Контакт

Европа

(Видео) Украинска офанзива кај Бахмут: „Ја пробиваме нивната одбранбена линија“

Објавено пред

„Двајца украински војници се собираат околу контролорот на дрон во мракот, а нивните лица се осветлени само од екранот. „О, нешто гори“, вели еден. Само што фрлија бомба на руска цел. Нападот во текот на ноќта е дел од координираната украинска офанзива во близина на опколениот источен украински град Бахмут“, до кој на Си-ен-ен му беше дозволен ексклузивен пристап.

dobivaj vesti na viber

„Ќе ја погодиме нивната линија на фронтот и нашите момци ќе напредуваат кон непријателот“, вели еден од пилотите на дронот, кој себеси се нарекува Грув. Украинските копнени трупи се опремени со западна опрема за ноќно гледање и имаат предност во ноќните операции, но авионите на Киев не се погодни за темница, па оваа единица на беспилотни летала, со прекар Код 9.2, се зајакнува.

„Дроновите гледаат ноќе како и дење. Гледаме пешадија, целиме возила, топови, сè што треба да уништиме“, објаснува Грув. Тие користат беспилотни летала „Вампир“ од украинско производство, хексакоптер што го набави владата во Киев како дел од иницијативата на Министерството за дигитална трансформација за снабдување на украинските сили со технологија на бојното поле.

„Секое беспилотно летало е опремено со термичка слика, така што може ефикасно да работи ноќе. Тие може да носат до 15 килограми товар. Армијата ќе ги користи за уништување оклопни возила и тенкови, како и непријателски одбранбени структури, утврдувања или складишта за муниција “, рече вицепремиерот на Украина и министер за дигитална трансформација, Михајло Федоров, во август кога најави дека 270 од овие уреди ќе бидат испратени во првите редови.

Тоа е тоа што го прават Грув и неговата единица. Видеоснимките направени од камерите за ноќно гледање на нивните беспилотни летала и доставени до Си-ен-ен покажуваат дека беспилотните летала фрлаат бомби врз неколку руски оклопни возила, вклучително и неодамнешниот напад кој уништи модерен руски тенк „Т-90“, еден од поновите и понапредните модели што Русија ги испрати на теренот во Украина.

„Понекогаш ги има многу“, вели Грув скенирајќи ја областа со својот дрон и обидувајќи се да ги открие руските сили. Беспилотните летала бркаат неколку руски возила, фрлајќи бомби врз нив додека се движат: „Во моментот не гледаме многу од нив. Таму имаше возило, но не го погодивме“.

Како што се засилува нападот со беспилотни летала, на бојното поле се приклучуваат и други единици: се слуша тешка артилерија, која ги опсипува руските позиции осветлени од месечината со касетна муниција донирана од САД.

Повеќецевните ракетни системи „Град“ го исполнуваат небото со нивните брзи ракети со потсвирнување, минофрлачките единици се приклучуваат гаѓајќи ја војската на Москва со ракети, а борбените возила на пешадијата се тркаат кон руските линии, пишува Си-ен-ен.

Тоа е сеопфатен напад, а во нивниот штаб, командантот на единицата Код 9.2, наречен Флинт, вели дека оваа операција трае со недели. „Се подготвуваме повеќе од еден месец“, вели Флинт додека неговите луѓе подготвуваат муниција за фрлање на руските позиции.

„Тоа е комбиниран напад“, додава Флинт објаснувајќи дека притисокот јужно од Бахмут е дизајниран да ги искористи неодамнешните успеси во областа, каде што Украина успеа да ослободи важна територија.

Киев концентрира голем дел од пристигнатото западно оружје на југ, каде што украинските сили напредуваа по две оски: од Орихив до Мелитопол и од Велика Новосилка до Бердјанск.

Меѓу другото, во областа беа испратени тенкови „Леопард 2“ од германско производство и американски борбени возила „Бредли“ за поддршка на украинските сили, кои ги напаѓаат руските позиции. Крајната цел е да се стигне до Црното Море и да се прекине руската рута за снабдување до Крим. Досегашното напредување беше бавно и скромно, а Украина зазеде само неколку мали села на југ.

