Контакт

Свет

(Видео) Хеликоптер со невестата се урна на свадба во Бразил

Објавено пред

Хеликоптерот во кој се наоѓаше невестата неодамна се урна во Бразил, објави РТ.

Несреќата се случи за време на свадбената церемонија,  кога пропелерот на хеликоптерот удри во блиската кула.

За среќа, сите успеаја да избегаат пред да се запали хеликоптерот така што немаше повредени.

Европа

Грција и нуди помош за Турција по земјотресот

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека на пет лица повредени во земјотресот им била извршена операција, а осуммина се на интензивна нега. Ердоган додаде дека телефонски разговарал со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, додавајќи дека грчката влада е подготвена да испрати помош за Турција.

Земјотрес со јачина од 7 степени го погоди Егејското Море јужно од градот Измир на западниот брег на Турција.Земјотресот се почувствувал сè до Истанбул. Досега е потврдено дека загинале 14 лица, а повеќе од 400 се повредени. Двајца тинејџери загинале во Грција, когаа врз нив се срушил ѕид кога се враќале од училиште.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Бројот на жртви во земјотресот во Турција се искачи на 14, над 400 лица се повредени

Објавено пред

Бројот на жртви во денешниот земјотрес кој се случи во Турција и Грција, се искачи на 14. Епицентарот на земјотресот со јачина од 7 степени според Рихтеровата скала, бил во Егејското Море, 17 километри од брегот на Измир.

Две деца загинаа на островот Самос, кој припаѓа на Грција, откако се урнал ѕид. Турската агенција за справување со катастрофи и вонредни ситуации објави дека во земјата има 12 загинати и 419 повредени. Земјотресот најтешко го погодил Измир. Најмалку 20 згради се урнале, а се стравува дека бројот на починати ќе се зголемува. Неколку рибари се водат како исчезнати откако земјотресот го покачил и нивото на морето.

По земјотресот од 6,8 степени по Рихтер имало повеќе од 80 послаби земјотреси, од кои 16 со јачина од над 4 степени.Берил Демиралај, која била на одмор во турскиот град Шајакик за Си-ен-ен раскажа дека 20 минути по земјотресот видела бродови кои се судираат во морето.

Таа се искачила на вториот кат во зградата од каде ја снимила поплавата на улиците. Требало два часа да се повлече водата од улиците, предизвикан од цунами што по потресот го погоди Измир.

Прикажи повеќе...

Свет

Муслиманска толпа запалила човек кој случајно згазнал на Куран во Бангладеш

Објавено пред

Маж е линчуван од бесна толпа во северен Бангладеш откако е обвинет за богохулење додека бил во локална џамија, пренесува РТ. Жртвата била приведена, но толпата го извлекла човекот надвор, го претепала и запалила. Ужасниот инцидент се случил вчера во градот Буримари во северната област Лалмонирхат.

Нападнатиот, идентификуван како 50-годишен Шахидунаби Џевел, заедно со својот пријател биле во џамијата во Буримари на молитва. За Џевел се вели дека страдал од неутврдена ментална болест. Двајцата некако влегле во спор со другите верници и тврделе дека во џамијата се кријат терористи на Џамат-ул-муџахедин, објавија локалните медиуми.

„Еден од мажите влезе во џамијата… Ја пребаруваше полицата за книги во молитвената сала, тврдејќи дека зад Куранот и Хадисот е скриено огнено оружје. Во еден момент, пет-шест верници, кои беа надвор од џамијата, влегоа и го одвлечкаа човекот кон скалите надвор пред да почнат да го тепаат. Другиот човек чекаше пред салата “, изјави за „Дака трибјун“, член на локалниот совет, Зубед Али.

Според некои извештаи во медиумите, Џевел случајно стапнал на Куранот при претресот, кога се обидувал да стигне до горните полици на библиотеката, што предизвикало негодување кај верниците. Двоецот бил приведен од властите непосредно по расправијата и задржан во зградата на локалниот совет.

Како што се проширила веста за инцидентот, голема толпа од речиси илјада луѓе се собрала пред зградата. Тие на крајот провалиле и грабнале еден од мажите. Жртвата била брутално претепана на улица и запалена.

Екстремно експлицитната снимка која кружи на Интернет го покажува запаленото тело на Џевел и толпата како навива во позадина. Бесните верници го запалиле и моторциклот што го користел починатиот.

Линчувањето преминало во немири. Толпата ја вандализирала локалната канцеларија на Народната банка и ја запалила зградата на Советот, објавија локалните медиуми. По инцидентот, дополнителни полициски, па дури и антитерористички баталјони за брза акција (РАБ) биле распоредени во областа за да ги смират немирите.

