Контакт

Свет

(Видео) Трамп: Мора да се направи нешто со омразата во САД, вооружени чувари во црквите и синагогите се опција

Објавено пред

По вооружениот напад во синагогата во американскиот град Питсбург, се огласи американскиот претседател, Доналд Трамп, кој изјави дека е ужасно тоа што се случува во Америка поради омраза. Тој порача дека итно мора да се преземе нешто и дека вооружени чувари во секоја црква и синагога се некаква опција.

Трмп во своето обраќање во воздушната база Ендрус порача дека насилството мора да престане и дека исходот од нападот можеби би бил поинаков ако во синагогата бил присутен вооружен чувар, пренесе АП. Трамп го предложил тоа како добра идеја за сите цркви и синагоги.

Според него сторителите на вакви дела би требало да се казнат со смртна пресуда.

Во вооружниот напад во синагогата животот го загубија најмалку осум луѓе, а тројца полицајци беа ранети. Напаѓачот беше ранет во престрелката со полицијата, по што беше уапсен.

Европа

Штрахе доби нова работа – од политика во бизнис со недвижнини

Објавено пред

Поранешниот австриски вицеканцелар Хајнц Кристијан Штрахе, кој беше принуден да си даде оставка од сите политички функции поради аферата „Ибица“, ќе има нова работа од септември.

Тој ќе работи со недвижнини.

Според Oe24, Штрахе ќе биде вработен во компанијата „K.Y.A.T.T.“ од Баден, која е во сопственост на поранешниот генерален секретар на австриската Партија на слободата (ФПО), Зигмунд Калбахер, кој според извештаите на медиумите, пред неколку години започнал со купување и реновирање на хотели во Австрија.

Прикажи повеќе...

Европа

Ден на жалост во Полска поради жртвите од удар на гром на Татрите

Објавено пред

Најмалку пет лица загинаа, а над 100 се повредени при удар на молња на планинскиот венец Татри во невремето кое ја зафати Полска, соопшти премиерот Матеуш Моравијецки.

Молњата погодила група планинари кои биле на врв на планинскиот венец Татри, кој се наоѓа на границата меѓу Полска и Словачка.

На полска страна загинаа четири лица, меѓу кои две деца, додека едно лице загина на словачката страна на планината.

Очевидци велат дека бурата над планинскиот врв се создала одеднаш, после сончево утро.

„Никој не очекувал така нагло да избие силна бура“, истакна полскиот премиер.

Во невремето повредени се над 100 лица, а на терен се наоѓаат четири хеликоптери, јави Би-би-си.

Најсилниот удар на молњата се случи на врвот на Гевонт, каде таа погодила во 15 метри висок метален крст.

Прикажи повеќе...

Свет

Три питбула растргнале девојче додека си играло на улица

Објавено пред

Деветгодишната Ема Хернандез почина во Детроит откако била нападната  од три питбула.

Девојчето си играло на улица, а откако се случил нападот, сведоците се обиделе да и ’помогнат. Едниот дури пукал кон кучињата.

„Фрлив тула на едно куче“, изјавил еден од очевидците, Едвард Круз, за „Си-ен-ен“.

Сосетката Дебора Голден, која  исто така живее во соседството,  ги слушнала криковите на девојчето. Откако ги видела трагите на каснување на вратот, таа и нејзиниот татко се обиделе да ја реанимираат.

За жал, Ема починала на патот кон болницата.

Сопственикот на кучето (33) е во притвор, но полицијата не го навела неговото име ниту го обвинила за нешто. Неговите кучиња биле однесени во Центарот за заштита и контрола на животните во Детроит каде што најверојатно ќе бидат евтанизирани.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Судењето за „Титаник“ одложено за 4. септември

По паузата на денешното рочиште за предметот „Титаник“, судијата Осман Шабани ја одложи главната расправа за четврти септември. Обвинителката Лиле...

Македонија30 минути

Никој не се појави на судењето за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Судијката Даниела Алексовска Стојановска, го одложи првото рочиште за предметот на СЈО „Талир 2“ за незаконската градба на седиштето на...

Македонија46 минути

Дангов: Лиле Стефанова да биде изземена од „Титаник“ поради притворот на Јанева

На денешното рочиште за предметот „Титаник“ на СЈО, адвокатот Димитар Дангов побара да биде изземена обвинителката Лиле Стефанова од застапување...

