Контакт

Свет

(Видео) Ураганот на Хаваи ослабе, голем број домови се поплавени

Објавено пред

Ураганот Лејн, кој го зафати хавајскиот Голем Остров, ослабе. Според метеоролозите, тој сега е квалификуван како тропска бура.

Националната метеоролошка служба на САД очекува налети на ветрот од 60 до 120 километри на час, иако според првичните информации се очекуваше ураганот да стигне до хавајскиот Голем Остров со брзина на ветрот од 260 километри на час.

Предупредувањето за ураган сè уште не е укинато во окрузите Оаху и Мауи.

Спасувачките служби се на готовс, а досега спасија петмина од поплавените куќи на Големиот Остров. Спасените не се повредени и префрлени се во засолниште.

Спасени се и двајца кампери од долината Ваипио, каде што биле заробени во текот на ноќта.

Властите претходно издадоа предупредување, а граѓаните масовно се подготвуваа и евакуираа. Според предупредувањата на метеоролозите,  ураганот Лејн движејќи се кон Хаваи, пред да ослабне во тропска бура, се искачил на максималната категорија 5, што може да предизвика поројни дождови, поплави и свлечишта.

Големиот Остров сè уште закрепнува од вулканската ерупција на Килауеа, поради што илјадници луѓе мораа да се евакуираат. Лавата уништи стотици згради и инфраструктура.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Шефот на сицилијанската мафија 26 години недостижен за властите

Објавено пред

Италијанската полиција соопшти дека денес извршила претрес на 25 осомничени соработници на Матео Месина Денаро, шеф на сицилијанската мафија кој е во бегство повеќе од две децении.

Карабинерите тврдат дека во притвор се наоѓа еден од важните членови на островската мафијашка група, кој е под истрага за учество во организиран криминал и трговија со вредни предмети. Неговото име не е објавено, пренесе агенцијата „Ројтерс“.

Претресите почнале рано наутро во сицилијанските градови Масара дел Вало и Кастелветрано.

Месина Денаро, чиј прекар е Дијаболик, во бегство е од 1993 година, а доаѓа од областа Трапани, од пристанишен град западно од сицилијанската престолнина Палермо.

Се смета за наследник на најмоќниот шеф на сицилијанската мафија, Салваторе „Тото“ Рина, кој почина во затвор во ноември минатата година. Сепак, обвинителите минатата недела изјавија дека Месина Денаро не е шеф на шефовите и дека не ги контролира сите моќни кланови во Палермо.

Прикажи повеќе...

Европа

Јункер: Не постои простор за нови преговори со Британија

Објавено пред

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, ја отфрли можноста за нови преговори со Велика Британија за договорот за повлекување од Европската Унија, но додава дека некои елементи од брегзит треба да се разјаснат.

На самитот на лидерите на ЕУ во Стразбур Јункер денеска изјави дека „нема простор за нови преговори” во врска со напуштањето на европското семејство од страна на Велика Британија.

Прикажи повеќе...

Европа

Даночните олеснувања што ги вети Макрон ќе ја чинат Франција од 8 до 10 милијарди евра

Објавено пред

Француската влада проценува дека даночните олеснувања и другите фискални мерки што ги објави претседателот Емануел Макрон синоќа во обид да ги смири протестите низ целата земја ќе чинат меѓу 8 милијарди и 10 милијарди евра.

Оваа бројка беше објавена од владиниот портпарол Бенжамин Гриво, во изјава за телевизијата БФМ, објави агенцијата АП.

Макрон во долгоочекуваното обраќање до јавноста синоќа вети зголемување на минималната плата и даночни олеснувања в година. Тој рече дека гневот на демонстрантите е на многу начини оправдан и прифати дел од вината за протестите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија58 минути

Активистката Моника Ристеска осудена на две години условна казна

Активистката Моника Ристеска денеска на првото судско рочиште беше осудена на две години условна казна за сторено кривично дело „неовластено...

Европа2 часа

Туск: В четврток самит на ЕУ за брегзит, нови преговори нема

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, вчера изјави дека за в четврток, на првиот ден од самитот на ЕУ во...

