Контакт

Свет

(Видео) Тестиран првиот лет во историјата од Њујорк до Сиднеј без прекин

Објавено пред

Авион на австралискиот авиопревозник по 19 часа и 16 минути лет, утрово успешно слета во Сиднеј. Тоа беше прв нон-стоп лет од Њујорк до Сиднеј и прв тест како толку долги летови влијаат на човечкото тело.

Квантас QF 7879 со 49 патници, полета од аеродромот во Њујорк „Џон Ф. Кенеди“ во петокот ноќта и по изминати 16.200 километри, утрово слета на сиднејскиот аеродром „Кингсфорд Смит“.

Следниот месец, компанијата планира да тестира нон-стоп лет од Лондон до Сиднеј.

Ниту еден комерцијален лет досега немал толку долга рута на летање без прекин, со патници и багаж.

Квантас го пренамени новиот Боинг 787-9 „Дримлајнер“ за долг лет со максимално гориво и помал број патници, ограничен багаж и без карго, за да овозможи авионот да лета без прекин.

Свет

Исламски џихад објави прекин на огнот, но Израел продолжува со нападите

Објавено пред

Екстремистичката група Исламски џихад соопшти дека е постигнат договор за прекин на огнот по дводневните тешки борби со Израел, во кои загинаа најмалку 32 Палестинци.

Портпаролот Мусаб ал-Берим вели дека договорот за посредување на Египет стапил на сила во 5:30 часот по локално време утрово, што Израел не го потврди веднаш, пренесува АП.

Берим рече дека прекинот на огнот се заснова на список на барања што неговата група ги поднела доцна во средата, вклучително и запирање на израелските убиства на лидерите на групата.

Борбите избувнаа рано во вторникот, откако Израел уби висок командант на екстремистичката група.

Само неколку часа откако Исламистички џихад најави прекин на огнот, Израел предупреди дека ќе продолжи да ги напаѓа екстремистите.

Израелскиот министер за надворешни работи Израел Кац изјави дека неговата земја има намера да продолжи со политиката на целни напади во Газа.

Борбите избувнаа рано во вторникот, откако Израел уби еден виш командант на екстремистичката група Исламски џихад, спроведувајќи дводневен круг на насилство, пренесува АП.

Кац за Израелското воено радио утрово изјави дека Израел има намера да продолжи со својата насочена политика на целни убиство.

„Израел ќе му наштети на секој што се обидува да му наштети“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Европа

Туск: Русија е стратешки проблем, а не партнер

Објавено пред

Претседателот на Европскиот совет во заминување, Доналд Туск, рече дека ги уверил водачите на ЕУ оти Русија е стратешки проблем, а не стратешки партнер.

„Морав постојано, скоро секоја недела, да ги потсетувам другите дека Русија не е наш стратешки партнер, туку стратешки проблем. Јас дури бев етикетиран како мономан, бидејќи бев толку фокусиран на оваа тема“, изјави Туск во говор на Универзитетот во Бриж.

Според него, целта му била да се одржи европското единство, за кое агресивната политика на Кремљ била главен предизвик.

„Бев и сè уште сум убеден дека оваа игра не се однесува само на иднината на независноста на Украина и безбедноста на централна Европа, туку и суверенитетот на Европа како политички субјект. И воопшто не се сомневам дека стратешката цел на Владимир Путин не е само да ја врати контролата врз териториите на СССР, туку и систематски да ја ослабне ЕУ со создавање на внатрешни поделби“, рече Туск.

Тој додаде дека неговите напори на крајот се исплателе бидејќи единството на ЕУ се зајакнува преку санкциите кон Русија.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Ердоган разочаран од одлуката на САД да го признае геноцидот врз Ерменците

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека неговата земја е „длабоко повредена“ со резолуцијата на Претставничкиот дом на Соединетите Држави, која масакрите врз Ерменците извршени од Турците пред повеќе од 100 години ги призна како геноцид.

Овој потег беше јасен приговор за Турција поради нејзината инвазија во северна Сирија, проценува АП.

Ердоган на прес-конференција во Белата куќа рече дека мерката потенцијално може да фрли длабока сенка на нивните билатерални односи.

Историчарите проценуваат дека до 1,5 милиони Ерменци биле убиени меѓу 1915 и 1917 година, а многу научници сметаат дека тоа е прв геноцид во 20 век. Турција ја оспорува таа дефиниција.

Ердоган рече дека носителите на одлуките за настанот пред 104 години треба да бидат историчари, а не политичари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Нападнати двајца новинари во близина на угостителски објект во Скопје

Двајца новинари синоќа биле физички нападнати од страна на неколку 20-годишни лица. Од МВР информираа дека нападот се случил на...

