Контакт

Свет

(Видео) Шокантни слики на повредените деца во масакрот во Јемен

Објавено пред

Најмалку 50 лица загинаа во нападот на коалицијата предводена од Саудиска Арабија на пазарот и автобусот полн со деца во градот Сад во северниот дел на Јемен.

Како што беше објавено од страна на Меѓународниот комитет на Црвениот крст, изброени се 29 тела на мртви деца на возраст под 15 години, како и 48 повредени лица, меѓу кои и 30 деца, кои биле доведени во болницата во градот Сад. Во меѓувреме се објавени драматични снимки од болницата по нападот.

Американскиот Стејт департмент ја повика меѓународната коалиција предводена од Саудиска Арабија да ги испита воздушните напади врз Јемен.

Јеменските Хути го прифатија повикот од Обединетите нации за независна истрага за воздушните напади во кои загинаа десетици луѓе вклучувајќи ги и децата.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, го осуди нападот и повика на итна и независна истрага, кажа неговиот портпарол.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Тереза Меј на средба со Ангела Меркел ќе се разговара за брегзитот

Објавено пред

Германската канцеларка ќе се сретне со премиерката на Британија в четврток во Берлин, каде што ќе дискутираат за актуелните настани за брегзитот, велат од кабинетот на Меркел.

„По барање на Британија канцеларката Ангела Меркел ќе одржи средба со британската премиерка Тереза Меј в четврток во 13 часот,“ соопшти портпаролот Штефан Зајберт.

В понеделникот Меј најави дека гласањето за брегзитот во парламентот ќе биде одложено и додаде дека договорот би бил отфрлен со голема разлика.

Сепак, Европската Унија вели дека повторните преговори не се возможни, но дека ќе може да се разгледаат плановите во случај на отфрлање на договорот.

„Нема да преговараме за нов договор, но спремни сме да разговараме за тоа како да се олесни ратификацијата“, изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.

„Со оглед на тоа што времето е кусо, спремни сме и на сценарио без договор“, додаде Туск.

Лидерите од ЕУ ќе се сретнат во Брисел на дводневен самит, каде што ќе се дискутира за брегзитот.

Прикажи повеќе...

Свет

Бразил ги намали емисиите на штетни гасови и пред зацртаниот рок

Објавено пред

Бразил ги намали емисиите на штетни гасови за речиси 1,3 милијарди тони годинава, во голема мера намалувајќи го уништувањето на шумите и подобрувајќи го управувањето со земјиштето.

Најголемата држава во Латинска Америка ги објави овие податоци на маргините на климатските преговори на Обединетите нации во Полска, објави агенцијата АП.

Последните податоци покажуваат дека Бразил ќе може да ги исполни обврските за намалување на емисиите на стакленички гасови до 38 проценти пред 2020 година.

Сепак, некои богати земји, како Германија, навестија нема да ги постигнат своите цели за намалување на емисиите.

Бразилскиот министер за животна средина, Едсон Дуарте, рече дека најновото намалување покажува оти дури и земјите во развој, кои се соочуваат со економски и социјални предизвици, сé уште можат да ги исполнат своите обврски пред 2020 година.

Прикажи повеќе...

Свет

Французин кој 6 месеци пливаше во Тихиот Океан конечно стапна на копно

Објавено пред

Француски пливач стапна на копно на Хаваите шест месеци откако го почна својот обид да го преплива Тихиот Океан.

Беноит „Бен“ Лекомте (51) го почна својот потфат на 5 јуни од Чоши, Јапонија. Неговата цел беше да стигне до Сан Франциско, 8.800 километри оттаму, преку огромната површина во океанот прекриена со отпад, во обид да ја подигне свеста за загаденоста со пластика.

Лекомте, помошник-директор за услуги за одржливост во една консултантска фирма, рече дека се надева оти неговиот потфат ќе послужи и како научна студија за климатските промени, здравјето и загадувањето.

Лошите временски услови го натераа Лекомте да застане на Хаваите, иако Сан Франциско останува неговата конечна цел. Минатиот месец тој изјави дека се откажува од својата цел да биде првиот човек кој ќе го преплива Тихиот Океан, но дека тој и неговиот тим продолжуваат со својата мисија за подигање на свеста за загаденоста.

Прикажи повеќе...

Најново

Бегството на Груевски1 час

На интернет се шири фотографија од Груевски и Трајковски во Будимпешта

Фотографија на која се гледа експремиерот Никола Груевски, сега унгарски азилант, како се шета низ Будимпешта, се прошири на социјалните...