Свет3 часа

Руската шпионка Марија Бутина уапсена во САД призна вина

Марија Бутина, која е обвинета од американските власти дека е руски шпион и дека се обидува да влијае на политиката...

Економија4 часа

Од денеска поевтини горива на бензинските

Од ноќеска на полноќ бензините поевтинија за 1,5 денар, а дизелот за 2,5 денари. Со новата одлука на Регулаторната комисија...

Европа14 часа

(Видео) Макрон најави зголемување на минималната плата и даночни олеснувања

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, во долгоочекуваното обраќање до јавноста вети зголемување на минималната плата и даночни олеснувања в година....

Македонија18 часа

Вработени во Министерството за локална самоуправа биле ангажирани како експерти и добиле 36.000 евра

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против четири лица, и тоа Љирим Шабани, поранешен министер...

Македонија18 часа

Кривична пријава против Тодоров и Кралев – осомничени се дека го оштетиле буџетот за 80.000 евра

Поранешните министри за образование и наука, Никола Тодовор и Панче Кралев, се осомничени за злоупотреба на службената положба и овластувањето...

Македонија20 часа

Имотот на Камчев во Русија, Бугарија и на Бахамите – пречка да излезе од притвор

Фирми во Русија, Бугарија, Холандија, Косово, Србија и Хрватска и офшор компании во даночните раеви се само дел од имотот...

Македонија21 час

Советот одлучи: Вработените на клинички ќе плаќаат двојно поскап паркинг

Советот на Град Скопје на денешната седница ја усвои Одлуката за изменување и дополнување на ценовникот на услугите што ги...

Топ21 час

Забелешки за нацрт-законот за амнестија, работната група се консултира

За помалку од еден час заврши состанокот на Работната група за помирувањето, каде во фокус на средбата беше нацрт-верзијата на...

Крвав четврток22 часа

Кацарска до Димитриевски: Каков професионалец сте кога не може да се сетите на ниту една команда од Чавков

Судијката Добрила Кацарска, која го води случајот за 27 април по сведочењето на Никола Димитриевски, поранешно обезбедување на ексдиректорот на...

Македонија23 часа

Затворениците од „Идризово“ почнаа штрајк: Бараме амнестија за сите, не само за упадите во Собранието

Затворениците кои одлежуваат казна во затворот „Идризово“ од денеска штрајкуваат со глад бидејќи не се опфатени со законот за амнестија...

Македонија1 ден

Семејствата на убиените кај Смилковско нема да ги слушаат наодите од судската медицина

Семејствата на петтемина убиени кај Смилковско Езеро нема да присуствуваат на денешното рочиште во кривичниот суд каде што ќе бидат...

Свет1 ден

„Не можам да дишам“ – Си-ен-ен објави транскрипт од последните зборови на Кашоги во конзулатот 

„Не можам да дишам”, се последните зборови што ги кажал саудискиот новинар Џемал Кашоги пред да биде убиен, објави Си-ен-ен....

Македонија1 ден

(Видео) Пулмолозите тврдат дека ќе се зголеми бројот на заболени од рак поради загадениот воздух

Алармантните податоци за загадениот воздух, кои покажуваат дека Скопје е еден од петте најзагадени градови во светот, ги вознемири пулмолозите,...

Крвав четврток1 ден

Вељаноски ќе сведочи за 27 април

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, денеска во Основниот суд Скопје 1 е повикан да сведочи за насилниот упад на...

Европа1 ден

Европскиот суд пресуди: Велика Британија може да го откаже брегзит

Европскиот суд на правдата (ЕСП) пресуди дека Велика Британија може да го откаже брегзит без дозвола на другите 27 членки...

Македонија1 ден

(Видео)Макрадули: Почист воздух, ама за две години

Владата најави двегодишен план за справување со аерозагадувањето. Заменик-министерот за животна средина, како раководител на интерресорката група за справување со...

Бегството на Груевски1 ден

Хан не верува дека Груевски ќе биде екстрадиран

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, пред почетокот на Советот на министри за надворешни работи на ЕУ изјави дека не е...

Македонија2 дена

Мицкоски побара независно тело да ги анализира прислушуваните разговори на обвинителите

Претседателот на  ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на протестниот марш во Кочани упати барање до Владата да се формира независно тело кое...

Досие