Многу помалку е кажано за операциите во источниот дел на земјата, каде што силите на Киев полека но сигурно вратија десетици квадратни километри по бруталниот напад на Русија врз Бахмут минатата зима. „Ние овде ја пробиваме нивната одбранбена линија и ги победуваме прилично добро“, вели Гру, додавајќи дека руската платеничка група „Вагнер“, одговорна за повеќето од придобивките на Русија во текот на зимата, се вратила во областа.

„Да, и ‘Вагнер’ е тука. Тие се вратија, бргу ги сменија командантите и се вратија овде“, вели Грув. Тој смета дека присуството на „Вагнер“ е делумна компензација за недостигот на работна сила на руската страна: „Русија собра војници од околните области и ги донесе овде. Немаат многу мажи овде“.

Сепак, тоа е војна на трошење и со помалку напредна западна опрема од нивните сонародници на јужниот фронт украинските сили овде се принудени повеќе да се потпираат на мозокот отколку на мускулите. „Постојано ја менуваме тактиката. Тоа е како бокс. Одиме по телото, па удираме со главата“, објаснува командант Флинт.

Европа

„Политико“: Орбан посеа паника во ЕУ

Објавено пред

Една недела пред состанокот на Европскиот совет на кој ќе се разговара за иднината на Украина, ЕУ е во паника поради односот на Виктор Орбан.

dobivaj vesti na viber

Унгарскиот премиер се противи на одлуката за приклучување на Украина во ЕУ и обезбедување финансиска помош од 50 милијарди евра. Во две писма до претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, Орбан јасно стави до знаење дека наместо тоа, сака да одржи стратешка дебата за поддршка на Киев.

Иако ова не е првпат Орбан да се заканува дека ќе го искористи правото на вето, тројца високи дипломати признаа дека овој пат е поинаков, пишува „Политико“.

Сега влогот е поголем, роковите се пократки, а на Унгарија и требаат повеќе пари од општиот буџет, кој не и е достапен поради непочитување на владеењето на правото, анализира медиумот. Унгарскиот државен секретар за јавна дипломатија и односи Золтан Ковач неделава ги демантираше овие шпекулации и посочи дека ставот на неговата влада за потребата од ревидирање на долгорочниот буџет на ЕУ не е поврзан со блокираните средства.

Мислењата на дипломатите за Унгарија се поделени: едни сметаат дека Орбан е решен да ја повлече европската помош од Украина, други веруваат дека тој едноставно се обидува да го уценува Брисел.

Меѓу нив е и францускиот претседател Емануел Макрон, кој за време на вечерата ќе се обиде да најде компромис со унгарскиот лидер. Дипломати од други земји најмногу ја поддржаа ваквата иницијатива, но некои критичари потсетија дека претходните преговори на Макрон со Трамп и Путин биле неуспешни.

Според написите, и Шарл Мишел веќе се обиде да постигне договор со Обран во Будимпешта и поради тоа ќе го прекине патувањето во Пекинг за да ги продолжи преговорите.

Медиумот пренесува дека песимистичките чувства се повеќе се шират во ЕУ. Белгискиот претставник Вилем ван де Ворд изјави дека исходот од самитот е непредвидлив. Друг дипломат смета дека без разлика дали на Орбан му требаат пари или тоа го прави од принцип, „факт е дека и помага на Русија“, а Европа не треба да го фаворизира туку да му се спротивстави.

Во коридорите на моќта се разговара за алтернативни планови, како што е испраќање помош за Киев заобиколувајќи го унгарското вето. Дополнително, се предлага да се организира уште еден самит во јануари и да се обиде повторно да го покрене ова прашање, пишува „Политико“.

Прикажи повеќе...

Европа

Тис: Доколку избие војна во Европа, ќе се браниме со камења

Објавено пред

Очајот во европските метрополи кога станува збор за воено индустриското производство само расте, анализираат медиумите во регионот.

dobivaj vesti na viber

Според написите, европските резерви на оружје во голема мера се на рекордно ниско ниво, а брзото започнување на воената индустрија која би почнала да произведува доволно количество оружје и опрема за краток временски период не е возможно по толку многу децении запоставување.

