Контакт

Европа

(Видео) Хаос на протести против мерките во Германија, нападнати полицајци

Објавено пред

Напади врз полицијци и новинари имаше на синоќешните протести на противниците на антиковид мерките во Германија.

dobivaj vesti na viber

Во Росток дошло до судир на насилници, членови на навивачки групи, со полицијата, по завршувањето на протестот.

По собирот група луѓе продолжиле да се шетаат низ центарот на градот, а потоа дошло до судир со полицијата.

Новинари биле нападнати за време на демонстрациите против рестриктивните мерки во Косвиг.

Полицијата уапсила 40-годишен маж осомничен за напад на новинар.

Инаку, новинарите кои го следеле протестот, на „Твитер“ објавија дека се соочиле со удари, навреди, па дури и дека фрлале по нив со шишиња.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Русија: Во „Азовстал“ се предадоа околу 1.000 украински борци, меѓу нив и припадници на „Азов“

Објавено пред

Речиси 1.000 украински борци скриени во фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол се предале, соопшти руското Министерство за одбрана. Руското министерство соопшти дека 694 борци на украинската армија и баталјонот „Азов“ се предале во изминатите 24 часа.

dobivaj vesti na viber

Оттаму додаваат дека досега се предале вкупно 959 лица, од кои 265 ја напуштиле челичарницата при првите евакуации во понеделникот. Оние кои ќе ја напуштат фабриката се носат на територија под руска контрола. Украинските власти сè уште не ги дале најновите информации за тоа колку борци денеска ја напуштиле фабриката за челик во Мариупол.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека акцијата за спасување војници продолжува. „Нашите воени и разузнавачки претставници надгледуваат. Вклучени се највлијателните меѓународни посредници“, рече Зеленски.

Русија и Украина споменуваат договор според кој војниците можеле да ја напуштат фабриката за челик, но многу детали од договорот не се јавни. Останатите прашања се: Уште колку борци има внатре? Дали е договорена замена на заробеници и, доколку е така, под кои услови?

Кремљ соопшти дека заробениците ќе бидат третирани во согласност со меѓународните стандарди. Украина соопшти дека сака размена на затвореници.

Прикажи повеќе...

Европа

Уапсен пратеник од партијата на Џонсон, се сомничи за силување и злоупотреба

Објавено пред

Британски пратеник од редовите на Конзервативната партија на премиерот Борис Џонсон е уапсен под сомнение за силување и други сексуални престапи извршени во период од седум години, објавија британските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Полицијата на Лондон соопштила дека маж на околу 50-годишна возраст е уапсен под сомнение за сексуален напад, силување, злоупотреба на доверба и недолично однесување на јавна функција, пренесува Ројтерс.

Ниту полицијата, ниту дисциплинската служба на Конзервативната партија не го именувале осомничениот, кој е во притвор до понатамошно известување, пишуваат агенциите.

Портпаролката на Конзервативната дисциплинска служба, која е задолжена за партиска дисциплина во парламентот, потврдила дека уапсениот е пратеник на конзервативците и изјавила дека на пратеникот му било кажано да се држи подалеку од комплексот на британскиот парламент за време на полициската истрага.

Прикажи повеќе...

Европа

Експерти: Северна Кореја без вакцина против коронавирус е на работ на катастрофа

Објавено пред

Бројот на луѓе кои страдаат од Ковид-19 во Северна Кореја се искачи на речиси 1,5 милиони, а експертите велат дека ќе следи катастрофа во земјата доколку не се обезбедат вакцини и лекови.

dobivaj vesti na viber

Во таа држава ковидот се нарекува треска. Пријавени се 269.510 нови случаи и шест смртни случаи. Минатиот четврток тие го пријавија првиот случај на инфекција со коронавирус по пандемијата во светот, а околу 1,48 милиони луѓе се разболеле од минатата недела.

Најмалку 663.910 луѓе се во карантин, покажуваат официјалните податоци. Вистинскиот број на заразени е поголем бидејќи на Северна Кореја и недостасуваат тестови за коронавирус, а нема ресурси за следење и лекување на болните, пишува Гардијан.

Епидемијата на коронавирус може да доведе до хуманитарна криза во Северна Кореја. Економијата на земјата веќе се влошува поради затворањето на нејзината граница со Кина, која е главен трговски партнер на Северна Кореја. Се случија и природни катастрофи, а има и меѓународни санкции за истрелувањето на балистички ракети, сметаат експертите.

Се оценува дека никој во Северна Кореја не бил вакциниран против коронавирусот и нема пристап до антивирусни лекови кои се користат за лекување на Ковид-19 во други земји. Болниците имаат малку ресурси за интензивна нега и третман на тешки случаи. Исто така, неухранетоста ги направи луѓето од Северна Кореја подложни на болести.

Овен Милер, предавач по корејски студии на Универзитетот во Лондон, вели дека ситуацијата во Северна Кореја изгледа многу лоша. „Тие се соочуваат со ненадејно ширење на омикрон без заштита од вакцини или имунитет. Тие немаат ниту пристап до лекови што се користеле на друго место за лекување на Ковид-19“, вели Милер.

Иако на Северна Кореја и беше понудена помош однадвор, режимот не одговори и не прифати. Постои загриженост дека Ким Џонг-ун, и покрај големиот број инфекции и смртни случаи, нема да ја отвори својата земја и да им пружи помош на жителите, смета тој.

