Контакт

Свет

(Видео) Четириесет лица уапсени по голите протести против нафтата во Осло

Објавено пред

Четириест активисти за заштита на животната средина, кои ја претставуваат озлогласената организација „Екстиншн ребелион“, се уапсени по серијата протести против нафтената индустрија во Норвешка и неуспехот на владата за соодветно решавање на климатската криза, пренесуваат норвешките медиуми.

Позадината на протестите е најавата на компанијата „Винтершел ДЕА“, која е активна на континенталниот гребен на Норвешка, дека изнајмува платформа за дупчење од норвешката компанија „Одфјел дрилинг“ за нови истражувања на нафтата во Норвешкото Море и во северниот дел на Северното Море .

Во серијата демонстрации, демонстрантите блокираа фреквентна раскрсница на една од главните сообраќајни артерии на Осло, а подоцна се собраа пред две министерства со транспаренти на кои пишуваше „Нафтеното доба заврши“, барајќи „зелено рестартирање“ во обид да ја насочат Норвешка подалеку од фосилните горива. Активистите напишаа „плус четири степени“ со извичник на еден од прозорците на Министерството за енергетика.

На друг протест, активисти се собраа пред Министерството за трговија и риболов, облечени во костими на рибна носии, и си ги залепија рацете на ѕидот. Според водачот на полициските операции, Видар Педерсен, тие побарале владата да го признае глобалното затоплување и уништување на биосферата.

Активистите подоцна се врзале заедно и не дале никаков отпор кога полицијата се обидела да ги отстрани. Сепак, една од фокусните точки на демонстрациите беше клекната топлес млада жена што друг демонстрант ја полеа со густа црна супстанца налик на нафта.

„Сакам да ја покажам ранливоста на човештвото со тоа што сум гола. Ние сме ранливи на климатската криза со која се соочуваме “, изјави 31-годишната Сара ван дер Моер за националниот радиодифузер НРК.

Според неа, петициите немаат ефект, па затоа одлучила да го искористи своето тело како помоќен симбол. Еден од демонстрантите, Даг Колсти, ја објасни нивната порака со едноставни зборови.

„Доста е. Владата мора да ја запре нафтената индустрија. Ќе продолжиме да протестираме сè додека тие не ја запрат нафтената индустрија “, изјави Колсти.

Несогласувањето помеѓу екоактивистите и индустријата за фосилни горива веќе долго време е жестоко во Норвешка, каде нафтата и гасот се најважните производи во економијата, претставувајќи  половина од вкупната вредност на извозот.

Популарен противаргумент на повиците на активистите е дека без нафтената индустрија, норвешката економија нема да може да обезбеди добра иднина за своите жители.

Стефан Хегелунд, пратеник на владејачката Конзервативна партија, ги нарече демонстрантите разгалена толпа, тврдејќи дека тие им предизвикуваат повеќе штета отколку корист на климатските движења.

Норвешка е еден од водечките светски извозници на енергетски ресурси, покривајќи околу 2 отсто од глобалната побарувачка на нафта и 3 отсто од побарувачката за природен гас. Речиси целата нафта и гас произведени во Норвешка се извезуваат. Природните ресурси на Норвешка ѝ обозможија да го создаде најголемиот суверен фонд во светот, вреден над еден билион американски долари.

„Екстиншн ребелион“ е глобална еколошка организација основана во 2018 година во Велика Британија, во голема мерка моделирана според „Гринпис“ и други движења кои прибегнуваат кон ненасилна граѓанска непослушност. Нејзината цел е да поттикне владина акција за да се избегне вештачки биолошки колапс.

Сепак, таа не е без контроверзии, бидејќи честопати е означувана како организација на привилегираната средна класа претежно составена од белци. Покрај тоа, беше означен како екстремистичка организација која сака да ги уништи демократијата и владеењето на правото со изговор за борба за животната средина.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

СЗО: Нови случаи на ебола во Конго

Објавено пред

Три нови случаи на ебола се потврдени на истокот на Демократска Република Конго, што го зголеми вкупниот број на заразени на пет во последните десет дена, објави денеска Светската здравствена организација (СЗО).

