Контакт

Свет

(Видео) „Форин полиси“: Ердоган е можеби премногу болен за да продолжи да ја води државата

Објавено пред

Сѐ повеќе се зголемуваат доказите дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган е болен и тоа може да биде лоша вест за политиката на земјата, пишува „Форин полиси“ (ФП).

dobivaj vesti na viber

Постојат знаци дека турскиот претседател можеби е премногу болен за воопшто да се кандидира за реизбор на изборите во 2023 година, пишува ФП.

Последните месеци се појавија снимки на кои турскиот лидер не изгледа добро. Некои од нив се помалку јасни, но сите заедно отвораат некои очигледни прашања за неговото здравје.

Во едно видео се чини дека на претседателот му требаше помош од сопругата и помошникот додека се симнуваше по скалите. Од друга страна, се чини дека има тешкотии при одењето во близина на Аниткабир, мавзолејот на турскиот основач Мустафа Кемал Ататурк.

И на друго видео, што привлече внимание минатиот јули, како да му беше тешко да зборува за време на празничната честитка до членовите на АКП на телевизија.

Повремено изгледаше прилично слаб, истакнува ФП. Има и шпекулации дека тој се бори со зголемена заборавеност, како и со проблеми со дишењето, конфузија, повраќање и вградување внатрешен дефибрилатор. Според овие наводи, претседателот го зголемил бројот на лекари околу себе, ги намалил средбите со печатот и зема лекови против болки пред јавните настани.

Се разбира, како што се наведува, таквите шпекулации честопати ги повторуваат луѓе надвор од Турција или оние што се далеку од потесниот круг на претседателот, така што шпекулации за смрт на Ердоган би можеле да бидат само празен муабет, истакнува ФП на својата веб-страница. На крајот на краиштата, посочува порталот, на други снимки се чини дека е совршено здрав. Кога се појави во емисијата на Си-би-ес – „Соочи се со нацијата“ на 26 септември, можеби не изгледаше толку енергично како порано, но сепак има 67 години – ниту премногу стар ниту млад – и тој е на власт повеќе од 18 години, што си го зема својот данок.

Регион

Хрватска ѝ упати протестна нота на Србија

Објавено пред

Хрватска му врачи протестна нота на српскиот амбасадор во Загреб откога му бил забранет влезот на хрватски пратеник на територијата на Србија.

dobivaj vesti na viber

Хрватскиот министер за надворешни и европски работи, Гордан Грлиќ-Радман, како што пренесуваат хрватските медиуми, стапил во контакт со српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, кому му го пренел незадоволството на Хрватска бидејќи во саботата на хрватскиот политичар Маријан Павличек му бил забранет влезот во Србија.

„Вчера (недела), министерот Грлиќ-Радман, веднаш штом дознал за споменатиот случај, стапил во контакт со својот колега Ивица Дачиќ и го изразил своето незадоволство од односот кон хрватските државјани, на кои им е забранет или попречен влезот во Република Србија“, изјавија од Министерството за надворешни работи за агенцијата „Хина“.

Слично, протестот беше пренесен и на амбасадорот на Република Србија во Загреб, кој утрово беше поканет на интервју“, се додава во соопштението.

Собранискиот претставник и член на собраниската Комисија за Хрвати во странство, Маријан Павличек, беше поканет да присуствува на 6. Шокачка вечер во саботата, 4 февруари, организирана од Хрватското културно-уметничко друштво „Антун Сорг“ од Војводина.

Но, Павличек не дошол на тие демонстрации бидејќи српската полиција не му дозволила да влезе во Србија. Тој за „Вечерњи лист“ изјави дека не ја знае причината за тоа, пренесува „Индекс.хр“.

Прикажи повеќе...

Европа

Над 1.200 загинати и повеќе од 5.000 повредени – расте бројот на жртви во земјотресот во Турција

Објавено пред

Се зголемува бројот на жртвите од разорниот земјотрес, кој утринава околу 4 часот по локално време ја погоди Турција.

dobivaj vesti na viber

Според турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, во таа земја загинале 912 лица, а сириските власти изјавиле дека во Сирија загинале најмалку 320 лица.

Ердоган рече дека досега се регистрирани над 5.380 повредени.

Медиумите потсетуваат дека земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала е регистриран во 4.17 часот на југот од земјата.

Прикажи повеќе...

Свет

Украинците употребија хемиско оружје, вели командантот на специјалната единица „Ахмат“

Објавено пред

Командантот на специјалната единица „Ахмат“, Апти Алаудинов, објави дека украинските сили употребиле хемиско оружје во близина на Артјомовск.

dobivaj vesti na viber

„Такви случаи на нашата страна од фронтот немаше (употреба на хемиско оружје од украинска страна)“, изјави тој за Првиот канал.

Според него, симптомите се: повраќање и губење на свеста.

Ова го потврди и лидерот на ДНР, Денис Пупилин. Според него, хемиско оружје било фрлено од беспилотни летала во областите Артјомовско и Угљедар.

