Контакт

Свет

(Видео) 30 автомобили на рибари пропаднаа низ мраз во Русија

Објавено пред

Триесет автомобили на рибари делумно пропаднаа низ мраз во Русија.

Како што соопшти портпаролот на Министерството за вонредни ситуации на Приморски крај, никој не е повреден во инцидентот.

„Околу 30 автомобили делумно пропаднаа низ мразот – дел oд нив до покривот, други до хаубата, а дел само со тркалата. Некои рибари веќе успеаa самите да ги извлечат своите возила, а на други им помагаат спасувачи кои со кабли ги влечат автомобилите“, вели соговорник за агенцијата.

Според него, инцидентот се случил затоа што рибарите ја нарушиле забраната за излез на мраз со автомобили, а возилата биле наредени еден покрај друг врз водата.

Длабочината на тоа место не надминува два метри.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Врвот на ЕУ на виртуелен состанок ќе расправа за пандемијата

Објавено пред

Лидерите на 27 земји-членки на ЕУ вечерва на виртуелен самит ќе разговараат за влошената епидемиолошка состојба и координација на мерките за борба против пандемијата на коронавирус. Претседателот на Европскиот совет Чарлс Мишел повикува на одлучна акција на европско ниво заснована на два столба: тестирање и следење на контактите и вакцините.

Бидејќи вакцината против Ковид-19, според претседателката на Комисијата Урсула фон дер Лајен, нема да биде достапна во најдобар случај пред април следната година, ЕУ става акцент на брзите тестови и ги следи контактите на заразените.

Мишел вели дека ПЦР-тестовите, кои досега беа фаворизирани и дадоа сигурни резултати, треба да бидат дополнети со антиген-тестови, кои иако се помалку сигурни, даваат резултати во рок од 15 минути и затоа овозможуваат побрзо и полесно идентификување на лицата кои носат вирус и се заразни, особено кога се асимптоматски.

Европската комисија во средата предложи серија мерки за забавување на ширењето на коронавирусот, кои вклучуваат, меѓу другото, помасовно и побрзо тестирање, подготовка на кампања за вакцинација и ефективни и интероперативни апликации за следење на контактите. Комисијата препорачува поширока употреба на антиген-тестови со брзо дејство и ги повикува земјите-членки да развијат национални стратегии за тестирање до средината на ноември. Комисијата ќе мобилизира 100 милиони евра за директна и брза набавка на антиген-тестови.

Прикажи повеќе...

Свет

Критично во Италија: почитување на мерките или карантин

Објавено пред

Во последните 24 часа во Италија се евидентирани повеќе од 25 илјади новоинфицирани со коронавирус, а тестирани се 198 илјади лица, пишува агенцијата Анса.

Починаа 205 лица.

Шефот на владиниот советодавен научен и технички комитет, Агостино Миоко, рече дека само со ригорозно придржување кон новиte мерки за ограничување на ширењето на Ковид-19 може да се избегне нов карантин.

„За две недели, ќе знаеме дали овие мерки беа доволни за нас или ќе мора повторно да воведеме целосно затворање“, рече тој за весникот „Кориера дела сера“.

Тој оцени дека новите мерки на владата се во согласност со епидемиолошката состојба, која рапидно се влошува.

Прикажи повеќе...

Европа

Берлинскиот аеродром Тегел заминува во историјата

Објавено пред

Берлинскиот аеродром Тегел, изграден како привремен аеродром за само три месеци во 1948 година, се затвора во ноември.Новиот меѓународен аеродром Берлин / Бранденбург, од другата страна на градот, се отвора во сабота за сообраќај на патници, скоро една деценија подоцна од планираното.

За време на блокадата на Западен Берлин од Советскиот сојуз, аеродромот Тегел беше изграден од француските окупаторски сили за рекордно време. Берлин планира да отвори истражувачки и индустриски парк на местото на аеродромот Тегел.