„Сигурен сум дека Севернокорејците ќе продолжат да бидат многу претпазливи во прифаќањето на голема меѓународна помош и враќањето на ситуацијата од 1990-тите. Во тоа време во земјата работеа неколку различни хуманитарни агенции, кои раководството ги сметаше за понижувачки и веруваше дека може да доведе до дестабилизација. Режимот најверојатно ќе се обрати до Кина за медицинска помош“, изјави Милер за Гардијан.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа32 минути

Русија: Во „Азовстал“ се предадоа околу 1.000 украински борци, меѓу нив и припадници на „Азов“

Речиси 1.000 украински борци скриени во фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол се предале, соопшти руското Министерство за одбрана. Руското...

Европа1 час

Експерти: Северна Кореја без вакцина против коронавирус е на работ на катастрофа

Бројот на луѓе кои страдаат од Ковид-19 во Северна Кореја се искачи на речиси 1,5 милиони, а експертите велат дека...

Економија2 часа

Путин: Отфрлањето на руската нафта – економско самоубиство за ЕУ

Со отфрлањето на руските енергетски извори, Европската Унија претставува економско самоуништување за ЕУ, изјави денеска претседателот на Руската Федерација, Владимир...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Пациентите болни од одредени видови рак оставени без терапија, власта не набавила медикаменти

Пациентите болни од одредени видови рак оставени без терапија, власта не набавила медикаменти. 90 пациенти со колоректален, оваријален и цервикален...

Свет3 часа

Столтенберг: Финска и Шведска официјално аплицираа за членство во НАТО

Финска и Шведска денеска официјално го доставија своето барање за влез во НАТО, изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг....

Европа3 часа

Медведев: Нема да дозволиме трета светска војна, но ќе одговориме на нападот

Русија нема да дозволи избувнување на Третата светска војна, но може да одговори веднаш и „супер силно“ во случај да...

Европа3 часа

Карл Нехамер: За Австрија членството во НАТО не доаѓа предвид

Канцеларот на Австрија, Карл Нехамер, рече дека членството во НАТО не доаѓа предвид за неговата земја, додавајќи дека земјата била,...

Европа3 часа

Зеленски го отвори 75. Кански филмски фестивал

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се обрати на отворањето на 75. Кански филмски фестивал, велејќи дека „ни треба нов Чарли Чаплин...

Македонија14 часа

Од септември 15 проценти повисоки плати во образованието, договориле МОН и СОНК

Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, информира дека со СОНК ги прифатиле предлозите на медијаторот во однос на сите...

Македонија18 часа

Поглаварите на МПЦ и на СПЦ задутре на заедничка литургија во Белград

Српската православна црква на својата веб-страница официјално објави дека на 19 мај, во соборниот храм „Свети Сава“ во Белград, српскиот...

Европа19 часа

Путин: „Случувањата во Украина се резултат на лошата политика на Западот“

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека последните настани во Украина се поврзани со лошо дизајнираната политика на Западот. „Сѐ што...

Европа20 часа

Финскиот парламент го одобри предлогот за влез во НАТО

Финскиот парламент денеска го одобри предлогот за аплицирање за членство во НАТО, изјави претседателот на Парламентот, Мати Ванханен. За предлогот...

Македонија22 часа

Пендаровски ја поздрави одлуката на Шведска да поднесе барање за членство во НАТО

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими шведската амбасадорка Кристин Форсгрен Бенгтсон која го информираше за одлуката на Кралството Шведска да...

Топ23 часа

Родители ја продале малолетната ќерка на Белгиец за да може сексуално да ја искористува

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал при Секторот за криминалистички истраги разреши случај за сторено кривично дело трговија со...

Македонија24 часа

Спасовски: Во 2015 протестиравме против насилство и криминал, а ВМРО-ДПМНЕ не знае против што ќе протестира

Министерот за внатрешни работи во објава на својот фејсбук-профил се потсети на годишнината од протестите на 17 мај 2015 година....

Топ1 ден

22-годишна Македонка загина во несреќа во Данска

Дваесет и двегодишна девојка од Македонија загина во несреќен случај на своето работно место во Данска. Според данската полиција, настраданата...

Свет1 ден

(Видео) Eвакуирани ранетите украински војници од челичарницата „Азовстал“

Повеќе од 260 украински војници, од кои многумина ранети, беа евакуирани од опколената фабрика за челик „Азовстал“ во пристанишниот град...

Свет1 ден

Најголемиот тунел за шверц на дрога откриен под границата на САД и Мексико

Американските власти открија подземен тунел меѓу Калифорнија и Мексико, долг колку фудбалско игралиште. Тунелот има струја, вентилација, железнички систем, а...

Свет1 ден

Голем скок на бројот на заболени од треска во Северна Кореја

Северна Кореја пријави голем скок на бројот на заразени со болеста, за која се верува дека е ковид, апелирајќи до...

Свет1 ден

Американската војска успешно тестираше ново хиперсонично оружје кое лета пет пати побрзо од звукот

Воздухопловните сили на САД соопштија дека извршиле успешен тест на хиперсонично оружје, кое лета пет пати побрзо од брзината на...