Властите во моментов се обидуваат да ги идентификуваат лицата вклучени во линчот и подготвуваат повеќе кривични случаи за убиство, палење и напади врз полицијата.

Богохулењето се смета за исклучително сериозен прекршок од многу муслимани. Во Бангладеш, претежно муслиманска земја, обвинувањата за богохулење постојано доведуваат до линч и масовни немири. Во октомври минатата година, на пример, серија пораки на Фејсбук кои, наводно, го оцрниле пророкот Мухамед, предизвикаа насилни масовни протести низ целата земја, при што загинаа најмалку четири лица и десетици беа повредени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

Ексминистерот Наќе Чулев заразен со Ковид-19

Поранешниот министер за внатрешни работни Наќе Чулев, кој беше претставник на ВМРО-ДПМНЕ во техничката влада на Оливер Спасовски, е позитивен...

Свет18 минути

(Видео) Бројот на жртви во земјотресот во Турција се искачи на 14, над 400 лица се повредени

Бројот на жртви во денешниот земјотрес кој се случи во Турција и Грција, се искачи на 14. Епицентарот на земјотресот...

Регион2 часа

Вучиќ: Од 10 ноември без ПЦР-тест меѓу Србија, Албанија и Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека биле донесени неколку важни одлуки на видеосостанокот на тема „Мал шенген“, чија имплементација...

Македонија5 часа

Обвинителството отвори истрага за Лидија Димова за злоупотреба на европските фондови

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори истрага за директорката на Националната агенција за европски образовни програми...

Македонија5 часа

Бојан Јовановски оди во домашен притвор

Апелациониот суд Скопје ја уважи жалбата на обвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13 за предметот „Рекет“, со што ја укина...

Македонија6 часа

Царовска: Нема ширење на Ковид-19 во училиштата

Немаме ширење на Ковид-19 во училиштата, додека не се создадат услови за затворање, остануваме на овој модел, изјави министерката за...

Македонија7 часа

СОНК бара да се преиспита наставата со физичко присуство

СОНК бара Министерството за образование и наука да ја преиспита одлуката за настава со физичко присуство, односно да им овозможи...

Македонија8 часа

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Скандал е што наместо оставка, Шилегов го награди Караџовски

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на град Скопје реагира за доделената награда „13 Ноември“ на епидемиологот Жарко Караџовски. Тие велат дека...

Регион9 часа

Во Хрватска 2.772 новозаразени од коронавирус, 20 починати

Во Хрватска се евидентирани 2.772 нови случаја на зараза од коронавирус, така што бројот на активни случаи во Хрватска е...

Македонија10 часа

Мицкоски предлага здравствените работници еднаш месечно бесплатно да се тестираат

Во време на ковид-пандемија, во насока да ги заштитиме тие што се грижат за нашето здравје и спасуваат животи, предлагам...

Актуелно10 часа

Почина актерот Данчо Чевревски

На 69 години синоќа во Скопје почина Данчо Чевревски, македонски театарски и филмски актер и продуцент. Чевревски е роден на...

Европа10 часа

Дарманин: Франција е во војна против исламистите

Францускиот министер за внатрешни работи, Жерар Дарманин, вели дека е можно повеќе напади да се случат на територијата на Франција...

Европа11 час

ЕУ обезбеди 220 милиони евра за прекуграничен превоз на заболени од корона

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, во четвртокот објави 220 милиони евра помош за прекуграничен транспорт на луѓе...

Европа11 час

(Видео) Огромен метеж во Париз, луѓето повторно празнеа полици пред новото затворање

Десетици илјади парижани синоќа предизвикаа масовен сообраќаен метеж во обид да ја напуштат француската престолнина пред почетокот на новото затворање...

Свет23 часа

Автомобил удри во група луѓе во Германија – загина дете, а има и тешко повредени

Дванаесетгодишно момче загина, а тројца се тешко повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи доцна попладнево во Германија, пренесуваат...

Македонија1 ден

Во Скопје 390 новозаболени и петмина починати, најмладата жртва има 35 години

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани 390 нови случаи на Ковид-19 и петмина починати. Меѓу починатите најмладата жртва...

Македонија1 ден

Нови 862 заразени и 14 починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео) Макрон се обрати на нацијата – нема да се откажеме од нашите вредности

Франција повторно беше цел на терористички напад, порача францускиот претседател, Емануел Макрон, во Ница, каде што утрово беа убиени тројца...

Македонија1 ден

Кривична за Лидија Димова, се товари дека злоупотребила милиони од европски фондови

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против директорката на...

Македонија1 ден

(Видео) За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече...

Досие