Контакт

Свет

(Видео) Хамас лансира над 400 ракети кон Израел во најжестокиот борбен судир од 2014 година

Објавено пред

Палестинските милитанти утрово кон Израел лансираа најмногу ракети од конфликтот во 2014 година предизвикувајќи израелски воздушни напади врз телевизијата на Хамас и други цели во Појасот Газа.

Разгореното насилство, во кое загинаа петмина Палестинци и еден Израелец, се заканува да ги уништи заедничките напори на ОН, Египет и на Катар за постигнување мировен договор за Блискиот Исток.

Хамас, исламистичкото движење што управува со Газа и други вооружени фракции, преку границата лансирала над 400 ракети и минофрлачки гранати.

Тоа е одмазда за акцијата на израелските специјални сили во Газа, во која беше убиен еден од командантите на Хамас и шест други члена на движењето. Во таа операција загина и еден израелски војник.

Сирените во јужниот израелски град Ашкелон ги предупредија жителите да се упатат кон засолништата за вонредни ситуации. Во ракетните напади погодени се неколку куќи, а израелската армија објави дека нивниот противракетен систем пресретнал и уништил повеќе од 100 палестински ракети.

Израел одговори со десетици воздушни напади врз разни цели вклучувајќи го и седиштето на разузнавачката служба на Хамас и телевизијата „Ал-Акса“, чии работници однапред добиле предупредување од израелската армија да се евакуираат.

Премиерот Бенјамин Нетанјаху свика итен состанок на кабинетот за да се разговара за идните чекори, а армијата објави дека испратила дополнителна пешадија и оклопни сили на границата со Газа.

Палестинските милитантни групи издадоа соопштение во кое се предупредува дека Ашдод, големо израелско пристаниште, и Биршеба, најголемиот град во јужен Израел, ќе бидат следната цел доколку Израел не ги запре вооружените акции.

Египет го повика Израел да се повлече, а САД го обвинија Хамас.

Израелската армија проценува дека Хамас и исламскиот џихад имаат повеќе од 20.000 ракети и гранати во разновиден калибар и опсег вклучувајќи ги и оние што може да стигнат до Тел Авив и Ерусалим.

Свет

Состанок меѓу Трамп и Путин нема да има додека Русија не ги пушти украинските бродови

Објавено пред

Состанок меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и рускиот претседател Владимир Путин нема да има се додека Русија ги држи во заробеништво украинските бродови и нивниот екипаж, кои беа запленети во близина на Крим, изјави денеска американскиот советник за национална безбедност, Џон Болтон.

„Не гледам околности дека во блиска иднина би можело да дојде до организирање на таков состанок, доколку бродовите не бидат пуштени“, изјави Болтон за новинарите во Вашингтон, а пренесе агенцијата „Ројтерс“.

На 25. ноември руските сили запленија три бродови на украинската морнарица во Кречката теснина која ги поврзува Црното Море и Азовското Море, со образложение дека бродовите илегално влегле во руски територијални води.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Полициска рација во Стразбур, специјалци трагаат по напаѓачот на божиќниот панаѓур

Објавено пред

Вооружени француски полицајци денеска започнаа рација во округот Нојдорф во Стразбур како дел од потрагата по напаѓачот кој уби тројца луѓе на божиќен панаѓур во овој источен француски град.

Елитната единица на француската полиција, RAID, е распоредена по една улица, а некои од вооружените полицајци претресуваат куќи во потрага по напаѓачот. Други го прошируваат безбедносниот периметар на соседните населби, објави агенцијата „Ројтерс“.

Засега не е јасно дали полицијата има информации дека напаѓачот се крие во оваа населба, каде што последен пат бил виден по нападот во вторникот вечерта.

По Шериф Чекат, напаѓачот во бегство, денес трагаат 720 полицајци низ источна Франција, иако не е сигурно дека тој уште е на територијата на оваа земја. Властите порачаа дека го бараат жив или мртов.

Чекат последен пат бил виден во населбата Нојдорф, од каде му се губи трага. За Чекат денска истрага отвори и германското обвинителство, поради соменжите дека тој успеал да ја премине границата меѓу двете земји и дека сега се наоѓа на германска територија.

Чекат не им е непознат на германските власти. Во 2016 година, тој бил осуден на две години и три месеци затвор поради грабежи, а таму отслужил нешто повеќе од една година пред да биде екстрадиран во Франција.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Не сакав да бидам претседател, им се довери Путин на руските ученици

Објавено пред

Рускиот претседател, Владимир Путин, рече дека не ја одбрал професијата шеф на државата кога тоа му го предложил првиот претседател на Русија, Борис Елцин.

Како што рече тој, не бил подготвен за таква одговорност.

„Не ја одбрав професијата претседател“, изјави Путин на отворен час во рамки на рускиот форум за професионална навигација „Пројекторија“ во Јарослав.

„Кога првиот претседател на Русија, Борис Николаевич Елцин ме повика и рече ‘Сакам да ja претставам вашата кандидатурата во Државната дума да бидете премиер, а потоа ќе ви понудм да одите на претседателски избори. Дали се согласувате?’ Му реков ‘не’“, раскажа Путин.

Тој посочи дека Елцин, кога го слушнал тој одговор, бил многу изненаден и заинтересиран и прашал зошто.

„Борис Николаевич, јас не сум подготвен“, му одговорил Путин. Сега актуелниот претседател на Русија пред присутните ученици на форумот објаснил дека тогаш веќе бил големо момче и веќе имал искуство со работа во разни структури на власта.

