Контакт

Свет

(Видео) Цукерберг го смени името на компанијата и откри како ќе изгледа иднината

Објавено пред

Извршниот директор на „Фејсбук“, Марк Цукерберг, денеска претстави серија нови концепти насочени кон метаверзумот.

Метаверзум е широк поим, кој главно се однесува на виртуелни светови што се достапни за поголем број луѓе и се слични на реалниот живот. До нив може да се пристапи преку интернет.

Тој најави и дека компанијата ќе го смени името во Мета.

Сепак, социјалната мрежа ќе го задржи своето име и отсега „Мета“ ќе поседува три големи брендови: „Фејсбук“, „Инстаграм“ и „Вацап“.

Постои и веројатност дека ребрендирањето е дел од обидот да се спаси угледот на „Фејсбук“ и да се оддалечи компанијата од многуте скандали што се случија неодамна.

„Во моментот нашиот бренд е толку цврсто поврзан со еден производ, што на никаков начин не може да претставува сè што правиме денес, а камоли во иднина“, рече Цукерберг.

Сите апликации и технологии ќе бидат обединети под еден бренд, а корпоративната структура на компанијата нема да се менува, нагласи тој.

Во иднина корисниците ќе може да пристапуваат до други услуги на компанијата, дури и без користење на „Фејсбук“, рече Цукерберг.

„Знам дека некои луѓе ќе речат оти ова не е време да се фокусираме на иднината и сакам да нагласам дека сега има важни прашања на кои треба да се работи. Секогаш ќе има“, рече Цукерберг во текот на конференцијата за виртуелна и проширена реалност.

„Фејсбук“ го пренесуваше во живо својот осми годишен настан – Connect за да ги прикаже своите најнови иновации и истражувања во проширената и во виртуелната реалност. Тие ја претставија и својата верзија на метаверузмот, комбинација на виртуелна и проширена реалност.

Така, беа прикажни серија видеа преку кои компанијата се обиде да ја пренесе својата визија за метаверзумот.

Се наведува дека оваа технологија ќе им овозможи на корисниците да испрат холографска слика на концерт со пријател, кој всушност e на самиот настан, ќе може да седат на виртуелна маса за состаноци со колегите или да играат игри со пријателите.

Цукерберг исто така најави дека виртуелната реалност ќе се користи за повици преку апликацијата „Месинџер“, а планира да создаде и виртуелен пазар, каде што ќе може да се продаваат виртуелни производи.

„Вашите уреди повеќе нема да бидат во фокусот на вашето внимание“, рече тој.

„Очекуваме дека многу од овие технологии меѓусебно ќе се поврзат во рок од пет или 10 години. Многу од нив ќе бидат мејнстрим и многу од нас на дневна основа ќе создаваат и населуваат светови, кои ќе бидат детаљни и автентични како и овој“, рече тој.

Европа

Ердоган понуди да посредува меѓу Русија и Украина: Сакаме мир во регионот на Црното Море

Објавено пред

Турција е подготвена да посредува во разговорите меѓу Русија и Украина, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

„Се надеваме дека овој регион нема да стане регион во кој доминира војна. Нека влезе во иднината како регион во кој доминира мирот“, посочи Ердоган.

„Сакаме ставот за ова прашање да се развива во позитивна насока. Можеме да посредуваме за тоа, ќе разговараме за ова прашање со нив, би сакале да учествуваме во решавањето на проблемот преку развивање дијалог и со Украина и со господинот Путин“, додаде тој по враќањето од Туркменистан.

Ердоган, според извештаите на медиумите, изјавил дека Турција сака мир во областа на Црното Море, потсетувајќи дека на таа тема често разговарал со претседателот на Русија, Владимир Путин.

Прикажи повеќе...

Македонија

Повреден возач кога македонски камион се превртел на автопат во Хрватска

Објавено пред

Камион со платформа за превоз на други возила се превртел на 130-тиот километар од јужната страна на автопатот А3 Брегана – Липовац, пренесуваат медиумите во регионот.