Потврда за тоа колку е мрачна ситуацијата во овој поглед доаѓа од Белгија. Имено, на белгиската армија и недостигаат оружје и пари, поради што војниците „би требало да фрлаат камења“ набргу по почетокот на каков било конфликт, изјавил поранешен висок припадник на белгиската армија, генерал Марк Тис, пренесува „Политико“.

Тис, кој неодамна се пензионираше со чин генерал-полковник, во вторникот на јавниот сервис „ВРТ“ вели дека обезбедувањето на залиха оружје за одбрана од напад кој би траел до два месеци ќе бара инвестиција од 5 до 7 милијарди евра, што е многу повеќе отколку што моментално издвојува локалната власт.

„Доколку избие војна овде, ќе мораме да фрламе камења по само неколку часа поради недостаток на оружје“, рече Тис.

„Политико“ оценува дека недостигот на оружје ја остава Белгија со војска од каменото доба.

Откако Русија ја започна својата целосна инвазија на Украина во февруари минатата година, западните влади го снабдуваат Киев со оружје за да му помогнат да ги одврати нападите на Москва и да ја зајакне нејзината одбрана.

Сепак, производителите на оружје во европскиот блок се борат да го зголемат капацитетот за да го обноват производството и да ги задржат залихите кои се исцрпуваат бидејќи оружјето се испорачува на исток, особено кога станува збор за муниција од 155 милиметри. Ова значи дека Европската унија речиси сигурно ќе пропадне кога станува збор за исполнување на целта што си ја наметна во однос на испораките за Украина, се забележува во написите.

Иако нападот врз Белгија е малку веројатен, недостигот на оружје ја става во фокус одржливоста да се продолжи со снабдување со оружје за Украина доколку залихите на земјата се исцрпат до максимум.

Во ноември, кратко по пензионирањето на Тис, белгиската влада потпиша дводецениски договор со локалниот производител на оружје „FN Herstal“, вклучувајќи и муниција, но испораката на договорените количини ќе потрае.

Прикажи повеќе...

Европа

Претседателски избори во Русија на 17 март, за прв пат ќе гласаат и жителите на Доњецк, Луганск, Запорожје и Херсон

Објавено пред

Горниот дом на рускиот парламент изгласа претседателските избори во Русија да бидат на 17 март 2024 година. Одлуката беше донесена едногласно со 162 гласа во Советот на Федерацијата.

dobivaj vesti na viber

„Со оваа одлука всушност ја започнуваме изборната кампања“, изјави Валентина Матвиенко, претседател на Советот на Федерацијата.

Таа додаде дека за прв пат на изборите ќе гласаат жителите на делови од украинските региони Доњецк, Луганск, Запорожје и Херсон, кои беа припоени од Русија.

„Со заеднички избор на претседател на земјата, целосно ја споделуваме одговорноста и судбината на нашата татковина“, рече Матвиенко.

Претседателот Владимир Путин се уште официјално не ја објавил својата намера да се кандидира за нов шестгодишен претседателски мандат.

Право на глас во Русија имаат околу 110 милиони луѓе, но обично 70-80 милиони излегуваат на гласање.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Извршниот одбор на СДСМ донесе неколку заклучоци

Извршниот одбор на СДСМ го потврди предлогот на Ковачевски и кандидат за претседател на Собранието го избра Јован митревски, координатор...

Македонија8 часа

Ковачевски: Кандидатот за претседател на државата ќе биде од СДСМ, а не од ДУИ

Ковачевски пристигна во штабот на СДСМ каде во 19 часот ќе се одржи состанок на извршниот одбор и рече дека...

Свет10 часа

Захарова: Ако Србија влезе во ЕУ, ќе мора да се бори за националниот идентитет

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова рече дека Србија ќе мора да се бори за својот...

Македонија10 часа

ОН ја повика Бугарија да ги гарантира правата на македонската етничка заедница

Комитетот за елиминација на расна дискриминација при Канцеларијата за човекови права на Обединетите нации во извештајот за Бугарија препорачува таа...

