Контакт

Свет

(Видео) Шест странски борци убиени во израелските ракетни напади во близина на Дамаск

Објавено пред

Израелските ракетни напади врз неколку цели во Сирија убија најмалку шест провладини несириски борци, пренесува „Мидл Ист ај“ повикувајќи се на Сириската опсерваторија за човекови права.

Рами Абдел Рахман, кој е на чело на Опсерваторијата, рече дека нападите биле насочени кон складишта со оружје и депоа за ракети околу Дамаск.

„Сириската противвоздушна одбрана пресретна голем број ракети, но многу ги погодија своите цели и предизвикаа материјална штета“, рече Рахман, кој се потпира на мрежа извори во Сирија за своите извештаи.

Претходно беше објавено дека сириските системи за противвоздушна одбрана одвратиле израелски ракетен напад во предградијата на Дамаск, објави новинската агенција САНА.

„Денес, израелскиот непријател изврши серија ракетни напади од окупираната Голанска Висорамнина и од Галилеја погодувајќи цели во близина на Дамаск“, рече воениот извор додавајќи дека сириските вооружени сили успеале да ги уништат повеќето ракети.

Претходно, САНА објави дека сириските системи за противвоздушна одбрана пукале во воздушни цели над руралните региони западно од Дамаск, а експлозиите се слушнале во западните периферии на Дамаск.

Европа

Европскиот суд и нареди на Велика Британија да го намали загадувањето на воздухот

Објавено пред

Европскиот суд на правдата пресуди дека Велика Британија со години ги кршела ограничувањата на аерозагадувањето и му наложи на Лондон да ги почитува постојните правила, истакнувајќи дека Велика Британија може да биде казнета со парична казна, пренесуваат британски медиуми.

Велика Британија ја напушти ЕУ и со тоа го напушти ССЕ на крајот на минатата година, но се согласи да ги спроведува пресудите на ЕСП ако започне судска постапка додека таа сè уште беше членка на Унијата.

Во пресудата се вели дека од 2010 до 2017 година, Велика Британија „систематски и упорно“ ја прекршила одредбата за ограничување на емисиите на азот диоксид во дури 16 зони, вклучувајќи ги Лондон, Манчестер и Глазгов.

„Европскиот суд за правда и наложува на Велика Британија да ги намали емисиите на NO2 под европската граница. Во спротивно, Европската комисија ќе преземе понатамошни законски чекори и ќе изрече парична казна“, стои во пресудата.

Британското Министерство за животна средина објави дека ја разгледува пресудата на Европскиот суд.

Портпарол на Министерството изјави дека загадувањето на воздухот е значително намалено од 2010 година и дека по напуштањето на ЕУ, Британија продолжува да го спроведува планот за подобрување на квалитетот на воздухот во кој се инвестирани 3,8 милијарди фунти.

Патниот сообраќај е најголемата причина за високи емисии на NO2, што значи дека урбаните области се најмногу погодени од загадувањето.

Велика Британија ќе забрани продажба на нови автомобили и камиони на бензин и дизел, со цел да се постигнат климатските цели од 2030 година.

Прикажи повеќе...

Свет

Крокодили избегаа од фармa во Јужнoафриканска Република, издадено предупредување

Објавено пред

Непознат број крокодили се на слобода откако избегаа од фарма во Јужнoафриканска Република, соопштија владините агенции за зачувување на биолошката разновидност.

„Младите крокодили, долги од 1,2 до 1,5 метар, избегаа низ жичената ограда недалеку од градот Бонивале во провинцијата Западен Кејп во средата“, изјави Петро ван Рајн, портпаролка на владината агенција за зачувување на биодиверзитетот „Кејп нејчр“, пренесува агенцијата ДПА.

„Кејп нејчр“ ги предупреди жителите да се држат настрана од реката Бри додека не бидат фатени сите крокодили.

„Тие се очигледно многу, многу опасни. Тоа се диви животни иако биле чувани во заробеништво. На луѓето не им е дозволено да им приоѓаат и тие треба да се држат настрана од реката додека сите не бидат фатени “, рече Ван Рајн.

„Кејп Нејчр, заедно со сопственикот на фармата, околните сопственици на земјиште и полицијата, започнаа масовна потрага по крокодилите“, додаде таа.

Досега се пронајдени 27 крокодили, а непознат број сè уште се на слобода.

