Контакт

Свет

(Видео) Трет разорен земјотрес што се случува на ист ден во Мексико – еден човек загина, оштетени згради и исплашени луѓе на улиците

Објавено пред

Во вчерашниот земјотрес во Мексико загинало едно лице, покажуваат првичните податоци. Локалните сеизмолози јавуваат дека неговата магнитуда била 7,7 степени според Рихтеровата скала. Во земјотресот оштетени се згради, нема струја, а многу жители на Мексико Сити привремено ги напуштија своите домови поради безбедност.

dobivaj vesti na viber

Епицентарот на земјотресот бил на брегот на Тихиот Океан, а во тек е потрага по преживеани под урнатините.

Според извештаите на локалните медиуми, неколку станбени згради биле оштетени по земјотресот, кој се случил вчера во 13.05 часот по локално време, а сеизмички аларм бил вклучен во главниот град на Мексико точно на годишнината од двата претходни разорни земјотреса, пренесува „Ројтерс“.

Едно лице загина во пристаништето Манзанило во Тихиот Океан кога врз него се урнал покривот на стоковна куќа, соопштија мексиканските власти.

Властите исто така пријавија штета на неколку болници во западната држава Мичоакан во близина на епицентарот, кој беше во ретко населен дел на Мексико. Едно лице е повредено од паѓање стакло во една од болниците, соопшти владата.

Снемало струја во некои делови од градот во Мексико Сити, на речиси 400 километри од епицентарот. Националното претпријатие за електрична енергија објави дека прекините во снабдувањето погодиле 1,2 милион корисници.

Во соопштението на Американскиот центар за геолошки истражувања (USGS) потврдено е дека епицентарот на земјотресот бил на 37 километри југоисточно од Аквила во близина на границата со државите Колима и Мичоакан и на длабочина од 15,1 километри.

Земјотресот се случи неколку минути по огласувањето на предупредувачките сирени, а помалку од еден час по симулирањето на алармот за земјотрес, на годишнината од двата разорни земјотреса што се случија пред 5 и пред 37 години на ист ден, 19 септември.

Илјадници луѓе загинаа во земјотресот на 19 септември 1985 година, а повеќе од 350 загинаа во земјотресот на 19 септември 2017 година.

Свет

Бајден: Ураганот Јан предизвика најголема штета досега

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден изјави денеска дека ураганот Јан на Флорида предизвикал штета, која веројатно е меѓу најголемите во историјата и нареди да се преземат сите можни активности за да се спасат човечки животи.

dobivaj vesti na viber

„Штетата предизвикана од ураганот се утврдува“, изјави Бајден пред новинарите, пренесе „Ројтерс“.

Ураганот денеска продолжи кон Јужна Каролина откога вчера ја погоди Флорида кога загинаа 19 лица, а бил проследен со обилни дождови, кои предизвикаа катастрофални поплави и прекин на електричната енергија во американската сојузна држава.

Прикажи повеќе...

Европа

Џонсон до Путин: Вашиот говор е срамота

Објавено пред

На денешиот говор на Владимир Путин реагира и Борис Џонсон, поранешниот премиер на Велика Британија. Тој го опиша говорот на Путин, кој претходно денеска најави формална анексија на четири украински територии, како измама и срам.

dobivaj vesti na viber

„Владимире Путин, твојот говор е измама и срам. Светот никогаш не смее да ги прифати твоите лажни референдуми или твојот суров и незаконски обид за колонизација на Украина. Ние стоиме со народот на Украина и ќе го поддржуваме без двоумење додека нивната земја не биде целосно слободна“, напиша Џонсон на „Твитер“.

Прикажи повеќе...

Свет

Захарова: Гутереш ги надмина своите овластувања

Објавено пред

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, ја коментира изјавата на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, дадена како резултат од референдумот во регионите ДНР, ЛНР, Запорожје и Херсон.

dobivaj vesti na viber

„Во овој случај Гутереш очигледно не само што ги пречекори своите овластувања туку, всушност, се солидаризира со колективниот Запад, уште еднаш прибегнувајќи кон селективен пристап во толкувањето на настаните“, рече портпаролката.

Захарова додаде дека „директните напади на генералниот секретар на ОН врз фундаменталното право на луѓето од регионите ДНР, ЛНР, Херсон и Запорожје на самоопределување е уште еден пример за лицемерство и очигледни двојни стандарди“.

„Сметаме дека е неприфатливо генералниот секретар на ОН да се претвора во инструмент за пропаганда и притисок врз земјите членки, иако треба да се води од Повелбата на ОН“, заклучи таа.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, претходно изјави дека пристапувањето на ДНР, ЛНР, Херсон и на Запорожје не може да биде прифатено во Русија бидејќи, според него, референдумите не може да се сметаат за вистински израз на волјата на народот бидејќи тие се одржаа надвор од правната рамка на Украина и на територијата што е контролирана од страна на Русија.

