Контакт

Свет

(Видео) Цукерберг пред Конгресот: Моја грешка беше, жалам

Објавено пред

Основачот на социјалната мрежа „Фејсбук“, Марк Цукерберг сведочеше пред американскиот конгрес за скандалот со податоците на милиони корисници што завршија во рацете на „Кембриџ аналитика“.

„Ова е моја грешка и жал ми е. Јас го започнав Фејсбук, јас го водев и одговорен сум за ова што се случи“, рече Цукерберг.

Тој пред членовите на Конгресот изјави дека неговата мисија од почетокот била поврзување на луѓето и приближување на светот.

„Огласувачите и програмерите нема да бидат приоритет додека сум на чело на „Фејсбук“. Ја старував социјалната мрежа кога студирав, поминавме низ многу процеси. Денеска им служиме на повеќе од две милијарди луѓе во светот и секојдневно луѓето го користат нашиот сервис за да се поврзат со оние кои им значат. Длабоко верувам во она што го работиме“, рече тој.

Свет

Саудиска Арабија издаде упатства за аџиите на кои ќе им биде дозволено да одат во Мека

Објавено пред

Саудиска Арабија издаде упатства за околу 1.000 аџии на кои ќе им биде дозволено да одат на годишниот аџилак во Мека подоцна овој месец, искуство кое ќе поразлично од кога било претходно поради пандемијата на коронавирус, пренесува „Брејтбарт“.

Аџиите ќе можат да пијат само света вода од бунарот Замзам во Мека која е спакувана во пластични шишиња, а камчињата за отфрлање на злото, што аџиите обично ги собираат по должината на патните правци, ќе бидат стерилизирани и спакувани пред време. Аџиите ќе мора да носат и сопствени молитвени килимчиња.

Упатствата се објавени додека саудиските власти се подготвуваат за многу ограничен аџилак кој за прв пат нема да вклучува аџии од странство. Наместо тоа, кралството соопшти дека 70 отсто од аџиите годинава ќе бидат од странски жители на Саудиска Арабија и 30 отсто би биле саудиски државјани.

Саудиските аџии ќе бидат избрани од здравствените работници и безбедносните лица кои закрепнале од Ковид-19, болест предизвикана од вирусот. Владата соопшти дека нивниот избор претставува знак на благодарност за нивната улога во обезбедувањето нега за време на пандемијата.

Саудиска Арабија е меѓу најпогодените од пандемијата на коронавирус на Блискиот Исток со 3.000-4000 нови случаи денвно. Досега над 213.000 луѓе во кралството заболеле од вирусот, вклучувајќи 1.968 кои починале.

Новите упатства, исто така, налагаат странските жители што годинава ќе одат на аџилак да бидат на возраст меѓу 20 и 50 години, и претходно да не биле на аџилак. Аџиите ќе мораат да бидат во карантин пред и по аџилакот, и ќе бидат тестирани за коронавирус. Тие што имаат право на аџилак  треба до петок да поднесат апликација преку веб-страницата на Министерството за аџилак.

Саудиска Арабија драматично го намали бројот на аџии поради загриженоста за пренатрупаност на годишниот аџилак што обично привлекува околу 2,5 милиони луѓе, велејќи дека нејзината одлука има за цел зачувување на глобалното јавно здравје.

Во текот на аџилакот толпите се движат, се молат и стојат во непосредна близина, честопати стиснати рамо до рамо додека ги вршат петдневните обреди во Мека. Како дел од новите безбедносни мерки оваа година, властите соопштија дека секој што ќе учествува во аџилакот нема да може да ја допира Каба, која е најсвето место на исламот и метафоричката куќа Божја во форма на коцка.

Аџиите годинава треба да носат маски, да одржуваат физичко растојание за време на молитвите и да спијат во шатори што ги почитуваат упатствата за социјално дистанцирање.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Во Корушка задолжително носење маски и во текот на ноќта, од 21 до 2 часот наутро

Објавено пред

Од петок, австриската покраина Корушка воведува задолжително носење заштитни маски ноќе во туристички места.

Сите ќе треба да носат маски од 21 до 2 часот наутро, на места како што се Фелден, Клопаинер Зе, Факер Зе, Вертер Зе.

„Фелден не треба да стане летен Ишгл“, истакна членот на покраинската влада надлежен за туризам, Себастијан Шусниг.

Тој посочи дека апелите да се избегнуваат собири на граѓани, да се почитуваат мерките за далечина и хигиена, не биле доволни.

Затоа, како превентивна мерка, донесена е одлука да се воведе обврска за носење маски ноќе.

Прикажи повеќе...