Аеродромот беше затворен во 2008 година и неговиот простор сега е претворен во голем парк.Третиот аеродром во Берлин, Шенефелд, поранешниот главен аеродром во Источен Берлин, во иднина ќе служи како дополнителен терминал на новиот аеродром Берлин /Бранденбург, кој е изграден во близина.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија31 минута

АЕК ќе спроведува физибилити студија за влијанието на 5G мрежата врз здравјето на луѓето

Агенцијата за електронски комуникации наскоро ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија која ќе изработи физибилити студија за влијанието...

Македонија44 минути

Задолжителна самоизолација од закажувањето тестирање за Ковид-19, казните се 50 евра

Со новите законски измени, самоизолацијата е задолжителна при тестирање за Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па се...

Свет58 минути

Во нападот во Ница убиени се три лица, една жена е обезглавена

Во нападот што се случи во Ница, за кој се сомнева дека е терористички, убиени се три лица со нож,...

Топ1 час

Откриени 459 гранати од Првата светска војна кај „Тумбе кафе“ во Битола

Во близина на стадионот „Тумба кафе“ во Битола биле пронајдени 459 гранати од Првата светска војна. Според информациите на МВР, ...

Македонија3 часа

МОН најави реформа на учебниците по честите реакции за грешки и стереотипи во нив

Министерството за образование и наука формира работна група која развива концепт за целосна и суштинска промена на учебниците за основно...

Македонија3 часа

Стапија во сила новите мерки – забрането е групирање по 22 часот, казната е 500 евра

Од денеска забрането е групирање на отворено на повеќе од четири лица по 22 часот, а казната за непочитување на...

Свет3 часа

Едно од ретките места во светот без коронавирус ги забележа првите два случаја

Маршалските Острови, едно од последните места во светот каде што немаше коронавирус, ги забележаа првите два позитивни случаја, пишува Би-би-си....

Македонија4 часа

Од денеска маските се задолжителни на отворено

Собранието синоќа со 53 гласови „за“, 26 воздржани и ниту еден глас против ги изгласа измените во Законот за заштита...

Македонија4 часа

Седница на Советот за безбедност за состојбата со коронавирусот во Македонија

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, со почеток во 11 часот, ќе се одржи седница на Советот...

Европа14 часа

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела...

Македонија14 часа

Славјанка Петровска позитивна на коронавирус, качила температура додека била на седница во Собранието

Актуелната пратеничка во Собранието од СДСМ и поранешна дополнителна заменичка на министерот за внатрешни работи во техничката влада Славјанка Петровска...

Македонија15 часа

Во Скопје рекорден број новозаразени, Аеродром надмина 700 активни случаи

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 422 нови случаи на Ковид-19, а во тој период починале тројца...

Македонија16 часа

Рекордни 870 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 14 лица

Во последните 24 часа во Македонија 14 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 870 нови случаи од  2.647 тестирања,...

Свет18 часа

Германија воведе строги мерки: рестораните, кината и баровите ќе бидат затворени 4 недели

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека германските власти се согласиле на четиринеделен делумен карантин. Во овој временски период затворени...

Македонија21 час

МОН го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „Во...

Македонија22 часа

Пауновски: Нови вработувања ќе има в година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека в година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на...

Македонија22 часа

Поради контакт со Спасовски, само едно лице е во изолација

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал само едно решение за изолација на лице што било во контакт со министерот за...

Македонија22 часа

Пожарникарите протестираа пред канцеларијата на Шилегов

Пожарникарите на мирниот протест пред канцеларијата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, порачаа дека не се откажуваат од своето барање...

Македонија23 часа

Поранешениот шеф на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски, осуден на шест години затвор

Поранешениот шеф на кабинетот на ексдиректорот во УБК, Сашо Мијалков, Тони Јакимовски, е осуден на шестгодишна затворска казна во случајот...

Македонија23 часа

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – совет во учебник по македонски за шесто одделение

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – ова е совет во учебник по македонски за шесто одделение....

Досие