Несреќата се случила околу 17.05 часот кога возилото со северномакедонски регистарски таблички се превртело, при што неколку возила што ги превезувал камионот паднале од платформата.

Сообраќајот на автопатот е затворен во источен правец и се пренасочува по заобиколен пат преку клучката „Новска“ до клучка „Окучани“. Возачот на камионот е повреден и во тек е полициска истрага, пренесуваат медиумите.

Возачот, според изјавите на очевидци, бил свесен.

„Видов дека неговата приколка почна да се ниша. Беше прилично страшно“, изјавиле очевидци.

Прикажи повеќе...

Свет

Бајден за омикрон – новиот сој на коронавирусот е причина за загриженост, а не за паника

Објавено пред

Американскиот претседател, Џо Бајден, во врска со новиот сој на коронвирус омикрон рече дека тој претставува причина за загриженост, но не е причина за паника и додаде дека не размислува за какво било поголемо затворање во Соединетите Американски Држави.

Тој повторно ги повика Американците да се вакцинираат целосно и да се вратат маските за лице во затворени простории, на јавни места, со цел да се забави секое ширење на вирусот.

Говорејќи во Белата куќа, Бајден рече дека е неизбежно пристигнувањето на новиот сој во САД, но тој исто така рече дека земјата ги има потребните алатки за заштита на Американците, а тоа се одобрените вакцини.

„Америка ќе се соочи со оваа нова закана исто како што се соочивме со оние што беа пред неа“, рече Бајден.

Тој апелира до приближно 80 милиони невакцинирани Американци на возраст над 5 години да примаат вакцини, а остатокот од земјата да побара дополнителни вакцини шест месеци по нивната втора доза. Ги охрабри сите да се вратат на носење маски за лице во сите затворени јавни простори.

„Оваа варијанта е причина за загриженост, а не причина за паника“, рече Бајден.

Минатата недела тој одлучи да го ограничи патувањето од Јужна Африка и седум други јужноафрикански земји во обид да им даде време на научниците да дознаат повеќе за новата варијанта и да вакцинираат повеќе Американци пред таа да ги погоди САД.

„Ако луѓето се вакцинирани и носат маски, нема потреба да се затвораат“, рече тој.

Бајден рече дека неговата администрација не се штеди во напорите да ги отстрани сите пречки на патот да го зачува американскиот народ безбеден, вклучително и соработката со производителите на лекови.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Сопственикот на „Беса транс“: Си велам зошто не бев и јас во автобусот

Сопственикот на туристичката агенција „Беса транс“, Беким Хаџиу, првпат по стравотната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, во интервју за...

Македонија3 часа

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба...

Македонија7 часа

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Македонија7 часа

Филипче: Нема потреба од рестрикции поради новиот сој

Минитестерот за здравство, Венко Филипче, смета дека нема потреба од рестрикции поради појавата на новиот сој омикрон. Вели дека епидемиолошката...

Македонија7 часа

Гаши: Не е одговорно да бараме од СДСМ кој ќе биде мандатар

За нас е битно да се договориме кој е концептот, а не да ги принудуваме политичките партии на решенија, вели...

Европа9 часа

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот вид омикрон, изјави...

Македонија10 часа

Бурим Сејдини реизбран за претседател на Управен суд

На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. Во соопштението за седницата се...

Европа11 час

Германски имунолог: Омикрон варијантата можеби потекнува од пациенти со ХИВ

Изненадувачки големиот број на мутации откриени на шилестиот протеин кај новата варијанта на коронавирусот, наречена омикрон, може да укажува дека...

Свет12 часа

СЗО со конкретно соопштение: Mожни се сериозни последици од новооткриената варијанта омикрон

Ризикот од новооткриената варијанта на коронавирусот т.н. омикрон е висок, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во своето утринско соопштение, СЗО...

Македонија1 ден

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет1 ден

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија1 ден

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија1 ден

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет2 дена

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија2 дена

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија2 дена

ДУИ смета дека оставката на Заев од премиерката позиција треба да почека

Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ верува оти оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата прв човек на...

Македонија2 дена

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија2 дена

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија2 дена

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија2 дена

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Досие