Крвав четврток2 часа

Села: Претседателите на партиите кои не присуствуваа на 27 април се најверојатно и организаторите

,,Некој знаел дека ќе се случи она што се случи на 27 април и не беше присутен. Немаше друга причина...

Крвав четврток3 часа

Припадничка на собраниското обезбедување: Ѓошевски даде наредба да се отворат вратите од собата за видеонадзор

Судењето за крвавиот четврток, по паузата, продолжи со сведочење на Милунка Јовановска, вработена во МВР, која на 27 април била...

Крвав четврток4 часа

Кој е тој Душко и кои се сите тие од МВР што треба да знаат, Кацарска го праша Трајко Вељаноски

Во кривичниот суд попладнево продолжи испитувањето на поранешниот претседавач на Собранието, Трајко Вељаноски, во својство на сведок предложен од обвинетиот...

Крвав четврток6 часа

Игор Југ го праша Вељаноски за албум на „Металика” – Дали политичарите беа господарите, а ние што скапуваме по затвори сме куклите?

Обвинетиот Јане Ченто, пред да му постави прашање на експретседавачот на Собранието Трајко Вељаноски, рече дека некои калкулираат со човечки...

Македонија6 часа

(Видео) Клинички со закана до Шилегов поради поскапиот паркинг за вработените

Платите на вработените во Клиничкиот центар неодамна им беа зголемени за околу 5 отсто, а вчера градоначалникот на Град Скопје,...

Македонија7 часа

(Видео) Димовски до Тевдовски: Престанете со арогантниот однос кон Собранието

Министре Тевдовски, до кога ќе го практикувате овој арогантен однос кон Собранието? Ја напуштате дебатата без збор. Со овие зборови...

Крвав четврток8 часа

Немате поим што се случувало на 27 април, му кажа обвинителката на сведокот кој го предложи Душко Лазаров

На денешното рочиште за судењето за 27 април прв од дополнителните сведоци сведочеше Тони Алексовски, сведок кој го предложи обвинетиот...

Македонија8 часа

На судењето за „Тортура“ се емитуваат телевизиските прилози од 2011

На денешното рочиште за случајот „Тортура“, во кој првообвинет е Сашо Мијалков, во судот се презентираат снимки од дневникот на...

Македонија9 часа

(Видео) Активистката Моника Ристеска осудена на две години условна казна

Активистката Моника Ристеска денеска на првото судско рочиште беше осудена на две години условна казна за сторено кривично дело „неовластено...

Европа9 часа

Туск: В четврток самит на ЕУ за брегзит, нови преговори нема

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, вчера изјави дека за в четврток, на првиот ден од самитот на ЕУ во...

Свет11 час

Руската шпионка Марија Бутина уапсена во САД призна вина

Марија Бутина, која е обвинета од американските власти дека е руски шпион и дека се обидува да влијае на политиката...

Економија12 часа

Од денеска поевтини горива на бензинските

Од ноќеска на полноќ бензините поевтинија за 1,5 денар, а дизелот за 2,5 денари. Со новата одлука на Регулаторната комисија...

Европа22 часа

(Видео) Макрон најави зголемување на минималната плата и даночни олеснувања

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, во долгоочекуваното обраќање до јавноста вети зголемување на минималната плата и даночни олеснувања в година....

Македонија1 ден

Вработени во Министерството за локална самоуправа биле ангажирани како експерти и добиле 36.000 евра

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против четири лица, и тоа Љирим Шабани, поранешен министер...

Македонија1 ден

Кривична пријава против Тодоров и Кралев – осомничени се дека го оштетиле буџетот за 80.000 евра

Поранешните министри за образование и наука, Никола Тодовор и Панче Кралев, се осомничени за злоупотреба на службената положба и овластувањето...

Македонија1 ден

Имотот на Камчев во Русија, Бугарија и на Бахамите – пречка да излезе од притвор

Фирми во Русија, Бугарија, Холандија, Косово, Србија и Хрватска и офшор компании во даночните раеви се само дел од имотот...

Македонија1 ден

Советот одлучи: Вработените на клинички ќе плаќаат двојно поскап паркинг

Советот на Град Скопје на денешната седница ја усвои Одлуката за изменување и дополнување на ценовникот на услугите што ги...

Топ1 ден

Забелешки за нацрт-законот за амнестија, работната група се консултира

За помалку од еден час заврши состанокот на Работната група за помирувањето, каде во фокус на средбата беше нацрт-верзијата на...

Крвав четврток1 ден

Кацарска до Димитриевски: Каков професионалец сте кога не може да се сетите на ниту една команда од Чавков

Судијката Добрила Кацарска, која го води случајот за 27 април по сведочењето на Никола Димитриевски, поранешно обезбедување на ексдиректорот на...

Досие