Здравствените власти велат дека најновата епидемија најверојатно е поврзана со масовна епидемија која траела од 2018 до 2020 година, при што загинале повеќе од 2.200 луѓе и заразиле повеќе од 1.000 луѓе, пренесува „Ројтерс“.

Новите случаи биле откриени во саботата во областа Буцили, во близина на градот Бени, каде што избувна последната епидемија, се вели во соопштението на СЗО.

Три лица од петте потврдени случаи починале.

Вакцините, сепак, играат значајна улога во забрзувањето на неодамнешното појавување и лекарите почнаа да ги вакцинираат оние кои минатата недела стапија во контакт со заразените, користејќи вакцина произведена од компанијата „Мерк“.

Прикажи повеќе...

Свет

Талибанците дозволија децата во Авганистан да се вакцинираат против детска парализа

Објавено пред

Раководството на талибанците се согласи да продолжи со вакцинацијата против детска парализа во Авганистан, според планот од врата до врата, соопштија денеска заеднички СЗО и УНИЦЕФ.

Тоа ќе биде прва кампања за вакцинација по повеќе од три години и ќе ги опфати сите деца во Авганистан, вклучувајќи повеќе од 3,3 милиони деца на кои им е забранет пристап во некои делови на земјата.

Во претходните години, тимовите за вакцинација во областите контролирани од талибанците постојано наидуваа на потешкотии и пречки, бидејќи талибанците ги обвинија лекарите дека се шпиони кои собираат податоци за нивните борци.

Талибанските лидери ветија дека ќе им дозволат на жените да работат во кампањата за вакцинација и дадоа гаранции за безбедност на сите здравствени работници низ целата земја.

Во јуни, пет членови на медицински тим што вакцинираше деца против детска парализа беа убиени во источен Авганистан.

Авганистан и Пакистан се меѓу ретките земји каде полиомиелитис е сè уште присутен.

Прикажи повеќе...

Регион

Кон: Ситуацијата со коронавирусот во Србија е катастрофална

Објавено пред

Ситуацијата со коронавирусот во Србија е катастрофална, изјави српскиот епидемиолог Предраг Кон, кој е и член на Кризниот штаб за справување со коронавирусот.

Тој рече дека медицинскиот дел од штабот имал консултации со премиерката Ана Брнабиќ и дека не гледа подобрување, поради што се надева дека односот кон епидемиолошката состојба ќе се смени.

„Имавме консултации, ние од медицинскиот дел инсистираме на спроведување на претходно предложените мерки. Не видовме подобрување за 12 дена. Можеби се стабилизира состојбата, но ние сме на катастрофално ниво и тоа не е вистинско подобрување. Не се подобри ниту опфатот на имунизација, од ден на ден се вакцинираат луѓе, но тој број би требало да биде десет пати поголем. Во таква атмосфера, ќе има нови состаноци на Кризниот штаб и искрено се надевам дека ќе има промена“, рече Кон и додаде дека епидемиолошката состојба е вонредна и катастрофална.

„Се согласуваме само дека трајниот излез е вакцинацијата“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија26 минути

Максим Димитриевски во тесно водство пред кандидатот на СДСМ за градоначалник на Куманово

Независниот кандидат и актуелен градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски, кој неодамна беше исклучен од СДСМ, е во тесно водство во...

Топ1 час

Прилепчанец со автомобил удрил во четворица пешаци, од кои две деца

Дваесет и деветгодишен прилепчанец со автомобил удрил во четворица пешаци, од кои двајца малолетни. Едно лице се здобило со тешки...

Свет2 часа

Напад со нож во трговски центар во Мелбурн – избодени двајца мажи

Двајцата мажи се пренесени во болница откако биле избодени со нож во трговски центар во Мелбурн. И двајцата се здобиле...

