Контакт

Свет

(Видео) Торнадa беснеат во Америка, куќите останаа без покрив

Објавено пред

Невреме и торнадо го погодија северниот дел на САД, а во близина на аеродромот во Тулса, Оклахома, најмалку едно лице беше повредено и повеќе од 10 дома беа оштетени.

Торнадото не го оштети аеродромот, но патниците беа одведени во засолништа за половина час, а многу летови беа одложени или откажани, објави АП.

Еден човек доби повреди кога врз него паднало дрво за време на бурата, а неговата состојба засега не е позната.

Бурите може да предизвикаат торнада и поплави во делови од Арканзас, Илиноис, Канзас, Мисури и Оклахома.

Во невремето што ги погоди камперите во областа Хикори во Мисури во неделата, седум лица беа повредени, од кои четворица беа хоспитализирани. Во Оклахома, меѓудржавниот автопат во Ел Рено, 40-ина километри западно од Оклахома Сити, беше затворен поради поплавите.

Во Ел Рено и Стилвотер, каде што се наоѓа и Државниот универзитет, спасувачите ги извлекуваа луѓето од своите домови.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Снежна бура во Франција: Еден загинат, 300 000 домови останаа без струја, сообраќајот во колапс

Објавено пред

Железниќкиот сообраќај е во колапс, а 300.000 домаќинства останаа без електрична енергија заради ненадејната снежна бура во југоисточна Франција. Едно лице загина, при обид да отстрани паднато дрво на патот, при што врз него паднало друго дрво, соопштија властите во регионот Роне-Алп.
        
Без струја останаа жителите на четири области на југоистокот на земјата, соопшти електродистрибуционата компанија „Енедис“.
        
„Нашите екипи се на терен, а ситуацијата постојано се менува“, се вели во соопштението.
        
Метеоролошката служба предвидува формирање на снежна покривка висока 20 сантиметри во пониските предели и до 30 сантиметри во повисоките области.

Прикажи повеќе...

Свет

Полската полиција евакуираше училиште и зграда откако пронајде експлозив во стан

Објавено пред

Според полското радио „РМФ ФМ“, една 11-катна зграда и блиското училиште во полскиот град Плок биле евакуирани откако полицајците откриле неидентификуван експлозив во еден од становите за време на полициската операција.

Извештаите посочуваат дека човекот кој го поседува станот каде што биле пронајдени експлозивите бил приведен пред почетокот на операцијата.

Во моментот, полицијата го транспортира експлозивот во лабораторија за да го идентификува агенсот користен за нивно создавање. Нема официјални информации за тоа какви планови имал осомничениот за експлозивите.

Прикажи повеќе...

Свет

Британската полиција го истражува нападот врз секретарот за правда на Хонг Конг

Објавено пред

Полицијата во Велика Британија соопшти дека почнала истрага за наводниот напад врз секретарот за правда на Хонг Конг, Тереза ​​Ченг, во Лондон. Според полицијата, досега немало апсења во врска со инцидентот, пренесува „Спутник“.

„Жената беше донесена во болница од Лондонската амбулантска служба и има повреда на раката. Во тек се истраги за да се утврдат целосните околности на инцидентот“, соопшти полицијата.

Ченг, кој пристигна во Велика Британија за да присуствува на настан посветен на промовирање на улогата на Хонг Конг како центар за разрешување спорови и склучување договори, беше мета на демонстранти во четвртокот, кои извикуваа „Убиец!“ и „Засрами се!“. Пекинг претходно ја обвини Велика Британија за поттикнување немири по инцидентот во кој секретарот за правда на Хонг Конг беше нападнат од маскирани демонстранти во Лондон. Кина остро го осуди инцидентот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

Мајката на Пино: Го убиле и го оставиле животни да го јадат

Да не бевте вие, немаше да бидеме тука. Тие четири коски што останаа и тие немаше да се најдат. Моето...

Европа21 минута

Снежна бура во Франција: Еден загинат, 300 000 домови останаа без струја, сообраќајот во колапс

Железниќкиот сообраќај е во колапс, а 300.000 домаќинства останаа без електрична енергија заради ненадејната снежна бура во југоисточна Франција. Едно...

Свет40 минути

Полската полиција евакуираше училиште и зграда откако пронајде експлозив во стан

Според полското радио „РМФ ФМ“, една 11-катна зграда и блиското училиште во полскиот град Плок биле евакуирани откако полицајците откриле...