Патем, групата „Вагнер“ се етаблира на север и југ од Артјомовско.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

Двајца македонски ученици меѓу повредените во земјотресот во Турција

Двајца македонски државјани се повредени во земјотресот во Турција. Според информациите од МНР, се работи за ученици кои преку програмата...

Македонија12 минути

Пендаровски: Роденденот на Гоце Делчев беше искористен за кревање тензии од другата страна

Се влошуваат односите со Бугарија. Роденденот на Гоце Делчев сосема непотребно беше искористен за кревање на тензии од другата страна,...

Свет1 час

Нов разорен земјотрес ја погоди Турција

Турција повторно беше погодена од разорен земјотрес, со јачина од 7,7 степени според Рихтеровата скала, само неколку часа по катастрофалниот...

Македонија2 часа

Отворени телефонски линии и сметки за донации за луѓето погодени од катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија

Црвениот крст на Македонија изразува длабоко жалење и искрено сочувство до народот во Турција и во Сирија за жртвите од...

Свет3 часа

(Видео) Вознемирувачки снимки доаѓаат од Турција: зградите се уриваат како куќи од карти

Стотици луѓе ги загубија животите во разорниот земјотрес што утрово ги погоди јужните делови на Турција и Сирија. Спасувачите ги...

Топ3 часа

Детали за несреќата кај Три Чешми: се судриле товарно возило и „голф“, возачот на автомобилот загинал

Во тешката сообраќајна несреќа, која се случила на автопатот Миладиновци – Штип, загинал возач на автомобил со гевгелиски регистарски ознаки....

Македонија4 часа

Пендаровски изрази сочувство до Ердоган и до турскиот народ по земјотресот во Турција

Претседателот Стево Пендаровски изразува сочувство до турскиот претседател и до турскиот народ по силниот земјотрес во Турција. „Изразувам најдлабоко сочувство...

Европа5 часа

Дел од Сирија е зона на катастрофа по земјотресот, стотици загинати и повредени

Најмалку 237 лица загинаа, а 639 се повредени во Сирија по силниот земјотрес што рано утринава ја погоди јужна Турција,...

Европа5 часа

Ердоган по страшниот земјотрес: „Се надеваме дека заедно ќе ја преживееме оваа катастрофа“

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се огласи по катастрофалниот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, што ги...

Европа5 часа

(Видео) Силен земјотрес во Турција, стотици загинати, голем број повредени, уништени градови

Земјотрес со јачина од 7,8 степени по Рихтер рано утринава ја погоди јужна Турција и според првичните податоци тој е...

Македонија16 часа

Осуда од Ковачевски за каменувањето на македонскиот клуб во Бугарија: Очекувам да го санкционираат вандализмот во најкраток рок

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола...

Свет16 часа

Папата Франциско: Законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда

Папата Франциско денеска изјави дека законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда. Папата ова го кажа како...

Свет17 часа

Русија и Украина: Ситуацијата на фронтот се потешка, вели Зеленски, а шефот на Вагнер тврди дека има тепачки за секоја куќа во Бахмут

Од недела, речиси една година од почетокот на руската инвазија на Украина, стапи на сила речиси целосно ембарго за извоз...

Македонија18 часа

Пендаровски: Негирањето на македонската нација стана секојдневие, очекуваме реакција од Софија

Претседателот Стево Пендаровски го осуди каменувањето на македонскиот клуб во Бугарија, но и ставот на бугарскиот европратеник Александар Јорданов кој...

Регион18 часа

Петков: На Македонија треба да и се каже дека за во ЕУ мора да се отстрани омразата

Зборувајќи за односите меѓу Бугарија и Северна Македонија, поранешниот премиер Кирил Петков во изјава за Бугарското национално радио (БНР) изјави:...

Економија20 часа

Европа од денеска воведува забрана за увоз на руски дизел

Од денеска, Европа воведе забрана за увоз на руски дизел гориво и други нафтени деривати, со што дополнително се намалува...

Регион21 час

Бугарскиот пратеник по протерувањето од Македонија: Очекувам остра реакција од Бугарија и ново вето за Северна Македонија

Ангел Георгиев во саботата отпатува да ја одбележи 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев и да го посети гробот на...

Македонија23 часа

МНР ќе испрати писмо до Европскиот парламент за навредите од бугарскот европратеник

Министерството за надворешни работи соопшти дека ќе упати писмо до Европскиот парламент во кое ќе информира за недоличното и навредливо...

Регион23 часа

“Србомански измет”, “титовисти”, “ѓубриња” – куп навреди за Македонците од ексбугарскиот амбасадор

Скандалозното однесување на македонската гранична полиција на границата меѓу Бугарија и Северна Македонија, како и уште поодвратното однесување на македонската...

Македонија24 часа

Пиши-бриши понуда: Стојанов веќе не нуди 200 евра за името на полицаецот од „Деве Баир“, не одговара ниту за што му треба информацијата

Кај претседателот на бугарската фондација „Македонија“, Виктор Стојанов, кој нудеше 200 евра за тој што ќе му каже како се...