„Ви посакувам што порано да можете да донесувате важни одлуки во животот и да постигнете голем успех“, им рекол Путин на учениците кои присуствувале на отворениот час.

Инаку, Владимир Путин на 31. декември 1999 година стана в.д. претседател на Руската Федерација, а на 26 март 2000. година беше избран за претседател на државата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Штрајкот прекинат, затворениците ќе преговараат со Владата за амнестија

Затворениците што издржуваат казна во затворот „Идризово“ од утрово го прекинаа штрајкот со глад. Директорот на „Идризово“, Боби Мојсоски, вели...

Македонија2 часа

(Видео) Дебата: Секоја амнестија и насока за менување на обвинението е упад во правосудството

Секоја амнестија или аболиција претставува упад, односно мешање во судската власт бидејќи законите се обврзувачки за Обвинителството и за судствто,...

Македонија3 часа

(Видео) Анкета: Што ви значи датумот 27 април?

„27 април е обичен ден, мислам дека не е празник“, „ме асоцира на крв и насилство“, „фингирана партиска работа“, се...

Македонија3 часа

Тасева ќе оцени дали Ласкова влијаела за грантот на нејзината снаа

До 20 декември „Транспаренси интернешнал – Македонија“ треба да ја заврши проценката на ризик за четирите компании добитници на грантови...

Македонија5 часа

(Видео) Здравствените работници ја блокираа наплатната рампа на Клиничкиот центар

Здравствените работници ја блокираа наплатната рампа во Клиничкиот центар од 10 до 10:30 часот и не им дозволуваа да наплаќаат...

Европа5 часа

Захарова: Ќе се одмаздиме ако Киев не обезбеди сигурност за руските дипломати

Москва ќе преземе мерки и ќе се одмаздиме доколку Киев не обезбеди целосна сигурност и безбедност на руските дипломати во...

Екологија6 часа

(Видео) „О2 иницијатива“: Зошто нема казни за бурето со оган пред Собрание?

„Никогаш нема од нас да биде држава за почит со ваков однос. Се пали на отворено пред Собрание на Република...

Македонија6 часа

Папата ќе ја посети Македонија во мај

Македонската Влада и Ватикан соопштија дека папата Франциск ќе допатува во Македонија на 7 мај следната година.  Претходно, минатиот месец...

Крвав четврток6 часа

Отец Пимен: Ден по 27 април Богдан ми се исповеда дека не му била намерата да влезе во Собранието

,,Еден ден по 27 април Богдан ми се исповеда дека не било намерата да се влезе во Собранието”, рече отец...

Македонија8 часа

Во УБК билe следени телeфоните и на сопругата и братот на Мијалков

На денешното рочиште за предметот за масовното прислушување, „Таргет – Тврдина” продолжи да сведочи ексвработениот инеженер во МВР, Ѓоко Лазаревски....

Европа8 часа

Нов дипломатски скандал поради руски шпион

По одлуката на словачките власти за протерување руски дипломат од земјата, Москва реагираше со реципрочна мерка, објави „Спутник“. Минатата недела...

Европа8 часа

Меј: Ќе продолжам со мојата мисија за реализација на брегзит

Британската премиерка, Тереза Меј, по синоќешното гласање изјави дека сега ќе продолжи со својата „обновена мисија” да ја извади Велика...

Свет9 часа

Уште еден Канаѓанец исчезна во Кина

Канада соопшти дека се обидува да стапи во контакт со нејзин државјанин во Кина, кој исто така бил испитуван од...

Европа9 часа

Издадена потерница по напаѓачот од Стразбур, според полицијата, станува збор за исклучително опасна личност

Француската полиција издаде потерница по 29-годишниот Шериф Чекат, кој е осомничен за нападот на божиќниот панаѓур во Стразбур. Тој во...

Свет9 часа

(Видео) Воз излета од шините во Турција – девет мртви и 46 повредени

Деветмина патници загинаа, а 46 се повредени кога брзиот воз на линијата Анкара – Конја се судрил во машина за...

Македонија22 часа

Мицкоски до Заев: Избeри време, место и медиум, ќе дојдам таму каде што ти сакаш

Пред повеќе од 6 месеци, точно овде на платото пред Владата на Република Македонија, на 2 јуни, ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата...

Свет23 часа

Три години затвор за поранешниот адвокат на Трамп

Поранешниот адвокат на американскиот претседател, Доналд Трамп, е осуден на казна затвор од 36 месеци. Мајкл Коен, адвокатот што изјави...

Бегството на Груевски23 часа

Трајковски зел боледување од работа за да го посети Груевски во Унгарија

Царинскиот службеник Александар Трајковски, кој вчера беше фотографиран во Будимпешта заедно со бегалецот Никола Груевски, зел боледување од работа, односно од...

Бегството на Груевски1 ден

(Видео) Груевски лоциран од новинари во скап унгарски ресторан

Екипа на унгарскиот портал „24.ху“ го лоцираше бегалецот Никола Груевски во Будимпешта како руча во познат и скап унгарски ресторан....

Македонија1 ден

(Видео)Рамчиловиќ: Најдовме правна формулација и јасна дистинкција меѓу насилниците и организаторите во предлогот за амнестија

Работната група за помирување го подготви предлогот за законско решение за амнестија за 27 април. Обвинетите ќе потпишат изјава дека...

Досие