Европа2 часа

Германија ги зголемува резервите со таблети јод во случај на нуклеарен инцидент

Германските власти го зголемуваат снабдувањето со таблети јод што ќе може да им помогнат на граѓаните во случај на нуклеарен...

Свет2 часа

Додека Амазонија гори, Болсонаро го нападна светот: „Не мешајте се во внатрешни работи“

Во екот на зголемена меѓународна критика за пожарите што беснеат во Амазонија, бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека е можно...

Регион2 часа

(Видео) Се заглави рингишпил во Биоград, пожарникарите еден и пол час ги спасувале децата

Поради дефект, се заглави рингишпилот „Скај флаер“ во Биоград во Далмација по што пожарникарите еден и пол час ги спасувале...

Свет3 часа

Навални излезе од притвор

Портпаролката на Алексеј Навални, Кира Јармиш, на „Твитер“ соопшти дека рускиот опозициски лидер по 30 дена, излегол од притвор откако...

Свет4 часа

Туристите честа цел на крадците во Барселона, само годинава имало над 5.000 насилни грабежи

Од почетокот на годинава имало 5.331 насилен грабеж во Барселона, што е 30 проценти повеќе во однос на истиот период...

Македонија14 часа

Заев: Ова се мачни и тешки случаи, но секој што се огрешил треба да одговара

Горди сме дека како власт овозможивме услови независниот правосуден систем да работи и да го врати владеењето на правото, изјави...

Македонија16 часа

Жалбата на Јанева одбиена од судот, обвинителката останува во притвор

Кривичен совет од тројца судии ѝ ја одбил жалбата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за определениот 30-дневен притвор, потврдија...

Европа18 часа

Макрон: Нема време за нов договор, Британија ќе стане вазал на САД

Францускиот претседател Емануел Макрон непопустливо му порача на британскиот премиер Борис Џонсон дека нема доволно време да се преговара за...

Топ23 часа

2019 е најцрна година на патиштата во земјата – за шест месеци загинале 70 лица

Декларативни заложби, намален интизитет на активности и реформи, никакви суштински и системски промени. Искршени возила, семејства што живеат во трагедии...

Топ24 часа

(Видео) Очевидци раскажуваат: Возачот се обиде да го изгасне пожарот во автобусот, но огнот бргу се ширеше

Двокатниот автобус со број 5 на ЈСП, кој гореше во близината на Oпштината Ѓорче Петров, се запалил пред автосервис. Возачот...

Македонија1 ден

Фатиме Фетаи: Секој што згрешил мора да одговара

„Никој не е недопирлив“, вели обвинителката Фатиме Фетаи по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и приведувањето на шефицaта на...

Македонија1 ден

(Видео) Се запали автобус на ЈСП во Ѓорче Петров, нема повредени патници

Автобус на ЈСП со број 5 утрово се запали во близина на Општината Ѓорче Петров. Од ЈСП информираат дека при...

Македонија1 ден

СДСМ: Правната држава функционира, законите важат за сите

Правната држава функционира, а законите важат за сите еднакво, коментира СДСМ преку соопштение кога вчера беше приведена специјалната обвинителка во...

Свет1 ден

Во Тексас извршена смртна казна, осуденикот тврдел дека е невин

Во Тексас е извршена смртна казна над Лери Сверинген (48), кој беше осуден на смртна казна во 2000 година за...

Македонија1 ден

„Ла Верита“: Катица Јанева е осудена да стане громобран за сите судии и политичари вклучени во системот за изнуда

Италијанскиот весник „Ла Верита“ најавува дополнителни докази кои потврдуваат директна контрола од страна на државниот врв врз активностите за изнудувањето...

Европа1 ден

Меркел и Џонсон се уверени дека ќе се најде решение за брегзитот

Британскиот премиер, Борис Џонсон, и германската канцеларка, Ангела Меркел, во Берлин изјавија дека се убедени дека ќе се најде решение...

Македонија2 дена

(Видео) Русковска: Не би барала притвор за Јанева без доволно докази

Обвинителката Вилма Русковска по одлуката на судот да ѝ одреди 30-дневен притвор на Катица Јанева, вели дека нејзината колешка претхдно...

Досие