Македонија10 часа

Душан Миљуш од “Јутарњи лист”: Не контактиравме лично со градоначалникот туку со неговиот кабинет, пред директорката бришевме фотографии

По реакциите во јавноста за посетата на „Јутарњи лист“ во училиштето каде учеше убиената Вања Ѓорчевска, „Макфакс“ побара одговори од...

Свет12 часа

Нетанјаху изрази загриженост за „анти-израелската позиција“ на Русија

Израелскиот лидер денеска разговараше со Владимир Путин и го изрази своето незадоволство поради „анти-израелската позиција“ заземена од претставниците на Москва...

Македонија12 часа

Обдукцискиот наод за Вања се уште не е изготвен и доставен до обвинителството

Обдукцискиот наод за 14 годишната Вања Ѓорчевска се уште не е изготвен и доставен до обвинителството, велат оттаму. Од обвинителството...

Македонија12 часа

СДСМ: Близок соработик на Мицкоски фатен со кокаин; ВМРО-ДПМНЕ: Толоманоски по пријавата е разрешен

Истакнат член на ДПМНЕ од Пештани и близок соработник на Мицкоски е фатен со кокаин, вели СДСМ. „Како што информираше...

Свет13 часа

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека западните земји се обиделе да ја ослабат и уништат Русија, но дека тоа никогаш...

Македонија13 часа

Маричиќ: Мора силно да се залагаме за мирно разрешување на конфликтите низ дијалог и дипломатија

Во честитката по повод денешниот празник, заменик претеседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ потсетува на клучниот постулат...

Македонија13 часа

Битиќи: Македонија негува стабилно, правично и инклузивно општество

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи, во својата објава на социјалните мрежи по повод Меѓународниот ден на човековите права...

Македонија13 часа

Костадиновска-Стојчевска: Продолжуваме да се бориме против дискриминацијата, насилството и неправдата

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска во честитката на социјалните мрежи по повод Меѓународниот ден на човековите права напиша дека „и...

Топ13 часа

Пешак го загуби животот откако бил прегазен на улица во Нов Дојран

Пешак од Нов Дојран го загуби животот откако вчеравечер во него удрило патничко возило „шевролет“ на главната улица во Нов...

Економија14 часа

Вучиќ најави изградба на гасна интерконекција кон Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, заедно со колегите од Софија и Баку денеска во Ниш ја пуштија во употреба гасната...

Македонија15 часа

Герасимовски: Ниту сум имал контакт, ниту сум дал дозвола на хрватски новинари да влезат во Песталоци

Градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски, демантира дека дал дозвола на хрватски медиуми да влезат во училиштето каде учеше Вања....

Македонија16 часа

Нови шокантни детали од Ковачки: „Безбеден Град“ го лоцирало возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Оливер Спасовски е должен да и одговори на македонската јавност зошто на 4 декември за време на неговата прес-конференција, излажа...

Македонија17 часа

Скандал: директорката на училиштето каде учеше Вања избркала хрватски новинари – „Избришете ги сите фотографии!“

Директорката на „Јохан Хајнрих Песталоци“, училиштето каде што учеше Вања, не им дозволила на хрватски репортери да фотографираат и ги...

Свет18 часа

(Видео) Сите очи вперени кон Аргентина: денеска инаугурацијата на Мајли, пристигна и Зеленски

ВО ГЛАВНИОТ град на Аргентина, Буенос Аирес, се е подготвено за денешната инаугурација на новиот претседател Хавиер Мајли, човекот кој...

Свет19 часа

Обединети нации: 9 од 10 луѓе во Газа не можат да јадат секој ден

Висок претставник на Светската програма за храна на Обединетите нации денеска предупреди дека половина од населението во Појасот Газа гладува...

Свет19 часа

„Ова е ментална болест!“ – Ердоган ѝ удри шлаканица на Америка, па постави прашање на кое цел свет чека одговор

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го искористи говорот за човекови права за да го обвини Западот за „варварство“ поради неговиот...