Тој истакна дека секоја анексија на територијата на една држава е кршење на Повелбата на ОН и на меѓународното право.

Според него, Русија како една од петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН има посебна одговорност за почитување на Повелбата на ОН.

„Секоја одлука за анексија на регионите Донецк, Луганск, Херсон и Запорожје во Украина нема да има правна сила и заслужува осуда“, нагласи генералниот секретар.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Груби: На Али Ахмети му треба народот, на народот му треба Али Ахмети

Вицепремиерот Артан Груби денеска изјави дека ДУИ може да функционира и без него. Оваа негова изјава дојде откако лидерот на...

Европа13 часа

Медведев: Голема Русија повторно се раѓа

Заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, се огласи по потпишувањето на указот за пристапување на четирите окупирани украински...

Европа14 часа

Зеленски: Подготвени сме за дијалог, но со друг претседател на Русија

Во Украина денеска се одржа итен состанок на Советот за национална безбедност, а претседателот на Украина, Володимир Зеленски, по состанокот...

Топ15 часа

Почина 55-годишен скопјанец, со велосипед удрил во запрено товарно возило

Денеска (30.9.2022), во 13.20 часот, во СВР Тетово е пријавено дека на автопатот Тетово – Скопје, во непосредна близина на...

Свет17 часа

(Видео) Путин ја објави анексијата на четирите украински региони: Народот одлучи

Знаете дека референдуми се одржаа во Доњецк, Запорожје, Херсон и Луганск. Гласовите се преброени и народот дефинитивно одлучил, без никакво...

Економија18 часа

(Видео) Фирмите што ги нуди Мицкоски да ги достават понудите до среда, порача директорот на ЕСМ

Фирмите што ги нуди лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, да ги достават понудите до среда, порача на прес-конференција генералниот директор...

Македонија18 часа

(Видео) Мицкоски: Го повикувам Ковачевски да не дезертира од дуел, како што тоа вообичаено го прави во својот живот

При денешната посета на општина Јегуновце, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р. Христијан Мицкоски, истакна дека владата и Ковачевски повторно молчат...

Македонија18 часа

Груби: ДУИ може без мене, нема раскол во партијата

Вицепремиерот Артан Груби, смета дека ДУИ може да функционира и без него. Ова доаѓа откако лидерот на оваа партија, Али...

Македонија19 часа

Именуван нов заменик-градоначалник на град Скопје

На позицијата заменик градоначалник на Град Скопје е именуван Александар Трајановски. Александар Трајановски доаѓа од приватниот сектор и беше избран...

Македонија21 час

Захариева: Одамна антибугарскиот бран стана антиевропски

Антибугарскиот бран во Македонија одамна се претвори во антиевропски. Граѓаните на Северна Македонија до ден денес се жртви на комунистичката...

Македонија21 час

„Огнените“ од ДУИ по средбата со Ахмети остануваат на ставот за промена во извршната власт

Група функционери и активисти на ДУИ од таканаречената „Огнена група“ предводени од градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, и чаирскиот огранок...

Свет23 часа

Амбасада на Русија: САД не треба да се сомневаат во нашата подготвеност да се браниме

Американската војска не треба да се сомнева во подготвеноста на Русија да ги брани својот суверенитет, територијален интегритет и народ...

Свет23 часа

Остин: Премногу е рано истекувањето на гас да се нарече терористички чин

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин најави дека сè уште е рано да се шпекулира кој би можел да биде...

Свет24 часа

Бајден: Никогаш нема да ги признаеме руските референдуми во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека Америка никогаш нема да ги признае руските обиди да заземе делови од украинската...

Свет24 часа

Путин потпиша указ – ја призна независноста на Херсон и Запорожје

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за признавање на регионите Херсон и Запорожје како независни територии. „Во согласност со општо...

Македонија24 часа

MО: 78 милиони долари сојузничка поддршка од САД за модернизација, опремување и развој на капацитетите на Армијата

Армијата на Република Северна Македонија добива 78 милиони долари американска поддршка во развојот на своите капацитети, модернизацијата, опремувањето и развојот...

Свет2 дена

Гутереш: Руската анексија на украинските територии би била опасна ескалација

Доколку Русија продолжи со плановите за анексија на четири украински региони, тоа би претставувало опасна ескалација што би ги загрозила...

Македонија2 дена

Ковачевски: Да се обединиме за европска иднина околу стремежот за европска Македонија

Претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски, од македонското Собрание денеска повика на обединување на сите фактори за европскиот пат...

Топ2 дена

Притвор за кавадарчанка, која свирепо го убила својот партнер

На 28.9.2022, од страна на полициски службеници од СВР Велес – ОВР Кавадарци, во координација со Одделот за криминалистичка полиција,...

Македонија2 дена

Со парите од вилата во Њујорк да се купат дипломатски станови, бара синдикатот

Македонскиот дипломатски синдикат го поздрави успешното продавање на недвижноста на поранешна Југославија на Петата авенија во Њујорк, во рамки на...