Прикажи повеќе...

Европа

Макрон нема да го стави Париз во карантин за викендот

Објавено пред

Францускиот претседател Емануел Макрон ќе го поштеди регионот на Париз од карантин за време на викендот со цел што е можно повеќе да ја задржи отворена француската економија иако бројот на смртни случаи не опаѓа, пренесува „Ројтерс“.

Два извора блиски до Макрон велат дека премиерот Жан Кастекс денес може да воведе заклучување во северната област Па-де-Кале, како што тоа веќе го стори во француската ривиера, но не и во главниот град и околината, додава „Ројтерс“.

„Ако можеме да го избегнеме карантинот за време на викендот во Париз, ќе го сториме тоа. Секој викенд што го добиваме е важен“, им рече Макрон на министрите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

„Фајзер-Бионтек“ ќе ни достави вкупно 800.280 вакцини, овој месец ќе пристигнат првите 21.000

Компанијата „Фајзер-Бионтек“ во 2021 година на Северна Македонија ќе ѝ испорача 800.280 дози вакцини, а испораката ќе се одвива во...

Македонија2 часа

МВР: Внимателно на социјалните мрежи, на „Тик-ток“ се шират повици опасни за малолетниците

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека од страна на Интерпол е добиена информација дека на профили на социјалната...

Регион3 часа

(Видео) Грција ја проценува штетата по земјотресот, десетици жители ја поминаа ноќта надвор

Експертите денес ја проценуваат штетата по земјотресот со јачина од 6,3 степени, што го погоди централниот дел на Грција, кога...

Македонија4 часа

Иницијативата за конгрес: Мицкоски лажеше дека има мнозинство, партијата доби ладен туш

Сè уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски треба да ги стави интересите на државата и на партијата пред сопствените и да...

Македонија5 часа

Мнозинството е стабилно, велат од СДСМ по гласањето доверба на Владата

Мнозинството во Собранието е стабилно, Владата има силна поддршка, велат утрово од СДСМ, откако вчера 62 пратеници гласаа за доверба...

Европа5 часа

Секој граѓанин на Германија ќе добива по еден бесплатен тест неделно

Од следната недела секој германски граѓанин ќе има неделно по еден бесплатен тест на коронавирус, најави германската канцеларка Ангела Меркел....

Македонија5 часа

56 проценти зголемен бројот на заразени од коронавирус, Пановски советува брисевите да се земаат на отворено

Вчерашните 807 новозаразени и неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, кој покажува зголемување на новозабоените од 56 отсто во...

Свет16 часа

Во Јужна Африка запленета голема количина на лажни вакцини против Ковид-19

Околу 2.400 дози на фалсификувани вакцини се запленети во Јужна Африка, а во Кина е разбиена мрежа на шверцери на...

Македонија21 час

Владата доби доверба во Собранието, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа

За доверба на Владата гласаа 62 пратеници, без против и воздржани пратеници. Одлуката беше поздравена со аплауз од владејачкото мнозинство...

Македонија21 час

Во земјава засега нема јужноафрикански вид, кај еден од повратниците од Занзибар детектиран британскиот вид на вирусот

Според анализите што денеска се направени во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), на брисот од пациентот кој пред...

Македонија23 часа

Нови 807 заболени од Ковид-19, починале петмина

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија23 часа

(Видео) Почна попишувањето на бездомните лица

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заедно со директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, денеска го...

Македонија24 часа

Министерството за здравство: Задолжителен карантин за лицата што доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни бoлести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лицата што...

Регион1 ден

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Регион1 ден

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени од коронавирус

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“...

Свет1 ден

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни...

Регион1 ден

Во Загреб 25 отсто од позитивните случаи се од британскиот сој, владата ќе купува руски вакцини

Британскиот сој е пронајден кај една четвртина од позитивните случаи на коронавирус во Загреб, а на ниво на цела Хрватска...

Свет1 ден

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирусот, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици во светот на една...

Европа1 ден

Експлозија во центарот за тестирање на Ковид-19 во Холандија, нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување на Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Свет1 ден

Тексас контра Бајден: ги укина рестрикциите и обврската за носење маска

Тексас ги укинува ограничувачките мерки – се отвораат продавници и прекинува да важи обврската за носење маски. Гувернерот на американската...

Досие