Македонија10 часа

(Видео) Заев: На крајот СДСМ ќе има повеќе градоначалници oд ВМРО-ДПМНЕ

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека СДСМ и коалицијата победуваат или имаат водство во повеќе од 30 општини во...

Македонија12 часа

(Видео) Мицкоски соопшти каде победи ВМРО-ДПМНЕ, а каде има предност: „Ова е победа на народот“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски презентираше резултати од изборите кои според аналитичкиот центар на партијата донеле победа во првиот круг....

Македонија12 часа

(Видео) Николовски: СДСМ води во Скопје и уште во најмалку 25 општини

СДСМ победува во Скопје и води во првиот круг од локалните избори, изјави Љупчо Николовски, генерален секретар на партијата и...

Македонија13 часа

Алијанса за Албанците и Алтернатива прогласија победа во Гостивар и Дебар

Алијанса за Албанците и Алтернатива прогласија победа во Гостивар и Дебар. Партискиот претседател на Алијансата, Зијадин Села соопшти дека во ...

Македонија13 часа

(Видео) Зурли и тапани пред штабот на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје, симпатизерите радосни за изборниот резултат

Со зурли, тапани, гласна музика и пиротехнички средства, симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ слават пред централниот штаб во Скопје. Присутните се радуваат...

Македонија13 часа

Ахмети прогласи победа во Сарај, Липково и Пласница

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, прогласи победа во Сарај, Липково и Пласница. Ахмети рече дека партијата е во водство во...

Македонија14 часа

ВМРО-ДПМНЕ најави победа во Велес, Штип и Свети Николе а води во Битола и Охрид

Во Велес, Штип и Свети Николе води ВМРО-ДПМНЕ, брифираат од партијата. Оттаму според нивните неофицијални информации посочуваат и дека имаат...

Македонија15 часа

Мицкоски: Победа и голема одговорност

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по завршување на изборниот ден, посочи дека победиле а со тоа доаѓа и одговорноста. Тој...

Македонија15 часа

Спасовски: Изборниот ден помина со незначителен број на неправилности

Изборниот ден помина со незначителен број на неправилности, истакна министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој оцени дека првиот изборен...

Македонија15 часа

ЗНМ го осуди односот на Даштевски кон новинарите

Здружението на новинарите регира на односот на претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски, кон новинарите во текот на попладневната...

Македонија17 часа

Членови на избирачки одбори самите си одлучиле да не ги користат биометриските уреди

Државната изборна комисија добила информации дека на повеќе избирачки места членовите на избирачките одбори на своја рака престанале да ги...

Македонија18 часа

До 17 часот гласале 41,38 отсто од избирачите

До 17 часот вкупно гласале 41,38 отсто од гласачите во земјава или 547.048 граѓани, покажуваат податоците од Државната изборна комисија....

Македонија18 часа

Прекини во гласањето во неколку изборни места

Во СВР Скопје било пријавено дека на гласачко место бр.2683/1 – основно училиште „Блаже Коневски“ е прекинато гласањето во 13,56...

Македонија20 часа

329 новозаболени од Ковид-19, починале 18 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.045 тестирања,...

Македонија21 час

Даштевски со допис дозволи да гласаат повеќемина, за да се намали метежот

За да се намали метежот кој се создава во ходниците на избирачките места, претседателот на Државната изборна комисија со допис...

Свет21 час

Почна трката по молнупиравир – осум земји веќе потпишале договор за купување на лекот

Азиските земји побрзаа да го нарачаат најновиот потенцијален лек против Ковид-19, кој е во форма на таблети, иако се уште...

Македонија22 часа

(Видео) Ангеловски: Изборниот процес се одвива мирно

До сега Министерството за внатрешни работи нема регистрирано посериозни нарушувања на јавниот ред и мир во текот на гласањето, кое,...

Досие