Регион

Голем прилив на пациенти во Белград, за 24 часа примени 144 заразени во болниците

Објавено пред

На Клиниката за инфективни болести на Клиничкиот центар на Србија има 92 пациенти со умерена и тешка клиничка слика, додека во болницата во Земун има 380 пациенти, од кои 30 се на интензивна нега, пренесува РТС. Состојбата во Нови Пазар е стабилизирана, додека е лоша во Сјеница и Тутин.

Заменик директорот на Клиниката за инфективни болести, Ивана Милошевиќ, за РТС изјави дека биле тестирани 320 пациенти во изминатите 24 часа, а околу 100 во текот на ноќта.

„Во изминатите 24 часа, 144 пациенти се примени во болниците во Белград. Ова значи како да сме ја примиле целата Клиника за инфективни болести во изминатите 24 часа. Има огромен прилив на пациенти“, предупреди Милошевиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

163 новозаболени од Ковид-19 во земјава, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија2 часа

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион3 часа

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Регион3 часа

(Видео) Демонстрант во Белград: Тато, ова е за тебе затоа што почина бидејќи немаше респиратор

Новинарка на телевизијата „Н1“ пред српскиот парламент ја сними шокантната исповед на Петар Ѓуриќ, син на познатиот уметник Љубиша Ѓуриќ,...

Регион4 часа

(Видео) Полицијата со палка тепа момчиња што мирно седат на клупа во Белград

Полицијата во Белград, по неколкучасовни масовни протести, почна да ги тепа луѓето, дури и оние што седат мирно. Како што...

Македонија5 часа

ИЈЗ: Намалување на бројот на новозаболени и починати, зголемување на бројот на оздравени

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 29 јуни до 5 јули 2020 година бележи намалување на...

Свет5 часа

Мистериозен синдром поврзан со коронавирусот предизвикува оштетување на мозокот кај децата

Коронавирусот може да предизвика големи невролошки проблеми кај некои деца, откриле научниците. Иако на младите им е полесно да се...

Свет6 часа

(Видео) Автобус полн со матуранти во Кина падна од мост во езеро, најмалку 21 загинат и 15 повредени

Најмалку 21 човек загина, а 15 се повредени кога автобус излета од патот и падна во езеро во Кина. Автобусот...

Свет6 часа

Во САД над 3 милиони заразени со Ковид-19

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина три милиони, сè повеќе сојузни држави бележат рекорден број нови случаи, а...

Македонија6 часа

Задолжителен тест за граѓаните на Србија, Косово, БиХ и на Црна Гора при влез во земјата, препорача Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок, на кој донесе одлука да достави предлог до Владата од утре при влез...

Регион7 часа

(Видео) Солзавец и оклопни возила на протестите во Белград по најавата за нов полициски час

Полицијата во Белград утрово успеа да ги растера демонстрантите што од синоќа протестираа по најавата на претседателот на Србија, Александар...

Свет18 часа

СЗО: Епидемијата се забрзува, се појавуваат докази дека вирусот се пренесува преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека епидемијата на коронавирус се забрзува и дека се појавуваат докази за пренесување на Kовид-19...

Регион21 час

Србија го враќа полицискиот час, забрана за движење од петок до понеделник

Од утре во Србија ќе биде забрането собирање на повеќе од пет луѓе во отворен и затворен простор, а од...

Македонија22 часа

ДИК ќе прави симулација на изборниот ден во услови на пандемија

Државната изборна комисија утре ќе спроведе симулација на процесот на гласање под посебните протоколи поради пандемијата на коронавирус. Симулацијата ќе...

Регион1 ден

Грчки медиуми: Повеќето од туристите од Србија се позитивни на Ковид-19

Грчките медиуми пренесуваат дека повеќето од туристите од Србија се позитивни на Ковид-19, а тоа е и половина од новите...

Македонија1 ден

Нови 120 заболени и петмина починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Со цитати од Конески и Мартиновски, Ципрас упати поддршка до Заев

Претседателот на грчката партија СИРИЗА и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас, упати видеопорака со поддршка на претседателот Зоран Заев,...

Македонија1 ден

Јово Вангеловски обвинет за злоупотреба на службената положба

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинителен предлог против поранешниот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски,...

Македонија1 ден

Заболените од коронавирус и оние во самоизолација до утре може да се пријават за да гласаат

Утре истекува рокот за пријавување на лицата што се позитивни на Ковид-19 или се во домашна изолација, а кои сакаат да гласаат...

Свет1 ден

Шведска, сепак, воведува мерки против коронавирусот

Во Шведска денеска стапуваат во сила строги правила за почитување на мерките за физичка дистанца во угостителските објекти. Минималното растојание...

Досие