Свет1 час

Австралиска авиокомпанија постави нов рекорд за најдолг комерцијален лет

Австралиската компанија „Кантас“ го урна светскиот рекорд за најдолг непрекинат комерцијален лет во историјата. Растојанието од Лондон до Сиднеј (17.800...

Регион2 часа

Поради говор на омраза, исклучени осум члена на ХДЗ во Хрватска

Судот на честа за Градскиот комитет на Загреб синоќа донесе одлука од партијата ХДЗ да исклучи осум члена поради говор...

Свет3 часа

Иранскиот врховен водач помилува 3.500 затвореници

Иранскиот врховен водач, ајатолахот Али Хамнеи, помилува илјадници затвореници вклучувајќи 32 активисти и други обвинети за загрозување на безбедноста. Веб-страницата...

Свет4 часа

(Видео) Крвав напад во САД: Убиени двајца ученици, 16-годишниот напаѓач си пукал во главата

Двајца ученици загинаа во нападот што се случи вчера во средното училиште „Саугус“ во калифорнискиот град Санта Кларита.Напаѓачот е 16-годишен...

Македонија15 часа

Заев: Мицотакис ќе се бори да добиеме датум за преговори

Премиерот Зоран Заев во рамките на Самитот во Солун попладнево се сретна со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. По средбата, Заев...

Македонија17 часа

(Видео) Мицкоски до наставниците: Заев не ви додава, туку ви одзема од платите кои чесно ги заработувате

„Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја...

Култура17 часа

Дорфулија од „Медена земја“ меѓу десетте најатрактивни европски локации за филм

Дорфулија од „Медена земја“ се најде меѓу десетте најатрактивни европски локации за филм. Изборот за најдобра локација сè уште трае...

Економија18 часа

Собранието изгласа минималната плата да биде 14.500 денари

Со 59 гласови ЗА, пратениците попладнево ги изгласаа измените во Законот за минимална плата, со што дадоа зелено светло таа...

Регион18 часа

Хан: Вучиќ ми кажа дека е демотивиран по блокадата на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Европскиот комесар за проширување во заминување, Јоханес Хан, вели дека српскиот претседател Александар Вучиќ му кажал дека по блокирањето на...

Македонија21 час

Обвинителството: Случајот со катната гаража на „Никофон“ е во предистражна постапка

Случајот за кривичната пријава во врска со катната гаража, што „Никофон“ треба да ја гради кај „Аутомакедонија“, сè уште е...

Свет23 часа

Од Лондон до Сиднеј за 19 часа: се реализира најдолгиот лет во историјата

Водечката австралиска авиокомпанија „Кантас“ по еден месец од рекордно долгиот лет меѓу Њујорк и Сиднеј, планира пробен 19-часовен непрекинат лет...

Македонија1 ден

Нападнати двајца новинари во близина на угостителски објект во Скопје

Двајца новинари синоќа биле физички нападнати од страна на неколку 20-годишни лица. Од МВР информираа дека нападот се случил на...

Македонија1 ден

Сведочење на полицаец: Проверив 78 луѓе од Избирачкиот список, ниту еден не беше на пријавената адреса

Полицаецот Агрон Кранлиевски од Ресен во предметот „Титаник“ на СЈО сведочеше дека во 2012 година правел проверки на живеалишта на...

Македонија1 ден

Контрола на автобуси и комбиња во Тетово – 14 возеле патници со неисправни сопирачки, 8 без технички преглед

Вчера, во Тетово, била спроведена акциска контрола за техничка исправност на возилата што вршат јавен превоз на патници, најмногу автобуси...

Македонија1 ден

Заев заедно со Мицотакис и Борисов учествува на самит во Солун

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска учествува на годинашниот самит во Солун, кој е под покровителство на претседателот на Република...

Свет1 ден

Насилството во Хонгконг ескалира: демонстрантите со стрели ги гаѓаат полицајците

Полицијата во Хонгконг соопшти денеска дека демонстрантите со стрели ги гаѓале полицајците што патролирале во близина на Политехничкиот универзитет, а...

Европа1 ден

(Видео) Вонредна состојба во Венеција

Италијанската влада денеска ќе прогласи вонредна состојба поради поплавата во Венеција со цел што побргу да се мобилизираат средства за...

Досие