Македонија15 минути

Сведочење на полицаец: Проверив 78 луѓе од Избирачкиот список, ниту еден не беше на пријавената адреса

Полицаецот Агрон Кранлиевски од Ресен во предметот „Титаник“ на СЈО, сведочеше дека во 2012 година правел проверки на живеалишта на...

Македонија35 минути

Контрола на автобуси и комбиња во Тетово – 14 возеле патници со неисправни сопирачки, 8 без технички преглед

Вчера во Тетово била спроведена акциска контрола за техничка исправност на возилата кои вршат јавен превоз на патници, најмногу автобуси...

Македонија44 минути

Заев заедно со Мицотакис и Борисов учествува на самит во Солун

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска учествува на годинашниот самит во Солун, кој е под покровителство на претседателот на Република...

Свет1 час

Насилството во Хонгконг ескалира: Демонстрантите со стрели ги гаѓаат полицајците

Полицијата во Хонгконг соопшти денеска дека демонстрантите со стрели ги гаѓале полицајците кои патролирале во близина на Политехничкиот универзитет, а...

Европа2 часа

(Видео) Вонредна состојба во Венеција

Италијанската влада денеска ќе прогласи вонредна состојба поради поплавата во Венеција со цел што побргу да се мобилизираат средства за...

Македонија3 часа

Едно од девет возрасни лица во Северна Македонија има дијабетес

Во Северна Македонија едно од девет возрасни лица има дијабетес или околу 175 илјади луѓе, објави Асоцијацијата за детски дијабетес на...

Регион13 часа

Полициско куче откри рекордна количина хероин во Словенија, вредна речиси 90 милиони евра

Словенечката полиција и цариниците заплениле 730 килограми хероин во пристаништето Копер, што е најголема количина хероин запленета во историјата на...

Свет14 часа

(Видео) Трамп: Се обидуваат да ме спречат

Ова е најголема измама во историјата на американската историја, порача американскиот претседател Доналд Трамп, во врска со почетокот на јавните...

Македонија15 часа

(Видео) Пендаровски: Реформите се потребни за да ја вратиме довербата на граѓаните

Функционалната правна држава е основен услов за опстанок на поредокот и неговиот одржлив развој. Реформите во сферата на владеењето на...

Регион15 часа

Страшна сообраќајна несреќа во Словачка, најмалку 12 загинати и 20 повредени

Најмалку 12 лица, од кои четири деца, загинаа денеска во судир на автобус и камион во западниот дел на Словачка....

Македонија16 часа

(Видео) Заев-Мас: Да се изнајде начин што побрзо до позитивна одлука за Северна Македонија

Претседателот на Владата, Зоран Заев и министерот за надворешни работи на СР Германија, Хајко Мас изразија жалење за одлуката на...

Македонија19 часа

„Никофон“ платил 1.800 место 5.000 денари за квадрат за гаражата кај „Аутомакедонија“, Центар бара раскинување на договорот

Заедно со граѓаните до крај ќе се бориме кај „Аутомакедонија“ да не се изгради катна гаража, туку парцелата да им...

Македонија21 час

(Видео) Зеќир Рамчиловиќ изгласан за потпретседател на Собранието

Со 62 гласа „за“, 16 „против“ и без воздржани, пратеникот Зеќир Рамчиловиќ е изгласан за потпретседател на Собранието. За оваа...

Македонија23 часа

Во Швајцарија уапсени членови на „Пинк Пантер“, меѓу кои и еден Македонец, ограбиле златарница

Швајцарската полиција уапси двајца црногорски државјани, двајца германски државјани, едно лице од Босна и Херцеговина и едно од Северна Македонија...

Македонија23 часа

Груевски нема да одговара за „Траeкторија“ поради застареност на делото

Експремиерот во бегство, Никола Груевски, нема да одговара за кривичното дело во предметот „Траекторија“, кое се однесува на изградбата на...

Македонија1 ден

Закажано првото рочиште за „Рекет“

Првото рочиште за предметот „Рекет“, во кој се обвинети Бојан Јовановски – Боки 13, поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, и...

Македонија1 ден

Заев: „Југохром“ ќе биде затворен додека не се стават филтрите

„Југохром,“ додека не се стават филтрите, нема да функционира, истакна премиерот Зоран Заев пред вчерашната владина седница во Тетово зборувајќи...

Европа1 ден

(Видео) Венеција под вода, регистриран вториот најголем бран во историјата

Венеција е погодена од вториот најголем бран на плима во историјата, кој ја поплави историската базилика и многу од градските...

Македонија1 ден

Игор Јанушев ќе биде шеф на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб...

Досие