончево и топло со температура до 30 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб ветер од источен правец. Минималната температура ќе се движи од 1...

Свет1 ден

Пропадна планот на Џонсон за брегзитот

Британските законодавци го одобрија предлог-законот на премиерот Борис Џонсон за брегзитот, но одбија да биде усвоен во рок од три...

Свет1 ден

(Видео) Путин и Ердоган го објавија планот за Сирија

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, по средбата со рускиот претседател Владимир Путин, која траеше повеќе од шест часа, соопшти...

Македонија1 ден

Одобрени 60 милиони денари за чистење на линданот во ОХИС

Владата на денешната 160-та редовна седница донесе одлука за одобрување 60.000.000 денари од буџетот за 2019 година за чистење на...

Македонија1 ден

САД го ратификува протоколот за членство на земјата во НАТО

Сенатот на САД попладнево го изгласа протоколот за членство на Македонија во НАТО. За протоколот гласаа 92 сенатори, а двајца...

Топ1 ден

Момче од Швајцарија повредено при пад на Матка

Изутринава, во 8.40 часот, од Ургентниот цетар при комплексот клиники „Мајка Тереза“ било пријавено дека вчера со тешки телесни повреди...

Македонија1 ден

Одбиени барањата на Јанева и Боки 13 за укинување на притворот

Основниот кривичен суд Скопје ги одби барањата за укинување на мерката притвор на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и...

Македонија1 ден

Вучиќ: Дали за косовското прашање ќе добиеме гаранции од ЕУ какви што доби Северна Македонија?

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за австрискиот весник „Стандард“ ја исклучи можноста Белград да го признае Косово во актуелните...

Македонија1 ден

(Видео) Нови вработувања и подобри услови за истражувачка работа бараат од Институтот за хемија

Создаваме способни оформени кадри кои заминуваат во странство бидејќи со години не се овозможуваат вработувања на млади соработници, уловите за...

Македонија1 ден

Ѓоко Поповски повторно доби 9 години затвор за набавката на полициски возила

Судијката Добрила Кацарска попладнево повторно го осуди на казна затвор од 9 години поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, откако...

Досие